Piąta rocznica Smoleńska, czyli w pętli czasu

  Pamiętam film "Dzień świstaka", którego bohater przeżywał w kółko ten sam dzień.  Podobne uczucie miałam dzisiaj /10.04.2015/, gdy poszłam na Krakowskie Przedmieście, by uczcić pamięć ofiar tragedii smolenskiej.

  Gdy o 16:30 dotarłam przed Pałac Prezydencki, na takiej samej scenie jak rok przedtem śpiewał tę samą piosenkę ten sam Jan Pietrzak.  Potem, co prawda, dodał dwa nowe utwory, o rosyjskich konwojach "humanitarnych" na Ukrainie oraz o wykopaliskach na Łączce, ale zakończył, tak jak poprzednio, pieśnią, "Żeby Polska była Polską"  Moje sprawozdanie z zeszłorocznych uroczystości jest  /TUTAJ/.

  Podobnie jak uprzednio glos zabrał po nim prezes PiS, Jarosław Kaczyński i mówił rzeczy podobne do tego, co głosił przed rokiem.  Wtedy mówił:

  "Lech Kaczyński, mój świętej pamięci brat i prezydent Rzeczypospolitej, nie wygłosił przemówienia w Katyniu, ale przygotował je.

Tam były słowa o kłamstwie i o prawdzie. Miał mówić, że na kłamstwie nie da się zbudować żadnych trwałych relacji, że kłamstwo dzieli ludzi i narody, że przynosi nienawiść i złość, że potrzeba nam prawdy. Tak, potrzeba nam prawdy!".

  A teraz:

  "Musimy odbudować polską wspólnotę, mimo że są między nami różnicę i nigdy nie znikną, ale musi być jakaś wartość, która jest nie kwestionowana przez nikogo. Tą wartością jest prawda.".

  W obu przemówieniach mówił też o "przemyśle pogardy". /tekst wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego w dniu 10.04.2015 - /TUTAJ//.

  Tłum przysłuchujący się przemówieniu, był mniej wiecej tak samo liczny jak przed rokiem i zachowywał się podobnie.  Były oczywiście również i pewne różnice.  Po przemowieniu Jarosława Kaczyńskiego w 2014 r. wyświetlono film "Anatomia upadku 2", a w 2015 wystąpił pieśniarz Tolek Jabłoński.  Niemniej doszłam do wniosku, iż właściwie w sprawie Smoleńska tkwimy wciąż w tym samym punkcie: twarde dowody trzymają w reku Rosjanie, władza PO nieustannie nas okłamuje, a postęp jest niewielki.

  Wprawdzie nie udała się "wrzutka medialna" z próbą  powrotu do wersji "pijanego gen. Błasika w kokpicie", mająca przyćmić książkę Rotha, ale za to NPW opublikowała coś, co miało być wynikami przeprowadzonej podczas jej śledztwa analizy fonoskopijnej.  Warto przeczytać notkę Geoala "Naturszczyki piszą stenogramy"  /TUTAJ/ i komentarze do niej.  To nie jest śledztwo lecz pośmiewisko.

  I tak błądzimy wciąż w smoleńskiej mgle.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika gal

10-04-2015 [22:52] - gal | Link:

"I tak błądzimy wciąż w smoleńskiej mgle." Pod rękę z redaktorem Gadowskim, który na portalu wPolityce też wyznaje, że on nic nie wie.

Obrazek użytkownika elig

11-04-2015 [14:46] - elig | Link:

Zgadza się. Wywiad z Gadowskim jest tu:

http://wpolityce.pl/smolensk/2...

Obrazek użytkownika Janko Walski

10-04-2015 [23:43] - Janko Walski | Link:

Stan umysłu Masowego to ściana która zatrzymała czas.

Ludzie bawią się, piją, kopulują mają telewizory, samochody, jeżdżą po świecie i rozmawiają o ciuchach, serialach, piłce i gotowaniu.

I łykają wszystko jak leci. Bachory resortowe mówią im co się nosi, słucha, co jest cool i jak jeść bezę. Rzygają Smoleńskiem, zarżnęliby PiS, wstydzą się wierzących jak kiedyś rekrut na przysidze matki w chuście.

Jak drób dziobią zapamiętale ziarenka tumaniące nieświadommy, że ktoś otworzył śmierdzący kurnik by mógł wyjść.

Obrazek użytkownika elig

11-04-2015 [14:42] - elig | Link:

Pisze Pan o mniejszości. Większość przede wszystkim próbuje jakoś związać koniec z końcem i poradzić sobie w życiu. To pochłania całą ich energię.

Obrazek użytkownika krystal

11-04-2015 [19:51] - krystal | Link:

Ma Pani rację, ale i ci, którym wiedzie się lepiej niekoniecznie są tymi co się „bawia, tańczą” itd. Wielu z nich zajmuje się raczej tylko swoim podwórkiem tj. pracą, rodziną, czasem do tego jakaś rozrywka i tyle. I są wśród nich bardzo dobrzy fachowcy w swoich dziedzinach (naukowcy, inżynierowie, lekarze). Nie zagłębiają się w to, co się dzieje w polityce, nawet często nie chcą o niej słyszeć. Mają niewiele czasu, przerzucają okiem tytuły artykułow, odruchowo(bo od kilkudziesięciu lat zawsze tak samo, szkoda im czasu na modyfikacje) otwierają telewizor na Fakty czy Wiadomości, i chociaż -jako inteligentni- bywaja nieufni, to jak każdy z nas, chce czy nie chce, są podatni na manipulację (w tym na reklamę, chociaż wielu jej nie cierpi, ale gdy idzie do sklepu to co robi?- sięga ręką po reklamowany produkt!). Bez względu na inteligencję człowiek jest podatny na manipulację! I naprawdę tylko niewielki odsetek ludzi głębiej interesuje się polityką. A że w przebrzydłej GW bywają dobrze, fachowo napisane artykuły na tematy dotyczące nauki, kultury, mody, a nawet czasem gospodarki (nie mówię, że akurat oddające prawdę), bywają też bardzo dobre reportaże, to czytają; i nawet mimo ostrożności ulegają temu. Dlaczego? Bo lubią fachowość. A tego manipulatorom z Czerskiej nie można odmówić. Ponadto nadal wielu ufa GW, bo GW przywłaszczyła sobie cały kapitał zaufania, jakim ludzie darzyli I Solidarnośc. Cześc osób już się z tego otrząsnęła, a część jeszcze nie, z powodów m.in. takich, że jest skoncentrowana na czym innym, a sympatie polityczne, gazetowe itd. pozostają te same na zasadzie bezwładu (lub z ostrożności: po co się pchać w to, czego się dobrze nie zna). Znam takich ludzi, będących znakomitymi, wysokiej klasy specjalistami. Nie są to żadni Masowi, ani zaprzańcy. Po prostu, Polska potrzebuje jeszcze dużo czasu, aby ludzie dojrzeli do wolności.

Obrazek użytkownika Janko Walski

12-04-2015 [01:29] - Janko Walski | Link:

Większoś z małych miasteszek jest tak samo zdezorientowana jak MWZM

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

11-04-2015 [11:15] - NASZ_HENRY | Link:

Rykowisko Bronka POkrywa POśmiewisko śledztwa ;-)