Rząd na cztery miesiące i dziewięć dni

 
  Najbardziej prawdopodobne jest, że wybory do polskiego parlamentu odbędą się 13 października 2019 roku.  Wczoraj, 4 czerwca 2019 r. rząd został zrekonstruowany {TUTAJ}.  Jest to obecnie rząd tymczasowy - na cztery miesiące i dziewięć dni.  Najlepiej ujęła to nowa szefowa MSWiA, minister Elżbieta Witek mówiąc tuż po nominacji:

  "Nikt na pół roku przed wyborami nie będzie się porywał, żeby robić jakieś rewolucje" {TUTAJ}

  Mniej minimalistyczny okazał się nowy wicepremier Jacek Sasin.  Oświadczył {TUTAJ}:

  ""W tej kadencji chcemy przyjąć jeszcze kilka fundamentalnych ustaw, jak np. ustawę antylichwiarską" - powiedział we wtorek nowo powołany wicepremier Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Zapewnił też, że PiS chce przygotować dobrą ofertę programową na jesienne wybory parlamentarne. (...)  Sasin podkreślił w TVP Info, że jednym z celów zmian w rządzie Mateusza Morawieckiego jest "jeszcze lepsze zorganizowanie legislacji rządowej". "Chcemy w tej kadencji kilka fundamentalnych ustaw przyjąć, tak jak np. ustawa antylichwiarska, oczekiwana" - powiedział wicepremier. "Inne ważne ustawy prospołeczne, chociażby te dotyczące obniżenia podatku PIT dla wszystkich, a zerowy PIT dla młodych" - dodał.
Jak zaznaczył, mimo że niewiele czasu zostało do jesiennych wyborów parlamentarnych, to nie oznacza, że PiS chce w tym czasie "sobie odpuścić". "Wręcz przeciwnie - to jest dla nas wielkie wyzwanie" - powiedział Sasin.".

  Najwięcej kontrowersji wzbudziła dymisja Teresy Czerwińskiej - jedyna nie związana z wyborem do Europarlamentu.  Jako minister finansów sprzeciwiała się ona niektórym projektom socjalnym Jarosława Kaczyńskiego, obawiając się o budżet.  Jej udziałem stał się więc "kopniak w bok'"- na lukratywną posadę w zarządzie NBP.  Jerzy Trammer skomentował to w swej notce "Narodowy Bank Polski prywatnym folwarkiem władzy?" {TUTAJ}.  Tytuł mówi wszystko.  Mnie jednak najbardziej spodobał się komentarz Doku na temat tego tekstu:

  ""wydatki z budżetu narzucane im przez władzę, zagrażają dobru budżetu i państwa, a oni nie chcieli przyczyniać się do tworzenia takich zagrożeń" - to jak odwieczny konflikt dobra ze złem - nigdy się nie skończy. Minister finansów zawsze był i zawsze będzie w nieuniknionej opozycji do wszystkich innych ministrów, żądających zawsze więcej i więcej pieniędzy na potrzeby, które leżą im na sercu (statutowym). Wszyscy ministrowie kontra minister finansów zawsze kończy się tak samo - rząd staje się wrogiem ministra finansów i go zmienia. Tak było z Balcerowiczem, tak będzie z następnym ministrem. Im lepszym ministrem finansów jest minister finansów, tym szybciej rząd go zmienia na gorszego. Ciekawy by było porównać czasy pracy różnych ministrów finansów - na pewno by wyszło, że im lepszy, tym krócej pracował.".

  To słuszna uwaga - niestety tak właśnie jest.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

05-06-2019 [21:07] - Jabe | Link:

Toć to była stymulacja fiskalna, nie żaden socjal.

Obrazek użytkownika Marek1taki

06-06-2019 [07:30] - Marek1taki | Link:

Genialny ten ostatni komentarz. Kopernikański.

Obrazek użytkownika HenrykH.

06-06-2019 [08:51] - HenrykH. | Link:

Be obrazy ,ale wtrynianie tu idioty Balcerowicza uważam za skandal.Ten "ekonomista" nigdy nie powinien być ministrem ,a twierdzenie że wyleciał bo sprzeciwiał się innym ministrom to tezy lansowane przez towarzyszy z pzpr.Ten człowiek to szkodnik z najwyższej półki i komentator ktory go lansuje to .....Skąd p.Trammer wie o sprzeciwianiu się min.finansów mogę się domyślać ,tvn gw i inne prawdziwe i uczciwe media :)

Obrazek użytkownika Pani Anna

06-06-2019 [11:50] - Pani Anna | Link:

HenrykH
przyznam, że miałam dokładnie taką sama refleksję, zestawienie tutaj balcerowicza, którego trudno nazwać ekonomista, a raczej  użytecznym idiotą i zaprzańcem... Prawdziwą twarz i jakość tego "autorytetu" (i nie tylko jego) widać dopiero teraz, kiedy stracił całą otoczkę, a przede wszystkim osłonę medialną. Sam zresztą dobitnie to udowadnia zdumionemu narodowi za każdym razem, kiedy wydaje z siebie głos np. poprzez wpisy na TT. I teraz jeszcze ten jego wywiad, w którym opowiada, jak to bił się z chłopakami "z pobliskich slamsów", których ojcowie pracowali w ubojni, którą JEGO tatko zarządzał... Niekiedy pani Elig mnie zadziwia.

Obrazek użytkownika Darek65

06-06-2019 [09:33] - Darek65 | Link:

W zasadzie macie rację. Jeśli rząd PIS-u chciałby uzdrowić Polskę, to powinien zabrać jeszcze te nieliczne przywileje, które były, ograniczyć administrację, wydatki do minimum, itp. Wprowadzić czysty kapitalizm i za 10 lat Polska byłaby bardzo silna. I piszę to serio. Wiecie dobrze, czym by się to skończyło. Po 4 latach terapii szokowej Polacy, którzy wiedzę ekonomiczną mają na takim poziomie , jakim mają, pogoniliby PIS  I znowu do władzy wróciliby Ci sami złodzieje, a wtedy dokończyliby dzieła zniszczenia. W Polsce nie zostałby kamień na kamieniu. To złe, a tamto jeszcze gorsze. Trzeba sobie zadać pytanie, co by nas więcej kosztowało, rozdawnictwo PIS, czy złodziejstwo PO.

Obrazek użytkownika Jabe

06-06-2019 [11:25] - Jabe | Link:

Dlatego właśnie PiS jest u władzy, że Polacy mają intuicję ekonomiczną, jaką mają. Myślę, że gro chce wierzyć, że rządowi te miliardy do rozdania przynoszą dobre wróżki. Utrzymywanie ludu w ciemnocie jest priorytetem.

Nie ma powodu wierzyć, że złodziejstwo za PiS-u jest mniejsze niż za PO. Przecież w telewizji nie powiedzą. Natomiast kupowanie przychylności ludu jest faktem.

Obrazek użytkownika Pani Anna

06-06-2019 [11:39] - Pani Anna | Link:

Darek65
 Przepraszam bardzo, pozwolę sobie zapytać, co to za zwierzę ten "czysty kapitalizm" i gdzie występuje?
A co do ostatniego zdania, to wygląda na to, że należy pan szanowny do tego grona, któremu najwyraźniej przy złodziejstwie PO wiodło się znacznie lepiej niż obecnie, a przynajmniej lepiej pan to zjawisko przyswajał.