Płaca minimalna od 1 stycznia 2020 znowu wyraźnie w górę

1. Rząd Zjednoczonej Prawicy od początku swojego urzędowania konsekwentnie podwyższa wynagrodzenie minimalne i to zdecydowanie mocniej niż by wynikało to z przepisów ustawowych.

Jak się wydaje podobnie będzie i w tym roku, chodź oficjalnie jeszcze nie zajął stanowiska w sprawie poziomu płacy minimalnej na rok 2020, to można się spodziewać, że na Radzie Dialogu Społecznego (RDS), przedstawi propozycje ambitne w tym zakresie.

Zgodnie z ustawą wynagrodzenie minimalne na 2020 powinno wzrosnąć przynajmniej o kwotę 95,59 zł, ale należy się spodziewać, że propozycja rządowa zdecydowanie przekroczy tę kwotę (związki zawodowe spodziewają się, że podwyżka wyniesie przynajmniej 200 zł, a minimalna płaca godzinowa wzrośnie z 14,70 zł do przynajmniej 16 zł).

Oczywiście ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, czeka ciężka rozmowa z pracodawcami w ramach RDS, ponieważ z reguły optują oni, aby podwyżka płacy minimalnej nie przekraczała kwoty wynikającej z ustawy.

2. Przypomnijmy, że rząd Zjednoczonej Prawicy już we wrześniu 2016 roku zdecydował o wejściu w życie rozporządzenia Rady Ministrów o podwyżce „etatowej” płacy minimalnej na rok 2017 z 1850 zł do 2000 zł brutto, czyli aż 150 zł i w związku z tym konieczna była waloryzacja płacy godzinowej minimalnej z 12 zł na 13 zł od 1 stycznia tego roku.

Z kolei we wrześniu 2017 kolejnym rozporządzeniem podniesiono płacę minimalną etatową o kolejne 100 zł i w związku z tym od 1 stycznia 2018 miało ono wynieść 2100 zł, a minimalna płaca godzinowa miała wynieść 13,70 zł.

Podniesienie stawki godzinowej do 13 zł za godzinę brutto (a później do 13,70 zł) było konieczne, ponieważ przy ustawowych 168 godzinach pracy miesięcznie daje wynagrodzenie w wysokości 2184 zł brutto miesięcznie i w związku z tym jest o 184 zł wyższe od minimalnego wynagrodzenia na podstawie umowy o pracę (ustalonego na rok 2017 w wysokości 2000 zł brutto).

Natomiast taka relacja pomiędzy tymi minimalnymi wynagrodzeniami (niższa płaca etatowa, wyższa godzinowa), zdaniem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, będzie zachęcała pracodawców zarówno publicznych jak i prywatnych do zatrudniania na podstawie umów o pracę, a nie umów zlecenia czy samozatrudnienia, bo te pierwsze będą jednak wyraźnie „tańsze”.

3. W ten sposób rządy Zjednoczonej Prawicy zakończyły z dotychczasową ponad 25- letnią praktyką konkurowania przez Polskę tanią siłą roboczą i przy pomocy poziomu płacy minimalnej (etatowej i godzinowej), rozpoczął proces wymuszania podwyżek płac zarówno w gospodarce jak i w sektorze budżetowym.

Płaca minimalna wzrośnie, więc z 1850 zł w 2017 roku do jak się należy spodziewać kwoty 2450 zł, a wiec w ciągu 4 lat rządów Zjednoczonej Prawicy, jej podwyżka wyniesie blisko 33%.

Na kolejną już czwartą obligatoryjną podwyżkę płacy minimalnej, będą musieli zareagować w zasadzie wszyscy pracodawcy w tym szczególnie ci, którzy do tej pory wypłacali wynagrodzenia niewiele wyższe od wynagrodzenia minimalnego.

Trudno, bowiem sobie wyobrazić, żeby tacy pracownicy byli zaakceptować dotychczasowe wynagrodzenia w sytuacji, kiedy płaca minimalna rośnie o kilkanaście procent, a bezrobocie wynosi niewiele ponad 6% i coraz częściej mamy do czynienia z rynkiem pracownika, a nie pracodawcy (kilkukrotne podwyżki płac w ciągu ostatnich miesięcy w zasadzie we wszystkich sieciach handlowych funkcjonujących w Polsce, potwierdzają rozpoczęcie procesu regulacji płac w górę w naszej gospodarce).

W ten sposób rządy Zjednoczonej Prawicy będą wymuszały podwyżkę wynagrodzeń w całej gospodarce i kończy okres konkurowania przez polskich przedsiębiorców niskimi kosztami wytwarzania produktów i usług, w tym w szczególności niskim poziomem płac.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

28-05-2019 [11:16] - Jabe | Link:

Rząd [...] podwyższa wynagrodzenie minimalne i to zdecydowanie mocniej niż by wynikało to z przepisów ustawowych. – Czyli czyni to bezprawnie.

kończy okres konkurowania przez polskich przedsiębiorców niskimi kosztami wytwarzania produktów i usług – No to kij jest, a gdzie marchewka? Czym konkurować?

Obrazek użytkownika Zunrin

28-05-2019 [15:17] - Zunrin | Link:

Minimalna w górę o dwie stówy... No to już jasne dlaczego pani minister finansów ma opuścić ten rząd. Ciekawe czy ktoś tam w PiSie zdaje sobie sprawę, że tak duża podwyżka oznacza nowe żądania płacowe.

Obrazek użytkownika Marek1taki

29-05-2019 [12:38] - Marek1taki | Link:

Podstawowym "dobrem" ideologicznym cywilizacji socjalistycznej jest przerzucanie kosztów, czyli dawanie z cudzego. To oznacza niegospodarność w sferze ekonomicznej i brak etyki w sferze moralnej. Kto będzie dobrze gospodarował, pracował gdy zerwana jest więź między jego wysiłkami a korzyściami z nich. Kto będzie się trzymał etyki skoro ma podane rozwiązania nowej etyki, np. czyja macica tego prawo do aborcji - bezkosztowo nieprawdaż?
Także sprawy umowne są rozwiązywane jako szyderstwo z pojęcia "umowa społeczna" Np. forowanie pieszych kosztem kierowców, ekologii, bezpieczeństwa kosztem transportu, produkcji generuje zwykłe koszty zwiększonego oporu materii. Za to płacą również ci piesi.
Każde kreowanie roszczeniowości jest dywersją. Więcej praw, przywilejów, norm, gwarancji państwa Panie Pośle!