A tymczasem na Ukrainie...

 
W Polsce opinia publiczna pochłonięta jest końcówką kampanii wyborczej przed europejskimi wyborami.  Ułożyła się ona bardzo dziwnie, bo w ostatnich dniach jej głównymi tematami były: pedofilia księży oraz roszczenia żydowskie.  Obie te sprawy nie mają nic wspólnego z Parlamentem Europejskim.  A tymczasem na Ukrainie w dniu 20.05.2019 doszło do zaprzysiężenia na stanowisko prezydenta Ukrainy nowo wybranego Wołodymyra Zełenskiego.

  Już w swej mowie inauguracyjnej zapowiedział on rozwiązanie ukraińskiego parlamentu, a dzień później [21.05.2019] wydal dekret rozwiązujący parlament i wyznaczający datę przedterminowych wyborów parlamentarnych na 21 lipca 2019 {TUTAJ}.  Ruszyła też fala dymisji.  Premier Hrojsman oświadczył, że gotów jest podać sie do dymisji {TUTAJ}.  Do dymisji podał się szef SBU Wasyl Hrycak oraz minister obrony Stepan Połtorak.
  Według "Gazety Wyborczej" {TUTAJ}:

  "Manewr z rozwiązaniem parlamentu na razie - co widać w sondażach - opłacił się Zełenskiemu. Z sondażu grupy "Rejtynh", opublikowanym 22 maja, wynika, że jego partia "Sługa Narodu" (tak samo nazywał się serial, w którym występował Zełenski - grał tam nauczyciela, który zostaje prezydentem kraju) może liczyć na 44 proc. poparcia. (...)
Drugie miejsce, z wynikiem 10 proc. zajęłaby prorosyjska "Opozycyjna Platforma". Na kolejnych miejscach znajdują się - partia byłego już prezydenta Blok Petra Poroszenki z wynikiem około 9 proc. oraz partia byłej premier Julii Tymoszenko, która uzyskałaby nieco ponad 7 proc. poparcia. (...)  Wołodymyr Zełenski zaczął podejmować pierwsze polityczne decyzje na temat swojego otoczenia i wskazał szefa swojej administracji. Padło na prawnika Andrija Bohdana i od razu podniosło się larum. Bohdan za czasów prezydentury Wiktora Janukowycza był odpowiedzialny za walkę z korupcją, natomiast od niedawna pracował dla Ihora Kołomojskiego. (...) Zełenski wybrał sobie na pierwszego doradcę Serhija Szefira, czyli swojego partnera biznesowego, z którym wspólnie jest właścicielem spółki medialnej "Kwartał 95".
Zełenski wymienił też dowódcę sił zbrojnych. Szefa sztabu generalnego Wiktora Mużenkę zastąpił generał Rusłan Chomczak - dowodzący w 2014 roku operacją pod Iłowajskiem, w której armia ukraińska poniosła dotkliwe straty. (...) Szef administracji Zełenskiego mówił, że w ekipie prezydenta rozpatrywane jest zorganizowanie ogólnonarodowego referendum co do pokojowych porozumień z Rosją, tak, aby nie tylko deputowani i prezydent, ale i naród Ukrainy podjął tę decyzję.".

 Jeszcze w piątek odejście ze stanowiska zakomunikował szef MSZ Pawło Klimkin. Jak więc widać, Zełenski stara się w ekspresowym tempie umocnić swoją władzę.  Napotyka jednak na opór.  Proponował zmianę ordynacji wyborczej, m.in likwidację okręgów jednomandatowych,.  Według Onet.pl {TUTAJ}:

  "Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy odmówiła dziś rozpatrzenia projektu zmian w ordynacji wyborczej autorstwa prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Dokument został odrzucony jeszcze w głosowaniu nad włączeniem go do porządku obrad. (...) 
Deputowani mieli zająć się projektem ustawy o zmianie ordynacji wyborczej oraz projektem ustawy o wniesieniu zmian do ustawy o zakupach publicznych, dzięki któremu można byłoby sfinansować przedterminowe wybory parlamentarne. Zełenski wyznaczył je na 21 lipca dekretem, który wydał wczoraj. 

Zgodę na rozpatrzenie zmian w ordynacji wyborczej dało jedynie 92 posłów przy koniecznych 226 głosach w liczącym formalnie 450 miejsc parlamencie. Na środowym, zwołanym w trybie nadzwyczajnym, posiedzeniu Rady Najwyższej obecnych było 240 posłów. 
Zełenski przekazał parlamentowi projekt zmian w prawie wyborczym, przewidujący wprowadzenie proporcjonalnego systemu wyborczego oraz obniżenie progu wyborczego z 5 do 3 procent. (...) W związku z tym, że deputowani nie zajęli się dokumentem nowo mianowanego prezydenta, przewodniczący Rady Najwyższej zamknął posiedzenie Rady Najwyższej. Kolejne odbędzie się 28 maja.".

  Wydaje się jednak. że Zełenski zwycięży w tych potyczkach, przedterminowe wybory się odbędą, a Sługa Narodu, czyli partia Zełenskiego uzyska większość parlamentarną.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

22-05-2019 [22:41] - Zygmunt Korus | Link:

Jaki wniosek? Ano taki, że prometeizm oraz giedroyciostwo polegną z kretesem, c.b.d.o. Także unici, co "krymskie sankcje" ustanawiali i tromtadracko podtrzymywali. Kozacki naród zadecyduje, że chce pokoju z Rosją, to pewne, jak dwa razy dwa. A ekspansywne żydostwo tym samym zyska lepsze przyczółki, by osaczać nas z "bliskiego" Wschodu. Ot taka izraelska gra w dwa ognie. Lichwa i wydrwigrosze z USA oraz chazarscy oligarchowie oraz banderyzm. Z Izraelem i Putinem podającymi piłkę. Z Merkel ku pomocy.

Obrazek użytkownika Jabe

22-05-2019 [22:42] - Jabe | Link:

Narodowi Ukrainy pozwoli się podjąć tę decyzję.

Obrazek użytkownika mmisiek

23-05-2019 [05:19] - mmisiek | Link:

A mnie nieodmiennie fascynuje zastosowany minimalizm przy podstawianiu słupa.
Jest w tym swoista elegancja - żadnego babrania się w wieloletnie kiszenie kandydata w partiach i partyjkach, żadnego politycznego legendowania, a tylko wyświetlony ludowi prosty telewizyjny serial i po sprawie.
Zastanawiam się czy ten rekord można pobić i czy kiedyś ktoś odważy się pójść jeszcze dalej w tym minimalizmie - może zamiast angażowania tabunów aktorów i techników wystarczyłaby zwykła kreskówka?
 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

23-05-2019 [12:41] - Imć Waszeć | Link:

Właśnie dlatego system edukacji jest nie do ruszenia. Nie można go naprawiać i ma dalej produkować masy idiotów dla potrzeb "demokracji" (vide Polska), którymi można potem sterować za pomocą kreskówek produkowanych przez bezczeli z diaspory bez żadnego tabu.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

23-05-2019 [15:24] - Kazimierz Kozio... | Link:

Re: ImcW Wiecej, system edukacji poprzez Hollywood jest nie do ruszenia. Zreszta lokalne edukatornie wlasnie tak jakby byly sfazowane w padgatowce mas - wyznawcow NWO