Opozycja je banana - jedyny skuteczny protest

  Wczoraj [28.04.2019] uśmiałam się serdecznie podziwiając stronę internetową #opozycjajebanana {TUTAJ}.  Mozna było na niej zobaczyć różnych celebrytów [od Jakuba Wojewódzkiego po grafini Różę Thun] jedzących owe banany.  Czynili to w proteście przeciw cenzurze.  "Gazeta Wyborcza" napisała {TUTAJ}:

  "Dwie instalacje Muzeum Narodowego w Warszawie: "Sztuka konsumpcyjna" Natalii LL z 1972 roku oraz "Pojawienie się Lou Salome" Katarzyny Kozyry z 2005 roku zgorszyły nowego dyrektora Muzeum do tego stopnia, że nakazał ich usunięcie. (...) Prof. Jerzy Miziołek, nowy dyrektor MNW uznał dzieła artystek za obrazoburcze i gorszące młodzież. Swoją decyzję o usunięciu instalacji tłumaczy licznymi skargami, które płynęły od rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży, które również odwiedzały Muzeum. (...) Co dalej z cenzurą sztuki przez dyrektora MNW? Nie będzie mu łatwo zażegnać kryzys, gdyż jego decyzję otwarcie krytykuje coraz liczniejsze grono znanych osób.".

  Protest ów ma polegać - na jedzeniu bananów.  Na dzisiaj, na godz 18:00 zwołano zgromadzenie przed Muzeum Narodowym.  Jego uczestnicy maja zajadać banany na ulicy..  Do akcji przyłączył się Wrocław, gdzie jedzenie bananów ma się odbywać przed Muzeum Współczesnym.  Na Facebooku swój udział zapowiedziało 5 tysięcy osób {TUTAJ}.  Dziś jednak nastąpił nieoczekiwany zwrot.  Oto dyrektor MNW oświadczył:

  "Wymiana dzieł Natalii LL i Katarzyny Kozyry z fotografiami kobiety, zjadającej w perwersyjny sposób banana, nie ma nic wspólnego z cenzurą - zapewnia dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie. Ekspozycja wraca na swoje miejsce. (...) - Moja wypowiedź, tak chętnie cytowana w mediach, została opublikowana bez mojej autoryzacji. W sprawie reorganizacji Galerii Sztuki XX i XXI Wieku nie byłem wzywany do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a wszystkie decyzje podjąłem osobiście, po konsultacjach ze specjalistami zajmujących się sztuką XX i XXI wieku - wyjaśnił.
  Dlaczego zatem ekspozycja z bananem w ustach kobiety została wycofana? - Galeria Sztuki XX i XXI Wieku Muzeum Narodowego w obecnym kształcie istnieje od przeszło 6-ciu lat. Mając na uwadze fakt, że ogromna liczba wybitnych dzieł sztuki, zwłaszcza polskiej, znajduje się w magazynach, w jednym z punktów programu funkcjonowania MNW, przedłożonego w listopadzie 2018 roku w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zobowiązałem się do wprowadzenia koncepcji wymiany dzieł eksponowanych w Galerii Sztuki XX i XXI Wieku co pół roku, aby zapoznać publiczność z bogatymi zbiorami sztuki nowoczesnej MNW - czytamy w komunikacie placówki." {TUTAJ}.

  A wiec - kapitulacja na całej linii, a także rezygnacja z prawa dyrektora muzeum do kształtowania ekspozycji w swej placówce.  Dlaczego to zwycięstwo przyszło tak łatwo?  Ano dlatego, iż tzw. sztuka współczesna nikogo nie obchodzi.  Te wygłupy pseudoartystów nie mają żadnego znaczenia.  Są istotne tylko dla wąskiego grona tych, co chcą na nich zarobić, a także dla krewnych i znajomych "artystów" oraz niektórych celebrytów.  Tylko niektóre z tzw. instalacji są na tyle głupie, by dało się z nich pośmiać.  Ciekawa jestem czy dzisiejszy protest odbędzie sie, czy nie?

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika xena2012

29-04-2019 [18:32] - xena2012 | Link:

To prawda,sztuka współczesna dziś nikogo nie obchodzi,przez galerie smetnie przewijają się jednostki zwiedzające i podziwiajace ,,dzieła''.Nawet nie ma sztucznych zachwytów nad twórczą weną artystów od czasu ekspozycji pt.,,kobiety obierające kartofle'' czy ,,pokazem kawałka ziemi z grzebiacymi w niej kurami.Szkoda tylko,że prawdziwe dzieła sztuki zalegaja w magazynach tylko po to,żeby pokazać jakcy to jestesmy współcześni i postępowi.

Obrazek użytkownika gorylisko

30-04-2019 [09:57] - gorylisko | Link:

hmmm a czy przypadkiem nie chodziło o sprowokowanie łooopozycji i tych elyt aby same dostarczyły obsceniczny materiał który będzie można użyć w kampanii wyborczej... tak się zastanawiam...

Obrazek użytkownika Roz Sądek

30-04-2019 [16:08] - Roz Sądek | Link:

Nie, żebym bez tej informacji nie mógł życ, ale zastanawiam się, czy ten obraz jest darowizną, czy został przez muzeum zakupiony? I czy jest wyceniony i ubezpieczony, abjeśli tak, to na ile?