Jeżeli chcecie, żebyśmy Was chronili przed bestią, to ...

Jeżeli chcecie, żebyśmy Was chronili przed bestią, to dlaczego ją karmicie

1. Amerykański dziennik „Wall Strett Journal” (WSJ) opublikował wczoraj artykuł, w którym informuje, że administracja prezydenta Donalda Trumpa przygotowuje sankcje wobec firm zaangażowanych w gazociąg Nord Stream 2.

Po wielu dyplomatycznych próbach podjętych przez amerykańską administrację, aby odwieźć niemiecki rząd od wspierania tego projektu, współpracownicy prezydenta Trumpa uważają, że tylko sankcje, są w stanie zatrzymać ten projekt.

Dziennik podkreśla, że prezydent Trump uznał Nord Stream 2, za projekt, który osłabia ochronę wojskową przed Rosją, jakiej Stany Zjednoczone udzielają Europie, ponosząc jej ogromne koszty finansowe.

Administracja prezydenta Trumpa, podsumowuje obecną politykę Niemiec wobec Rosji mocnym stwierdzeniem, „jeżeli chcecie żebyśmy Was chronili przed bestią, to dlaczego ją karmicie”.

2. Przypomnijmy, że już w połowie lipca poprzedniego roku tuż przed szczytem NATO w Brukseli, prezydent USA Donald Trump powiedział między innymi „to bardzo smutne, że Niemcy robią ogromne interesy w zakresie ropy i gazu z Rosją, w czasie, kiedy powinni się chronić przed Rosją”.

I dalej „Chronimy Niemcy, Francję i wszystkie te inne kraje przed Rosją, a oni idą i robią interesy, płacąc miliardy, miliardy dolarów do rosyjskiego budżetu”.

I dla kontrastu przedstawił postępowanie Polski „mamy taki kraj jak Polska, który nie przyjmie rosyjskiego gazu, są też inne kraje, które go nie przyjmują, bo nie chcą być zniewolone przez Rosję, a Niemcy są dla mnie zniewolone przez Rosję, bo dostają tak dużo swojej energii z Rosji”.

I dodał „były niemiecki kanclerz jest na czele rosyjskiej spółki energetycznej - to jest niewłaściwe, my mamy chronić Niemcy w czasie, gdy oni podpisują z Rosją umowę na budowę kolejnego gazociągu - to nie jest w porządku”.

3. Do tej pory nikt tak jasno nie mówił o „standardach”, jakie Niemcy przyjęły i konsekwentnie je realizują zarówno w Unii Europejskiej, a teraz jak się okazuje także w ramach NATO.

Już obecnie rosyjski gaz stanowi blisko 40%, ropa naftowa -35%, węgiel kamienny 25% całego niemieckiego zużycia, a przecież jest już bardzo blisko do realizacji kolejnego gazociągu - Nord Stream 2, więc dostawy rosyjskiego gazu do Niemiec jeszcze bardziej wzrosną.

Tak ogromne zakupy rosyjskich surowców energetycznych oznaczają, że z Niemiec do rosyjskiego budżetu są pompowane dziesiątki miliardów dolarów, których część Rosja przeznacza na budowanie swojej potęgi militarnej.

4. Co więcej jeszcze do niedawna, Niemcy nie chciały przyjąć do wiadomości, że realizując razem z Rosją gazociąg Nord Stream 2 nie tylko niszczą solidarność energetyczną Unii Europejskiej, ale także czynią Ukrainę zakładnikiem gazowym Rosji.

Wprawdzie kanclerz Merkel będąc w poprzednim roku w Polsce przyznała, że być może Nord Stream 2 może zaszkodzić Ukrainie, ale w dalszym ciągu upierała się, że jest to przede wszystkim projekt komercyjny.

Przypomnijmy, że w połowie grudnia 2017 roku Izba Reprezentantów Kongresu USA przyjęła rezolucję, w której wezwała rządy europejskich państw do zablokowania budowy gazociągu Nord Stream2, wzywając jednocześnie prezydenta Donalda Trumpa, aby „wykorzystał wszystkie dostępne środki dla wsparcia bezpieczeństwa energetycznego Europy na drodze dywersyfikacji dostaw energii, aby zmniejszyć zależność UE od Rosji”.

Sankcje amerykańskie uderzające w firmy z krajów Europy Zachodniej uczestniczące w tym projekcie, w tym w szczególności w szwajcarską firmę Allseas, będącą głównym wykonawcą inwestycji, dawałyby nadzieję na zablokowania tego przedsięwzięcia.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

12-03-2019 [07:40] - Marek1taki | Link:

Merkel to ta co sprowadziła tzw. imigrantów do własnego kraju, więc jej działania w sprawie niebezpieczeństwa energetycznego Niemiec są logiczna konsekwencją.
Słowa o karmieniu bestii można też zastosować do administracji Trumpa. Dlaczego karmi bestię naszym kosztem a bez pożytku dla USA? Zaspokaja nami chwilowy głód bestii? Można różne bestie w tym miejscu sobie wyobrazić.

Obrazek użytkownika Trotelreiner

12-03-2019 [09:11] - Trotelreiner | Link:

Niemcy myślą!
USA jest daleko,a Rosja blisko....to kogo sobie wybrać na kumpla?
Rakiety z Kaliningradu lecą 6 minut...a z USA....średnio 0.5 godziny....do Europy,dodać te kilkaset do Moskwy....to ponad godzina.
Proste?

Obrazek użytkownika RinoCeronte

12-03-2019 [17:03] - RinoCeronte | Link:

Proste - jak przyjaźń z bandytą. Śmieszne i straszne zarazem. Chyba już to przerabialiśmy pod butem CCCP ?

Obrazek użytkownika odmieniec

12-03-2019 [20:51] - odmieniec | Link:

Jeśli Unia Europejska traktuje wszystkich swoich członków jednakowo i ma być Unią jednej prędkości, to Nord Stream, taj jeden jak i dwa powinien być doprowadzony do granicy Unii. OD tego punktu już sama Unia powinna rozprowadzać swoimi przewodami gaz do poszczególnych krajów członkowskich, które by wyrażały chęć zaopatrywania się z tego źródła. Tego rozmiaru transakcje nie powinny być przeprowadzane przez pojedyncze państwa członkowskie, dlatego, że umożliwiają one dokonywanie ograniczeń energetycznych wobec innych członków.