Cud gospodarczy PiS, majstersztyk PO

1. Cud gospodarczy PiS
W skrócie cud gospodarczy PiS polega na tym, że przez 3 lata rządów partia ta doprowadziła do wzrostu dochodów państwa o ponad 1/3 - dochody z 280 mld zł wzrosły do 380 mld, a dokładniej dochody ostatniego wykonanego w pełni przez PO budżetu z 2014 r. to 283 mld a dochody planowane na ten rok przez PiS to prawie 387 mld - wzrost o 36.7%.
Jak wytłumaczyć wzrost dochodów państwa o 1/3 w ciągu 3 lat inaczej niż cudem? Cudem, o którym zresztą dosyć głucho w PL? Przecież nie wprowadził PiS żadnych znaczących reform ekonomicznych. Raczej odwrotnie, te reformy które chciał wprowadzić - służące wzrostowi budżetu - zostały zahamowane, a wprowadzono jedynie te prowadzące do wzrostu wydatków. 
Opinie ekonomistów które zdarza się słyszeć w mediach są dla rządu PiS raczej krytyczne. Mówi się o braku inwestycji, zapaści, scenariuszu greckim itd itp. A tutaj: wzrost dochodów o 1/3 w czasie 3 lat - rzecz praktycznie niemożliwa w ekonomii państw - bez żadnych głębokich kryzysów, żadnych radykalnych zmian.

Skąd się bierze cud gospodarczy PiS? 

Jak się okazuje ze zbierania podatków:
Dane z budżetów 2019 (PiS) i 2014 (PO) dochody:
VAT: 179,6 mld (PiS) - 124,2 mld (PO) - wzrost o 44.6%
PIT: 64,3 mld (PiS) - 43 mld (PO) - wzrost o 49,5%
CIT: 34,8 mld (PiS) - 23,2 mld (PO) - wzrost o 50%
Akcyza: 73 mld (PiS) - 61,5 mld (PO) - wzrost o 18,6%
Wniosek: w trzech głównych podatkach tam gdzie urzędy skarbowe czasów PO zbierały złotówkę to urzędy skarbowe czasów PiS zbierają prawie dwie złotówki. A stawki tych podatków przecież nie wzrosły. Ba część wręcz zmalała. Ludzie w urzędach skarbowych też się nie zmienili. Może gdzieś na górze były jakieś fluktuacje, ale zrąb urzędników skarbowych jest ten sam. Czyli ci sami ludzie, w ramach bardzo podobnych przepisów zbierają praktycznie dwa razy więcej pieniędzy. Jak to możliwe? Przecież racjonalnie rzecz biorąc jest to niemożliwe. Przecież nawet marnotrawstwo, nieudolność, wreszcie złodziejstwo też mają swoje granice. Przyznam, że trudno mi uwierzyć w fakt, że za PO co druga złotówka z podatków była kradziona. No więc co się stało? Czy jest ktoś w stanie racjonalnie to wytłumaczyć?

VAT VAT-em, tutaj PiS wprowadził jakieś działania, były jakieś zmiany legislacyjne. Może to coś tłumaczy ale PIT? Jak to możliwe, że wpływy z PIT rosną o 50%? Przecież PIT to podatek od pensji. A pensje nie wzrosły przez te 3-4 lata o 50%. To bzdura, przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej brutto wg GUS za 2014 to 3 783 PLN a w IV kwartale 2018 to 4 864 PLN. Wzrost o 28,5%. To skąd wzrost kwoty podatków o niemal 50%? (Zresztą, swoją drogą, komu tak wzrosły pensje, od 2014, że średnio wzrosły one o prawie 1/3? Kto jest takim beneficjentem rządów PiS? Na pewno nie zwykli ludzie, tutaj pensje są przecież praktycznie takie same. Więc kto?)

2. Majstersztyk PO

Jak wykazaliśmy wyżej na podstawie gołych liczb PiS przez trzy lata dokonał w PL cudu gospodarczego. Chyba nie pomylę się, jeśli określę go jako cud rzadko spotykany w historii państw czasów nowożytnych (może ktoś z Państwa jest w stanie podać przykłady podobnych cudów: wzrost dochodów państwa o 1/3 przez 3 lata - w dużych liczbach? Ja nie potrafię.)
Wskazaliśmy również najbardziej racjonalną z możliwych przyczynę tego cudu gospodarczego: olbrzymią skalę nieudolności marnotrawstwa i złodziejstw ekipy PO-PSL (choć tak wielka skala złodziejstwa z trudem, o ile w ogóle, może zmieścić się w ramach racjonalności). I mimo tego wszystkiego PO nadal ma poparcie społeczne blisko 1/3 obywateli i ma szanse nawet na ponowne objęcie władzy. Niepojęte. Mimo tak olbrzymiej skali nieudolności i złodziejstw nie więzienie i powszechne potępienie, ale realna szansa na objęcie władzy. To prawdziwy majstersztyk inżynierów społecznych Salonu. Chapeau bas. Inna rzecz, że pomaga wielka nieudolność PiS w tej akurat dziedzinie. Mimo to, a może właśnie dlatego, trudno nie zauważyć wysokiego kunsztu.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

02-03-2019 [16:49] - Jabe | Link:

Bezrobocie spadło, przynajmniej na papierze, bo może po prostu szara strefa się skurczyła. Oznaczałoby to faktyczny wzrost podatków od pracy. Pan Kuźmiuk chwalił się swego czasu, że inwestycje publiczne bardzo wzrosły. To daje wzrost gospodarczy (przynajmniej na papierze), a więc i wzrost wpływów. Długi na te inwestycje mogą być np. poupychane po różnych funduszach.

No i generalna uwaga: Pomyślność budżetu to nie to samo co pomyślność obywateli. Nawet obiecanej kwoty wolnej nie podniesiono, a tylko rzuca się im plusy wyborcze.

Obrazek użytkownika Marek1taki

02-03-2019 [16:07] - Marek1taki | Link:

Cuda obok uszczelnienia?
1. Inflacja, której nie ma.
2. Nie ma fikcyjnych kosztów w skali mikro tam gdzie było przyzwolenie.
3. Są fikcyjne koszty w skali makro - podatek CO2 jest kosztem opodatkowanym, czyli samo CO2 ucieka na zewnątrz, ale rząd ma przywilej opodatkowania tego okradania Polaków.
4. Jest nakręcanie koniunktury przez rząd, który wydaje rozporządzenia, korzysta z ustaw: gospodarka (strefy), inżynieria społeczna (plusy) - to ma nie tylko złe strony, socjalizm ma też plusy dodatnie.
5. Jest nakręcanie koniunktury przez instytucje finansowe.
6. Postępuje uzależnienie Niemiec i UE od polskich towarów i usług.
7. Kumulacja inwestycji w przemysł i usługi.
8. Efekt inwestycji w infrastrukturę przez państwo i środki transportu przez przedsiębiorców.
9. Większa efektywność z pracy zarobkowej Polaków za granicą.
10. Wzrost zatrudnienia obcokrajowców w Polsce - Niemcy się już połapali.
11. Podejrzewam wzrost inwestycji przez nowych "sojuszników", czyli wykupywanie najbardziej smakowitych kąsków.
Jeśli więc ktoś mówi, że PiS nie miał żadnych planów to ma wiele racji, wystarczy, że miano plany związane z Polską gdzieś między którymśtam resetem a pierwszym występem "kelnerów".

 

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

02-03-2019 [16:35] - Ryszard Surmacz | Link:

Majstersztyk PO polega na bardzo prymitywnym założeniu: polityce antypisowskiej. W Polce to przechodzi, bo czasy zaborów, okupacji takiej postawy wymagały. Nie mniej w warunkach pokojowych, i na swoim, poddanie się takiej polityce zawsze wyprowadza na obszar nieprawdopodobnej głupoty. Polecam mój poniższy wpis:  https://naszeblogi.pl/52808-re...

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

02-03-2019 [20:09] - zbieracz śmieci | Link:

Cud jak cud jest alo go nie ma ,tutaj nie ma cudu a książka przychodów i rozchodów i poszukano gdzie w przychodach zamiast być parowało .Przykęcić śrubę czarnej strefie jak i szarej to nie takie cuda zobaczymy.
Tylko mi tu nioe pieprzyć ,że to zamach na przedsięborców,bo te dwie strefy to nie tylko oradanie państwa z należnych podatków ale co jeszcze gorsze pracowników.

Obrazek użytkownika Jabe

02-03-2019 [21:31] - Jabe | Link:

Rozkułaczyć!

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

02-03-2019 [22:08] - rolnik z mazur | Link:

Cuda panie, no istne cuda! 
Proponuje się ekscytowac liczbami. Pzdr