Grzegorz Braun i Jan Piński o III RP "Kto tu rządzi?"

  Całkiem niedawno ukazał się wywiad z Grzegorzem Braunem, przeprowadzony przez Jana Pińskiego, a zatytułowany "Kto tu rzadzi?".  Kupiłam sobie tę książkę kilka dni temu, choć wiele się po niej nie spodziewałam.  Grzegorza Brauna ceniłam jako reżysera doskonałych filmów dokumentalnych, a o red. Pińskim nie byłam najlepszego zdania.

  Przeżyłam miłe zaskoczenie.  Książka okazała się wręcz pasjonująca.  Redaktor Piński bardzo dobrze prowadził rozmowę, nie pozwalając Braunowi na zatopienie się w odmętach monarchizmu,, ani na powtarzanie w kółko "Kościół - Szkoła - Strzelnica".  Zamiast tego otrzymaliśmy ostro zarysowany obraz III RP ze wszystkimi jej patologiami.  Ksiazka liczy tylko 138 stron, lecz zawiera więcej informacji i rozwazań niż niejeden gruby tom.  Oto jej spis treści:

  "O tym, kto rządzi     s.8

   O transformacji        s.25

   O bezkarności elit    s.38

   O masonerii             s.43

   O karierze i lustracji  s.47

   O antypolskiej polityce polskiego rządu  s.64

   O sądach i ludziach bez biografii  s.88

   O rozliczeniu            s.99

   O Żydach                 s.111

   O zamachu w Smoleńsku  s.121 ".

  Na tytułowe pytanie Grzegorz Braun odpowiada już na stronie 8 :

  "Odpowiedź na pytanie, kto dzisiaj naprawdę rządzi Polską, jest nieskomplikowana. Polską rządzi łże-elita, elita podstawiona. Elita, która zajęła miejsce prawdziwej elity: wyrżniętych, ograbionych, zdeklasowanych, wypchniętych na emigrację czy to wewnętrzną, czy zagraniczną. Ta elita, fundamentalnie różni się od elity narodowej tym mianowicie, że ta nowa „szlachta” nie ma żadnych zasług. (...)

  Ta nowa „szlachta”, nowa post-peerelowska klasa polityczna zawdzięcza swój awans społeczny, ekonomiczny, polityczny, czyli władzę po prostu, aktom n i e w i e r n o ś c i  Rzeczypospolitej. Wszyscy, którzy dzisiaj rozdają karty i wyjadają konfitury, mając do nich najlepszy dostęp, zasłużyli się niewiernością Polsce, narodowi polskiemu, wchodząc w relacje i więzi lojalności z władzami innych państw, innych projektów państwowych, które działają na naszym terytorium".

  Często opiera on swoje wywody na rzeczach, które umykają innym.  Aby to zilustrowac przytocze dość długi cytat ze stron - 15 i 16:

  "Partia, do której należał Waldemar Pawlak - ZSL, zrzeszała (...) co znamienne także leśników i strażaków.  Zwróćmy uwagę na taki fenomen: słuzby lesne i straz pożarna charakteryzuja sie tym, że posiadaja własne środki i systemy łaczności.

  Otoż należy uważać za absolutnie wykluczone, aby Armia Czerwona, tolerowała na teatrze swoich działań, na zapleczu przyszłego frontu III wojny światowej, jakim była właśnie Polska, jakiekolwiek alternatywne, nie zintegrowane z jej systemem sieci łączności.

  W zwiazku z tym stawiam hipotezę badawczą i chętnie się założę, że w tej partii, do ktorej Wademar Pawlak nalezy, jego partii macierzystej, mieliśmy, a być moze jeszcze dzisiaj mamy, wiecej twardej agentury sowieckiego wywiadu wojskowego - GRU niż nawet w nieboszczce PZPR i tworach po niej dziedziczących.  To, moim zdaniem, tłumaczy fenomen Waldemara Pawlaka.  Jest to odpowiedź na pytanie, skad Lech Wałęsa wyciągnął  Pawlaka w czerwcową noc 1992 r. (...)

  Wiadomo, że Lech Wałęsa pierwszoplanowo i życiowo pozostawał i do dziś pozostaje lojalny właśnie wobec bezpieki wojskowej, wobec tzw. zielonych.  Tak, to jest prawda, że TW "Bolek" to epizod w życiu Lecha Wałęsy.  Został on bowiem puszczony na jakiś czas w dzierżawę przez zielonych niebieskim.  Miał do wykonania ważne zadania w grudniu 1970 r. i w latach następnych, ale potem wrócił do ewidencji wojskowych - nigdy nie wypowiedział lojalności wobec słuzby macierzystej i w tej lojalności trwa do dzisiaj.".

  Powyższy logiczny wywód dobrze pokazuje sposób myślenia Grzegorza Brauna.  Oczywiście, nie z wszystkimi jego stwierdzeniami należy się z góry zgadzać.  Czasem wyciąga on zbyt daleko idące wnioski z wątłych przesłanek.  Niemniej wywiad z Grzegorzem Braunem jest niezwykle interesujący i daje do myślenia.  Trzeba go przeczytac i przemyśleć

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

12-02-2015 [22:59] - Marek1taki | Link:

@autor
A z którymi stwierdzeniami nie należy się zgadzać? Z tymi, które kwestionują niezastąpioną wyższość demokracji i z tymi, które przypominają "Kościół-Szkołę-Strzelnicę"?
Geneza ZSLu wydawała mi się zawsze oczywista chociaż nie zastanawiałem się nad leśnikami. Swoją drogą warto zastanowić się nad możliwościami firm ochroniarskich w podobnym kontekście albo firm-dystrybutorów energii elektrycznej w kontekście władzy nad energią i władzy nad zasobami informacyjnymi. Tak zgromadzonych informacji jak Taurony i Eniony nie mają razem wzięte urzędy skarbowe, GUS, CEDIG, administracja lokalna, wydziały geodezji i pewnie nie wyczerpałem tematu. Nie mają danych z urzędów stanu cywilnego i ksiąg parafialnych - to niedopatrzenie.

Obrazek użytkownika ExWroclawianin

12-02-2015 [23:37] - ExWroclawianin | Link:

Wlasnie bylem wczoraj na spotkaniu z Grzegorzem Braunem i jestem pod niesamowitym bardzo pozytywnym wrazeniem naszego goscia. Podczas spotkania udowodnil ze jest wspanialym i bardzo elokwentnym, doskonale znajacym nasza 1050 letnia historie, literature i nasza chrzescijanska cywilizacje, wszechstronnie wyksztalcony polonista, wspanialy erudyta a i przy tym bardzo mily kulturalny i SKROMNY czlowiek. Ma swoja ciekawa wizje Polski i potrafi dokonac bardzo trafnej analizy polityki w Polsce i na swiecie. Dla mnie to jest wspolczesny przedstawiciel ELITY DZIALANIA czyli tego co Polska MUSI jak najszybciej ODBUDOWAC aby ocalic siebie od dalszej destrukcji czy likwidacji co czynia AKTUALNIE, W DNIU DZISIEJSZYM NASI NAJWIEKSI WROGOWIE.....wyglada na to ze pan Grzegorz Braun ma juz PLAN jak ocalic Polske.....Pozdrawiam serdecznie pana Grzegorza!

Obrazek użytkownika marsie

12-02-2015 [23:42] - marsie | Link:

Wiadomo, że rządy PO-PSL to jedno wielkie ku....stwo, to nie wymaga argumentów żadnych.
Ale mam do Pani pytanie inne, przepraszam, że tu, ale innej drogi nie widzę - od kilku dni nie mogę wejść na Obiektywnie.com.pl - czy Pani wie coś na ten temat? Pozdrawiam!

Obrazek użytkownika elig

13-02-2015 [09:57] - elig | Link:

  Też nie mogę tam wejść.  Ostatnią kopię strony Obiektywnie.com.pl Google zrobiło 9.02. o 11:45.  Potem musiało się coś popsuć.  Może serwer???

Obrazek użytkownika Aandy

13-02-2015 [00:47] - Aandy | Link:

Także miałem wątpliwości co do możliwości oraz umiejętności przeprowadzającego ten długi wywiad red. Jana Pińskiego - lecz myślę, że jednak ta książka wiernie oddaje poglądy Grzegorza Brauna.

Warto dodać, że w rozdziale "O sądach i ludziach bez biografii" Braun porusza m.in. brak polskiej biografii A. Michnika, który już wcześniej zastraszył ewentualnych autorów oświadczeniem, że "publikowanie dokumentów znalezionych w IPN na jego temat będzie skutkowało procesem"...

Natomiast komentując biografię, a raczej hagiografię Michnika napisaną przez "naiwnego Francuza" - Braun m.in. mówi, że:
"Ten francuski autor z zachwytem też pisze o tym, jak to Adam Michnik dał radę napisać te wszystkie książki, artykuły, listy otwarte - pozostając rezydentem aresztu przy Rakowieckiej. Biedny Francuz nie może się nadziwić przebiegłości bohatera."

Dlatego Braun komentuje to w ten sposób: "Idę więc o zakład, że Czesław Kiszczak musiał być wśród pierwszych recenzentów tych tekstów. To są rzeczy bardzo fascynujące."

W sumie znakomity wywiad ze świetnym reżyserem, który jest także i w dużym stopniu zdolnym politykiem.
Znakomita książka warta polecenia.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

13-02-2015 [09:35] - NASZ_HENRY | Link:

Pawlak obstawia kościół, szkołę, remizę a Braun dopiero planuje kościół, szkołę, strzelnicę ;-)