Tydzień w cieniu konferencji międzynarodowych

  Właśnie się on kończy.  W środę i w czwartek [13-14.02.2019] odbyła się w Warszawie konferencja bliskowschodnia.  Omawiałam ją w dwóch ostatnich notkach [{TUTAJ} i {TUTAJ}], więc obecnie ograniczę się do następnego międzynarodowego spotkania, które miało miejsce od piątku 15 lutego 2019 do niedzieli 17 lutego 2019 włącznie.  Była to Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa.- doroczna impreza organizowana od 1963 roku w Monachium, zawsze w lutym.

  Według "Najwyższego Czasu!" {TUTAJ}:

  "Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa to największe na świecie spotkanie ekspertów ds. bezpieczeństwa międzynarodowego. W obradach bierze udział 35 szefów państw i rządów, a także ok. 80 ministrów spraw zagranicznych i obrony. Polskę reprezentują szef MSZ Jacek Czaputowicz i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.".

  Dowiedzieliśmy się {TUTAJ}, że:

  "Przewodniczący konferencji Wolfgang Ischinger oczekuje rekordowej liczby szefów państw i rządów. Lista 500 uczestników obejmuje około 40 prezydentów i szefów rządów oraz 100 ministrów. Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Izraela Benjamin Netanjahu oraz władca Egiptu Abdel Fatah al Sisi potwierdzili swój udział.  Z USA do Monachium przybędzie wiceprezydent USA Mike Pence jako najwyższy rangą przedstawiciel.
Oprócz Pence'a z gabinetu Trumpa w konferencji w hotelu Bayerischer Hof weźmie również udział minister spraw zagranicznych Mike Pompeo. Rosja wysyła swojego rosyjskiego odpowiednika Siergieja Ławrowa. Oczekuje się również udziału irańskiego ministra spraw zagranicznych Muhammada Zarifa. Z Pekinu przyjedzie Yang Jiechi, czołowy przedstawiciel polityki zagranicznej Komunistycznej Partii Chin.
 Swoje przybycie zapowiedziało również wielu ministrów i wysokich rangą polityków z Niemiec.".

  Problem jest jednak w tym, czy spotkanie to miało istotny wpływ na światową politykę?  Wczoraj [16.02.2019] Deutsche Welle opublikowała krótkie podsumowanie pierwszych dni konferencji {TUTAJ} pióra Jacka Lepiarza.  Czytamy w nim:

  "Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium potwierdziła głębokie podziały między głównymi aktorami międzynarodowej sceny. Szczególnie mocno zaiskrzyło między USA a Niemcami, ale i Rosja dolała oliwy do ognia. (...) Organizator MSC, niemiecki dyplomata Wolfgang Ischinger wiązał z tegorocznym spotkaniem duże nadzieje, jednak rzeczywistość okazała się być brutalna. Widać wyraźnie, że monolog i chęć konfrontacji są silniejsze niż dialog i chęć porozumienia. (...) Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się za kontynuacją importu gazu z Rosji i ostrzegła przed zerwaniem wszelkich kontaktów z tym krajem. (...) Występując po Merkel, wiceprezydent USA Mike Pence otwarcie polemizował z szefową niemieckiego rządu.  Skrytykował Nord Stream 2 i zaapelował, by państwa, które jeszcze tego nie zrobiły, zdystansowały się od tego projektu. (...) Wiceprezydent USA zarzucił władzom Iranu planowanie nowego Holokaustu i wezwał europejskich partnerów do wycofania się z umowy nuklearnej z Teheranem oraz poparcia amerykańskich sankcji.
Nawiązując do zakończonej w czwartek (14.02.2019) konferencji bliskowschodniej w Warszawie, powiedział, że w stolicy Polski dyskutowano o „konfrontacji” z Iranem. (...) Europejscy sygnatariusze porozumienia z Iranem z 2015 roku nie zamierzają wypowiadać umowy i podejmują działania służące obejściu amerykańskich sankcji. (...) Merkel skrytykowała działania na własną rękę podejmowane przez prezydenta USA Donalda Trumpa.
Jej zdaniem należy zachować istniejący ład międzynarodowy z jego strukturami, choć wymagają one reform.  – Nie możemy ich tak po prostu rozbić – zaznaczyła.
Nieoczekiwanie poruszyła też temat amerykańskich ceł ochronnych na niemieckie samochody. – Przeraża nas to, że niemieckie samochody mają stanowić naraz zagrożenie dla narodowego bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych Ameryki – powiedziała.
Niemiecka kanclerz ostrzegła Waszyngton przed przedwczesnym wycofaniem wojska z Syrii. W piątek, pierwszego dnia konferencji minister obrony RFN Ursula von der Leyen krytykowała USA za plany wyjścia z Afganistanu.(...) Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow zarzucił UE, że „dała się wciągnąć w bezsensowną rywalizację z Rosją". – Sytuacja międzynarodowa jest napięta – mówił, obarczając odpowiedzialnością Amerykę i NATO.".

  Jak więc widać, nie osiągnięto porozumienia w żadnej istotnej kwestii i wszyscy pozostali przy swych uprzednich poglądach.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Adam66

17-02-2019 [21:36] - Adam66 | Link:

Zapomniała Pani dodać, że jak zwykle "doceniono" Polskę:

 "70 lat NATO: Sojusz w kryzysie” Polskę, Węgry i Turcję wymieniono jako kraje stanowiące potencjalne wewnętrzne zagrożenie dla demokratycznych wartości.
https://wiadomosci.wp.pl/rapor...
A tu w wersji angielskiej:
NATO is struggling to confront a potentially cancerous threat from within. Three allied governments—Poland, Hungary and Turkey—have undermined their own democracies in varying degrees by suppressing free speech and a free press and limiting the independence of the courts.
https://www.belfercenter.org/N...
 

Obrazek użytkownika xena2012

18-02-2019 [10:41] - xena2012 | Link:

Rodzi się pytanie-jeśli Konferencja Monachijska Bezpieczeń była tak znaczacym przedsięwzięciem liczebnie i tematycznie i tak wazna politycznie po co był więc wczesniejszy organizowany obrzydliwy spęd zwany Konferencją Warszawską? 

Obrazek użytkownika Adam66

18-02-2019 [18:07] - Adam66 | Link:

Tylko po to żeby była okazja do naplucia na Polskę i Polaków.
A swoją drogą nasuwa się pytanie - dlaczego nie ma strony internetowej z nazwiskami żydowskich "sędziów" i ubeków i wyroków na jakie skazywali i wykonywali ?
Bez komentarza tylko nazwiska i ilość ofiar...