Przykręcano Grecji śrubę, aż gwint się zerwał, a Rosja....

  Nie jest w stanie tego wykorzystać, bo brakuje jej pieniędzy.  Partia Syriza, rządząca obecnie Grecją, nie ukrywa swej prorosyjskości.  Cóż jednak z tego.  Gdyby Putin nie wdał się w wojnę z Ukrainą, mógłby spłacić długi Grecji /ok 323 mld USD/ i wręcz "kupić" ten kraj.  Byłby to wielki sukces strategiczny i wizerunkowy Rosji.

  Dziś /30.01.2015/ mogliśmy przeczytać  /TUTAJ/ "Przez sankcje Rosja straciła już 200 mld dolarów".  Dalej stwierdzono, że :

  "Rosyjska prasa rozpisuje się natomiast o tym, że dzięki Grekom usunięto ze wspólnego oświadczenia zapowiedź nowych sankcji, a także słowa o bezpośredniej odpowiedzialności Rosji.

Rosyjskie władze już w podzięce wysyłają sygnały Grekom. Mimo katastrofalnej sytuacji gospodarczej zapowiadają, że jeżeli Grecja zwróci się do Moskwy o pomoc, to prośba zostanie rozważona.".

  Zauważmy , iż Rosja ponosi także koszty utrzymania zagarniętego Krymu, bezpośrednich działań wojskowych na Ukrainie oraz nieustannych manewrów wojskowych.  To wszystko razem kosztowało z pewnością znacznie więcej, niż wynoszą wszystkie długi Grecji.

  Nowy grecki rząd Ciprasa zaczął sobie wczoraj zdawać sprawę, że na Rosję nie ma co liczyć.  Dało to dość zabawny efekt:

  W poniedziałek /26.01/ nowo mianowany premier Cipras przyjął rosyjskiego ambasadora, jako pierwszą osobę z którą się spotkał.  W środę /28.01/ nowo zaprzysiężony rząd na swym pierwszym posiedzeniu odwołał program oszczędnościowy, zapowiedział przyjęcie do pracy zwolnionych uprzednio urzędników /w liczbie kilkunastu tysięcy/, podniesienie płacy minimalnej oraz wstrzymanie prywatyzacji.  Skrytykowano również sankcje nakładane na Rosję /patrz  - /TUTAJ/ i /TUTAJ//.

  Następnego dnia jednak /w czwartek, 29.01./, nastąpiła nagła zmiana w greckim stanowisku.  Jak donosił Onet.pl  /TUTAJ/:

  "Istniały obawy, że Aleksis Cipras pójdzie własną drogą, ale to nieprawda, on jest za debatą. Grecja szuka rozwiązań na wspólnej bazie z europejskimi partnerami - powiedział Schulz, który złożył wizytę w Atenach jako pierwszy przedstawiciel UE od greckich wyborów parlamentarnych w niedzielę. (...)  W ostatnich dniach nowe władze greckie zgłosiły zastrzeżenia do oświadczenia UE w sprawie możliwych nowych sankcji wobec Rosji za jej rolę w ukraińskim konflikcie. Wywołało to spekulacje, że Ateny mogą być przeciwne wprowadzeniu tych restrykcji. W czwartek minister finansów Grecji Janis Warufakis powiedział, że zastrzeżenia dotyczyły nieskonsultowania oświadczenia z Atenami i nie znaczą, że Ateny zamierzają zawetować sankcje.".

  Również w czwartek premier Cipras ogłosił list otwarty do Niemców. utrzymany raczej w błagalnym tonie  /TUTAJ/.  Pisze on, ze Grecja nigdy nie będzie w stanie spłacić swych długów, krytykuje dotychczasowe podejście miedzynarodowej finansjery do tego problemu, oraz prosi o "some breathing space":

  "Our task is to bring about a European New Deal within which our people can breathe, create and live in dignity.".

  Jak więc widać, agresja na Ukrainie kosztuje Putina coraz więcej.  Nie może on nawet skorzystać z "uśmiechu losu" jakim jest zwycięstwo Syrizy w Grecji.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Józef Darski

30-01-2015 [21:34] - Józef Darski | Link:Do tego trzeba doliczyć już ok. 150 mld odpływu kapitału.

Obrazek użytkownika mada

30-01-2015 [22:11] - mada | Link:

Ruski wytrzyma wszystko i jeszcze będzie z tego dumny. Przykład - stalinizm.

Obrazek użytkownika Marek1976

30-01-2015 [22:56] - Marek1976 | Link:

Też mi się tak wydaje. Mało tego, pomyślcie logicznie, jeśli Amerykanie chcą w ten sposób zmusić ruskich do jakichś wspólnych przedsięwzięć przeciwko Chinom, to przecież - gdyby ruscy naprawdę potrzebowali kasy - choćby z przekory zwrócą się pomoc finansową do Chińczyków. Pewnie, że oddadzą się wtedy Chińczykom w jakimś stopniu w niewolę, ale się dowartościują grając przekornie wobec tego (USA), kto ich próbuje do czegoś zmusić. Niewykluczone także - gdyby ruscy naprawdę potrzebowali kasy i wzięli ją od Chińczyków - że koniec końców, gdy pył i zawirowania już opadną, ruscy powiedzą Chińczykom w sprawie kasy: "a teraz drogie dzieci pocałujcie misia w du.."

Obrazek użytkownika Józef Darski

31-01-2015 [13:51] - Józef Darski | Link:A kto mówi o Ruskich. Nie o nich chodzi, ięc po co bez przerwy ten kretyński argument. Byłby on z sensem, gdyby to naród cokolwiek mógł lub cokolwiek od niego zależało. Chodzi o towarzyszy z KGB. Wyłącznie.

Obrazek użytkownika Marek1977

31-01-2015 [22:26] - Marek1977 | Link:

Nerwowość? No widzę, że dotarło iż ta strategia upadła. To dobrze, to kolejna ważna rzecz w biznesie - grunt to jak najszybciej przestać stąpać w chmurach i twardo stanąć na ziemi. Że co, że kolegi z KGB rzucą cara i innych kolegów na pożarcie Ameryce? Aha. Jedyne czego się kolegi z KGB boją to ewentualnego gniewu ludu na cara (którego nie będzie) albo na nich, bo ich car zawsze może rzucić ludowi jako "złych bojarów", a nie tego że im profit zmaleje 10-krotnie. Jest mniejszy, ale jest, a w relacji do ludu i tak jest wielki. Ale gniewu ludu nie będzie, bo ruski wytrzyma wszystko, tak kocha swojego cara i swoje imperium.

Obrazek użytkownika smieciu

30-01-2015 [22:05] - smieciu | Link:

 Z tym niby poparciem Rosji przez Grecję to mały cyrk był. Grecki minister finansów zdradził na twitterze czy czymś takim że rząd Grecji o swoim poparciu Rosji dowiedział sie z ... internetu. A to dlatego że nikt z UE nie raczył się o tą kwestię Grecji spytać...
Stąd te późniejsze "sprostowania". I co nieco automatycznie poparcie sprawy Rosji. No bo skoro UE leje na Greków to Grecy leją na UE. Taki mały cyrk.
Tak czy siak sprawa jest poważniejsza jak ją opisałem niżej we wpisie "Grecy wchodzą do gry". I Tsipras wcale nie zamierza o nic błagać. Widać że jest pewny swego i już rozpoczął swoje działania. Albo gościu jest szaleńcem. Albo co bardziej prawdopodobne takie jest jego zadanie. Tsipras się nie boi bo ma plecy o których my nie wiemy.
A jeśli dojdzie do "zbliżenia rosyjsko - greckiego" to będzie to tylko taka wymówka dla dzieci by ukryć istotę rzeczy. Czyli jak usunąć Grecki dług tak by się wydawało się że on został czy zostanie spłacony.
Cały myk polega na tym że 4 lata temu głównymi wierzycielami były komercyjne banki. Natomiast dzisiaj po wykupie tych długów (my też się zrzucaliśmy!) wierzycielami są głównie narodowe banki europejskie. Czyli ewentulane bankructwo Grecji spadnie na całą ludność Europy. Jak to sobie ktoś sprytnie wymyślił. To daje pewne możliwości, które nie były możliwe 4 lata temu. I dlatego Tsipras tak śmiało sobie poczyna.
Może to będzie rosyjski parawan. Może jakaś inna gra pozorów. Ale coś tam wykombinują!

Obrazek użytkownika elig

30-01-2015 [23:23] - elig | Link:

  Dowiemy się o tym dopiero po fakcie.  W chwili obecnej sadzę, by pozycja Ciprasa była silna.