Salvini w Warszawie, czyli o asymetrii

  Matteo Salvini, włoski wicepremier, minister spraw wewnętrznych oraz przewodniczący La Liga [dawniej Liga Północna], ugrupowania które wspólnie z Ruchem Pięciu Gwiazd tworzy koalicję rządową we Włoszech, bawił wczoraj [9.01.2019] z wizytą w Warszawie.  Rozmawiał z szefem MSW, Joachimem Brudzińskim. premierem Mateuszem Morawieckim a także z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

  Po tych rozmowach Salvini wydał dość entuzjastyczne oświadczenie {TUTAJ}.  Stwierdził,że "rozpoczęliśmy wymianę poglądów na temat współpracy w nowym Parlamencie Europejskim".  Włoska prasa poświeciła dużo uwagi wizycie Salviniego w Polsce [{TUTAJ} i {TUTAJ}].  Również brytyjskie media obszernie o niej mówiły {TUTAJ}.  Zupełnie inaczej zachowały się polskie media.  Owszem - była konferencja Brudzińskiego z Salvinim {TUTAJ}, oświadczenia rzecznik rządu i wypowiedź prezydenckiego ministra Dery {TUTAJ}.  Ten ostatni narzekał głównie na histerię opozycji [rzeczywiście, poseł Nitras porównał Salviniego do Mussoliniego].  

  Na temat przebiegu samej wizyty wypowiadał się głównie były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski {TUTAJ}.  Jacek Czaputowicz, obecny minister nie pisnął ani słowa.  Dziś głos zabrał Jacek Sasin {TUTAJ} mówiąc:

  "Podczas wizyty w Warszawie wicepremiera Włoch Matteo Salviniego nie doszło do żadnego porozumienia, sojuszu politycznego między Prawem i Sprawiedliwością a Ligą- ".

  Widać dość wyraźnie, ze strona polska stara się pomniejszać znaczenie wizyty Salviniego.  Nie jest jasne, czy coś w rozmowach poszło nie tak, czy Polska boi się możliwej reakcji UE na takie kontakty.  Jest tak i w mediach.  Jedyną pogłębioną analizą, jaka spotkałam w nich jest artykuł Łukasza Rogojsza w portalu Gazeta.pl {TUTAJ].  Dziś o Salvinim już się prawie nie wspomina.  Głównym tematem dnia stał się odstrzał sanitarny dzików.  Te zwierzęta wyparły wszystko inne.

  "

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika xena2012

10-01-2019 [19:52] - xena2012 | Link:

MNie raczej wydaje się,że rzad został przytłoczony ,,faszyzmem'' wylewającym się od przedwczoraj z ust opozycji niczym rzeka.Salvini- faszysta ,PiS -zbiór faszystów ,minister Środowiska-faszysta.A że Czaputowicz milczy zachowawczo? Cóż czeka na wypowiedzi pani Mosbacher i Knesetu i powie co kazą..

Obrazek użytkownika Jabe

10-01-2019 [20:22] - Jabe | Link:

Kolejne zaskoczenie?

Obrazek użytkownika xena2012

11-01-2019 [12:11] - xena2012 | Link:

Dlaczego kolejne?Przecież słowo faszyzm w Polsce jest cytowane nawet częściej niż Konstytucja czy OTUA. Tyle ze dziś prawdziwych faszystów już nie ma.

Obrazek użytkownika Jabe

11-01-2019 [13:43] - Jabe | Link:

Chodziło mi o to, że władza znowu nie przewidziała, jaki jej działania przyniosą skutek i teraz jest skonfundowana. Co do prawdziwego faszyzmu, wszystko zależy od definicji. Jako ustrój wbudowujący społeczeństwo i gospodarkę w struktury partyjno-rządowe faszyzm przeżywa renesans.

Obrazek użytkownika xena2012

11-01-2019 [15:08] - xena2012 | Link:

Faszyzm nie jest ustrojem tylko doktryną polityczną.

Obrazek użytkownika Jabe

11-01-2019 [16:41] - Jabe | Link:

Proszę powiedzieć coś więcej.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

10-01-2019 [20:07] - RinoCeronte | Link:

Kiedyś Gomułka równie serdecznie goscił Generała de Gaulle'a  :-)

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

10-01-2019 [21:07] - Zygmunt Korus | Link:

Spotkanie włosko-polskie (kolejność świadoma) to bardzo dobre zagranie przed wiszącą w powietrzu zmianą wyborczych nastrojów w Eurokołchozie. Stąd różne warianty przedsojuszy mogą się przydać. A co do asymetrii nagłaśniania tego kontaktu, to każdy robi to wg własnej skali, by stworzyć sobie pozycje do przewidywanych celów. Włosi grają o więcej, a Polacy jak na razie zrejterowali... Stąd każda tuba dmie z siłę długości wdech-wydech.

Obrazek użytkownika xena2012

11-01-2019 [12:16] - xena2012 | Link:

Oczywiscie w dobrym tonie jest dzisiaj przypinanie łatek rzadowi.A to zrejterował,a to nie dogadał się.Nigdy nie jest tak że wspólne decyzje powstają już na pierwszych spotkaniach i automatycznie zyskuje się sojusznika.MNiej krytyki wiecej logiki.