Rocznicoza

Pod moim przedwczorajszym [13.12.2018] tekstem na temat sportu kobiecego pojawił się komentarz:

  "13-12-2018 [20:57] - zbieracz śmieci | Link: Dzis mija 37 rocznica
Dzis mija 37 rocznica wprowadzenia stanu wojennego i jakoś ani jednej notki o tym co sie wtedy wydarzyło nie widzę ,przypadek ,nie sądzę !ba tym co wtedy popierali i tym co dziś zacieraja pamięć
Wieczne odpoczywanie racz dać Panie tym wszystkim co stracili życie w ponura noc stanu wojennego i szacunek tym co stracili zdrowie .
Wieczna hańba tym co wtedy juntę czynnie wspierali ,zdradzili w 89 roku i zdradzaja Polskę i dziś !" {TUTAJ}.

  Dzień później bloger Matka Kurka [Piotr Wielgucki] napisał notkę "13 grudnia zapadała cisza w Internecie, bo pokoleniowa zmiana warty jest faktem" {TUTAJ}, w której stwierdził:

  "Wczoraj był 13 grudnia i kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego, o czym moje pokolenie doskonale pamięta, chociaż miało wówczas zaledwie 9 lat. Gdy 15 lat temu zaczynałem swoją przygodę w Internecie, stron z kotami i modą było 1000 razy mniej, ale nawet tam w dniu 13 grudnia nie dało się nie przeczytać o tym, że Jaruzelski jest zdrajcą albo bohaterem. (...) Temat stanu wojennego zalewał Internet dlatego, że zupełnie inaczej wyglądał rozkład sił pokoleniowych. Młodzi byli za młodzi, żeby się zajmować takimi „głupotami”, jak polityka, starsi narzucali swoje tematy, czyli tak naprawdę swoje życie i swoją młodość. 13 grudnia 2018 roku tekstu o stanie wojennym trzeba było ze świecą szukać i mówię o wszystkich portalach, bez względu na polityczne preferencje. (...) Do podsumowania wczorajszego dnia, w kontekście rocznicy stanu wojennego, wystarczy mi jedno słowo – cisza. Dla mnie to była absolutna cisza, do której zresztą sam się dołożyłem. (...) Dokładnie 37 lat minęło od czasu, gdy Jaruzelski z Kiszczakiem dokonali bandyckiego zamachu na Polaków i przelali polską krew. Jak łatwo obliczyć dla wszystkich Polaków w wieku 40 lat, tamte wydarzenia są prehistorią i to całe wyjaśnienie, tego co się wczoraj w Internecie wydarzyło. Cisza wokół stanu wojennego jest potwierdzeniem zmiany warty. W pewnym sensie to dobra informacja, ponieważ tak się życie narodu zawsze układa, odchodzą starzy, przychodzą młodzi. Gorzej, że nie mam zielonego pojęcia, co jest cezurą i tematem młodych, wolnych od przeszłości PRL-u. ".

  No cóż, Matka Kurka ma rację.  Wykonałam pewien eksperyment myślowy.  Cofnęłam się w czasie o 55 lat, do roku 1963.  Minęło wtedy dokładnie 37 lat od zamachu majowego Piłsudskiego [1926 r.].  Było to wydarzenie równie doniosłe jak stan wojenny i znacznie bardziej krwawe.  Czy jednak obchodziło ono mnie i moich szesnastoletnich rówieśników w roku 1963?  Zdecydowanie nie!.  Natomiast dla mojego pięćdziesięcioletniego wówczas ojca było ono wciąż czymś żywym.  Z prawdziwym bólem opowiadał o tym, jak to strajk kolejarzy uniemożliwił przerzucenie wojska z Poznania do Warszawy i stłumienie owego zamachu.  Warto tez wspomnieć o tym, iż moje pokolenie nie doświadczyło jeszcze owej cezury.  Marzec 1968 miał się wydarzyć dopiero za pięć lat.

  Chcę wspomnieć jeszcze o jednym.  Otóż w dawniejszych czasach obchodzono tylko okrągłe rocznice ważnych wydarzeń - dziesiątą, dwudziestą, trzydziestą itp.  To było mądre.  Ogniskowało uwagę na rzeczach istotnych.  Obecnie, zwłaszcza w TVP, panuje istna "rocznicoza".  Wspomina się uroczyście wszystko co się tylko da, np. sprzed siedemdziesięciu kilku lat.  Efekt jest taki, że jedne wspominki wypierają inne i wzajemnie się unieważniają.  Każda rzecz w nadmiarze jest szkodliwa - obchodzenie rocznic również.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

15-12-2018 [23:18] - Zygmunt Korus | Link:

Rocznicomania bez okrągłych dat szkodzi powadze historii. W pełni popieram Pani spostrzegawczość w ostatnim akapicie.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

16-12-2018 [08:51] - Kazimierz Kozio... | Link:

sa rocznice slusznie i niesluszne. 37 lat trwala podgatowaka. 50 rocznica i setna zaistnieja jeszcze mniej. okolo 37 lat trwala podgatowka na nazistow i polish death camps. podgatowek ci u nas dostatek wiec usprawiedliwianie ignorancji historycznej zmiana pokoleniowa jest tylko rezonowaniem podgatowki 

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

16-12-2018 [13:34] - zbieracz śmieci | Link:

Zydokomuna i nie zapomniała o śp.prałacie Jankowskim ,nie zapomniała a ich dzieci realizują nagonkę ..
Nie zapomniał grobów corocznie z tym samym wystrojem albo zblizonym Grobu Pańskiego,nie zapomniała Mszy za Ojczyznę i tteraz chca upaprać tego co nie może się już bronić.Bolek ta kanalia swoje musiał dołożyć "nie widziałem ale cos mówiono" kanalia której rodzine żywił Prałat jak i setki a może tysiace innych rodzin bliżej prawdy będzie tysiące.Takie same kanalie z solidarności które zawsze tam szukały pomocy i ja znajdowały jak na dany znak opuścili go bez słowa pozostawiając chorego i zaszczutego dodatkow przez swojego biskupa który go sprzedał za przewały w diecezji i ochronę przed bankructwem.Większość wiernych też nie lepsza zapadając na amnezję ,ślepotę i głuchotę nie reagując na  wyczyny nowego proboszcza nasłanego przez gocłowskiego ..
Dowody zbrodni -opowieści jakiejś staruchy o tym co miało sie wydarzyc kilkadziesią lat temu ,jakies niby dochodzenia prokuratury[gdyby ta cokolwiek miała do na długo przed śmiercia by poszedł siedzieć ],nie musieli by robić dwóch udokumentowanych zamachów na jego życie ,nieudanych bo merol 123 o wadze ponad 2,5 tony to nie fiat którym chcieli zepchnąć go z drogi..
Be wspominania o przeszłych wydarzeniach i to ciałego bo będziemy sie swojej najnowszej historii sami kastrowali ,całe pokolenia wyrosły na przerobionej przez komuchów naszej historii i ciagłe młotkowanie ich wersji do czerepów i nie istotne czy rocznice są okragłe czy nie.Komuna zacadziła tak umysły ,że wszystko sprowadza sie tylko do sporu pomiędzy Dmowskim a Piłsudskim a gówno a nie prawda !
 

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

16-12-2018 [13:00] - zbieracz śmieci | Link:

Było ,minęło ,nie mnie zabili ,nie moja krew przelana nie ja straciłem zdrowie,było minęło,po co wracać .Na całe szczęście nie wszysvy pochodza z lumpenproletariatu,
nie wszyscy żyja grllem i browarkiem jako dobrem im wystarczającym.
Zgłębokim bólem Pani tato przeżył zamach majowy bo albo był za młody ,albo pobierał nauki w niewłaściwym środowisku ,jesli cierpiał z tego powodu ,że kolejarze socjaliści zatrzymali pułki poznańskie ,oni lepiej wiedzieli i rozumieli dlaczego zamachu dokonano za zgodą Piłsudskiego .
To warto może przypomnieć zaczadzonym komunistyczną propagandą co było powodem zamachu .Rok 1926 to zaledwie pięć lat po zakończeniu krwawej i wykańczającej finansowo wojnie z bolszewickim napadem .Pięc lat a kraj potrzebował i spokoju i środków a sejm opanowany przez wrogie państwu polskiemu mniejszości narodowe nie był zdolny do uchwalanie ustaw bez których nic nie można było zrobić .Wrogo nastawione mniejszości weszły do sejmu bo skorzystałly w pełni z demokracji a dano jej tyle ,że mieliśmy co mieliśmy.Dziś w identyczny sposób od środka ,demokratycznymi metodami muzułmanie rozlają jewropę....!
Do niemocy Polski nie tylko mniejszości sie przyczymiły ale także Polacy podzieleni na partyjki a w sejmie na koła zaledwie.
Gdyby te pułki dotarły to dopiero byłaby wojna domowa ale w koncu by wrócili tam skąd przyszli ty;lko ,że w trumnach ,nie inaczej .
Dlaczego z poznańskiego ,to już inna bajka .Tam też było kilku korfantych ....
Pani 

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

16-12-2018 [19:47] - zbieracz śmieci | Link:

PS.Lumpen pręoletariat to stan umysłu i tkwi głęboko we wszystkich warstwach społecznych.
Obejrzałem w łże 24 występ dwóch takich co akurat przeszli przez Solidarnośc i zdradzili -zbigniew janas i zbigniew bujak !