Niemcy wreszcie potwierdziły, że rezygnują z domagania ...

Niemcy wreszcie potwierdziły, że rezygnują z domagania się kwotowego rozdziału imigrantów

1. Przed czwartkowym posiedzeniem Rady Europejskiej w Brukseli, kanclerz Angela Merkel w Bundestagu poinformowała, że Niemcy rezygnują z domagania się obowiązkowego kwotowego rozdziału imigrantów.

Ten ruch kanclerz Merkel jak można przypuszczać ma oczyścić atmosferę przed rozpoczęciem posiedzenia RE w sytuacji dużego napięcia politycznego we Francji, Brexitem i sporem z rządem Włoch o ostateczny kształt ich budżetu na 2019 rok.

Czy ten ruch pomoże osiągać porozumienia w tych czy innych sprawach na posiedzeniu RE, nie wiadomo, ale nie ulega wątpliwości, że kanclerz Merkel jest na tyle osłabiona, że nie jest w stanie dalej forsować tego rozwiązania.

2 Przypomnijmy, że już w we wrześniu poprzedniego roku komisarz ds. migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa Dimitris Awramopulos, przyznał, że dwuletni okres stosowania rozwiązań prawnych przyjętych jesienią 2015 dotyczący obligatoryjnej relokacji imigrantów, zakończył się porażką.

Wtedy ze 160 tysięcy imigrantów znajdujących się w ośrodkach przejściowych na terenie Grecji i Włoch przez 2 lata relokowano do poszczególnych krajów członkowskich niecałe 30 tysięcy imigrantów, czyli mniej niż 20% ogólnej ich liczby.

Żaden z krajów członkowskich nie przyjął pełniej liczby imigrantów wynikającej z ustalonego przez Komisję Europejska algorytmu, a trzy kraje: Węgry, Czechy i Polska nie przyjęły ani jednego imigranta.

Zresztą te trzy kraje zaskarżyły decyzję Komisji o obligatoryjnej relokacji imigrantów do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu i zupełnie niedawno rozstrzygnął on, że zaproponowane rozwiązanie jest jednak zgodne z prawem europejskim.

3. Obligatoryjna relokacja imigrantów w świetle tych faktów, okazała się porażką, natomiast KE szczególnie po rozstrzygnięciu Trybunału uznaje, że jest to obowiązujące prawo i w związku z tym na drodze prawnej będzie próbowała dochodzić zobowiązań od poszczególnych krajów członkowskich.

O tym, że dotychczasowy system obligatoryjnej relokacji imigracji okazał porażką, świadczyła także nowa propozycja Komisji, o przyjęciu w ciągu 2 lat (do października 2019) do krajów Unii Europejskiej przynajmniej 50 tysięcy uchodźców, przy czym w tym przypadku przyjęcia przez poszczególne kraje, miałyby charakter dobrowolny.

W ten sposób Komisja, chciała zapewnić legalne ścieżki dostępu do krajów UE, ale tylko dla uchodźców, a więc ludzi uciekających ze swoich krajów w związku z wojną albo zagrożeniem życia i zdrowia.

Do takiej decyzji KE przyczyniło się także cierpliwe tłumaczenie krajów Grupy Wyszehradzkiej o szkodliwości dla całej UE i relacji pomiędzy krajami członkowskimi, obligatoryjnego systemu rozdziału imigrantów.

4. Obligatoryjny system rozdziału imigrantów wprowadzony po słynnym otwarciu granic ogłoszonym latem 2015 roku jednoosobowo przez kanclerz Angelę Merkel, skonfliktował wiele krajów UE.

Dopiero jego kompletna nieefektywność, spowodowała, że propozycje Grupy Wyszehradzkiej w sprawie imigracji do Europy, spotkały się najpierw z zainteresowaniem, a teraz nawet elementy tych propozycji są wprowadzane w życie.

Chodzi o znacznie wzmocnienie ochrony granic zewnętrznych Unii Europejskiej, a także większe niż do tej pory finansowanie przebywania uchodźców jak najbliżej kraju ich pochodzenia, w tym podpisywanie porozumień finansowych z krajami sąsiedzkimi.

Takie porozumienie UE wynegocjowała z Turcją, zobowiązując się do przekazania temu krajowi kwoty 6 mld euro do roku 2021, w zamian za wzmocnioną ochronę granicy morskiej z Grecją, a także budowę i utrzymanie obozów dla uchodźców.

Turcja mimo napiętych stosunków UE z tego porozumienia się wywiązuje, w związku z tym imigracja do UE tzw. szlakiem bałkańskim w zasadzie została zatrzymana, a na wyspy greckie przez Morze Egejskie przybywają niewielkie ilości imigrantów.

Ciągle otwarty jest szlak imigracyjny przez Morze Śródziemne z Libii do Włoch, ale ten ostatni kraj w drodze porozumienia dwustronnego z jednym z dwóch istniejących rządów libijskich, zawarł porozumienie, o wzmocnieniu granicy morskiej i imigracja z tego kierunku uległa także poważnemu ograniczeniu.

Teraz po oficjalnym odstąpieniu Niemiec od forsowania obligatoryjnego rozdziału imigrantów, unijna polityka imigracyjna skoncentruje się przede wszystkim na ochronie granic zewnętrznych UE i finansowaniu imigrantów jak najbliżej krajów ich pochodzenia.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika zbychbor

14-12-2018 [09:07] - zbychbor | Link:

"3. Obligatoryjna relokacja imigrantów w świetle tych faktów, okazała się porażką, natomiast KE szczególnie po rozstrzygnięciu Trybunału uznaje, że jest to obowiązujące prawo i w związku z tym na drodze prawnej będzie próbowała dochodzić zobowiązań od poszczególnych krajów członkowskich."
Czyli jak KE tupnie nóżką, to rząd w podskokach wypełni powinność

Obrazek użytkownika Gniewko

14-12-2018 [09:49] - Gniewko | Link:

Widocznie stwierdzili, że to Polska wszystkich weźmie na swój garnuszek w ramach solidarności europejskiej !?

Obrazek użytkownika smieciu

14-12-2018 [12:42] - smieciu | Link:

j.w.
Po co wprowadzać kontrowersyjne prawo skoro łatwiej wprowadzać od razu same czyny? Teraz Polska przyjmie imigrantów bo tak chce a nie dlatego że jej każą. Dodatkowo bez tych głupich limitów.

Obrazek użytkownika xena2012

14-12-2018 [16:59] - xena2012 | Link:

Może powierzą zadanie przekonania Polski do przyjmowania imigrantów Timmermansowi? On juz będzie wiedział jak powiazać imigrantów ze sprawą łamania praworzadności w Polsce choć wydaje sie to abstrakcyjne.Po prostu porozmawia jak zwykle z samą z opozycją ,z Thunową jest przeciez w stałym kontakcie(przecież on tak kocha Polskę) i zaraz okaże się że art.7 traktuje o imigrantach.

Obrazek użytkownika Czesław2

14-12-2018 [19:47] - Czesław2 | Link:

Nie muszą już nam przysyłać imigrantów. PIS zwariował i chce rekompensować 50% wzrost cen energii także przedsiębiorstwom, z których olbrzymia ilość jest niemieckich. Oczywiście, to jest dozwolona pomoc. Pozostaje ulica.