Pochwała PiS

  Ostatnio strasznie modne stało się krytykowanie Prawa i Sprawiedliwości, głównie za "nieskuteczność".  W swoim czasie i ja przykładałam do tego rękę.  Jedna z moich najpopularniejszych notek /z marca 2013/ nosiła tytuł "Za co należy krytykować PiS"  /TUTAJ/.

  Po tej lawinie narzekań na największą partię opozycji, z przyjemnością przeczytałam artykuł Piotra Skwiecińskiego "Traktat o dobrym PiS" z aktualnego numeru tygodnika "W Sieci" /nr 2/2015/.  Mottem tego tekstu jest:

  "Często trzeba sobie urobić ręce, nie żeby było lepiej, tylko aby nie zrobiło się gorzej".

  W artykule autor zastanawia się, jak wyglądałaby Polska, gdyby Prawo i Sprawiedliwość nie istniało.  Dochodzi do wniosku, że:

  "Wyglądałaby - z naszego punktu widzenia - znacznie gorzej niż teraz.  Bo przeciwdziałanie - a często samo istnienie -  tej partii blokuje wiele działań i zaniechań rządzących, które zapewne miałyby miejsce, gdyby nie ich strach przed Prawem i Sprawiedliwością.".

  Mogę od razu dodać od siebie przykład - udaremniona przez PiS nocna próba zmiany polskiej konstytucji, tak by umożliwić sprzedaż Lasów Państwowych.  Piotr Skwieciński omawia szereg innych podobnych sytuacji.  Zapytuje:

  "Czy więc nie jest prawdopodobne, że gdyby nie majaczący za plecami cień uwrażliwionego na te sprawy PiS, poważne elementy polskiego sektora paliwowego (a moze i bankowego) byłyby kontrolowane z Moskwy?".

  Skwieciński zwraca też uwagę na to, że strach rządzacej PO przed PiS powoduje ograniczenie korupcji i utrudnia wprowadzanie "postępowych" zmian obyczajowych.

  Pod koniec artykułu stwierdza:

  " I teraz mówimy nie o sytuacji przedwczorajszej i jej dalekich konsekwencjach, tylko o położeniu dzisiejszym i jutrzejszym.  A ono przedstawia się tak, że gdyby nagle Prawo i Sprawiedliwośc przestało istnieć, to jednocześnie zdematerializowałyby się sprężyny strachu odciągąjace PO od najbardziej destrukcyjnych (dla państwa i społeczeństwa) skłonności, działan i zaniechań

  Innymi słowy - jakkolwiek by to tytułowe PiS było nieefektowne, a nawet nieefektywne, to zarazem chroni Polskę przed tym, żeby nie bylo jeszcze gorzej.".

 O prawdziwości opinii Skwiecińskiego świadczy nieustająca kampania nienawiści wobec PiS toczona już przez prawie 10 lat - od 2005 roku.  PO, establishment i media mainstreamu wychodzą wprost ze skóry by pozbyć się PiS.  Ostatnio pani premier Ewa Kopacz stwierdziła, że jej głównym celem jest uniemożliwienie przejęcia władzy przez PIS.  Nie dobro kraju, czy sprawne rzadzenie, ale walka z opozycją.  Z drugiej strony nie możemy podchodzić do PiS jak do świętej krowy, której nie wolno wytykać błędów.  To dopiero byloby szkodliwe dla tej partii.  Nie należy jednak narzekać na Prawo i Sprawiedliwość dla samej przyjemności narzekania.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Homofob i Rasista

15-01-2015 [23:35] - Homofob i Rasista | Link:

Miara skutecznosci KAZDEJ parti jest wygrywanie wyborow....a tutaj PiS ma naprawde mizerny dorobek po 2007 roku. Wiem, wiem... Po ostatnich falszerstwach tez potupali nozkami pare dni I podwineli ogon pod siebie!

Obrazek użytkownika elig

16-01-2015 [01:46] - elig | Link:

Partia Demokratyczna w USA przegrywała wybory przez 12 lat /PiS na razie przez 7 lat/, a potem miała dwie kadencje Clintona.  Nikt jej nie zarzucał, że jest nieskuteczna.

Obrazek użytkownika ExWroclawianin

16-01-2015 [05:35] - ExWroclawianin | Link:

Otoz to.

Polacy w koncu powinni zrozumiec ze TYLKO PiS jest w stanie zmienic kurs polityki w Polsce i rozliczyc zlodziejow i bandytow ktorzy morduja swoich przeciwnikow politycznych jak Sp. Marek Rosiak w Lodzi. Oraz tylko PiS jest w stanie zatrzymac rozkradanie czyli zlodziejska prywatyzacje w Polsce. Ostatnia "nocna zmiana" i PROBA ZMIANY KONSTYTUCJI w Sejmie POWINNA POSTAWIC WSZYSTKICH POLAKOW NA BACZNOSC!!!!! TO NIE JEST POLSKI RZAD! To jest rzad polsko-jezycznych zdrajcow ktorzy likwiduja panstwo polskie.

Dzisiaj komunista Burak Obama szarogesi sie juz 2 kadencje i na szczescie bedzie koniec wprowadzania przez niego komunizmu w USA. Jestem czlonkiem Partii Republikanskiej z New Jersey i stawiam na naszego czarnego konia ktorym jest nasz gubernator Chris Christie ktory nawet jeszcze dzisiaj w naszym lokalnym radio NJ 101.5 FM z Trenton ze stolicy naszego stanu publicznie przyznal ze jeszcze nie podjal decyzji aby ubiegac sie o kandydowanie na US President z ramienia Partii Republikanskiej. Mialem jednak okazje rozmawiac z nim po spotkaniu delegatow w naszym powiecie i powiedzial ze w 90% jest gotowy podjac wyzwanie. On w najblizszych dniach oglosi publicznie swoje decyzje. On ma bardzo duze szanse aby zostac nastepnym US Prezydentem. A zatem PiS i Polska bedzie miala tym razem o wiele lepsze poparcie ze strony USA niz dotad. Najwazniejsze aby PiS znacznie zaktywizowal swoja kampanie wyborcza i aby publicznie "punktowal" PO-PSL za wszystkie bledy jakie robia.....wyborcy musza miec podane na tacy ze wygrana bolszewikow z PO i PSL to bedzie koniec panstwa polskiego i do tego za wszelka cene nie mozna dopuscic...

Pozdrawiam z New Jersey w USA

Obrazek użytkownika robinson

16-01-2015 [08:23] - robinson | Link:

Witam Szanowną Autorkę.

Bardzo proszę o rozjaśnienie swojego stanowiska - dlaczego uważa Pani, że krytyka największej partii opozycyjnej, to przejaw mody? Przypuszczam, że Pani wnosi tę tezę na warsztat na podstawie własnych odczuć, nie zamierzam jednak podnosić tematu słuszności stawiania takich założeń.

Pragnę poinformować, że obok mody, znajdują się również trendy niezależne, chociaż trudno na nie trafić. Mnie osobiście cechuje "kredyt zaufania". Krytykuję możliwie precyzyjnie konstruktywnie, dlatego, że jeszcze interesuje mnie los tej partii. Jeżeli przestanę, to będzie oznaka, że już dłużej nie leży na horyzoncie moich zainteresowań, a właściwie - nawet nie tyle zainteresowań, co mojego interesu, zbieżnego z wg mnie słuszną wizją interesu narodowego.

O ile szanuję pana Skwiecińskiego z pewnych przyczyn, o tyle nie znajduję ani jednego słowa na wytłumaczenie jego hipotetycznych wynurzeń. Z jakichś względów, operuje w logice III RP, tak samo jak każda partia sceny politycznej, jak ich wyborcy, jak wszyscy zakładnicy tego systemu. Zakładając brak PiS, zakłada również brak jakiegokolwiek znaczącego ruchu opozycyjnego, buntu społecznego i tego co z nich wynika. W III RP bunt zostaje łagodzony, dostaje reprezentację reglamentowaną, dbającą o trwałość systemu. Przy monopartyjnym systemie sprawowania rządów lub/i totalitarnym wyzysku
>> nie ma takiej mocy, która sprawiłaby, że Polacy byliby ulegli bez wyrazów niezadowolenia, buntu, walki (!-tyle wykrzykników ile milionów Polaków i kolejne, za ich ojców, dziadów i pradziadów!! taka jest ich siła!)

Natomiast w realiach IIIRP, grupa trzymająca władzę zawsze dąży do takiego stonowania i pozornego zaspokojenia żądań, aby utrzymać te realia, porządek ustrojowy, w którym może trwać, a w którym pozwolenie na funkcjonowanie opozycji w ramach zasad gry zawsze będzie bezpieczniejsze, niż jakiekolwiek inne rozwiązanie o potencjale ofensywnym wobec całego mechanizmu.

Nie wierzę, że pan Skwieciński tego nie widzi.
(1/2)

Obrazek użytkownika elig

16-01-2015 [19:01] - elig | Link:

  Pisałam o modzie, gdyż ostatnio w blogosferze pojawiło się mnóstwo prawie identycznych wypowiedzi krytykujących PiS.

Obrazek użytkownika robinson

16-01-2015 [08:24] - robinson | Link:

(2/2)

Skoro stwierdzamy (ja na pewno stwierdzam, bo nigdy, podkreślam - NIGDY w to nie zwątpię, prędzej dam sobie serce pokroić niż zwątpić w rodaków sztandaru Bóg, Honor, Ojczyzna) lub zakładamy (wersja dla opornych), że Polacy nie są Narodem niewolników, to nie możemy jednocześnie zakładać, że poddaliby się niewoli "gorszego". Nie, prędzej to wróg się ugnie i zezwoli na reprezentację, lub prędzej zdusimy go jak robaka. Ale z tego wszystkiego pomijamy zupełnie możliwość, że sami możemy powołać reprezentację, z własnych szeregów, nie bawić się w ogóle na wrogich zasadach.

Tego logika pana Skwiecińskiego nie obejmuje, a pióro usilnie omija. Świat nie jest czarno-biały, jak przedstawia, to nie tylko zło i mniejsze zło. W każdym z nas jest jeszcze odrobina więcej - trochę dobra. Dlaczego więc nie zacząć wreszcie stawiać na nasze wspólne dobro, dobro narodu, którego my wszyscy jesteśmy najlepszymi gwarantami, nie jakieś tam obce mniejsze zło.

Z wyrazami Szacunku.

Obrazek użytkownika Janko Walski

16-01-2015 [10:12] - Janko Walski | Link:

Kocham panią, pani Elizo, przepraszam, Elig.
Pozostawanie w opozycji do tego co przekaziory wkładają ludziom do głów wymaga odwagi, wytrzymałości, odporności na szydzenie, wykluczenie, trudności w pracy. Nie jest to łatwe, gdy trwa 10 lat. Nie należy jednak spowodowanych tym frustracji przelewać na PiS, jak często się to zdarza, także na tym forum.

"nie możemy podchodzić do PiS jak do świętej krowy, której nie wolno wytykać błędów"

Irytujące jest wytykanie wynikające z braku lub słabego rozpoznania danego tematu. Jakże często wyłazi łatwość w przywaleniu, w uderzeniu na odlew, przyłożeniu za samo istnienie.  Jakże często owe "błędy" to "dlaczego nie zrobili tego, tamtego". Pamiętajmy, że PiS to w sumie garstka ludzi zapędzona od 10 lat w odgnojawianiu WSZYSTKIEGO, bo nie ma takiej dziedziny, której by UBekistan nie popsuł, zniszczył , nie spustoszył, nie zamienił w szambo.  Zamiast wytykania postulowałbym wspomaganie tam gdzi nie starczyło im sił, gdzie coś przeoczyli lub błędnie zareagowali. Dotyczy to także naszych mediów i nas samych, których również w sumie jest tylko garstka w stosunku do przekaziorów głównego ściegu. Nie wytykajmy sobie. Zastąpmy wytykanie pogłębionymi analizami. Dopuszczalne moim zdaniem powinno być jedynie wytykanie wytykającym wytykania, ale tylko w najbardziej jaskrawych przypadkach z idiotycznych powodów wymienionych wyżej.

Pozdrawiam,
JW

Obrazek użytkownika Manneken pis

16-01-2015 [10:13] - Manneken pis | Link:

Platforma jest jak sanacja po 1926 r. - nienaruszalna i nieusuwalna. Po przewrocie majowym też była opozycja, też wychodziły opozycyjne gazety, ale to był tylko kwiatek do kożucha - identycznie jak teraz. Także wówczas umierali i ginęli w niewyjaśnionych okolicznościach niewygodni politycy i oficerowie (Vide gen. Rozwadowski, Zagórski, Korfanty). Trzeba było dopiero klęski Polski w 1939 r., by opozycja przejęła władzę, dopiero wówczas dokonała "pomsty w zapalczywym gniewie" zsyłając swych przeciwników na wyspę Bute.
Ergo: PiS przejmie władze dopiero po katastrofie Polski.

Obrazek użytkownika elig

16-01-2015 [18:57] - elig | Link:

  Mam nadzieję, że ta analogia okaże się myląca.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

16-01-2015 [11:53] - NASZ_HENRY | Link:

Podkopywanie PiSu w interesie Kopaczki ;-)