Macron - too little, too late

  Dziś [4.12.2018] rząd francuski i prezydent Macron nareszcie się ugięli.  Według RMF24.pl:

  "premier Edouard Philippe ogłosił zawieszenie na sześć miesięcy planowanej od 1 stycznia podwyżki akcyzy na paliwo. Zapewnił również, że zimą nie dojdzie do wzrostu cen gazu ani energii elektrycznej. Jak jednak donosi paryski korespondent RMF FM Marek Gładysz: wszystko wskazuje na to, że ustępstwa rządu nie położą kresu fali protestów. "Nie zadowolimy się okruchami ze stołu" - takie stanowisko prezentuje wielu przedstawicieli ruchu "żółtych kamizelek", który już od ponad dwóch tygodni protestuje przeciwko polityce prezydenta Emmanuela Macrona." {TUTAJ}

  Jest to typowa sytuacja "too little, to late".  Dwa tygodnie temu szybkie ustępstwo mogłoby załagodzić sytuację.  Obecnie jest już na to za późno.  Po weekendowych gwałtownych zamieszkach w Paryżu - sprawy zaszły za daleko.  Jak doniosły dzisiejsze Wiadomości TVP, manifestanci żądają teraz dymisji rządu i Macrona oraz przedterminowych wyborów.  Protesty nadal trwają i przyłączają się do nich coraz to nowe grupy.  Wczoraj byli to taksówkarze, kierowcy ambulansów oraz uczniowie liceów, a dziś studenci z Marsylii.  Według PAP {TUTAJ} dziś protestujący okupowali wiele składów paliwa, punkty poboru opłat na autostradach oraz przejście graniczne z Katalonią.  Dzisiejsze ustępstwa to pierwsza w ciągu 18 miesięcy rządów Macrona ewidentna zmiana planów.  Ekonomiści ostrzegają, iż protesty "żółtych kamizelek" mogą kosztować francuską gospodarkę nawet miliardy euro.

  Gdy Macron dochodził do władzy poparło go 60% Francuzów.  Dziś to poparcie nie przekracza 23%..  Za to protesty cieszą się poparciem [według różnych źródeł] od 70 do 85% Francuzów.  Na najbliższą sobotę planowana jest kolejna wielka manifestacja w Paryżu.  Macron będzie miał dużo szczęścia, jeśli wykpi się tylko dymisją premiera..

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Adam66

05-12-2018 [01:32] - Adam66 | Link:

Hm,  znowu się powtórzę - Francuzi, nic się nie stało, porozmawiajmy o "łamaniu" demokracji w Polsce!
A nasi wspaniali europosłowie bezjajowo milczą i nikt nie ma odwagi  zapytać unii jewropejskiej co z tą demokracją we Francji...

Obrazek użytkownika xena2012

05-12-2018 [10:55] - xena2012 | Link:

Francuski fircyk w zalotach,bo tak wyglada chyba niezbyt przejmuje się sytuacją w swoim kraju.Wszędzie go pełno ,w kazdej światowej sprawie ma wiele do powiedzenia i ,,dalekosiężne'' plany połączenia państw Europy w federację.Jak więc ma miec czas na sprawy własnych obywateli.

Obrazek użytkownika Jaworowski

05-12-2018 [14:12] - Jaworowski | Link:

Xena masz rację, ten fircyk i kundelek germańskiej blond Venus zajmował się tylko lizaniem u starszych dam wiadomo czego. Fe! W swoim megalomaństwie i  kretynizmie utożsamił się z Ludwikiem XIV, a przecież  to taka sama wydmuszka polityczna, jak nasz Rubikoń z Madery, z intelektem wartym  jeden drugiego. Chwila i będzie na śmietniku historii.