Raport Polska wieś 2018 i już PSL wie, dlaczego przegrał ...

Raport Polska wieś 2018 i już PSL wie, dlaczego przegrał z PiS na wsi i wśród rolników

1. W ostatnią środę w Parlamencie Europejskim odbyła się prezentacja raportu pod tytułem Polska wieś 2018 przygotowanego przez Fundację na Rzecz Rozwoju polskiego Rolnictwa (FDPA).

Tego rodzaju raporty przygotowywane są cyklicznie, co 2 lata od roku 2000, ten był, więc dziesiąty i pokazują przemiany zachodzące na polskiej wsi i w rolnictwie i ich konsekwencje dla produkcji rolnej, ale i przemian społecznych w tym środowisku.

Raporty są opracowywane przez zespoły naukowców, ten obecny firmowali prof. Jerzy Wilkin z wydziału nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego i dr Iwona Nurzyńska z Polskiej Akademii Nauk.

2. W raporcie opisane przemiany demograficzne na wsi, jej potencjał ekonomiczny i jego przemiany po członkostwie w Unii Europejskiej w tym skutki uczestnictwa we Wspólnej Polityce Rolnej UE, a także sytuacja dochodowa mieszkańców wsi i rolników w porównaniu do sytuacji dochodowej ludności miejskiej.

Bardzo interesujący jest rozdział 7 raportu poświęcony „Politycznej mapie polskiej wsi” przygotowany przez profesora Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Jerzego Bartkowskiego.

Profesor zaczyna go od stosunku mieszkańców wsi i rolników do rządu (na podstawie badań CBOS) i pokazuje ogromną pozytywną zmianę porównując oceny rządu premier Kopacz i premier Szydło, a także premiera Morawieckiego (ostatnie badanie z lutego 2018).

I tak w przypadku ekipy premier Kopacz wśród mieszkańców wsi miała ona 28% zwolenników, 32% przeciwników, 35% obojętnych i 5% trudno powiedzieć, wśród rolników odpowiednio (29%, 37%, 34% i 7%), to rządy premier Szydło i premiera Morawieckiego średnio wśród mieszkańców wsi około 45-50% zwolenników, zaledwie 10-15% przeciwników 30-35% obojętnych i 5-10% trudno powiedzieć, a wśród rolników te wyniki są jeszcze lepsze nawet 65% zwolenników, zaledwie 10% przeciwników, 20% obojętnych i 5% trudno powiedzieć.

Bardzo podobnie wyglądają oceny działalności rządów od czasu objęcia przez nie władzy premier Kopacz i premierów Szydło i Morawieckiego, ten pierwszy przez mieszkańców wsi był oceniany dobrze przez 32%, źle przez 42% i trudno powiedzieć 24%, a wśród rolników odpowiednio 29%, 49% i 23%, z kolei rząd premier Szydło wśród mieszkańców wsi odpowiednio (68%, 21%11%), rolników odpowiednio (66%, 18%, 17%), a rząd Mateusza Morawieckiego wśród mieszkańców wsi odpowiednio(50%, 12%, 38%) i wśród rolników (64%, 9%, 26%).

3. Jak pisze profesor Bartkowski „na sukces PiS na wsi silnie wpłynął jego program wyborczy, który nie tylko odpowiadał na społeczne potrzeby i oczekiwania, ale i je legitymizował demonstrując możliwości ich realizacji”.
I dodaje „PiS realizuje oczekiwania społeczne po długim okresie rządów, które wiele z nich odrzucały z powodów ekonomicznych”.

I podaje pochodzące z badań poparcie na wsi i wśród rolników dla sztandarowych programów PiS takich jak: program 500 plus odpowiednio (86%, 88%), obniżenie wieku emerytalnego odpowiednio (86% 94%), reforma edukacji odpowiednio (61%, 60%), ograniczenie kadencji w samorządzie odpowiednio (54%,69%).

Profesor podkreśla także, że ważnym aspektem poparcia dla PiS na wsi i wśród rolników jest także wymiar kulturowy i polityczny.

Pisze tak „Aktualny rząd odwołuje się do wartości narodowych, próbuje reaktywować patriotyzm ekonomiczny, wysoko akcentuje wartość ziemi-warsztatu pracy rolnika- i wagę jej utrzymania w polskich rękach, przywołuje tradycje patriotyczne, akcentuje dumę narodową i walczy o dobre imię Polski na świecie”.

Po analizie 7 rozdziału raportu Polska wieś 2018 politycy PSL powinni już wiedzieć, dlaczego przegrali z kretesem z Prawem i Sprawiedliwością wybory parlamentarne i niedawne wybory samorządowe zarówno na wsi jak i wśród rolników.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika maks jamnicki

30-11-2018 [10:17] - maks jamnicki | Link:

Z kretesem to tak niestety samorządowych wyborów nie przegrali, oprócz Podkarpacia zadecydowały  2-3   głosy w sejmikach, zresztą samodzielnie PiS wygrał 6 z 16. Ale dobre i to początek zrobiony. Tylko aby to nie było 5 lat  odcinania kuponów jak w miastach a pracy organicznej nikt nie robi,  a ci co by mogli i chcieli nie mają żadnych środków i możliwości. Jeśli się nie powstrzyma wyjazdu młodych ze wsi, będzie klapa, w dużych miastach rządzą zdeprawowani i oni już się młodymi "zaopiekują".  

Obrazek użytkownika fritz

30-11-2018 [15:43] - fritz | Link:

Najwazniejsze w rozwoju wsi jest wlasnie  hamowanie jej  ratunku przez PiS. Chodzi o popieranie zdecentralizowanych, lokalnych mozliwosci produkcji zywnosci. PiS popiera dalsza koncentracje co dziala na korzysc koncernow zagranicznych. Gorzej, otwiera jeszcze szerzej mozliwosci importu zywnosci do Polski. Wszystko do wysluchania w video wywiadzie rolnikow na wpolsce.pl 
 

Obrazek użytkownika Lektor

30-11-2018 [20:26] - Lektor | Link:

fritz niemcu, aleś ty gupi !!!

Obrazek użytkownika paparazzi

01-12-2018 [23:38] - paparazzi | Link:

Odnies sie merytorycznie do argumentu.