Owsiak, uczeń Waltera

Nie byłoby tego kombinatu jakim w krótkim czasie stała się WOŚP bez związków Jerzego Owsiaka z Walterem Chełstowskim.

Przyznam się, że gdy myślę o Piotrze Wielguckim, znanym również jako bloger Matka Kurka, mam mieszane uczucia. Pamiętam bowiem jego internetową działalność z czasów, gdy był w blogosferze jednym z najbardziej toksycznych przedstawicieli antyprawicowego hejterstwa. Jego pseudonim „Matka Kurka” miał być zresztą w zamyśle kpiną z ojca Rydzyka. Ot, żarcik taki. W pewnym momencie jednak mu się odmieniło i zaczął krytykować Platformę, tudzież postokrągłostołowy establishment – równie radykalnie, jak kiedyś PiS i „moherów”. W naturalny sposób powstaje więc pytanie czy niegdysiejszy Szaweł stał się faktycznie Pawłem oraz na ile ta przemiana jest szczera, ile zaś w tym wystudiowanej pozy i autopromocji „na wiecznego kontestatora”.

Jak by jednak nie patrzeć, to właśnie Matka Kurka po swej metamorfozie poczynił największe zasługi w poderwaniu mitu dyżurnego świątka III RP - „Jurka” Owsiaka i charytatywno-biznesowego konglomeratu stworzonego wokół Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Proszę spojrzeć – tyle lat zapełniania gazetowych szpalt artykułami dowodzącymi szkodliwości publicznej działalności Owsiaka i nic. Groch o ścianę. Trzeba było dopiero Wielguckiego, który z właściwą sobie inteligencją i determinacją – bo co by o nim nie mówić, Kurka to inteligentna bestia – zabrał się do analizowania finansów Orkiestry i powiązanych z nią podmiotów.

Wprost nie do uwierzenia, że nikt wcześniej nie wpadł na pomysł by szczegółowo prześledzić jawne przecież sprawozdania. Może zwyczajnie nikomu się nie chciało? Łatwiej było napisać tysięczny tekst o tym, że Owsiak robi ludziom wodę z mózgów i oburzać się, że na Przystanku Woodstock napruta młodzież tarza się w błocie i kopuluje gdzieś po krzakach. Mainstream reagował na te jałowe biadolenia szyderczym śmiechem z ponurych, prawicowych nieudaczników, co to sami nie potrafią zrobić niczego sensownego. Aż przyszedł na to wszystko Matka Kurka i po prostu zajrzał Owsiakowi do kieszeni. Wtedy nagle nastąpiło zbiorowe olśnienie i zrobił się szum - do tego stopnia, że w końcu Owsiak dufny w swą nietykalność wytoczył blogerowi proces, który najprawdopodobniej okaże się punktem zwrotnym dla „Jurka” i jego „Melonów”. Już teraz z różnych zakątków Polski dobiegają informacje, że lokalne samorządy albo ograniczają swe zaangażowanie w tegoroczny finał WOŚP, albo wręcz rezygnują z jego organizacji – rzecz w minionych latach nie do pomyślenia. Widać wyraźnie, że emocjonalno-medialny terror na jakim Owsiak do tej pory jechał słabnie i sądzę, że to początek trwałej tendencji.

Dlaczego jednak ten tekst zatytułowałem „Owsiak, uczeń Waltera”? Otóż postawię tu tezę, że nie byłoby tego kombinatu jakim w krótkim czasie stała się WOŚP i nie byłoby czego dzisiaj obalać bez związków Jerzego Owsiaka z Walterem Chełstowskim. Przy różnych okazjach podkreśla się milicyjne pochodzenie pana Jerzego i tu upatruje się genezy jego oszałamiającej kariery, ale sądzę że prawdziwą dźwignią była właśnie znajomość z Chełstowskim. Walter Chełstowski przypomnę, to menago od peerelowskiego szołbizu, twórca festiwalu w Jarocinie i generalnie macher robiący w młodzieży. Taki specjalista od śpiewu i mas, którego zadaniem było kanalizowanie energii, tak by gówniarze buntowali się pod nadzorem sprawdzonych fachowców w specjalnie zorganizowanych im do tego miejscach.
Skąd Chełstowskiemu wzięło się akurat zamiłowanie do działki młodzieżowej? Z domu jak sądzę, jego mama bowiem, czyli Jolanta Chełstowska, była działaczką harcerską i to w samej centrali, gdzie zajmowała się instruktażem i pisała o tym książki. Młodszy Chełstowski, któremu rodzice uznali za stosowne w 1951 roku dać na imię Walter, okazał się więc spadkobiercą organizatorskiej działalności wśród młodzieży, tylko zgodnie ze specyfiką czasów zamiast harcerstwa wybrał tzw. „kontrkulturę”. Owsiak okazał się nader pojętnym uczniem Waltera o czym świadczy jego epizod z Towarzystwem Przyjaciół Chińskich Ręczników pomyślanym jako odpowiedź na Pomarańczową Alternatywę. I właśnie ten format – pseudokontestacja pod nadzorem i z odpowiednim propagandowym instruktażem - przeniesiono żywcem w charakterze ideologicznej otoczki towarzyszącej WOŚP. W skrócie, chodzi o to samo co za komuny – by szlachetne odruchy skanalizować a finalnie utożsamić z lojalnością wobec III RP i jej establishmentu społeczno-politycznego. A jak komu mało, to może „kontrkulturowo” wyżyć się na Woodstocku.

To wszystko, jasna sprawa, nie byłoby możliwe bez koneksji, wpływów i znajomości takiego wyjadacza jak Chełstowski – nota bene, współzałożyciela WOŚP. Bez tego Owsiak nie miałby co liczyć chociażby na promocję ze strony publicznej telewizji wraz z jej polityczną „czapą”. Można się tylko domyślać, biorąc pod uwagę przeszłość Chełstowskiego, jak głęboko to wszystko sięga i jakie powiązania mogą wchodzić w grę. Tym większy sukces (niezależnie od intencji) Matki Kurki, który się z tym wszystkim zmierzył.

Gadający Grzyb

P.S. Jestem niezwykle usatysfakcjonowany, że niniejszy artykuł z „Warszawskiej Gazety” zainspirował pana Macieja Marosza z portalu Niezależna.pl. Byłoby wprawdzie miło, gdyby podał źródło swego dziennikarskiego natchnienia, ale nie bądźmy małostkowi – w końcu rola dostarczyciela tematu (niechby i anonimowego) dla Strefy Wolnego Słowa jest nobilitacją samą w sobie... -------> http://niezalezna.pl/63129-jak-chelstowski-stworzyl-owsiaka-zanim-pojawila-sie-wosp-bylo-robta-co-chceta

Notek w wersji audio posłuchać można na: http://niepoprawneradio.pl/

Na podobny temat:
http://podgrzybem.blogspot.com/2009/01/owsiak-nauczyciel_11.html

Artykuł opublikowany w „Warszawskiej Gazecie” nr 2 (09-15.01.2015)

Ilustracja: https://ewastankiewicz.wordpress.com/

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika cichy

11-01-2015 [19:37] - cichy | Link:

Szanowny Grzybie..
janek pospieszalski w programie interwencyjnym u anity gargas "zadanie specjalne" wyraźnie dywagowal o powiazaniach owsiaka ze spolką "CARPATIA"...po co została stworzona;przez kogo;jak finansowana;kto był personelem..nie mniej ni więcej tylko wychodzi na to ze stoja gdzies w cieniu panowie w wysokich skórzanych brazowych butach...skoro srodowisko mentorsko-dziennikarskie otwarcie zaczyna wskazywać na pajaca w czerwonych-stańczykowskich porteckach wiec....czy owsiak był tym kim sugerują ze był??ale dlaczego nikt o panu z tytułu pana notki nic nie powie..(przynajmniej na razie półgębkiem lub trochę bardziej otwarcie...!!??)
czy ja jako maluczki mam prawo dywagować sobie z panem w okienku na komentarze ze i w tym wypadku uczen przerosl mistrza??no bo jeśli za tym wszystkim stoja faceci w brazowych butach...niech nikt..podkreślam nikt niech nie oczekuje ze obdarzony nieprawdopodobnie błyskotliwym piórem matkakurka..pan-bloger-radiowiec..ja-..zwykly maluczki obywatel...oraz te 5-8-12 letnie obdarzone ta cudowną dziecięcą naiwnością polączoną z altruizmem wlasciwym dla naszej chrzescijanskiej milosci bliźniego....POWTARZAM..NIECH NIKT NIE OCZEKUJE slow wyjaśnienia właściwych dla społeczeństwa bogatego intelektualnie....(cokolwiek by to w swojej rozciaglosci moglo znaczyc)
pozdrawiam...(nie chcialem gorzko zabrzmieć...ale ...na to mi to wygląda)

Obrazek użytkownika Gadający Grzyb

11-01-2015 [21:57] - Gadający Grzyb | Link:

Jeśli chodzi o brązowe buty, to ciekawią mnie również powiązania Waltera. Ot, tak sobie wpadł w latach 80. na pomysł Jarocina i go zorganizował?

pozdr.
GG

Obrazek użytkownika cichy

11-01-2015 [22:43] - cichy | Link:

wątpie..Janusz Gajos w prywatnych rozmowach zawsze powtarza.."nic nie dzieje się ot tak sobie..".. kiedyś był taki program IPN-u o Jarocinie..byly fajne sbckie teczki operacyjne z czarnobiałymi zdjęciami i podpisane..grupy punkowców..grupy metalowców..skinheadzi...ionstruktazowa robota operacyjna musiala być zrobiona bardzo starannie celem centralnego operacyjnego rozpracowania..a o panu W.. zaczniemy się dowiadywać więcej..skoro już o jurasku jest tak glosno to i o nim tez będzie...może mniej..może więcej...ale w zyciu nie uwierzę w to ..
..Jak swego czasu opowiadal Robert Tekieli..jak to w restauracji telewizyjnej stal sobie za oba w/w panami..ci nie znając go prowadzili ze sobą ożywioną;merytoryczno-techniczną konwersacje..na pana Tekielego nie zwracali uwagi w ogole.. i trudno jest w jakikolwiek sposób mniemać ze ta w/w rozmowa moglaby powstać w umysłach 2 ludzi o takim profilu osobowościowym..zwłaszcza bez uzgodnienia aranżacji szczegolow z "kims z góry"..bo i na obecna prezesurę tvp nie mieli zbyt dużego;jesli nie żadnego wpływu..juz o poziomie "ministerialnym" nie wspominając...

Obrazek użytkownika Adam66

11-01-2015 [22:24] - Adam66 | Link:

WIELKIE BRAWA dla Polonii w Kanadzie!!!
Wspaniały gest Polonii kanadyjskiej - tzn. gest Kozakiewicza dla cyrku cfaniaka-owsiaka pod tytułem WOŚP!
Po kilku latach zbierania datków dla WOŚP, Polonia kanadyjska zrobiła rozliczenia i okazało się że wszystko się zgadza oprócz kasy...
Biorąc pod uwagę nakład pracy i wysiłku na rzecz zbiórki okazało się ze za dużo pary idzie w gwizdek i dla kół zostaje za mało. Biorąc rownież pod uwagę mataczenie cfaniaka-owsiaka z księgowością, Polonia kanadyjska nie uczestniczy w tym roku w cyrku pod tytułem WOŚP.
W takim razie nasuwa się na myśl pytanie - jeśli w odległej Kanadzie gdzie na dzień dzisiejszy żyje około 1 miliona osób pochodzenia polskiego z czego tylko mały procent jest zaangażowany czynnie w aktywność polonijną, mała grupa ludzi poradziła sobie z rozliczeniami dotyczącymi cyrku pod tytułem WOŚP to czy w Polsce nie ma nikogo oprócz Matki-Kurki kto jest w stanie zrobić elementarne rozliczenia kosztów?!?!?
W każdym mieście gdzie ów cyrk się odbywa, wydawane są publiczne pieniądze na obsługę i zabezpieczenie działalności cfaniaka-owsiaka.
W takim razie można sprawdzić ile kosztuje godzina pracy policjanta, strażaka, ambulansu i paru innych podstawowych kosztów związanych z obsługą tego cyrku, podsumować to i porównać z kasą ze zbiórki i mamy pełny obraz sytuacji finansowaej. Jeśli organa państwowe będą się zasłaniać tajemnicą zawodową (a na pewno będa!) to można powiedzieć że się planuje festyn i prosi się o wycenę zabezpieczenia....
Ze względu na to że mieszkam poza granicami kraju, ja osobiście nie mam szans na zdobycie tego typu informacji ale chętnie pomogę w zestawieniu i podliczeniu kosztów chociażby za pomocą prostego arkusza kalkulacyjnego...
Pozdrawiam, Adam

Obrazek użytkownika cichy

11-01-2015 [22:54] - cichy | Link:

wiec jako współuczestnik dyskusji zachęcam do kontaktu z matkakurka..bo to on jest strona w procesie sadowym..a jako obserwator zycia wewnątrz krajowego powiem panu ze to dopiero początek..to jak ruszenie lawiny..w/w bloger to 1 szy kamien..ale jest 2 strona..ludzie z samorządu latwo przyznają się sami przed sobą i przed ludzmi w miastach i gminach o tych setkach tysięcy złotych rzuconych świniom pod racice przez wiele lat??bez jak to psycholodzy okreslaja "fałszywego poczucia winy"..??oni tu w kraju będą go bronic wszelkimi możliwymi sposobami i za wszelka cene...cisza jak na pogrzebie organisty rozciagnieta wokół juraska jest gwarantem spokoju mas poselskich;samorzadowych;pracowniczych i w ogole..jeśli owsiak poleci to i ta cala "elyta" razem znim..

Obrazek użytkownika Gadający Grzyb

12-01-2015 [00:00] - Gadający Grzyb | Link:

Ano, dobra inicjatywa - niech każdy w swej gminie poprosi o wycenę obsługi WOŚP. Ciekawe, co wyjdzie...

pozdr.
GG

Obrazek użytkownika gargamel

11-01-2015 [23:11] - gargamel | Link:

Stety-niestety robota Matki Kurki nad Owsiakiem ujawniła tragicznie niski poziom dziennikarstwa, zwłaszcza tzw "naszych mediów". Kurka "siedzi po uszy w Owsiaku" i na nic nie ma innego czasu, a tu tyle jeszcze podobnych świeckich świętych III RP przydałoby się prześwietlić - niektórzy sami się o to proszą, ot taka np. p. Janina Ochojska ochoczo swoimi tweetami i art. we Wprost broniąca Owsiaka.

Obrazek użytkownika Gadający Grzyb

11-01-2015 [23:57] - Gadający Grzyb | Link:

No właśnie - prościej było płakać, że Owsiak demoralizuje młodzież, niż przegrzebać się przez sprawozdania finansowe WOŚP.
Przy okazji - jeszcze jeden ciekawy tekst, sprzed lat, ale aktualny:

http://perlyprzedwieprze.salon24.pl/118182,teleewangelista-rzecz-o-jurku-owsiaku

pozdr.
GG

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

12-01-2015 [09:59] - NASZ_HENRY | Link:

Bloger Piotr Wielgucki również prof. Witold Kieżun odrabiają swoje grzechy ;-)