Polska i Ukraina - niegdyś jagiellońska rodzina

Naród wspólnota o podłożu etnicznym, gospodarczym, politycznym, społecznym i kulturowym wytworzona w procesie dziejowym, przejawiająca się w świadomości swych członków.

Naród aby stać się Narodem, musi mieć oparcie w tradycji, kulturze i we własnej historii. Czy nam się to podoba czy nie, na dzień dzisiejszy, Stepan Bandera będzie dla Ukraińców bohaterem narodowym, a UPA armią patriotów walczących o wolność Ukrainy. Bo taka jest ich Ukraińców potrzeba chwili kiedy krystalizuje się naród i jego państwo, zwłaszcza teraz kiedy jest atakowany przez wrogą armię. Bo to także jest część ich historii walki o niepodległość, to potwierdzenie historycznej ciągłości np. od Chmielnickiego po Petlurę, Banderę do Juszczenki. Antropolodzy, socjolodzy etc. pięknie to już wyłożyli, zachęcam do studiów by mieć szerszy pogląd na przyczyny tego "zjawiska". Uprzedzając "wymioty"  ewentualnych tituszek zaznaczam: Oczywiście my Polacy, nigdy nie zapomnimy wołyńskiej zbrodni i nigdy nie pogodzimy się z dzisiejszą gloryfikacją banderowców - i będziemy domagać się ich potępienia. Pamiętajmy jednak, że Ukraińcy wysuwają wobec nas Polaków podobne roszczenia. Ale ja nie o tym chcę pisać, bo inni to zrobili już lepiej.
  Współcześnie, w wyniku rosyjskiej agresji, rodzi sie na Ukrainie nowy mit patrioty, już nie ze zbrodniczym podtekstem, ale ten płynący z najszlachetniejszych ludzkich uczuć. To tego boi się Putin i jego pomagierzy, dlatego rosyjska propaganda uwypukla margines banderowski do rangi siły decydującej o zmianach na Ukrainie. Pamiętacie z historii ? O polskich powstańcach carska propaganda w tamtych czasach także pisała że to terroryści i ludobójcy. A tak przecież nie było ani wtedy w Polsce ani dzisiaj na Ukrainie - bo "post banderowcy", według mnie, nie są dominującą siłą. Łże propaganda Putina próbuje rozgrywać nas i Ukraińców przeciwko sobie, wykorzystując historyczne krzywdy jakie sobie wzajemnie wyrządziliśmy. Przykładowo: Rzeź wołyńska vs Zbrodnia w Gorajcu. Myślenie nie boli, więc zawsze trzeba analizować indywidualnie  każdy przypadek "troski" po obu stronach -  szczególnie troskę pożytecznych idiotów - którą tituszki doskonale rozgrywają na niekorzyść obu narodów. Stawiajmy sobie i Ukraińcom w takiej sytuacje jedno pytanie: Czemu ma to służyć: powrotowi do dawnych nienawiści czy pojednania między nami ? ... itd.

Jeden z internatów zadał w ubiegłym roku kłopotliwe pytania i cisza do dzisiaj, cytuję:

I kolejny cytat: "Ks. Isakowicz-Zaleski proszony o komentarz":

"21 marca tego roku na koncercie "Solidarni z Białorusią" w Warszawie gitarzysta występującego na nim białoruskiego zespołu "Krambambulia" ubrany był w koszulkę z symbolem Ukraińskiej Powstańczej Armii, co potwierdza zdjęcie. Dodam, że koncerty te od lat opłaca Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. A w tle za muzykami, to chyba stoi jeden z posłów Platformy Obywatelskiej ? "
 

Nie skomentuję tego. Niech każdy sam oceni w swoim sumieniu.
 

Trzeba więc bardzo uważnie śledzić ten "ukraiński tygiel", tu w Polsce i na Ukrainie - i mądrze reagować na czas. Elita rządząca na Ukrainie już doskonale to rozumie i wie, że po skrystalizowaniu się narodu i państwa będzie trzeba się uczciwie rozliczyć z bolesną historią polsko-ukraińską. Przypilnujmy aby stało się to jak najszybciej.
Wróćmy do Ukrainy ...
Obserwuję, że w ogniu wojny rodzi się na Ukrainie nie tylko nowa narodowa świadomość, rodzi się nowa piękna patriotyczna postawa. Mamy już pierwszych potencjalnych bohaterów, na których będą się wzorować przyszłe pokolenia młodych Ukraińców.
 

Nie trzeba znać ich języka by zrozumieć o czym śpiewają Ukraińcy w tym fragmencie:

My – ne bydło,
My – ne kozły.
My – Ukrajiny
Dońky i syny !
Zaraz czy nikoły
Hodi czekaty!
Razom nas bahato
Nas ne podołaty !

 

Ileż w tym bólu i nadziei oraz wściekłej determinacji - ale i pewności, że muszą wygrać. Od moich ukraińskich przyjaciół usłyszałam na Majdanie coś, z czego byłam bardzo dumna: "Lepiej umrzeć niż żyć pod ruskim batem. Dzisiaj bierzemy przykład z Polaków". To deklaracja,niemalże taka jak nasza "Kto Ty jesteś? Polak mały..." czy "Rota". Czy ktoś tu widzi odradzający się zbrodniczy banderyzm ? Taak tak, za chwile jakaś tituszka zacznie wklejać dowody, że jednak ten banderyzm jest  wszechobecny i dominujący. Oczywiście że jest obecny, vide trzecie zdanie mojej notki. A jakże, jest tak "silny i opiniotwórczy" jak niemiecka Antifa czy francuski nacjonalizm Le Pena - heh. Czy ktoś normalny w świecie oskarża Francuzów i Niemców o jakieś nieprzyzwoite "zakręty" ? Czy ktoś normalny w świecie, po zobaczeniu tej fotki napisze, że w Polsce dominują faszyści i że planujemy rezać sąsiadów i domagać się "korekty naszych granic" ?

Głupota nie boli - ale często drogo kosztuje ... jak to napisał jeden blogerów.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Józef Darski

05-01-2015 [20:34] - Józef Darski | Link:

Możemy tylko starać się wpłynąć aby

1. inaczej rozłożyli akcenty, np. Niebiańska sotnia i Petlura jako ważniejsi
2. reinterpretowali integralny nacjonalizm i nie starali się go imitować, czyli żeby z przeszłością to nie miało nic wspólnego

inna kwestia to rozdymanie Bandery przez ugrupowania radykalne, które przegrały wybory, bo to jest nośnik ich wpływów. W tym kierunku będzie działać też agentura by dostarczyć paliwa 1. idiotom 2. maniakom 3. nacjonalistom antyukraińskim 4. ludziom niezorientowanym 5 wł agenturze w krajach ościennych.

na sprawie ukraińskiej wiele osób w Polsce chce zbić kapitał jako obrońcy przed banderowskim zagrożeniem, celują w tym najbardziej radykalni i marginalni endecy i moczarowcy z NE, itp.

Obrazek użytkownika A330

06-01-2015 [09:51] - A330 | Link:

"endecy i moczarowcy z NE"

Warto pamiętać, że Moczar był Ukraińcem ;) Ale to już zupełnie nie przeszkadza "narodowcom". Tak samo jak fakt, iż Ukraińcy to "Słowianie" - w przeciwieństwie do Rosjan, którzy są skażeni "mongolskim gwałtem",a jako naród stanowią mix kulturowy, euro-azjatycki.

Obrazek użytkownika Józef Darski

06-01-2015 [13:25] - Józef Darski | Link:Gwoli ścisłości to Białorusinem, chociaż z pogranicza ukraińskiego - Demko lub Diomko.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

07-01-2015 [19:29] - Ula Ujejska | Link:

Po mistrzowsku Pan to wyłożył, Panie Józefie.  Mnie ciekawi jedno, jak będą realizowane w politycznej praktyce deklaracje Poroszenki wygłoszone w sejmie na temat naszej historii i pojednania. Mamy okazję wzamian za pomoc, uzyskać zdecydowany postęp. Tylko czy ten nie-rząd potrafi to wykorzystać ? Wątpię. Cesarzowa pewnie dała już wytyczne  - i po naszej stronie wyłącznie będą koszta.
W jednej z dyskusji na innym portalu pod tą notką, właśnie doświadczyłam paru punktów z drugiej części Pana wpisu. Teraz jestem tam, zaraz po Panu, wrogiem publicznym nr. 2.

Obrazek użytkownika marekagryppa

05-01-2015 [21:17] - marekagryppa | Link:

Bardzo wyważony tekst.Pożyjemy zobaczymy.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

08-01-2015 [02:08] - Ula Ujejska | Link:

Dziękuję  :)

Nie możemy się przyglądać z obojętnością co się tam dzieje. Musimy wspierać Ukrainę w jej dążeniu do niepodległości integralności terytorialnej.

Obrazek użytkownika beton bezpartyjny

05-01-2015 [22:14] - beton bezpartyjny | Link:

Niestety wydaje się, że o wiele więcej zbrodni na Ukraińcach w granicach dzisiejszej Polski popełniło polskie podziemie niepodległościowe oraz bandy rabunkowe często za takowe się podające. Tego nie można przypisać komunistom. Tak jak wszystkich zbrodni na Wołyniu nie można przypisać UPA, część mogła być pacyfikacjami niemieckimi, część akcjami sowieckich partyzantów oraz NKWD. Niestety w Polsce zwykło się wszystko zwalać "z automatu" na UPA jesli chodzi zbrodnie na polskich kresach wschodnich.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

03-09-2015 [00:53] - Ula Ujejska | Link:

Nie ma także wątpliwości że inspiratorami Rzezi Wołyńskiej byli także i Niemcy i Rosjanie. Wołyń był wtedy pod władztwem Niemców, a więc według prawa międzynarodowego, to oni ponoszą bezpośrednią odpowiedzialność za wszystkie zbrodnie.

Obrazek użytkownika marsie

05-01-2015 [23:31] - marsie | Link:

Popieram. Polska i Ukraina muszą być razem, banderowcy to przeszłość. Polska jako przywódca tego, co jest pomiędzy Niemcami i Rosją (w górę, w bok i na dół), to jedyna droga do sukcesu w tej piep...nej Europie! Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

08-01-2015 [02:12] - Ula Ujejska | Link:

Czyli powrót do  jagiellońskiej idei rodziny wielu narodów w środku Europy - oczywiście zmodernizowanej idei na miarę współczesnych oczekiwań tych narodów.

Obrazek użytkownika A330

06-01-2015 [09:04] - A330 | Link:

UPA, Bandera - dla nas Polaków zawsze to będą mordercy. Nie ma się czego wstydzić. Takie są dla nas fakty, a my Polacy powinniśmy dbać przede wszystkim o nasz interes.

Warto jednak o czymś pamiętać - gdyż inteligentny człowiek najpierw kieruje się rozumem. Wbrew temu co sączą płatni moskiewscy agenci(a jest ich coraz więcej nawet na Twitterze!) Ci którzy popierają Banderę wcale nie popierają morderców, a już szczególnie tych mordujących Polaków. jak to możliwe?

Znakomita większość Ukraińców rozumie UPA/Banderę głównie jako tego, który walczył z komunizmem i Rosją o niepodległość! UPA walczyła z Rosją, z Niemcami(choć z nimi też częściowo współpracowała) i była odpowiedzialna za mord na Wołyniu. Tymczasem my Polacy znamy UPA tylko przez pryzmat tego JEDNEGO wydarzenia,  Wołynia - nie wiemy nic o jej działalności przeciw Rosji czy Niemcom. Nie możemy więc pojąć, jak Ukraińcy mogą popierać Banderę. Powstaje dysonans poznawczy. Oni czczą Banderę z innego powodu, dla którego my go krytykujemy. 

To oczywiście pokazuje, jak wiele jest do zrobienia w kwestii wspólnego zrozumienia. Nawet bardziej "ogarnięci" historycznie Ukraińcy często np. używają argumentu(który mnie drażni i osłabia), mówiącego iż na Wołyniu to "NKWD podjudzała i mordowała". To mnie irytuje ale też pokazuje, że oni nie do końca znają historię UPA. Ale co mamy zrobić? To są ich jedyni "bohaterzy" - mamy im "rozkazać" aby sobie wybrali innych? Przed nami jeszcze dużo rozmawiania...ale trzeba. Ukraina zawsze była i będzie mniejszym zagrożeniem dla Polski niż Rosja.

Obrazek użytkownika Jabe

06-01-2015 [11:00] - Jabe | Link:

Kłopot w tym właśnie, że oni popierają morderców. Nie wątpię, że Bandera i podobni są dla Ukraińców bojownikami o niepodległość. Przecież nie przez zbrodnie mają ich za bohaterów. Ukraińcy rozpaczliwie potrzebują mitów, na których można oprzeć narodową tożsamość. Ale nie wolno im kłamać. Można ich zrozumieć, ich historia nie jest tak znowu różna od naszej, jednak zrozumieć nie znaczy wybaczyć.

Obrazek użytkownika A330

06-01-2015 [11:35] - A330 | Link:

Ale oni nie wiedzą lub nie chcą wiedzieć, że popierają morderców :) Proszę porozmawiać z Ukraińcami - dla nich "Wołyń" wcale nie jest taki oczywisty. Oczywiście nie mają racji - żeby była jasność. Ale nie jest też tak, że oni popierają Banderę myśląc "niech żyje morderca Lachów!" Dla nich to głównie ten, który walczył z komunistami. Tak go znają. A   prorosyjscy komentatorzy tak przedstawiają to, jakby oni cieszyli się z zabijania Polaków na Wołyniu. Co do reszty zgoda. Przed nami dużo rozmów.

Obrazek użytkownika Jabe

06-01-2015 [12:11] - Jabe | Link:

Tak. Zrozumiałem. Tylko w imię antyputinizmu, albo jakichś neojagiellońskich rojeń (którym, przyznaję, sam z lubością ulegam), nie wolno im pozwolić na budowanie na kłamstwie. To nie w porządku. Zresztą nie wiemy, co czas przyniesie. Może się im kiedyś przypomnieć, jak się zostaje na Ukrainie bohaterem.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

07-01-2015 [22:13] - Ula Ujejska | Link:

My możemy jedynie wpływać na inne rozłożenie akcentów  ... itd. - o czym pisze niżej Pan Darski
Proszę spojrzeć na dwie fotki w mojej notce, a zobaczy Pan, że Ukraińcy wiedzą jak i kiedy zostaje się dzisiaj bohaterem. Wkleiłam tylko kobiety, ale zapewniam, jest także wielu mężczyzn :)
Jakoś nie widzę tu związku z sugerowanym banderyzmem. Chce Pan nas postraszyć - nic z tego, byłam tam wiele razy, na mnie te strachy marginesem nie działają.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

07-01-2015 [19:40] - Ula Ujejska | Link:

Pisze Pan: ...jednak zrozumieć nie znaczy wybaczyć. Dla chrześcijanina nie ma takiego problemu. Jeśli chce aby mu odpuszczono winy, to najpierw on musi odpuść winy innym. Proszę więc powiedzieć jaki Pan ma z tym problem ?

Obrazek użytkownika Jabe

07-01-2015 [20:20] - Jabe | Link:

Po pierwsze. Odpuścić można krzywdę własną, ale nie cudzą. Narody nie idą do nieba. Po drugie. Wybaczenie nie oznacza akceptacji kłamstwa.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

07-01-2015 [20:49] - Ula Ujejska | Link:

Poza Panem, nikt tu nie pisze o akceptacji kłamstwa. 

Obrazek użytkownika Jabe

07-01-2015 [20:59] - Jabe | Link:

A szkoda. Na neojagiellońskim chciejstwie się nic trwałego nie zbuduje. Proszę mnie źle nie zrozumieć, emocjonalnie jestem z Panią. Zresztą piłka jest po stronie Ukraińców. Z powodu uwarunkowań historycznych to oni nas muszą pierwsi chcieć. Polska już raz Ukrainę przytuliła i to chyba nie jest tam jednoznacznie pozytywnie wspomiane.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

07-01-2015 [21:09] - Ula Ujejska | Link:

Lekceważy Pan jagiellońskie osiągnięcia ? ...ciekawe, bo akurat nic lepszego w swojej historii nie "stworzyliśmy". Byliśmy wtedy światowym mocarstwem - wie Pan o tym?
Odsyłam do sejmowego przemówienia Poroszenki, zanim następnym razem napisze Pan coś o "chciejstwie" i co muszą zrobić pierwsi Ukraińcy.

Obrazek użytkownika Jabe

07-01-2015 [23:01] - Jabe | Link:

Pokornie przyznaję, że nie znam przemówienia Poroszenki. Nie spodziewałem się po nim niczego prócz gładkich słówek. Co do Jagiellonów (raczej Giedyminowiczów), to istotnie podbicie Ukrainy i przejęcie Polski było ich osiągnięciem.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

08-01-2015 [01:57] - Ula Ujejska | Link:

No wiem już, że nie interesuje Pana co ma do powiedzenia  Polakom normalna większość obywateli Ukrainy i ich prezydent. Pana interesuje wyłącznie to, co ma do powiedzenia banderowski margines, który dla Pana jest całą Ukrainą - tak wynika z kontekstu Pana wypowiedzi. Historię także ubiera Pan w niepolskie fakty bo...

Nie Giedyminowiczowie a właśnie Jagiellonowie proszę Pana - tak się w Polsce tytułuje tą dynastię - i nie było przejęcia Polski przez zajęcie, bo to polska szlachta zaproponowała  Jagielle małżeństwo z Jadwigą  ... zaniepokojona faktem jej zaręczenia z Wilhelmem Habsburgiem, gdyż nie poszukiwano sojusznika w prokrzyżackim obozie habsburskim, bo znaczniejsze korzyści dla Korony mogło przynieść małżeństwo Jadwigi z królem poganinem. Stosunki polsko-litewskie zaczęły się ocieplać. 14 sierpnia 1385 roku Jagiełło wystawił akt krewski, w którym zobowiązał się do zawarcia unii personalnej między Koroną a Litwą, poślubienia Jadwigi i chrystianizacji Litwy.... itd.

Genialne posunięcie obu stron pozwoliło obronić oba narody przed krzyżactwem i wszelkimi zagrożeniami ze wschodu. Co do Ukrainy którą rzekomo miał Jagiełło podbić, to nie istniała wtedy nawet w snach tamtejszych ludzi, a Jagiełło odebrał co było nasze dzisiejszej Moskwie - a było nasze już za czasów Chrobrego, tym samym, powstrzymał skutecznie jej ekspansję na zachód :)

Czy już Pan wie dlaczego piszę w tytule o jagiellońskiej rodzinie narodów ? Tak tak, to była wielka rodzina wielu narodów. A tak Pan lekceważy ich dzieło, ale to właśnie dzięki Jagiellonom niektóre słowiańskie narody w ogóle przetrwały do dziś vide tolerancja kulturowa i religijna w Koronie.

Obrazek użytkownika Jabe

08-01-2015 [11:38] - Jabe | Link:

Nie będę się Pani tłumaczył z Pani wyobrażeń, na temat tego, co mnie interesuje.

Dziękuję za wykład z historii. Interesuje mnie jeszcze jaką to schedę po Chrobrym Jagiełło Moskwie odebrał. Dzisiejsza Ukraina utożsamia się z Księstwem Kijowskim, to część ich tożsamości. Nie twierdziłem, że Jagiełło podbił Ukrainę. Jagiellonowie to gałąź Giedyminowiczów.

Jagiellońskie tęsknoty możemy spokojnie współdzielić z Białorusinami. Z Ukrainą jest inaczej. Myśmy na przykład należeli do wielkiej rodziny narodów Imperium Rosyjskiego. Ach, łezka w oku, czyż nie?

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

08-01-2015 [14:44] - Ula Ujejska | Link:

No wiem, wiem, przecież Pan się domaga tu od początku, abym to ja się tłumaczyła z Pańskich wyobrażeń na temat Ukrainy, z tego co myślę oraz z tego, czego nie ma w mojej notce.

Obrazek użytkownika Jabe

08-01-2015 [17:01] - Jabe | Link:

Skoro Pani uderza w takie tony, dalsza dyskusja nie ma sensu. Mój komentarz nie był do Pani notki bezpośrednio.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

07-01-2015 [19:59] - Ula Ujejska | Link:

Co możemy zrobić aby Ukraińcy zrozumieli nasze historyczne roszczenia co do prawdy ? Najpierw, trzeba otworzyć granice - swobodny przepływ ludzi i kapitału odbuduje więzi między narodami. Przy okazji na nowo się poznamy. Następnie, Ukrainie w czas wojny, należy pomóc, nawet ochotnikami. To oraz wymiana kulturalna szeroko pojęta, uświadomi  naszym narodom, że ... razom nas bahato ... Politycy niech uchwalą tylko narzędzia, resztę zrobią ludzie.

Obrazek użytkownika Jabe

07-01-2015 [21:23] - Jabe | Link:

To u nas bohato? Pani sądzi, że oni tam ciemni nie wiedzą, że w Niemczech bohaciej? Czy swobodny przepływ ludzi ma oznaczać otwarcie rynku pracy?

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

07-01-2015 [21:43] - Ula Ujejska | Link:

 Pomija Pan cel, a celem jest pomoc Ukrainie. Jak zaznaczyłam, oczekuję od polityków po obu stronach "granicy" uchwalenia odpowiednich "narzędzi", resztę niech zostawią ludziom i niech nie przeszkadzają. A jakie to "narzędzia" ? O, i tu się otwiera pole do mądrej jagiellońskiej polityki - i to po obu stronach. Martwi mnie tylko czy POgłowie potrafi wykorzystać dla Polski tę historyczna okazję. Patrząc na to, kto, co i od kogo słucha rad, to decyzje o nas zapadają jednak nie w Polsce.

Obrazek użytkownika twardek

02-09-2015 [19:22] - twardek | Link:

"... Oni czczą Banderę z innego powodu, dla którego my go krytykujemy..."
--- dzieki Komentatorowi zyskuję zrozumienie niektórych Niemców, co to tęsknie wzdychają myśląc o Hitlerze.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

06-01-2015 [11:36] - NASZ_HENRY | Link:

Rosjanie sięgneli po rok 1612 to Ukraińcy mogliby po rok 1621 ;-)

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

07-01-2015 [20:04] - Ula Ujejska | Link:

Polacy i Ukraińcy muszą dzisiaj przede wszystkim poszukać wspólnych punktów historycznej chwały - i to uwypuklać. Mieliśmy zawsze wspólnych wrogów, ale kiedy próbowaliśmy ich wykorzystać przeciwko sobie - oba narody traciły wiele, włącznie z niepodległością.

Obrazek użytkownika alchymista

09-01-2015 [07:57] - alchymista | Link:

Dziękuję za ten wpis -śledzę Ukrainę z daleka, ale wyczuwam, że tak właśnie jest, jak Pani pisze. Więcej relacji o życiu politycznym, bardzo proszę!
Śledzę ukraińskie media, ale wiele muszę wnioskować ex silentio, bo przecież nie mówi się tam o rzeczach oczywistych.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

10-01-2015 [12:03] - Ula Ujejska | Link:

Na Ukrainie trwa także ostra wewnętrzna walka polityczna o wpływy, o rząd nad duszami. Nasza wspólna bolesna historia, jest także elementem w tej grze. I o dziwo, im więcej ofiar w tej wojnie, tym bardziej traci na znaczeniu banderowski margines. Zwykli ludzie zdają sobie sprawę, że na pielęgnowaniu nienawiści, buduje się podstawy do kolejnych konfliktów. Rozumie to już nawet lider skrajnej prawicy Ołeh Tiahnybok. W  rozmowie z nim, zdałam sobie sprawę z tego, że to czas wojny i walka o kierunek zmian na Ukrainie powoduje te "banderowskie licytacje i odwołania". Skończy się wojna i upiory znikną  - nawet Tiahnybok to wie, że z upiorami Ukraina nie ma szans w swoich europejskich aspiracjach. Polska może być pomostem i jednym z najważniejszych partnerów w odbudowie - to także rozumie pan Tiahnybok.
Łatwo więc sobie wyobrazić, jak mocno ruska agentura rozgrywa swoje karty by utrudnić Ukraińcom porozumienie, obronę oraz skłócić z sąsiadami i oczernić na arenie międzynarodowej - a w tle wojna ze wszystkimi wzajemnymi okropnościami.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

06-02-2015 [01:49] - Ula Ujejska | Link:

Pozdrowienia z Ukrainy dla wszystkich Polaków

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

29-01-2015 [12:14] - Ula Ujejska | Link:

Alarm !
Ruska dzicz już się nie ukrywa za parawanem - oficjalnie wysyła swoich siepaczy na Mariupol !

 

Obrazek użytkownika Jabe

29-01-2015 [19:07] - Jabe | Link:

Czemu „dzicz”?

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

17-06-2015 [20:29] - Ula Ujejska | Link:

Ma wszystkie cechy jakimi kieruje się dzicz :)

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

06-02-2015 [01:52] - Ula Ujejska | Link:

Obrazek użytkownika zdzichu z Wielkopolski

02-09-2015 [22:37] - zdzichu z Wielk... | Link:

"Współcześnie, w wyniku rosyjskiej agresji, rodzi sie na Ukrainie nowy mit patrioty, już nie ze zbrodniczym podtekstem, ale ten płynący z najszlachetniejszych ludzkich uczuć."
Zdaje się że bazuje Pani na starannie wyselekcjonowanych w polskich mediach i tych prorzadowych i tych pseudoniezaleznych informacjach. Otóż czy nam się to podoba, czy nie, na Ukrainie żyje potężna grupa ludzi - zwykłych zjadaczy chleba - która upatruje miejsce swojego kraju - Ukrainy - w ścislej symbiozie z Rosją, a nie z UE. O UE mają oni dokładnie takie samo zdanie jak spora część blogerow i komentatorów na NB. Mit patrioty skończył się tam, juz parę miesięcy temu. Z wyjątkiem frustratów nikogo armia ukraińska dobrowolnie nie zaciągnie w swe szeregi. Więcej znajdzie Pani młodych w paru dyskotekach kijowskich niz na froncie, Ukraińcy przejrzeli na oczy i nie zamierzają przelewac krwi za interesy poroszenkopodobnych. I myślę, że nie są tak głupi, by dać się wrobić w rolę kordonu sanitarnego, chroniącego stary szczep piastowy przed dwugłowym orłem.

Obrazek użytkownika twardek

03-09-2015 [00:12] - twardek | Link:

10/10

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

03-09-2015 [00:46] - Ula Ujejska | Link:

A Pan był kiedyś na Ukrainie w trakcie i po Majdanie?

Wątpię :)

Obrazek użytkownika Obywatel

03-09-2015 [00:39] - Obywatel | Link:

Poroszenko nie nadaje się na świeckiego świętego i męża stanu, fakt.
Kilkaset kilometrów od linii frontu wojna być może stała się tematem niepierwszorzędnym (działa mechanizm wyparcia)
Na Ukrainie, jak wszędzie, żyją także nihiliści i zaprzańcy, fakt
UE na pewno nie jest obiektem kultu, oczywiście.
Jeśli jednak próbuje Pan postawić tezę, że społeczeństwu Ukrainy jest wszystko jedno w jakim państwie żyje, to myli się Pan bardzo.
Jeśli twierdzi Pan, że dla wielkiej części Ukraińców obrona własnego kraju, miasta, osiedla, domu przed najeźdźcą jest "przelewaniem krwi za poroszenkopodobnych" i wyręczaniem Polaków, to oznacza, że ma Pan Ukraińców za głupców. Oni nie są głupcami.

Obrazek użytkownika zdzichu z Wielkopolski

03-09-2015 [01:18] - zdzichu z Wielk... | Link:

Na Ukrainie nie ma problemu z uzbrojeniem, jest problem z wojskiem do którego Ukraińcy nie chcą iść.
Na Unie ma problemu z pieniędzmi, za które mozna zakupic nowoczesne systemy łacznosci i rozpoznania, tamtejsi binesmeni sa b. bogaci, ale nie mają interesu w zakończeniu wojny, wojny w trakcie której kontynuuja geszefty z Rosją, ale nie pozwalają na wymianę handlowa z Polską.
Polski tir przejeżdza przez Rosję bezpiecznie, przez Ukrainę nie. Polski biznes ucieka z Ukrainy, ale stara się dostać na rynek rosyjski. Rosyjsy, putinowscy, bolszewiccy, chamowaci kontrahenci są bardziej przewidywalni i mniej skorumpowani niż ich odpowiednicy na Ukrainie.
Wiecej Ukrainców dorabia w Rosji niz w Polsce.
Czy są głupimi Ukraińcy? Nie! Właśnie to że nie mają ochoty ginąć w walce pod Ługańskiem o tym świadczy.
Każda normalna ukraińska rodzina stara się od paru miesiecy wszelkimi sposobami nie dopuścić by synowie poszli do armii, kiedy ci którzy chcieli by ich posłać na front robia ągeszefty z tymi, którzy tych synów będa zabijać.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

03-09-2015 [09:17] - Ula Ujejska | Link:

A ja słyszałam na Majdanie od Ukraińców, że lepiej zginąć niż żyć pod ruskim batem. Na Ukrainie trwa nie tylko wojna z Rosją, trwa także ostra walka wewnętrzna o władzę. Podobnie jak w Polsce są tam różne frakcje łacznie ze zdradzieckimi.
Pan nic z tego nie rozumie i powtarza jedynie ruską łże propagandę.

Obrazek użytkownika zdzichu z Wielkopolski

03-09-2015 [20:16] - zdzichu z Wielk... | Link:

Informacje uzyskane na Majdanie, porównać można z informacjami uzyskanymi na Krakowskim Przedmieściu od byłych stałych bywalców skupionych dookoła Krzyża ..... Hadacza i Bubla. Obraz Ukrainy znacznie prawdziwszy uzyska Pani, u tych którzy na Majdanie nie bywają bo muszą ciężko pracować np jako sprzątaczki, robotnicy budowlami, tz mrówki... między innymi w Polsce.
Na koniec. Nazywanie informacji, które nie pokrywają się z wdrukowanym w Panią oglądem sytuacji, ruską łże propaganda jest objawem paranoi.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

03-09-2015 [20:57] - Ula Ujejska | Link:

Różnica między nami jest taka: Ja jestem częstym gościem na Ukrainie i mam informacje z "pierwszej ręki" i z własnych obserwacji, a Pan łyka wyłącznie "papkę" serwowaną przez neonowych pomidorowych alfonsów.
Rozmawiam na Ukrainie nie tylko z politykami ale i ze zwykłymi ludźmi. Polacy tam mieszkający, jakoś nie czują tego histerycznego zagrożenia którym się w Polsce karmi i straszy społeczeństwo.

... więc niech mi Pan nie próbuje wciskać właśnie putinowskiej paranoi :)

Obrazek użytkownika zdzichu z Wielkopolski

04-09-2015 [00:21] - zdzichu z Wielk... | Link:

Posiada Pani informacje dokładnie takie jakie chciała by Pani usłyszeć i takie jakie Pani interlokutorzy chcą przekazać. Oszukuje się Pani sama. Ukraina dyszaca chęcią oddania życia byle by tylko nie żyć w symbiozie nawet nierównej z Rosją to bzdet medialny. Ukraińcy zdają sobie z tego sprawę, że pojecie bycia Ukraińcem oznacza bycie również rosyjskojęzycznym zwolennikiem bliskich relacji z Rosją. Są to relacje społeczne, o których mało wiemy ze wzgledu na homogeniczność narodową, kulturową i religijną jaka panuje od 1945 roku pomiędzy Odrą a Bugiem. Tezy które Pani wygłasza są dowodem na to że Pani wogóle nie ma pojęcia o Ukrainie pomimo częstych tam wyjazdów.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

04-09-2015 [01:37] - Ula Ujejska | Link:

Panie, Pan ośmieszasz się już do cna. Tiaa, wszyscy kłamią - tylko Putin nie kłamie, a wojna na Ukrainie jest o pietruchę? No bo wszyscy chcą być związani z Rosją? Ukraińcy pogonili przydupasa putinowskiego niejakiego Janukowycza bez powodu, a wojska rosyjskie atakują i mordują ludzi w obronie praw człowieka?

Tylko świat cywilizowany w te brednie Putina i jego przydupasów jakoś nie chce uwierzyć.

Czy teraz Pan widzi jakie idiotyzmy tu wypisuje?

Obrazek użytkownika zdzichu z Wielkopolski

04-09-2015 [07:33] - zdzichu z Wielk... | Link:

Jak na razie ośmieszanie się, jest Pani domeną. Robi Pani z Ukraińców gotowych na śmierć idiotów. Jest typowe bezrefleksyjne spojrzenie polskich mediów i polityków, i tych z lewa, i tych z prawa. Ot tępa agitka. Zapraszam na przejścia graniczne, zobaczy Pani wtedy młodych Ukraińców którzy płacą łapówki służbom by te ich wypuściły za granice. Każdy młody Ukrainiec opuszczający Ukrainę jest ścisle kontrolowany czy aby nie ucieka przed wojskiem, ale nie dotyczy to synalków tych którzy jeżdżą mercedesami 600. Z wyjatkiem paru usłuznych mediom cwaniaczków - którzy gdyby wierzyc ich zapewnieniom dawno powinni polec na froncie - i frustratów których na świecie nie brakuje, żaden normalny trzeźwo myślacy Ukrainiec nie bedzie z siebie robić Chrystusa Narodów dla Pani korzyści. Media bręczą o Niebiańskiej Sotni, a lud mysli z strachem o zbliżajacej sie zimie.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

04-09-2015 [10:21] - Ula Ujejska | Link:

W Polsce także są tacy - nie chcą o nic walczyć tylko wygodnie żyć i ostatecznie, często wolą obcy zmywak i podcieranie esesmańskich tyłków, lub branie w-róbelków od Putasa za pieprzenie bzdetów w myśl łże propagandy sitwy i cara :)
Jednak w większości i my i Ukraińcy to ludzie oddani swej Ojczyźnie, gotowi do wielkich wyrzeczeń, gotowi umierać w jej obronie.
Gdyby na Ukrainie było inaczej, to do dziś byłby tam u władzy putinowski przydupas Janukowycz :)

Obrazek użytkownika zdzichu z Wielkopolski

04-09-2015 [11:54] - zdzichu z Wielk... | Link:

"W Polsce także są tacy - nie chcą o nic walczyć tylko wygodnie żyć i ostatecznie, często wolą obcy zmywak i podcieranie esesmańskich tyłków, "
Ma Pani na myśli polską emigrację zarobkową, którą "łupieżcze nierządy PO zmusiły" do wyjazdu za granicę?
Ciekawe co na to Pani Elżbieta Witek, czyżby to jakis nowy trend w polityce wizerunkowej PiS - u

Obrazek użytkownika Obywatel

03-09-2015 [13:22] - Obywatel | Link:

Przyjmijmy za tzw. fakt notoryjny, że Ukrainę trawi korupcja. Przyjmijmy też, że szeroko rozumiana korupcja jest podstawowym czynnikiem uderzającym w autorytet państwa i prawa; że geszefciarstwo w ogóle prowadzi do anomii.
Mamy wstępną diagnozę. I co dalej?
W tym miejscu trzeba uwzględnić specyfikę wojny z Rosją. Na Ukrainie giną ludzie, ale kolejne ofensywy rosyjskie nie mają raczej prowadzić do szybkiego zajęcia całego terytorium Ukrainy, likwidacji państwa i zaprowadzenia wojskowych rządów okupacyjnych. Wojna jest dla Putina w chwili obecnej przede wszystkim narzędziem presji na władze w Kijowie i manifestacją "siły" na arenie międzynarodowej. Społeczeństwo ukraińskie o tym wie. W tej sytuacji można z perspektywy Czernichowa czy Równego łudzić się - "przeczekamy". To jest bardzo ważny czynnik, który ujemnie wpływa na morale ukraińskie.
Nie zmienia to faktu, że niepodległy byt państwowy jest dla Ukraińców jedną z naczelnych wartości (rosnąca w siłę "uliczna" opozycja wobec Poroszenki też o tym świadczy). Po prostu "trzeba zrobić dwie rzeczy": pozbyć się Putina, pozbyć się złodziei i zdrajców. Nikt chyba nie sądzi, że w okolicach Ługańska bataliony ochotników "wyręczają Polaków". Takie tezy pojawiają się może w "Sputniku" czy na antenie Russia Today.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

03-09-2015 [00:41] - Ula Ujejska | Link:

Jestem częstym gościem na Ukrainie. Swoje spostrzeżenia opieram na tym co tam widziałam i słyszałam, a nie na tym co podsuwa łże propaganda Putina i jego przydupasy w Polsce.

Obrazek użytkownika twardek

03-09-2015 [00:00] - twardek | Link:

Pani poglądy budzą moje przerażenie. Proponuję trochę lektury medialnych doniesień a'propos - chcę wierzyc, ze Pani tego po prostu nie zna:

Barack Obama http://edition.cnn.com/videos/...

Victoria Nuland http://www.informationclearing...

ShadowProof http://shadowproof.com/2014/05...

Filmiku z obecności w Mariupolu żołdaków z Blackwater nie podpowiadam, bo nakręcony przez kogos z - jak to Pani ujmuje, "rosyjskiej dziczy".

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

03-09-2015 [00:35] - Ula Ujejska | Link:

Wcale się nie dziwię :))))

Im bliżej jesiennych wyborów, tym bardziej w pewnych kręgach to przerażenie będzie rosło.

Obrazek użytkownika twardek

03-09-2015 [11:56] - twardek | Link:

No, ale w temacie nic!? A już miałem nadzieję, że zrozumie Pani, iż przy zagrożeniu żywotnych interesów Rosji, np. utrata Sewastopola wskutek wzmożonych działań militarnych Kijowa, z już obecnie zniewolonej Ukrainy nie pozostanie kamień na kamieniu.
Jako człowiek z "kręgu" zamierzam głosować na PiS, chyba że Kukiz będzie miał cienkie prognozy - wówczas na niego. Sardoniczny uśmiech odwzajemniam trochę innym :)

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

03-09-2015 [12:59] - Ula Ujejska | Link:

Widzi Pan, my wymagamy od Ukraińców czegoś natychmiast, z czym sami nie poradziliśmy sobie przez ponad 50 lat.

Czy w Polsce uznano choć jedną organizację komuszych oprawców za zbrodniczą? ... NIE !

Czy w Polsce są pomniki zbrodniarzy i czci się ich pamięć? ... TAK !

Czy w Polsce chowa się zbrodniarzy z honorami jak bohaterów ? ... TAK !

Myślę że Ukraińcy szybciej niż my rozwiążą ten problem z haniebną historią i wtedy będzie nam wstyd.

Obrazek użytkownika twardek

03-09-2015 [18:14] - twardek | Link:

Jest takie powiedzenie: "pani mówi święte słowa, a ja ciągle - moja krowa". Zmykam.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

03-09-2015 [20:58] - Ula Ujejska | Link:

OK.

Mam nadzieję że wreszcie zrozumiał Pan przesłanie tej notki.