Cmentarz na górze Donas


Góra Donas, dziwna ta nazwa i jakaś taka intrygująca. A góra o tej nazwie, to najwyższe wzniesienie wzgórz morenowych, które rozciągają się zachód od Gdyni. Na szycie góry znajduje się wieża widokowa, z umieszczonymi tam przekaźnikami operatorów telefonicznych. O wieży wiedzą wszyscy, bo ją widać z daleka. A co ważniejsze ze szczytu wieży rozciąga się piękny widok na okolicę, Gdynię i morze w oddali.
Ale na górze Donas, jest jeszcze coś o czym nie wszyscy wiedzą. Pierwszy raz, o tym mało znanym miejscu dowiedziałem się kilka a może już kilkanaście lat temu. Do naszej parafii, przybył nowy wikary. I którejś niedzieli (pewnie było to też w okolicy Wszystkich Świętych), przedstawiając ogłoszenia parafialne zaprosił parafian na nabożeństwo za zmarłych na cmentarzu na górze Donas. Wtedy byłem tam pierwszy raz. Potem jakoś o tym cmentarzu zapomniałem. Może dlatego, że leży na uboczu i nie jest tam łatwo trafić. A może i dlatego, że wikary wkrótce opuścił naszą parafię i nikt już o tym cmentarzu nie przypominał.
Ale jakieś dwa tygodnie temu trafiłem tam znowu. Tym razem zupełnie przypadkowo. A tak prawdę mówiąc to nie przypadkowo, ale w pogoni za endorfinami. Otóż mieszkam w pobliżu i leśne ścieżki wokół góry Donas, to miejsce po których biegnąc, staram się owe endorfiny znaleźć. A właściwie nie tyle znaleźć co uwolnić. I dwa tygodnie temu, skręciłem w inną ścieżkę niż zazwyczaj. I nagle znalazłem się wśród grobów. Opuszczonych i zapomnianych. Memento mori, oto do czego zdaje się prowadzić bieg za hormonami szczęścia.
I wikary, który niegdyś zapraszał parafian na modlitwę na tym cmentarzu, też wrócił w pamięci. Wróciły również zasłyszane opowieści o tym cmentarzu. Że pochowani są tutaj protestanci, niemieccy osadnicy, którzy mieszkali w pobliżu. I inna, bardziej tajemnicza i mroczna. Że na tym cmentarzu znajdują się również groby ofiar, sowieckich, powojennych egzekucji na tych osadnikach.
Przedwczoraj był dzień Wszystkich Świętych, wczoraj dzień zmarłych. Moje rodzinne groby są daleko na południu. Toteż przez trzy dni byłem poza domem. Wróciłem dopiero wczoraj wieczorem. A dzisiaj rano, biegłem znowu po leśnych ścieżkach wokół góry Donas. I jak zwykle po endorfiny choć tym razem nie tylko po nie.
Bo tym razem szukałem też ścieżki prowadzącej na leśny, zapomniany cmentarz. W końcu znalazłem. Dzisiaj jednak nie był już tak całkowicie opuszczony i zapomniany. Na każdym grobie paliła się lampka. Ktoś tutaj był. Ktoś zapalił przedwczoraj te znicze na tym zapomnianym cmentarzu.

Bo pamięć o zmarłych należy do nas, do żywych. Niezależnie od tego jak poplątane i tragiczne są ludzkie, zawarte w grobach losy.
Szczególnie w tych grobach, na gdyńskiej górze o dziwnej i intrygującej nazwie Donas.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika jazgdyni

03-11-2018 [16:18] - jazgdyni | Link:

Witam i pozdrawiam Szanownego Sąsiada. Już wczoraj z moich okien słońce chowające się za wieżę na Donasie, dało spektakularny pokaz. Zresztą cały wieczór był niesamowity. Nasz las, patrząc od strony Chwarzna/Wiczlina, oświetlony zachodzącym słońcem uzyskał kolory, jakie widzi się raz na dziesięciolecia.
A na dodatek, rano w kwadrans, uzbierałem kosz opieniek, które zaraz będę smażył, tak, jak rydze.

Serdeczności

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

03-11-2018 [17:32] - Tadeusz Hatalski | Link:

Również pozdrawiam serdecznie.

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

04-11-2018 [13:00] - Zygmunt Korus | Link:

No to w uzupełnieniu za Wiki:

Donas – wzgórze o wysokości 205,7 m n.p.m. na Pojezierzu Kaszubskim, będące najwyżej położonym punktem Gdyni, w dzielnicy Dąbrowa. Jest to najwyższe wzniesienie moreny czołowej w mikroregionie Moreny Chwaszczyńskiej.
W czasie II wojny światowej Donas jako najwyższy punkt w okolicy była punktem obserwacyjnym. Najważniejsze wydarzenia miały miejsce 15-18 marca 1945 roku, kiedy wojska radzieckie zwycięsko zaatakowały broniących okoliczne wzgórza Niemców
Po północno-zachodniej stronie Donasu (niedaleko wieży) znajduje się jedyny istniejący protestancki cmentarz w Gdyni, którego powstanie datuje się na połowę XIX w. Cmentarz służył mieszkańcom Dohnasbergu (niemiecka nazwa dla późniejszej Kolonii Chwaszczyńskiej). Ostatni potwierdzony pochówek na nekropolii miał miejsce w 1942 r., grób wtedy pochowanego Augustyna Leibrandta zachował się.

Źródła poszerzone:
J. Kąkol, Przyczynek do dziejów Dohnasbergu (1801-1905), s. 6, http://www.amw.gdynia.pl/wnhis... [dostęp 02.05.2012]; Z. Żywicka, Cmentarz przy górze Donas, http://www.sonic.dzielnica.pl/... [dostęp 02.05.2012].
Pozdrowienia dla Panów.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

04-11-2018 [16:31] - Tadeusz Hatalski | Link:

Dzięki za uzupełnienie i pozdrawiam serdecznie.