Jaki jest wkład Polski w globalne PKB?

  Można się tego dowiedzieć z pięknej, okrągłej tabelki opublikowanej na Twitterze przez Bartosza Wiśniewskiego {TUTAJ}.  Przedstawia ona dane z 2017 roku, dotyczące PKB większości krajów świata [w bilionach dolarów, bilion oznaczany jest literką T, bo w USA nazywa się go trillion].  Podaje ona także procentowy wkład danego kraju w globalne PKB.  Bartosz Wiśniewski opatruje swe dane następującym komentarzem:

  "Czy strukturalny realista, czy konstruktywista, geopolitolog czy potęgonom (tak, tak)—te dane znać musi. Ale już to co na ich podstawie wywnioskuje, albo jaką nada im rangę, będzie diametralnie się różnić.".

  Ciekawa jest tez dyskusja na temat wpisu Wiśniewskiego.  Przytoczę jej fragment:

 "Wojtek Wilk PCPM‏ @WilkWojtekWAW 12 paź
W odpowiedzi do @BM_Wisniewski
To jest nominalne PKB, nie uwzględnia proporcj. większej siły nabywczej krajów Afryki (np. Nigeria, Egipt) a mniejszej drogich krajów w UE np. Szwecja. Szokujące porównanie PKB Polski (510mld$) i Nigerii (370mld$), które jeszcze 2-3 lata temu miały taki sam PKB = kryzys z Nigerii
  Bartosz Wiśniewski‏ @BM_Wisniewski 12 paź
Racja. PKB liczony wedle siły nabywczej np. winduje Indie na trzecie miejsce, a procentowy udział Niemiec i Japonii będzie bardziej zbliżony niż w przypadku nominalnego PKB.
  Wojtek Wilk PCPM‏ @WilkWojtekWAW 12 paź
W odpowiedzi do @BM_Wisniewski
#PKB Polski (nominalne) w roku 2016 było równe łącznemu (nominalnego) PKB 20 krajów środkowej Afryki, o łącznej ludności 490mln osób. PKB większości państw Afryki jest porównywalne do PKB polskich województw a PKB Polski - do PKB Pensylwanii. Oprac. wł., niedługo w @PPD_PISM
  Pawel G.‏ @pawel_ogr 12 paź
Pkb Ukrainy to pkb 2 naszych województw :-)
  Mglisty Świst‏ @Mglistyswist 13 paź
Mamy też o 1/4 mniej niż 9-milionowa Szwecja, o 1/3 więcej niż 5-milionowa Norwegia, ok 2x więcej od 10-milionowych Czech, trochę mniej od amerykańskiego stanu Michigan (14sty z 50 stanów pod względem bogactwa) i ok 1/5 samej Kalifornii. I?
  Jacob Nicholson‏ @JacobQNicholson 13 paź
Mamy więcej niż reszta V4 razem.
    Mglisty Świst‏ @Mglistyswist 13 paź
Kraje V4 są malutkie. Czechy są 87te pod względem wielkości, Węgry 92gie a Słowacja 117ta. Łącznie to raptem 25,5 miliona ludzi. PKB liczone na głowę mamy dużo poniżej Czech i Słowacji. Przytaczam, bo ostatnio sporo głosów jakoby V4 mogło prowadzić jakąś wspólną politykę poza UE.".

  Warto przeczytać całą dyskusję.  Jaki jest jednak ten wkład Polski?  Raczej skromny - 0,66%.  Jak to wypada w porównaniu z innymi państwami?  No cóż, USA mają 24.4%, Chiny - 15.4%, Japonia - 6.13%, Niemcy - 4,63%.  Dwanaście państw Unii Europejskich uwzględnionych w tym zestawieniu ma w sumie 17.5% [więcej niż Chiny].  Oprócz Afryki - bardzo słabo wypada Bliski Wschód.  Arabia Saudyjska - 0.86%, Iran - 0.55%, UAE - 0,48%, Izrael - 0.44%.  Trochę się to kłóci z potocznymi wyobrażeniami o bajecznych bogactwach szejków.  Ponad miliardowe Indie mają 3.27%, a Rosja - tylko 1,99%.

  Bartosz Wiśniewski ma rację.  Ta tabelka zaiste jest pouczająca.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

16-10-2018 [21:54] - Imć Waszeć | Link:

Jaka tabelka? :)
"Wykryto, że obsługa języka JavaScript jest wyłączona w Twojej przeglądarce. Czy chcesz skorzystać z wcześniejszej wersji Twittera?"
Najwyraźniej Twitter kradnie informacje od gości, skoro mój program tak obcesowo go potraktował, a Twitter wcale nie zaprzecza, że miałby chęć coś mi buchnąć z dysku...

PS: Ostatnia wpadka Facebooka i "oficjalnie" 30 mln ofiar: https://www.bleepingcomputer.c...
Jak to mawiają informatycy "shit happens" Artykuł: https://blog.qualys.com/news/2...

Obrazek użytkownika elig

16-10-2018 [23:30] - elig | Link:

W mojej Google Chrome Twitter działa bez zarzutu.  Znalazłam w sieci taką samą tabelkę, ale z danymi za 2016 rok.  https://foreignpolicy.com/2017...  Różnice nie są wielkie.  Przez rok pozycja Polski nieco się poprawiła.  W 2016 miała 0.64% światowego PKB, a w 2017 - 0.66%.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

17-10-2018 [00:24] - Imć Waszeć | Link:

Tak, tylko że tak małe wahania nie muszą być spowodowane polepszeniem się naszej sytuacji, a na przykład dużym pogorszeniem się PKB u jakiegoś potentata (wojna handlowa - Chiny, osłabienie waluty - Turcja). Wtedy tą różnicą obdzielane są mniejsze kraje. W końcu to są procenty, a nie bezwzględne liczby. Czy są np. dane za rok 2014, 2015 i jakieś perspektywy na rok 2018 (choćby za pierwszy kwartał)? Dopiero położenie tych wszystkich faktów na jednej szali może pokazać zakładaną w artykule tezę. Za PO też byliśmy "zieloną wyspą", tylko paliwo nie było po 5.19 i euro nie było po 4.28 ;)