Dwie najważniejsze informacje zostały przemilczane

  przez "Gazetę Polską Codziennie".  Wczoraj, 17 grudnia 2014, wydarzyły się dwie istotne rzeczy: pierwsza - przemówienie Poroszenki w polskim Sejmie, a druga - zmiana polityki USA względem Kuby, zapowiedź zniesienia embarga i nawiązania normalnych stosunków dyplomatycznych z tym krajem. 

  Kupiłam dziś "GPC" i ku swojemu zdumieniu nie znalazłam w niej ANI SŁOWA o obu tych zdarzeniach.  Dziś oczekiwałam także, iż w portalach i na platformach blogerskich znajdę wiele komentarzy i analiz ich dotyczących.  Nic podobnego - tylko Marek Mojsiewicz stanął na wysokości zadania i zamieścił obszerną analizę p.t. "USA rzucily Sikorskiego i Polskę Niemcom w zamian za Rosję?"  /TUTAJ/.

  A przecież oba te wydarzenia to przełom.  Polska była odsuwana od spraw ukraińskich przynajmniej od lata 2014.  Z drugiej strony Tusk w swej nowej roli nie uznał za stosowne zaprosić Poroszenki na szczyt UE.  Skrytykował go za to Szczerski w wywiadzie dla Wpolityce.pl  /TUTAJ/.  Poroszenko w przemówieniu w Sejmie  /TUTAJ/ mówił m.in. że:

  "Ukraina nie staje jedynie w obronie swojej suwerenności i integralności terytorialnej. - Dziś na naszych wschodnich rubieżach, rubieżach naszego państwa bronimy Europy, spraw europejskich, bronimy demokracji – tłumaczył.

Na forum polskiego parlamentu Petro Poroszenko zapowiedział również odejście od pozablokowości Ukrainy, ogłoszonej w 2010 r., ponieważ nie zagwarantowała ona ukraińskiego bezpieczeństwa i terytorialnej integralności. - Dlatego dzisiaj na tej sali podjąłem decyzję o tym, iż mój kraj wróci do kursu skierowanego na integrację z euroatlantycką przestrzenią bezpieczeństwa – powiedział. Zadeklarował, że wniesie do parlamentu ukraińskiego wniosek o zrzeczenie się przez Ukrainę statusu pozablokowego. Prezydent zaznaczył też, że już teraz Ukraina pogłębia współpracę z NATO.".

  To ważne deklaracje i bardzo dobrze, iż zostały one wypowiedziane w Polsce.  Marek Mojsiewicz  skomentował to tak:

  "Ukraina i Poroszenko poszli w końcu po rozum do głowy i zdali sobie sprawę z tego ,ze tylko Polska jest ich prawdziwym geopolitycznym , strategicznym sojusznikiem . A taki sojusz projektowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego przewróciłby do góry nogami cały układ europejski i osłabiłby śmiertelnie Niemcy , a także wpływy USA w tym regionie . O Rosji nie wspominając.".

  Jeszcze bardziej zaskakujący był nagły zwrot w sprawie Kuby.  Czytamy /TUTAJ/:

  "Prezydent Barack Obama ogłosił w środę zwrot w dotychczasowej polityce izolowania Kuby przez USA. Zalecił rządowi natychmiastowe wznowienie zerwanych w 1961 r. stosunków dyplomatycznych z wyspą oraz rozluźnienie różnych restrykcji w podróżach i eksporcie.

Jak powiedział Obama podczas specjalnego wystąpienia w Białym Domu, normalizacja stosunków z Kubą „zakończy zdezaktualizowane podejście” polityczne do tego kraju. Tłumaczył, że „sztywna” polityka USA wobec Kuby w minionych dziesięcioleciach była mało skuteczna, gdyż Kuba nie stała się dzięki niej ani bardziej demokratyczna, ani stabilna.".

  Dlaczego jednak Obama przypomniał sobie o tym akurat teraz?  Cytowany wyżej Mojsiewicz pisze o tym tak:

  "Ameryka jest coraz słabsza w stosunku do Chin, które czuja się już tak silne że pod bokiem Ameryki chcą zbudować Kanał Nikaraguański i kolonizują Amerykę Środkową. Stąd przestraszony Obama zaczyna normować stosunki z Kubą .".

  Zauważmy też, że Obama chce prawdopodobnie "przykryć" swe liczne ostatnio porażki w polityce miedzynarodowej.  Pominięcie milczeniem dwóch tak istotnych informacji jest poważnym błędem redakcji "GPC".

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika cichy

18-12-2014 [16:57] - cichy | Link:

wydaje mi się ze to nie jest bląd..ot..kolegium redakcyjne zdecydowalo inaczej;co ma isc na 1sza strone a co nie..
zresztą to jest symptomatyczne....

Obrazek użytkownika cryo

18-12-2014 [17:52] - cryo | Link:

Oj tam! Za to pan Janecki porusza kluczowe tematy dla naszej przyszłości.

http://www.stefczyk.info/publi...

Obrazek użytkownika xena2012

18-12-2014 [18:20] - xena2012 | Link:

wydaje mi się,że diagnoza Mojsiewicza jakoby nasz sojusz z Ukrainą miałby stanowić śmiertelne zagrożenie dla Niemiec jest grubo przesadzone.

Obrazek użytkownika Andrzej-emeryt

18-12-2014 [19:22] - Andrzej-emeryt | Link:

Kochana Koleżanko @ ELIG-EMERYTKO.

Wybacz mi, że idąc Twoim tropem też złożę donos. Donos jednak nie na "GPC" itd. lecz na Ciebie.

Otóż te "dwie najważniejsze" dotyczą spraw "globalnych". Polska ma tylko pośredni wpływ na nie a może nie ma wcale.

Dzięki "GPC" i TV Republika można było dzisiaj obejrzeć proces Wojciecha Sumlińskiego w którym jako świadek zeznawał Bronisław Komorowski oraz późniejsze wielogodzinne komentarze . "Sprawa" (rządy PO+PSL) która może lokować Polskę na arenie polityki Światowej na należnej Jej pozycji. Itd.

Pozdrawiam Serdecznie Koleżankę.

Obrazek użytkownika elig

18-12-2014 [20:18] - elig | Link:

  Nie każda krytyka jest donosem !!!  Gazeta istnieje po to, by INFORMOWAĆ !!!  Jeśli tego nie robi - to po co ona komu?  Stosunki z Ukrainą są dla Polski ważne i nasz kraj ma na nie wpływ.  Kubę łatwiej darować, bo  daleko, ale tak nagły i niespodziewany zwrot w polityce USA musi coś znaczyć.  To prawda, że Polska wpływu na politykę USA raczej nie ma, ale ta polityka ma wpływ na nas.
 Komorowski nic ciekawego nie powiedział.

Obrazek użytkownika Krystyna R-M

18-12-2014 [22:46] - Krystyna R-M | Link:

Niechże Koleżanka-Emerytka przestanie nogami tupać w KAŻDEJ SPRAWIE - to nie jest zdrowe... Wygląda na to, że to p-rezydĘt się zatupuje i wystarczy... Się zastanawiam czy on jeszcze pamięta, że jest PREZYDENTEM III RP? Pozdrawiam - też emerytka.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

19-12-2014 [09:33] - NASZ_HENRY | Link:

Najważniejsza przemilczana informacja to wykopywanie przez Kopacz na metr w głąb lasów państwowych. Drzewa widzą a lasu nie ;-)