Demokracja i konstytucja - ważne słowa

Demokracja i konstytucja - te dwa słowa, to są ważne słowa. I nie tylko słowa. To co za tymi słowami się kryje też jest ważne. Dla demokracji i konstytucji ludzie - poświęcali to co mają w życiu najcenniejszego – swoje życie. Poświęcali, bo dzięki demokracji i konstytucji życie ludzkie jest lepsze. Lepsze, również tak zwykle po ludzku. Jednym słowem demokracja i konstytucja są ważne w życiu każdego z nas. A rzeczy ważne należy szanować. Myślę, że z tym zgodzimy się wszyscy. Niezależnie od poglądów jakie mamy, politycznych również.
Ale, gdy po ośmiu latach rządów Platforma przegrała wybory, nagle ni stąd ni zowąd powstał Komitet Obrony Demokracji. Przecież demokratyczne wybory na tym polegają, że jedni je wygrywają a drudzy przegrywają. Za komuny były takie wybory, że jedna partia wygrywała je przez blisko pięćdziesiąt lat. Czy wtedy była demokracja? Wolne żarty. A tu proszę, Platforma przegrała wybory i nagle trzeba bronić demokracji. Przecież przegranie wyborów to dowód na funkcjonowanie demokracji.
No dobrze, PiS w wyniku wygranych demokratycznie wyborów zaczął reformować to co należało zreformować na samym początku naszej transformacji ustrojowej. Chodzi o polskie sądy. A co z różnych względów nie zostało wtedy zrobione. I o czym wszyscy wiedzą, że trzeba to zrobić, bo sędziowie zaczęli się zachowywać niczym ten biblijny, co to mówił o sobie - ‘Boga się nie boję ani z ludźmi się nie liczę’. I co, zgodnie z konstytucją Sejm ma prawo zrobić. I jaki był tego efekt? Nagle pojawiło się słowo konstytucja. Wypisywane na tabliczkach noszonych na demonstracjach. Demonstracjach politycznych oczywiście. I których nikt nikomu nie zabrania. I to, że te demonstracje są, to dzieje się dzięki temu, że konstytucja jest przestrzegana. Gdyby nie była przestrzegana, to tych demonstracji by też nie było.
Przed budynkiem, gdzie odbywała się ostatnio konwencja wyborcza PiS w Gdańsku, zgromadziła się niewielka, ale krzykliwa grupa ludzi. Krzyczeli – demokracja i konstytucja. Nikt im w tym nie przeszkadzał. Co więcej obok stał wóz policyjny z kilkoma policjantami. Aby nie stała im się krzywda. Gdyby ktoś ze zwolenników PiS chciał im w tych krzykach przeszkodzić. Wszystko dzięki demokracji i konstytucji. O której oni krzyczeli. I której jakoby, według nich brakuje.
Jest takie określenie – wycierać sobie gębę. Wszyscy wiedzą co znaczy to powiedzenie. Ale posłużę się definicją, aby nie było niedomówień. Otóż WSJP tak definiuje to powiedzenie - "ktoś mówi dużo o kimś lub o czymś ważnym w celu osiągnięcia jakiejś korzyści".
Zwolennicy opozycji, coś wam powiem. To, że chcecie wygrać wybory, to jest OK. I to, że chcecie wrócić do władzy, też jest OK. Tak jest w państwie demokratycznym i konstytucyjnym. Takie jest wasze prawo. I tego prawa nikt wam nie odbiera w demokratycznym i rządzonym zgodnie z konstytucją państwie.
Ale żeby to osiągnąć - DEMOKRACJĄ i KONSTYTUCJĄ - gęby sobie nie wycierajcie.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Darek65

24-09-2018 [08:04] - Darek65 | Link:

Cel uświęca środki. Tu nie chodzi o żadną konstytucję. Czasami się zastanawiam, czy na obecnym etapie Polską "stać" na demokrację.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

24-09-2018 [16:08] - rolnik z mazur | Link:

Na dymokracje partyjna z pewnością nie. Co do konstytucji Kwaśniewskiego to po prostu szkoda gadać. Pzdr