Agencja Moody's podwyższa prognozę wzrostu PKB, a Polska ...

Agencja Moody's podwyższa prognozę wzrostu PKB, a Polska wśród rynków rozwiniętych

1. W ostatnich dniach mamy do czynienia z dwoma ważnymi zdarzeniami, które pokazują, że po blisko 3 latach rządów Prawa i Sprawiedliwości, agencje ratingowe wręcz na wyścigi podwyższają prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski, a jednocześnie nasz kraj został przekwalifikowany z grupy rynków wschodzących do rynków rozwiniętych.

Kilka dni temu agencja Moody's (wcześniej zrobiły to Fitch i S&P), podniosła prognozę wzrostu PKB z dotychczasowych 4,3% aż do 5% w całym roku 2018 i jednocześnie prognozę wzrostu PKB w 2019 roku z 4% do 4,2%.

Z kolei od najbliższego poniedziałku polska gospodarka będzie zakwalifikowana do grupy 25 najbardziej rozwiniętych krajów świata, a aż 37 polskich spółek obecnych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, wjedzie w skład indeksów rynków rozwiniętych (indeksów Stoxx).

2. Przypomnijmy, że na początku września Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał szacunek PKB w II kwartale tego roku, z którego wynika, że niewyrównany sezonowo wzrósł on realnie o 5,1% w stosunku do II kwartału 2017 roku.

Wzrost PKB w II kwartale jest, więc podobny do tego z I kwartału, wtedy PKB niewyrównany sezonowo, wzrósł o 5,2% w porównaniu z I kwartałem 2017, co oznacza, że przez całe pierwsze półrocze polska gospodarka rozwijała się na „piątkę z plusem”.

Teraz już wiemy, że wzrost ten był oparty przede wszystkim na konsumpcji, trochę słabiej na ten wzrost złożyły się inwestycje, a także chyba ku zaskoczeniu wszystkich, pozytywny wpływ miał eksport netto.

3. Na ten wynoszący w II kwartale wzrost PKB o 5,1% złożyła się w dużej mierze konsumpcja, zarówno gospodarstw domowych jak i publiczna (ta pierwsza wzrosła o 4,9% w ujęciu r/r, ta druga trochę mniej), sumarycznie spożycie ogółem wzrosło o 4,8% w ujęciu r/r.

W tej sytuacji konsumpcja złożyła się na wzrost w I kwartale w wysokości 3,7 punktu procentowego (w tym 2.9 punktu procentowego konsumpcja gospodarstw domowych i 0,8 punktu procentowego spożycie publiczne).

Słabiej wzrósł popyt inwestycyjny, bo o 4,5% w ujęciu rok do roku, a cała tzw. akumulacja brutto obejmująca także przyrost rzeczowych środków obrotowych (zapasów) wzrosła tylko o 4,9 ujęciu r/r.

W rezultacie akumulacja brutto złożyła się pozytywnie na wzrost PKB w wysokości 0,9 punktu procentowego (w tym inwestycje 0,7 punktu procentowego, a przyrost rzeczowych środków obrotowych (zapasów) o 0,2 punktu procentowego).

Sumarycznie, więc popyt krajowy złożył się pozytywnie na wzrost gospodarczy w wysokości 4,6 punktu procentowego i ku zaskoczeniu wszystkich pozytywnie na wzrost PKB wpłynął także eksport netto w wysokości 0,5 punktu procentowego (w I kwartale ten wpływ był ujemny i wyniósł -1,2 punktu procentowego).

4. Z kolei wejście Polski do grupy 25 najbardziej rozwiniętych krajów świata i aż 37 spółek z GPW w skład indeksów rynków rozwiniętych, przysłuży się rozwojowi rynku kapitałowego w naszym kraju.

Polska jest pierwszym i jednym krajem spośród krajów Europy Środkowo-Wschodniej, który został zakwalifikowany do grupy rynków rozwiniętych i jest to docenienie skali stabilnego wzrostu gospodarczego osiągniętego przez naszą gospodarkę w ostatnich latach.

Z kolei zakwalifikowanie takich spółek jak: PKO BP, Orlen, Lotos, PGE, PGNiG, KGHM, Pekao, PZU, Cyfrowy Polsat, czy CD Projekt do indeksów Stoxx, może oznaczać znaczący wzrost zainteresowania walorami tych spółek przez kapitał zagraniczny (łatwiejsze pozyskiwanie przez środków finansowych), ale także dodatkowy dopływ tego kapitału na GPW w Warszawie.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

22-09-2018 [11:15] - Marek1taki | Link:

Zwrócę uwagę na wartości ponadczasowe tekstów Andrzeja Rosiewicza i proroczą wizję roli kelnerów:

"Ciężka jest praca górnika
Nie łatwa jest praca kelnera
Tak pieśń się moja zaczyna
Pieśń o zachodnich bankierach

Motyl wiosenny przyleciał
Osiadł, nuża się w kropli rosy
A tam zachodnim bankierom
Za wcześnie siwieją włosy

Legitymację partyjną oddał Wincenty Kalemba
A tam zachodnim bankierom to włosy stają dęba

Żal mi zachodnich bankierów
Choć sam już nie wiem dlaczego
Blady księżyc na niebie
Nie wróży im nic dobrego"

Całość na
http://teksty.org/andrzej-rosi...

Obrazek użytkownika Goral Supreme

22-09-2018 [19:31] - Goral Supreme | Link:

Bicie piany i propaganda...
Znam wiele krajow .ktore byly "potegami gospodarczymi"..nawet w 1-szj 10-ce....a jakie "prognozy" mialy  hehehe..
I puffffff w ciagu jednego dnia staly sie bankrutami...
Prosze nie manipulowac Polakow opowiadajac banialuki o cudach tzw, "Polskiej gospodarki "..Nie ma  takiej !!
Niemieccy  ,Francuscy,Angielscy a nawt PORTUGALSCY !! wlasciciele montowni,magazynow,bankpw,slepow itd.itd zwina bisness w Polsce i "po ptokach".puffff..i prysnie banka "polskiej gospodarki" " a prognozy"spadna do poziomu C ----- minus minus minus  czyli "Junk & Risk "...
Wyprzedawynie "sreber rodzinnych" za bezwartosciowy,papierowy-wirtualny smiec ,jakim jest Euro ( do czasu az wkrotce zniknie z obiegu) pozostawi nas zebrakow z bezwartosciowa makulatura w rece a realnymi Polskimi asetami w rekach miedzynarodowych zlodziei...vide Argentyna czy Grecja..(dla przykladu aby nie byc gosloslownym)..
Doprowadzi was ta propaganda sukcesu do takiego samego miejsca jak Gierka .....a nas do zebractwa...
 

Obrazek użytkownika mmisiek

22-09-2018 [21:49] - mmisiek | Link:

Czyli wzrost napędzany konsumpcją na kredyt.
A w międzyczasie Polacy awansowali na trzeci najbardziej zadłużony naród w UE, bodajże zaraz po Grekach i Bułgarach. Zaiste nie wiem czy jest się tu z czego radować.  W tych warunkach nie dziwi, że sporo średnich firm zalicza swoje minima historyczne, czyli większą klapę niż nawet w czasie pamiętnego kryzysu 2008r. A to wszystko przy względnie dobrej ogólnej koniunkturze... ciekawe co będzie jak się ona nieco pogorszy bo prędzej czy później to przecież nastąpi...

Obrazek użytkownika Jabe

23-09-2018 [08:53] - Jabe | Link:

Tubylec ma bezmyślnie młotkiem walić w obcej lub państwowej fabryce. By urzeczywistnić ten ideał trzeba drobnicę wygubić, jednolicie wykontrolować. To jest realizowane.