The Gobbins Cliff Path (Irlandia Północna)

Nie daleko od Belfastu znajduje się nie lada atrakcja, która wciąż jeszcze nie została odkryta przez turystów. The Gobbins Cliff Path to ekscytująca ponad dwugodzinna wędrówka wzdłuż klifów i przez wiszące mosty wzdłuż wybrzeża.

The Gobbins został stworzony na początku XX wieku przez inżyniera kolejnictwa  Berkeley Deane Wise dla spółki kolejowej Belfast i Północne hrabstwa. Celem tego projektu, było aby zachęcić turystów do odwiedzenia miejsc poza Belfastem za pomocą kolei żelaznej. Ścieżka została otwarta w 1902 roku i od razu stała się popularną atrakcją. Każdy kto wykupił bilet kolejowy, mógł ją zwiedzać za darmo.
Tysiące ludzi odwiedziło tą atrakcje przez pierwsze dekady XX wieku, a o The Gobbins gazety rozpisywały się w superlatywach. Kiedy jednak spółka kolejowa popadła w tarapaty finansowe „ścieżka” została zamknięta przed wybuchem II Wojny Światowej. Została otwarta na nowo po zakończeniu wojny, jednak szybko została zamknięta (1954). Podejmowano wiele prób, aby otworzyć The Gobbins, ale zawsze z jakiś powodów nie udało się dokończyć tego projektu do końca.

W latach 2011- 2015 lokalne władze uruchomiły projekt, który miał przywrócić tą atrakcje turystyczną dla ludzi. Wybudowano nowe mosty i dokonano renowacji samej ścieżki, aby spełniała wymogi bezpieczeństwa. Pieniądze znalazły się dzięki funduszom z Unii Europejskiej.

Od 2015 The Gobbins jes znów otwarte dla turystów, ale częste sztormy sprawiają, że klify są często zamknięte bowiem wymagają renowacji.  
 

YouTube: