Platforma chce euro

25.02.2018
Wiadomo, że Europa rozwija się szybciej dzięki wspólnej strefie walutowej - przekonywał w „Woronicza 17” Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej, odnosząc się do słów Grzegorza Schetyny na wczorajszej Radzie Programowej PO o tym, że chce wprowadzenia Polski do strefy euro. Słowa Halickiego skomentował minister Andrzej Dera, który nie miał złudzeń, że Platforma ponad złotówkę, kocha euro.
https://wpolityce.pl/polityka/383205-schetyna-chce-wspolnej-waluty-minister-dera-nie-ma-zludzen-platforma-obywatelska-pokazala-ze-ponad-polskiego-zlotego-kocha-euro
 
27.02.2018
Szef Platformy Obywatelskiej wypowiedział się na temat ewentualnego przyjęcia waluty euro w Polsce. - To jest temat ważny dla Polski i dla Polaków. (...) Dyskusja o tym, będzie dyskusją czy Polska chce być w Europie i w Unii Europejskiej. Będziemy pokazywać, że to jest pewien program cywilizacyjnego rozwoju - powiedział w programie #RZECZoPOLITYCE Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO o proponowanej przez jego partię debacie na temat wprowadzenia w Polsce euro. Prowadzący Jacek Nizinkiewicz przypomniał, że Polacy obawiają się wprowadzenia euro w naszym kraju. Schetyna skomentował słowa redaktora i stwierdził, że jest to efekt działania partii Jarosława Kaczyńskiego. Dodał, że takie zdanie społeczeństwa wynika z "propagandy PiS-owskiej". https://www.rp.pl/Platforma-Obywatelska/302279962-Schetyna-Przyjecie-euro-nie-musi-oznaczac-wzrostu-cen.html
 
Jesteśmy już odporni na propagandowe  „przepychanki” polityków, ale warto wiedzieć, na jakim podglebiu powstają: czy chodzi o umizgi do „Europy”, czy o pomyślność Polaków?
W tym kontekście przytaczam najnowszą wypowiedź znawcy tematu, związaną z nadchodzącym nieuchronnie kryzysem finansowym (nie mylić z ekonomicznym!) świata zachodniego:
 
15.09.2018, Warszawa (PAP)
- Własna waluta może pomóc Polsce w walce z ewentualnym kryzysem finansowym - mówi PAP prof. UW i ekspert Instytutu Sobieskiego Tomasz Grzegorz Grosse. Dodaje też, że naszym atutem jest system narodowego nadzoru.
Polska, według Grosse, ma doświadczenie w radzeniu sobie z kryzysem finansowym 2009 roku, co może jej pomóc, gdyby zaszła potrzeba. Przypomina, że nasz kraj był określany jako zielona wyspa, właśnie dlatego, że "zareagowaliśmy stosunkowo dobrze".
Dodaje, że w znaczniej mierze pomógł nam słabo rozwinięty system finansowy. "Nie mieliśmy tych wszystkich bardzo rozwiniętych, zaawansowanych instrumentów, które w teorii miały zabezpieczać, a tak naprawdę przyczyniły się do kolapsu systemu finansowego świata zachodniego" - mówi.
Podkreśla, że naszym atutem jest system narodowego nadzoru "bardzo ostry, nawet restrykcyjny". Uważa, że dzięki temu instytucje finansowe, które funkcjonują w Polsce są bardziej kontrolowane niż w niektórych innych krajach Unii Europejskiej.
Jak twierdzi - jednym z ważniejszych oręży w walce z ewentualnym krachem finansowym jest własna waluta. Przypomina, że w 2009 roku Polsce bardzo pomogło to, że nie byliśmy w strefie euro. "Mieliśmy własną walutę, która mogła się bardzo elastycznie dostosowywać do sytuacji kryzysowej. Nie mieliśmy sztywnego kursu powiązanego z euro czy wynikającego z polityki Europejskiego Banku Centralnego. W związku z tym nasz płynny kurs walutowy absorbował koszty uderzenia kryzysu, a nie polscy obywatele" - tłumaczy.
Dodaje, że w sytuacji kryzysowej bardzo istotne znaczenie ma kondycja budżetu i systemu finansowego. Uważa, że jeżeli Polska chce się przygotowywać na przyszły kryzys, to "powinna mieć zrównoważone finanse publiczne, nadwyżkę finansową w miarę możliwości i ustabilizowany system finansowy". To znaczy, że np. banki powinny mieć odpowiednie rezerwy na wypadek pogorszenia sytuacji na rynkach. (PAP) autor: Ewa Wesołowska

[za:] https://stooq.pl/n/?f=1252661
 
Nadchodzą wybory samorządowe – jak już pisałem wcześniej*, „peowskie” samorządy zadłużają się na potęgę – pamiętajmy więc, jakie „recepty” na naszą pomyślność nam przedstawiają.
 
* http://naszeblogi.pl/50938-incitatusi
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Zunrin

15-09-2018 [14:44] - Zunrin | Link:

Nie tylko "peowskie" samorządy się zadłużają przed wyborami. W mojej okolicy królują głównie lokalne grupy bezpartyjnych samorządowców i ci to potrafią wydawać kasę. Mieli czas przez całą kadencję, to nie, dopiero teraz zabrali się za remonty i budowanie.

Obrazek użytkownika Lektor

15-09-2018 [18:05] - Lektor | Link:

No skoro PO chce Euro, to nich wyjadą do krajów, które je mają !!!  Jesteśmy za tym jak najbardziej !!!  Jako pierwszą pożegnamy córkę E. Kopacz i A. Michnika.