Witaj: Niezalogowany | LOGOWANIE | REJESTRACJA
Platforma chce euro
Wysłane przez damascen w 15-09-2018 [11:39]
25.02.2018
Wiadomo, że Europa rozwija się szybciej dzięki wspólnej strefie walutowej - przekonywał w „Woronicza 17” Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej, odnosząc się do słów Grzegorza Schetyny na wczorajszej Radzie Programowej PO o tym, że chce wprowadzenia Polski do strefy euro. Słowa Halickiego skomentował minister Andrzej Dera, który nie miał złudzeń, że Platforma ponad złotówkę, kocha euro. https://wpolityce.pl/polityka/383205-schetyna-chce-wspolnej-waluty-minister-dera-nie-ma-zludzen-platforma-obywatelska-pokazala-ze-ponad-polskiego-zlotego-kocha-euro
27.02.2018
Szef Platformy Obywatelskiej wypowiedział się na temat ewentualnego przyjęcia waluty euro w Polsce. - To jest temat ważny dla Polski i dla Polaków. (...) Dyskusja o tym, będzie dyskusją czy Polska chce być w Europie i w Unii Europejskiej. Będziemy pokazywać, że to jest pewien program cywilizacyjnego rozwoju - powiedział w programie #RZECZoPOLITYCE Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO o proponowanej przez jego partię debacie na temat wprowadzenia w Polsce euro. Prowadzący Jacek Nizinkiewicz przypomniał, że Polacy obawiają się wprowadzenia euro w naszym kraju. Schetyna skomentował słowa redaktora i stwierdził, że jest to efekt działania partii Jarosława Kaczyńskiego. Dodał, że takie zdanie społeczeństwa wynika z "propagandy PiS-owskiej". https://www.rp.pl/Platforma-Obywatelska/302279962-Schetyna-Przyjecie-euro-nie-musi-oznaczac-wzrostu-cen.html
Jesteśmy już odporni na propagandowe „przepychanki” polityków, ale warto wiedzieć, na jakim podglebiu powstają: czy chodzi o umizgi do „Europy”, czy o pomyślność Polaków?
W tym kontekście przytaczam najnowszą wypowiedź znawcy tematu, związaną z nadchodzącym nieuchronnie kryzysem finansowym (nie mylić z ekonomicznym!) świata zachodniego:
15.09.2018, Warszawa (PAP)
- Własna waluta może pomóc Polsce w walce z ewentualnym kryzysem finansowym - mówi PAP prof. UW i ekspert Instytutu Sobieskiego Tomasz Grzegorz Grosse. Dodaje też, że naszym atutem jest system narodowego nadzoru.
Polska, według Grosse, ma doświadczenie w radzeniu sobie z kryzysem finansowym 2009 roku, co może jej pomóc, gdyby zaszła potrzeba. Przypomina, że nasz kraj był określany jako zielona wyspa, właśnie dlatego, że "zareagowaliśmy stosunkowo dobrze".
Dodaje, że w znaczniej mierze pomógł nam słabo rozwinięty system finansowy. "Nie mieliśmy tych wszystkich bardzo rozwiniętych, zaawansowanych instrumentów, które w teorii miały zabezpieczać, a tak naprawdę przyczyniły się do kolapsu systemu finansowego świata zachodniego" - mówi.
Podkreśla, że naszym atutem jest system narodowego nadzoru "bardzo ostry, nawet restrykcyjny". Uważa, że dzięki temu instytucje finansowe, które funkcjonują w Polsce są bardziej kontrolowane niż w niektórych innych krajach Unii Europejskiej.
Jak twierdzi - jednym z ważniejszych oręży w walce z ewentualnym krachem finansowym jest własna waluta. Przypomina, że w 2009 roku Polsce bardzo pomogło to, że nie byliśmy w strefie euro. "Mieliśmy własną walutę, która mogła się bardzo elastycznie dostosowywać do sytuacji kryzysowej. Nie mieliśmy sztywnego kursu powiązanego z euro czy wynikającego z polityki Europejskiego Banku Centralnego. W związku z tym nasz płynny kurs walutowy absorbował koszty uderzenia kryzysu, a nie polscy obywatele" - tłumaczy.
Dodaje, że w sytuacji kryzysowej bardzo istotne znaczenie ma kondycja budżetu i systemu finansowego. Uważa, że jeżeli Polska chce się przygotowywać na przyszły kryzys, to "powinna mieć zrównoważone finanse publiczne, nadwyżkę finansową w miarę możliwości i ustabilizowany system finansowy". To znaczy, że np. banki powinny mieć odpowiednie rezerwy na wypadek pogorszenia sytuacji na rynkach. (PAP) autor: Ewa Wesołowska
[za:] https://stooq.pl/n/?f=1252661
Nadchodzą wybory samorządowe – jak już pisałem wcześniej*, „peowskie” samorządy zadłużają się na potęgę – pamiętajmy więc, jakie „recepty” na naszą pomyślność nam przedstawiają.
* http://naszeblogi.pl/50938-incitatusi
Komentarze
15-09-2018 [14:44] - Zunrin | Link: Nie tylko "peowskie"
Nie tylko "peowskie" samorządy się zadłużają przed wyborami. W mojej okolicy królują głównie lokalne grupy bezpartyjnych samorządowców i ci to potrafią wydawać kasę. Mieli czas przez całą kadencję, to nie, dopiero teraz zabrali się za remonty i budowanie.
15-09-2018 [18:05] - Lektor | Link: No skoro PO chce Euro, to
No skoro PO chce Euro, to nich wyjadą do krajów, które je mają !!! Jesteśmy za tym jak najbardziej !!! Jako pierwszą pożegnamy córkę E. Kopacz i A. Michnika.