Wygląda na to, że Trump nie dogadał się jednak z Putinem ...

Wygląda na to, że Trump nie dogadał się jednak z Putinem w Helsinkach

1. Ileż to było spekulacji także w mediach w Polsce na temat skutków spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa i prezydenta Rosji Władimira Putina, które odbyło się 16 lipca w Helsinkach.

Różnej maści eksperci wręcz byli przekonani, że prezydent Trump podczas dwugodzinnej rozmowy z prezydentem Putinem prowadzonej „w cztery oczy” „sprzedał” nie tylko Ukrainę Rosji, ba więcej całą Europę Środkowo-Wschodnią, uzyskując za to wsparcie Rosji dla swojej rozgrywki z Iranem, czy Chinami.

Ba w mediach określono to spotkanie mianem Jałta 2.0, co było jednoznaczną sugestią, że Europa znowu została podzielona na strefy wpływów teraz pomiędzy Rosją i Stanami Zjednoczonymi.

Konferencja prasowa po tym spotkaniu była wprawdzie pełna uprzejmości zarówno Trumpa dla Putina jak i odwrotnie, ale jakiejś szczególnej atmosfery zbliżenia pomiędzy obydwoma przywódcami wyraźnie jednak nie było.

2. Minęło zaledwie kilkanaście dni od tego spotkania i jak poinformował wczoraj Departament Stanu, USA nakładają na Rosję nowe sankcje, w związku z tym, że Rosja użyła broni chemicznej bądź biologicznej do ataku na Siergieja Skripala i jego córkę na terenie W. Brytanii.

Atak miał miejsce w marcu tego roku przy użyciu substancji o nazwie Nowiczok najprawdopodobniej wyprodukowanej na terenie Rosji i wprawdzie obydwie ofiary przeżyły, ale skutki użycia tej substancji okazały się niezwykle groźne dla wielu osób, które zajmowały się ratowaniem poszkodowanych.

Atak potępiła cała Europa, w wyniku porozumienia kilkanaście krajów UE wydaliło rosyjskich dyplomatów, w ramach retorsji Rosja uczyniła to samo i sprawa przycichła, choć Brytyjczycy prowadzą energiczne śledztwo.

3. Stany Zjednoczone reagują dopiero teraz, ale jak się okazuje sankcje, które mają wchodzić w grę mogą się okazać naprawdę dla Rosji dotkliwe, jeżeli nie będzie chciała w wyjaśnianiu tej sprawy współpracować zarówno z W. Brytanią jak i organizacjami międzynarodowymi.

W pierwszym etapie sankcji, który ma obowiązywać od 22 sierpnia chodzi o zakaz wydawania pozwoleń dla amerykańskich eksporterów na wywóz do Rosji towarów „ważnych dla bezpieczeństwa narodowego” (chodzi między innymi o zaawansowaną technologicznie elektronikę).

Jeżeli Rosja nie przedstawi publicznie zapewnień, że w przyszłości nie będzie używała broni chemicznej i jednocześnie nie zgodzi się na inspekcję ONZ na miejscu, to 3 miesiące później zostanie wprowadzona druga transza sankcji.

Te mogą być szczególnie dotkliwe, ponieważ mają polegać między innymi na: obniżeniu rangi stosunków dyplomatycznych między obydwoma krajami, zawieszeniu lotów samolotów Aeroflot do USA, a także ograniczenie obrotów handlowych pomiędzy obydwoma krajami (zarówno eksportu jak i importu).

Wprawdzie tak zaprojektowane sankcje ma jeszcze zatwierdzić amerykański Kongres, ale znając nastawienie zarówno większości Republikanów, ale także i Demokratów do Rosji, raczej nie będzie z tym problemów.

4. Wygląda, więc na to, że w „niekonwencjonalnych” zachowaniach Trumpa jest jednak stara jak świat metoda „dziel i rządź”, aby USA mogły wykorzystać swoją ekonomiczną i militarną siłę do kształtowania stosunków z poszczególnymi krajami przede wszystkim na swoją korzyść.

Stąd zapewne propozycja spotkania z izolowanym na świecie Prezydentem Rosji, ale w sytuacji, kiedy z tamtej strony nie było ustępstw, to prawie natychmiast pojawia się koncepcja sankcji wobec tego kraju i jeżeli dojdzie to ich realizacji zarówno w pierwszym jak i drugim etapie, to mogą one być naprawdę dla Rosji dotkliwe.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika anakonda

09-08-2018 [10:28] - anakonda | Link:

Cytat:

" 2. Minęło zaledwie kilkanaście dni od tego spotkania i jak poinformował wczoraj Departament Stanu, USA nakładają na Rosję nowe sankcje, w związku z tym, że Rosja użyła broni chemicznej bądź biologicznej do ataku na Siergieja Skripala i jego córkę na terenie W. Brytanii. "

-----------------------------------------------------------------
Szanowny Panie Kuźmiuk, jako euro-poslowi nie przystoi Panu powielac durnoty, chyba ze masz Pan niezbite dowody na to, ze to Rosjanie zrobili zamach na Skripala.
Jesli tak jest, to jestes Pan lepszy niz wszystkie zachodnie sluzby razem wziete, bo te ( sluzby ) poki co takich dowodow nie maja, co same oficjalnie przyznaja.
 

Obrazek użytkownika smieciu

09-08-2018 [15:09] - smieciu | Link:

Nie mówiąc o tym że te słynne mordercze służby, używając morderczego środka nie były w stanie biedaka zabić...
Nie no te preteksty nie tylko są żałosne ale organizowane chyba przez jakąś gimbazę. Taki wydział służb specjalnych: gimbosłużby :) Od roboty śmieciowej. Takiej, której dokładną organizację i wynik każdy ma w nosie. Bo przecież w mediach się i tak wyretuszuje jak zdjęcia w fotoszopie. Po co się właściwie wysilać?

Ale jakby to to ja znam lepszy powód tych sankcji: to właśnie spotkanie :P
Trump tak ma, gdy się z kimś spotka to zaraz powstaje burdel. Np. przyjechał do Polski wygłosił przemówienie w wkrótce potem poleciała Szydło i Macierewicz. Albo pojechał do Arabii i zaraz powstał burdel z Katarem. Albo spotka się UE i mamy burdel że UE jest zła. Albo zrobi burdel w NATO.
Albo spotka się z Xi, wnuczki Trumpa ładnie coś zaśpiewają po chińsku a potem nakłada na Chiny sankcje.
Teraz mamy to samo. Poklepał się z Putinem i myk. Już sankcje :) Lubi to!

Chociaż... jest na to też inne, ciekawe wyjaśnienie.