Bohaterowie myśli: Józef Beck

Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna: tą rzeczą jest honor
 

Powstanie Warszawskie. Oddajemy hołdy. Bilansujemy. Trwają kłótnie, kalkulacje.
 
Nikt, ale to nikt nie zauważa, czym była II. Rzeczpospolita i jej historyczne dziedzictwo. Skąd czerpali Dowódcy Powstania.
 
A sprawa jest prosta: HONOR.
 
Honor stracony na półwiecze* – w pamięci, czynach, etosie.
 
Bezpowrotnie?
 
* Jeśli napadną na nas Niemcy, przegramy wolność; jeśli napadną Rosjanie, stracimy duszę.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika damascen

04-08-2018 [16:12] - damascen | Link:

Jakby kto pytał, co to jest Honor. Czytam właśnie: Krzyczała do minister Anny Zalewskiej "sucz". Sąd: to słowo nie jest obraźliwe.  Sąd drugiej instancji zajął się ponownie sprawą po apelacji złożonej przez obrońcę nastolatki. W apelacji sąd umorzył postępowanie. "Sąd odwoławczy stwierdził między innymi, że słowo »sucz« występuje rzadko, w związku z czym wątpliwym jest uznanie, że stanowi ono słowo powszechnie uznane za obelżywe".
Obrażono Honor Państwa – SSO w Jeleniej Górze nic o tym nie wie – skupiła się na „wartości słowa”. Sucz.
 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

04-08-2018 [22:58] - Imć Waszeć | Link:

A co by było gdyby tak bezpośrednio po odczytaniu tego bzdeta w roli uzasadnienia do sądu zwrócić się per "sucz" lub nawet per "pedau"? Mocno ciekawi mnie lista kast nierównych wobec prawa w tym "państwie prawa" i stojących ponad prawem zgodnie z artykułem kwaśniewskiej konstytucji mówiącym o "równości wobec prawa" (czyli chyba chodzi o równość w rodzaju LGBT lub w rozumieniu lewactwa: równi kontra faszyści). Czy nie ma kogoś odważnego, kto by wziął i jakąś "najwyższą sucz" po zakończeniu "prawnej rui" zagadnął w tej palącej kwestii? No bo skoro to nie obraża, to w czym problem?  Niech się wreszcie odsłonią z tym swoim tolerancjonizmem.

A tak na marginesie, czy ktoś przy zdrowych zmysłach chciałby odpowiadać przed jakimś sędzią ps. "dziara" , nawet nie z wolnej stopy, ale w dziarskich sycylijskich butach z miednicy betonu?
http://niezalezna.pl/232527-zd...

Obrazek użytkownika Jabe

04-08-2018 [16:52] - Jabe | Link:

Państwa nie mają honoru.

Obrazek użytkownika OLI

04-08-2018 [18:22] - OLI | Link:

Co się im stało? Polscy politycy mówiący jak do rozumnych ludzi ( w szczególności chwila prawdy w wykonaniu ministra Naimskiego):
70. urodziny Antoniego Macierewicza! Transmisja na żywo!
https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Teutonick

04-08-2018 [20:10] - Teutonick | Link:

A można streścić? Albo przynajmniej podać od której minuty najciekawsze?:)

Obrazek użytkownika OLI

04-08-2018 [20:24] - OLI | Link:

Piotr Naimski, przyjaciel ministra Macierewicza: "Antek, jeszcze dużo zrobimy"
http://niezalezna.pl/232514-pi...

Jarosław Kaczyński:
https://youtu.be/KIdj28acJMw?t...

Piotr Naimski:
https://youtu.be/KIdj28acJMw?t...

 

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

04-08-2018 [21:37] - Ryszard Surmacz | Link:

Dzięki za podjęcie tematu. Swoim wpisem chciałem zwrócić uwagę na dość znamienny fakt, że cała nasza energia, zresztą słusznego czczenia bohaterów czynu, niemal zupełnie pomija bohaterów myśli. Ba, proszę zwrócić uwagę, że nawet takiego terminu nie ma w powszechnym użyciu. Bohater czynu istnieje, bohater myśli już nie. To jest niekonsekwencja. Walczymy o niepodległość, suwerenność państwa, a nie znamy własnej myśli państwowej i politycznej. W jaki sposób i na podstawie jakich planów mamy więc odzyskać własną ojczyznę? Skupienie się wyłącznie na czczeniu bohaterach czyny zamyka nas w owym czynie i odcina od myśli. Czy młodzi dziś mają ponownie ginąć, bez planu i ładu? Czy w okresach dla siebie krytycznych mają się zachowywać, jak totalna opozycja? A czy wyjazd z Polski, to nie jest zwycięstwo braku koncepcji dla Polski?

Są "Dzieje kultury polskiej" Brucknera, są "Dzieje polskiej myśli politycznej" (po okr. rozbiorowym) Wilhelma Feldmana, Z. Wojciechowski, "Dziesięć wieków zmagania", A. Wierzbickiego, "Europa w polskiej myśli politycznej...", ostatnio ukazała się "Historia polskiej myśli politycznej" Ludwikowskiego (tej jeszcze nie czytałem) . No jest tego trochę. Geopolitykę uprawiają najpotężniejsze państwa, w Polsce niemal cisza, ledwie przebija się do opinii publicznej.

Ze swoją myślą przebili się zaledwie Dmowski i Piłsudski. Ten ostatni jest kwestionowany w tym względzie. Ostatnio zaczyna się przebijać Koneczny, Studnicki i Mackiewicz, zapominany jest Kwiatkowski, Wł. Grabski. Nie ma L. Popławskiego (a z niego i Dmowski i Piłsudski), nie ma Romera, Wasiutyńskiego, Matuszewskiego i setek innych. Szkoły nie uczą, na studiach bardzo pobieżnie. Pozostaje Marks, Engels i Lenin. W jaki sposób mamy tworzyć swoją myśl, w oparciu o jaką myśl mamy budować swoje państwo?

Pisze Pan o Becku. On tworzył politykę zagraniczną. W polityce zagranicznej liczą się mężowie stanu, autorytety. Beck w tamtym czasie był za mały. Ba, nie wiadomo czy Piłsudski dałby radę? Polska od lat jest w sytuacji bez wyjścia. Odwołanie się do honoru nie można zakwalifikować do "myśli", to była ostateczność.
Myśl polityczna daje rozwiązania, snuje realne plany, służy rozwojowi państwa itd.
Raz jeszcze dziękuję za podjęcie tematu. 

Obrazek użytkownika damascen

04-08-2018 [23:20] - damascen | Link:

"podjąłem temat" z gracją Aleksandra Macedońskiego w pełni świadomie, gdyż blogi tego wymagają (no i czasy są szybkie); w dodatku przywołał Pan PW i to, co o tym ludzie piszą...mój Boże!

Więc to był tylko pretekst, ale przecież nigdy dość przypominania, jaką powinniśmy mieć Rzeczpospolitą. Nie zrobi się tego w sążnistych wywodach, a raczej po bismarckowsku (z tym jego "acht und achtzig").

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

04-08-2018 [23:35] - Imć Waszeć | Link:

A mnie zastanawia jedna ciekawostka przyrodnicza. Dlaczego "prawacy" dają się łapać na lewackie plewy, wyrażające się w formie "zasady", że o zmarłych komunistach (*Jaruzel, Kiszczak itp.) należy mówić dobrze lub milczeć, zaś za chwile rzucają się z kłami piór do gardeł nie tylko zmarłym dowódcom Powstania, lecz nawet zmarłym Wyklętym. Mnie zawsze razi nielogiczność w postępowaniu "prawicy", a zwłaszcza jej stosunek do zasad oraz "zasad" (bo to taka mniej więcej różnica jak pomiędzy 10 Przykazaniami, a listą dziesięciu najpopularniejszych zabobonów, od "nie przechodź pod drabiną", po "piątek trzynastego").

Obrazek użytkownika damascen

05-08-2018 [10:00] - damascen | Link:

Powód jest prosty; wielokrotnie postulowałem, by np. na nagrobkach, czy w nowych pozycjach wydawniczych określać obowiązkowo tych osobników generałami LWP (i nawet, ostatnio, z KPRP wyszła taka propozycja, po czym upadła: harcmistrz Bukowski się w ten upadek zaangażował)
- widocznie wrodzona, pepeesowska kultura (jak to Bronek deklamował: "śpij kolego w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni tobie" - jak to on, nie zdając sobie sprawy, na jakie męki wystawia kolegę) w połączeniu o słupki sondażowe za nic ma podmiot tej notki.

Trafnie to Pan zauważył, bardzo dziękuję: nadzieja w młodym pokoleniu, bo ci starsi tylko cieszą się, że (jakoś) żyją.