Dywany z kwiatów na Boże Ciało

  Gdy byłam na Wyspach Kanaryjskich, zetknęłam się tam z pięknym zwyczajem tworzenia dywanów z kwiatów na Boże Ciało.  Można {TUTAJ} obejrzeć galerię tych kwietnych obrazów z miejscowości La Orotava na Teneryfie.  Hiszpańskie dywany z kwiatów są słynne na cały świat, mało kto jednak wie, że również w Polsce można zobaczyć coś podobnego.  Oto w miejscowości Spycimierz koło Uniejowa od 200 lat usypuje się dywany z kwiatów na dwukilometrowej trasie procesji Bożego Ciała.  Czytamy {TUTAJ}:

  "Główna Msza św., jak co roku sprawowana jest po południu o godz. 17.00, po jej zakończeniu wyrusza procesja trasą kwietnych dywanów.
W tym roku parafia podjęła wspólnie z burmistrzem Miasta i Gminy Uniejów procedurę wpisania uroczystości Bożego Ciała w Spycimierzu i kwietnych dywanów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Depozytariuszem tego wniosku jest założone w ubiegłym roku i zatwierdzone 2 maja ub. roku w Krajowym Rejestrze Sądowym Parafialne Stowarzyszenie „Spycimierskie Boże Ciało”.
Głównym celem Stowarzyszenia jest aktywne podtrzymywanie wśród parafian ponad dwustuletniej tradycji układania dywanów kwiatowych oraz dbałość o religijny wymiar i sakralny charakter uroczystych obchodów Bożego Ciała w Spycimierzu.".

  Galeria zdjęć ze Spycimierza zrobionych w Boże Ciało w roku 2017 jest {TUTAJ}, a wideo nakręcone w 2015 r. {TUTAJ}.  Warto je zobaczyć!!!

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika xena2012

31-05-2018 [17:59] - xena2012 | Link:

Niby jedna Polska  a różnic tyle.W Spycimierzu piękne ,tradycyjnie obchodzone procesją Bozego Ciała święto z dywanami z kwiatów, W Krypnie na Podlasiu procesja rozsierdziła posła Cimoszewicza juniora.który zapowiedział sprawdzanie czy w Krypnie i okolicy uzyskano pozwolenia do obchodów. Zapomniał jak tatuś prowadził go z balonikiem w raczce na kilkugodzinny marsz pierwszomajowy.

Obrazek użytkownika angela

31-05-2018 [19:16] - angela | Link:

Czy ktos wie jak pachnie tatarak, wysoka trawa ktora rosnie przy a nawet w wodzie.
Otorz w mojej miejscowosci, ulica ktora miala przejsc procesja Bozego Ciala, wylozona byla tatarakiem. Zapach unoszacy sie gdy ludzie deptali trawy, pamietam do dzis.
 

Obrazek użytkownika RinoCeronte

31-05-2018 [20:02] - RinoCeronte | Link:

Włosi Kochani nie dajcie się!

Obrazek użytkownika angela

31-05-2018 [20:53] - angela | Link:

@Rino.Dokladnie. Wlosi, nie dajcie sie!!!!!

Obrazek użytkownika OLI

31-05-2018 [20:19] - OLI | Link:

Kobierce na ulicach to tradycja nie tylko Spycimierza. W latach 70-tych minionego stulecia przebywałam w Raciborzu w czasie, kiedy właśnie przypadało święto Bożego Ciała. Zapamiętałam bajeczne kobierce i kompozycje wykonywane przez mieszkańców na ulicach miasta, po których miał przejść Ten, Który "Sam ludu swego odwiedza ściany,
Bo pragnie bawić między ziemiany."
Sprawdzam w internecie - tradycja okazała się nadspodziewanie trwała:
http://www.naszraciborz.pl/sit...
https://www.nowiny.pl/galeria/...