Myślę, że USA nie poradzą sobie z Iranem

  Wyraźnie widać, że Trump pragnie powtórzyć to samo postępowanie, jakiego użył w stosunku do Korei Północnej.  Zastraszyć, zagrozić sankcjami i zmusić do ustępstw.  To się jednak nie uda.  Iran to silne i uzbrojone po zęby regionalne mocarstwo, a nie - dość mały, głodujący kraj, rządzony przez komunistyczną dyktaturę i całkowicie zależny od Chin.  Warto zauważyć, że od początku wojny w Iraku [2003 rok] oraz syryjskiej wojny domowej [2011 rok] Iran bardzo rozszerzył swoje wpływy.  To on skorzystał najbardziej na tych konfliktach.

  Obecnie Iran bezpośrednio lub pośrednio sprawuje kontrolę nad południowym i zachodnim Irakiem, znaczną częścią Syrii i Libanu, a także nad Jemenem [poza Adenem].  Wszędzie tam działają szyickie oddziały, najczęściej pod dowództwem irańskich oficerów, i znajdują się irańskie bazy wojskowe.  W portalach "The Telegraph" {TUTAJ} i "Independent" {TUTAJ} można znaleźć mapki pokazujące rozmieszczenie sił pro-irańskich w Syrii oraz opis ostatnich starć Iranu z Izraelem w czwartek, 10.05.2018.  Iran jest też w nieformalnym sojuszu z Rosją, rządem Asada w Syrii oraz z szyickim rządem w Iraku.

  Wczoraj, w piątek 11 maja 2018, Biały Dom wydał oświadczenie:

  ""Lekkomyślne działania Iranu stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa regionalnego" - wskazano w oświadczeniu Białego Domu opublikowanym w piątek. Zaapelowano w nim do "narodów, które cechuje odpowiedzialność", aby wywarły większą presję na Teheran. "Pora wywrzeć większą presję, by zmusić Iran do zmiany niebezpiecznego postępowania" - czytamy w oświadczeniu Białego Domu. Wskazano, że "irańska Gwardia Rewolucyjna nie szczędzi wielkich nakładów, by eksportować niestabilność do krajów Bliskiego Wschodu, mimo iż ludność Iranu cierpi niedostatki z powodu gospodarki znajdującej się w kryzysie".{TUTAJ}.

  No cóż, co najmniej od początku bieżącego roku Izrael regularnie atakował swymi rakietami irańskie transporty broni na terenie Syrii.  Siły pro-irańskie zaczęły jednak próbować się odgryzać.  Ich działania zdają się mieć charakter "wstępnego rozpoznania bojem".  W lutym 2018 wysłano w kierunku Izraela uzbrojonego drona.  Został on zestrzelony przez Izraelczyków, a Izrael dokonał kilku nalotów na terytorium Syrii.  W jednym z nich stracił swój myśliwiec F-16.  Obecnie, po zerwaniu przez USA porozumienia nuklearnego z Iranem miał miejsce atak na pozycje izraelskie na wzgórzach Golan z użyciem 20 rakiet.  Izrael odpowiedział atakiem na bazy irańskie w Syrii wystrzeliwując ponad 70 rakiet.  W efekcie:

  "Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w ich wyniku zginęło co najmniej 27 osób. "Nie żyje co najmniej 27 proreżimowych bojowników: sześciu żołnierzy syryjskich i 21 cudzoziemców, w tym 11 Irańczyków" - poinformował dyrektor Obserwatorium, Rami Abdel Rahman, który wcześniej podawał bilans 23 zabitych. Był to największy izraelski atak w Syrii od wybuchu wojny domowej w tym kraju w 2011 roku, w którą włączyły się Iran, sprzymierzone z nim szyickie bojówki i Rosja, by wesprzeć prezydenta Asada - komentuje agencja Reutera." [link wyżej].
  Dość podobny charakter mają sporadyczne ataki rakietowe na terytorium Arabii Saudyjskiej dokonywane z Jemenu.

  Owo zerwanie porozumienia z Iranem nie wydaje się szczęśliwym posunięciem Trumpa.  Nikt go nie poparł poza Izraelem.  Niemcy, Francja i Wielka Brytania stwierdziły, że nadal będą przestrzegać tego porozumienia.  Trump chce w przyszłym tygodniu ogłosić sankcje przeciw Iranowi.  Bez wsparcia sojuszników nic z tego jednak nie wyjdzie.  W dodatku Iran ma od 1979 roku duże doświadczenie w radzeniu sobie z gniewem USA.

  Jeśli chodzi o możliwość wojny, to Izrael jest po prostu za słaby, by wygrać samodzielnie starcie z Iranem.  Saddam Husajn, cieszący się w latach 80-tych poparciem Zachodu, zaatakował Iran i przegrał, a obecnie Iran jest o wiele silniejszy.  Stany Zjednoczone nie zaangażują się zaś bezpośrednio w wojnę z Iranem, zdając sobie sprawę, że miałoby to jeszcze gorszy skutek dla nich niż wojna wietnamska.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

12-05-2018 [21:56] - Marek1taki | Link:

Za wysokie góry, za duże odległości, za dobre osadzenie w strefie buforowej, 40 lat doświadczeń w wojnie z USA, Izraelem i ich najemnikami.
Pieniądze mogą się skończyć szybciej niż Pyrrusowi nawet po opodatkowaniu "sojuszników" przez Holocaust Industry. Chiny z Rosją pokibicują.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

12-05-2018 [22:36] - RinoCeronte | Link:

Będzie zatem wojna?

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

12-05-2018 [23:03] - Imć Waszeć | Link:

Właśnie dlatego "dogadanie" się z Fulopem było tylko czystą formalnością. Było pewne od momentu, gdy Trump zaczął straszyć sankcjami Iran. Czyżby ktoś w MSZ albo w rządzie tego ewidentnego impasu nie zauważył? To nie wiem co on tam jeszcze robi, a sezon zbierania truskawek w Norwegii niebawem się zaczyna. Gdyby Ameryka zbytnio upierała się przy tym ewidentnym antypolonizmie, to mogłoby być tak, że polski MSZ poszedłby śladem Francji, Niemiec i UK w sprawie Iranu. Czyli z automatu.

A tak przy okazji coś ciekawego się dzieje, jakiś ruch wokół aneksu: https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika xena2012

12-05-2018 [23:35] - xena2012 | Link:

Czyli jako ,,strategiczni sojusznicy'' Izraela pójdziemy walczyc z Iranem?

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

13-05-2018 [06:48] - rolnik z mazur | Link:

W pierwszym szeregu za FREE.Pozdrawiam ro z m.

Obrazek użytkownika Adam66

13-05-2018 [04:29] - Adam66 | Link:

Trump ma tyle do powiedzenia w polityce miedzynarodowej co miał Tusk czy teraz Kaczyński tudzież Merkel czy Macaron - co eskimosi zarządzą to ma być wykonane, jeśli nie to zaraz się okaże, że to antysemita mimo tego, że wrobił córkę w małżeństwo z ... no właśnie i tu się sprawa wyjaśniła...

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

13-05-2018 [11:34] - rolnik z mazur | Link:

Eskimiosi połamią sobie zeby na Persji. Zdaje się, że tylko Aleksander Macedonski ich zdobył. Gdyby mieli takiego Alka  to już dawno mielibyśmy dzialania stabilizacyjne celem wprowadzenia demokracji.  Na szczęście nie mają. Pozdrawiam ro z m.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

13-05-2018 [13:37] - Imć Waszeć | Link:

Ale jak dobrze pomyślą, to mogą za parę lat demokratycznie przejąć pieczę nad arsenałem jądrowym i pociskami manewrującymi jakiegoś upadłego państwa, jak powiedzmy Anglia lub Francja. Jak będą będą mieli naprawdę dużo szczęścia, to za jakiś czas może kupią gdzieś z syberyjskiej bazy Tzara za Tira flaszek spirytusu, którego wystarczy zawieść na arabskim wozie zaprzężonym w kilka osłów kilometr od granicy państwa położonego w Palestynie, bo to bardzo długi kraj jest. Było kiedyś w obiegu takie mądre powiedzenie o igraniu z ogniem, a destabilizacja świata w celu nie wiadomo jakim (czyli wiadomo o co chodzi) jest nim właśnie. Czy nadal Pan uważa, że Bóg rzeczywiście mógł umiłować naród tak pazerny na pieniądze? To przecież jest niemal jak robienie z Boga istoty upośledzonej poznawczo i przedstawianie Jego sposobu myślenia jak zafiksowanego na trzeciorzędnych bzdetach myślenia jakiejś ofiary zbiorowego gwałtu. Człowiek myślący praktycznie zapakowałby się w samolot i sam pojechał do Iranu dogadać się w najważniejszych sprawach, a nie tylko knuł jak przestępczy przygłup jak tu zacząć bezkarnie zrzucać bomby.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

13-05-2018 [14:03] - rolnik z mazur | Link:

Bismarck twierdził, że geopolityka zaczyna się na mapie i na niej kończy. Wystarczy spojrzeć gdzie leży Syria, Iran a reszta staje się jasna i prosta jak budowa cepa. Co do tego tira że spirytusem to zgoda. Pozdrawiam ro z m.

Obrazek użytkownika xena2012

13-05-2018 [17:17] - xena2012 | Link:

No tak ,ale może by sie przyjrzec jakie bogactwa naturalne do ,,zagospodarowania'' ma ten Iran,bo tu chyba tkwi odpowiedź..

Obrazek użytkownika stachu

13-05-2018 [13:59] - stachu | Link:

Polecam  filmy dok.dotyczące polityki Bliskowschodniej   Ameryka zbroiła Izrael przez lata będzie ciężko
https://www.youtube.com/watch?...
https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Lektor

13-05-2018 [19:08] - Lektor | Link:

A myśl sobie tak, masz do tego pełne prawo, tylko nie zawracaj nam tyłka.