Duże zagraniczne firmy, wielomiliardowe obroty i stałe strat

Pan Zbigniew Kuźmiuk napisał na ten temat notatkę licząc, że publikacja danych zmusi te firmy do płacenia podatku od zysku /CIT/.
Komentatorzy obeszli się z tym nastawieniem dość bezwzględnie i nie ma co się dziwić, bezkarne praktyki zagranicznych firm w Polsce funkcjonują od lat.
Zainteresowani w tym procederze straszą podobnie jak w sprawie frankowego oszustwa banksterów, że w przypadku ich przyciśnięcia opuszczą Polskę i zostaniemy bez pieniędzy, towarów i usług.
Oczywista bzdura, ale określone koła decydenckie są żywotnie zainteresowane w tym procederze, które po imieniu trzeba nazwać – oszustwem.
Spotkałem się z takim przykładem, że znakomicie prosperująca firma w swoim czasie upaństwowiona i rozbudowana, została sprzedana „inwestorowi” zagranicznemu /nota bene za ułamek wartości/ i natychmiast zaczęła wykazywać zamiast dotychczasowych zysków – straty, rosnące z roku na rok.
Uczciwa urzędniczka w Urzędzie skarbowym zwróciła uwagę, że firma stosuje nagminną praktyką zaniżania ceny sprzedaży do swojej zagranicznej partnerki i zawyżania ceny zakupów od niej.
W nagrodę za zwrócenie swoim szefom uwagi została zwolniona z pracy.
Wniosek sam się narzuca, znacznie taniej jest zapłacić milion „człowiekowi” niż 100 milionów skarbowi państwa.
Firma z udziałem tegoż skarbu nie może tego zrobić, ale przepisy w krajach starego kapitalizmu są niezmiernie łaskawe dla takich praktyk prowadzonych w krajach „na dorobku”, jeżeli nie wprost „trzeciego świata”.
 
Ja dla urzędów reprezentujących fiskusa mam inną radę, opieram na własnym doświadczeniu. W rybołówstwie morskim w czasach, kiedy jeszcze ono w Polsce istniało stałą bolączką były wysokie koszty remontów w polskich stoczniach.
Chcąc jakoś załatwić ten problem poprosiłem znakomitego „kosztowca” pana Antosia Grzędzickiego, którego przy okazji serdecznie pozdrawiam mając nadzieję, że jeszcze żyje, ażeby przeanalizował koszty tych remontów.
W rezultacie tej analizy rachunki spadły do połowy, ale monopolistyczne stocznie odmówiły nam przyjęcia statków na następne remonty.
Dzisiaj coś takiego nie wchodzi w rachubę i radzę po prostu poddać porządnej analizie koszty firm ponoszących straty, a mimo to ciągle funkcjonujących na polskim rynku.
Od razu mogę wskazać gdzie należy szukać, przede wszystkim w transakcjach zagranicznych, kosztach osobowych i rachunkach materiałowych.
Ręczę za rezultat w 100 %.
Pisząc o kosztach osobowych mam na względzie pozycje takie jak know how, Consulting fee, wynagrodzenia zarządu i rady nadzorczej itp.
Przedwojenna ustawa o ograniczeniu wysokości uposażeń zmuszała do wypłat wysokich płac wyłącznie jako dywidenda z wypracowanego zysku po opłaceniu podatku dochodowego. Aparat kierowniczy był żywotnie zainteresowany w wypracowaniu zysku.
Obecna praktyka wysokich płac dla zarządu niezależnie od wyników finansowych przedsiębiorstwa jest jednym z koronnych przykładów powszechnej korupcji.
 
Tego rodzaju praktyki mają swoja historię, przed wojną trzy wielkie zakłady Żyrardowskie prowadzone przez pana Boussac’a, manufaktura widzewska Buchholca i pszczyńskie Plessów /vide film „Magnat”/ za prowadzenie tego rodzaju praktyk zostały objęte komisarycznym zarządem, a odpowiedzialni za oszukańcze praktyki poszli siedzieć z Boussac’iem na czele i nie pomogły interwencje francuskiego rządu. Trzeba przyznać, że Niemcy byli bardziej powściągliwi i w sprawie Plessów nie interweniowali.
 
Z drugiej strony chciwość fiskusa powoduje powszechny odruch obronny w odniesieniu do wielkości zysków. Z pewnością wpływy z podatków byłyby większe gdyby ich poziom obniżyć do około 30 % przy równoczesnej rzetelnej kontroli.
Jest to najskuteczniejsza droga dla stworzenia sytuacji „nieopłacalności” oszukiwania skarbu państwa.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Zunrin

11-05-2018 [18:22] - Zunrin | Link:

Taaa... O potrzebie dokładnej weryfikacji wykazywanych kosztów obniżających płacone podatki mówi się od dawna. Od bardzo dawna. Od tak dawna, że już nie pamiętam kiedy pierwszy raz o tym usłyszałem. Tylko że do tego potrzeba odpowiedniego aparatu państwowego. Doskonale wykształconego, dobrze opłacanego, nieprzekupnego.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

12-05-2018 [09:48] - rolnik z mazur | Link:

Firmy zagraniczne są przez polskie urzedy znacznie lepiej traktowane niz miejscowe. Pracowałem w kilku zagranicznych firmach i znam te triki optymalizacji. Zysk jest zwykle realizowany w kraju pochodzenia firmy np. produkcja w Pl po kosztach, sprzedaż matce itd. Często mamy do czynienia z różnicami kursowymi, którymi da się sterować. Drzwi i okna kreatywnej księgowości są u nas szeroko otwarte a swoich się tępi w myśl zasady prywaciarz to na pewno złodziej i oszust. Pozdrawiam ro z m.