Sprawa Mateusza P. - akt oskarżenia

  Dzisiaj [23.04.2018] portal RMF24.pl doniósł {TUTAJ}:

  "Były poseł Samoobrony i szef partii Zmiana Mateusz P. ma odpowiadać za udział w rosyjskim i chińskim wywiadzie na szkodę Polski. Jak dowiedział się reporter RMF FM, mazowiecki wydział Prokuratury Krajowej skierował właśnie do sądu akt oskarżenia wobec podejrzanego.  Były polityk [szef ugrupowania Zmiana] miał - wykorzystując swoje liczne kontakty w kraju i za granicą, u dziennikarzy i w kręgach politycznych - promować cele Federacji Rosyjskiej. Miał też prowokować antypolskie nastawienie u Ukraińców oraz antyukraińskie postawy wśród Polaków. Te działania miały - według prokuratury - pogłębiać podziały między naszymi narodami.
Mateusz P. miał podejmować te działania w porozumieniu z rosyjskimi specsłużbami i otrzymywać za to pokaźne korzyści majątkowe.
W śledztwie okazało się też, że do października 2015 roku współpracował z chińskim wywiadem przeciwko interesom Polski.".

  Nie mam pojęcia, czy ów Mateusz P. faktycznie był szpiegiem.  Niepokoi co innego.  Został on aresztowany przez ABW 18 maja 2016 roku {TUTAJ}.  Wkrótce po tym znany publicysta Witold Gadowski powiedział:

  "– Mam zastrzeżenia co do zatrzymania Mateusza Piskorskiego. Od dawna był człowiekiem, o którym było wiadomo, że jest lobbystą rosyjskim – mówił Gadowski. – Po co było takie spektakularne zatrzymanie tego człowieka, czy nie lepiej takiego człowieka obserwować, a nie zamykać – pytał dziennikarz." {TUTAJ}.

  Prokuratura i sądy były jednak innego zdania.  Areszt wciąż przedłużano o kolejne miesiące.  Ostatnia rozprawa odbyła się 6 marca 2018.  Areszt przedłużono do 7 maja 2018 {TUTAJ}.  Tak więc podejrzany spędzi w areszcie "tymczasowym" praktycznie dwa lata bez wyroku sądowego.  Jak informował w lutym 2018 portal Wyborcza.pl {TUTAJ]:

  "Poseł Janusz Sanocki udzielił poręczenia Mateuszowi Piskorskiemu, który przebywa w areszcie z zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji i Chin. Próbował się z nim zobaczyć marszałek senior Kornel Morawiecki, ale prokuratura się nie zgodziła. (...)  Dlaczego Piskorski jest tak długo w areszcie bez aktu oskarżenia, pytamy Prokuraturę Krajową, która prowadzi sprawę. – Skala i charakter działalności Mateusza Piskorskiego czynią sprawę szczególnie zawiłą, skomplikowaną i wielowątkową, co przekłada się na zakres i czas trwania czynności dowodowych, a w konsekwencji na czas trwania tymczasowego aresztowania – odpowiada. (...) Trzymanie człowieka prawie dwa lata bez aktu oskarżenie jest skandalem - mówi Janusz Sanocki, dawny opozycjonista, poseł niezrzeszony wybrany do sejmu z listy Kukiz'15. - Jeśli  zamyka się kogoś pod tak poważnym zarzutem jak szpiegostwo, to nie można potem przez dwa lata szukać na to dowodów.".

  Całkowicie zgadzam się z posłem Sanockim.  Należy znowelizować Kodeks Postępowania Karnego i Kodeks Karny tak, by coś podobnego nie mogło się więcej zdarzyć.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

23-04-2018 [21:12] - Imć Waszeć | Link:

Pełna zgoda. Wsadzać ludzi należy po zgromadzeniu dowodów obciążających, a nie zbierać kwity i samooskarżenia dopiero po wsadzeniu. Śmierdzi komunistycznym totalitaryzmem na kilometry. Nie ważne o co oskarżony jest człowiek - albo są dowody na to, albo śmierdzące lenie z Wymiaru S. sobie w kulki lecą. Mogą tak polecieć z każdym pod zarzutem wyssanym z palca jak w przypadku Starucha. A kiedy będzie ta realna dobra zmiana?