Koniec kryzysu rządowego w Niemczech?

  W środę, 14.03.2018, Bundestag wybrał Angelę Merkel na kanclerza Niemiec - już na czwartą kadencję.  Zaprzysiężony został też rząd nowej/starej koalicji CDU/CSU i SPD.  Wydawać by się mogło, że po prawie półrocznym kryzysie wszystko wróciło do stanu sprzed wyborów parlamentarnych we wrześniu 2017.  Tak jednak nie jest.

  Piotr Cywiński napisał w portalu wPolityce.pl:

 "Nareszcie! Po 171 dniach od wyborów Niemcy mają... stary/nowy rząd po liftingu - niechcianą koalicję przegranych"
"Przegranych, bo choć chadecy z siostrzanych partii CDU/CSU wygrali we wrześniowym glosowaniu, to jednak z tak kiepskim rezultatem, że dla utrzymania władzy potrzebowali wsparcia. Wyniki socjaldemokratów były wręcz katastrofalne, ale summa summarum jednym i drugim dało to możliwość utrzymania się u steru władzy.  O dramatyzmie tej sytuacji świadczy fakt, że za prolongatą dla Angeli Merkel na stanowisku kanclerza głosowało zaledwie 364 posłów Bundestagu, a przeciw było aż 315 deputowanych (9 wstrzymało się od głosu). Co więcej, kanclerz Merkel uzyskała mniejsze poparcie niż mogła się spodziewać, bo CDU/CSU-SPD dysponują w niemieckim parlamencie 399 mandatami, a więc nawet spośród nich aż 35 posłów nie chciało kontynuacji rządów tej tzw. wielkiej koalicji." {TUTAJ}.

  Nie jest więc jasne - jak długo tak słaby rząd się utrzyma?  Dlatego dałam ten znak zapytania w tytule mojej notki.  Angela Merkel musi więc szukać sojuszników wszędzie, także i w Polsce.  Stąd [według Cywińskiego] w umowie koalicyjnej znalazł się też zapis o potrzebie rewitalizacji stosunków Niemiec z naszym krajem.  Nie wiadomo dokładnie, co to oznacza, ale dziś [15.03.2018] w portalu Interia.pl pojawiła się {TUTAJ} wiadomość "Nowy szef niemieckiej dyplomacji w Warszawie":

  "W piątek nowy szef niemieckiego MSZ Heiko Maas złoży wizytę w Warszawie- poinformował w czwartek szef MSZ Jacek Czaputowicz. Tematami spotkania mają być m.in. stosunki dwustronne i przyszłość UE.
  Według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł dyplomatycznych, w poniedziałek kanclerz Niemiec Angela Merkel złoży wizytę w Warszawie.
Czaputowicz był pytany w radiowej Trójce o potwierdzenie tych informacji. "Nie komentujemy tego typu informacji, poczekajmy na stronę niemiecką" - oświadczył.".

  Owe nieoficjalne informacje krążyły już wczoraj, m.in. w portalu wPolityce.pl  {TUTAJ} oraz Niezalezna.pl {TUTAJ}.  Według Niezaleznej.pl byłaby to druga oficjalna wizyta starej/nowej kanclerz Merkel po wizycie we Francji.  Wkrótce przekonamy się, jak to będzie wyglądało.