Bez handlu w niedzielę - wątpliwy triumf PiS

  Wczoraj [10.03.2018] przeczytałam na Twitterze wpis Marcina Makowskiego:

  "Dziesięć Trybunałów i jeden Sąd Najwyższy nie rozpaliło takiej debaty w polskich domach, jak niedziela bez handlu. Jeśli Polacy nie przyzwyczają się do tego rozwiązania, a statystyki gospodarcze wyjdą na minusie, PiS będzie się z tego wycofywać w aurze klęski jak Fidesz."  {TUTAJ}.

  Nie wiem jak to było w polskich domach, ale w mediach temat handlu w niedzielę wyparł nawet Żydów oraz Izrael.  Przypomniałam sobie moją notkę z września 2010 roku "Płotki i rekiny, czyli co zniechęca do PiS-u?" {TUTAJ}.  Zaczęłam ją od słów:

  " Prawo i Sprawiedliwość uważa, że jego wszyskim porażkom winne są stronnicze media, od pięciu lat prowadzące kampanię nienawiści przeciw tej partii.  To prawda, że zachowują się one wyjatkowo paskudnie, ale ich działalność nie jest wcale jedyną przyczyną , dla której poparcie dla PiS-u nie jest w stanie przekroczyć 30-35%.  Jestem w stanie wskazać co najmniej pięć innych powodów.
  1)  Upierdliwość w sprawach drobnych
Niech mi ktoś wyjaśni, po co PiS-owi było popieranie skrajnie niepopularnego pomysłu zamykania sklepów w niedzielę?  Zdołał on doprowadzić na szczęście tylko do tego, że w czasie najważniejszych świąt całe miasto zamknięte jest na klucz.  Wielu ludziom okres rządów tej partii kojarzy się głównie z zakazem picia piwa przed sklepem, lub na ławce w parku, ewentualnie z zakazem palenia na przystankach.  Te drobne szykany dokuczyły wielu.  Minister Zyta Gilowska obniżyła podatki, ale zapamiętano ją także, jako tę, co zlikwidowała wygodne znaczki skarbowe.  Za byle co trzeba teraz płacić na poczcie lub przelewem.  Sądy 24-godzinne ministra Ziobry posłużyły głównie do ścigania pijanych rowerzystów, których, nie wiadomo dlaczego, zaczęto nagle wsadzać do więzień.".

  Obecnie przestano wsadzać rowerzystów do więzień, ale własnie dziś wszedł w życie zakaz handlu w niedzielę.  Ma on wprawdzie liczne wyjątki, na których korzystają wielkie galerie handlowe {TUTAJ}.  Prorządowe gazety donoszą w tonie triumfu, że pięciuset inspektorów PIP będzie biegać w niedzielę po sklepach i sprawdzać, czy łamią one ustawowy zakaz.  Co do picia alkoholu, to zakazano go wszędzie poza miejscami wskazanymi przez samorządy,  Oznacza to, że przestępcami staną się turyści pijący piwo podczas pikniku na polanie w lesie, oraz wędkarze robiący to samo nad rzeką.  Nie dawno uchwalono, że każdy pieszy poruszający się po drogach po zmroku obowiązkowo ma nosić odblask.   Nie wiem, czy ktokolwiek tego przestrzega i to sprawdza.  Faktem jest, iż PiS stał się jeszcze bardziej upierdliwy.  Efekty można było zobaczyć już 4 marca w Nadarzynie:

  "61 proc. głosów zdobył w niedzielnych przedterminowych wyborach wójta Nadarzyna Dariusz Zwoliński, działacz PSL. Tym samym pokonał Dariusza Nowaka z PiS, który kierował gminą od początku roku jako rządowy komisarz.  Na blisko 6,2 tys. oddanych głosów, 3,8 tys. dostał Dariusz Zwoliński, dyrektor lokalnego ośrodka sportu, który cieszył się poparciem urzędników i części radnych. Zdecydowanie wyprzedził Dariusza Nowaka z PiS, który dostał niecałe 2,3 tys. głosów. Frekwencja wyniosła 59 proc. – podaje portal Nadarzyn.tv." {TUTAJ}.

  Jeśli PiS nie przestanie uważać, że nakazy i zakazy są dobre na wszystko, to partię tę czeka znacznie więcej podobnych nieprzyjemnych niespodzianek.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

11-03-2018 [19:04] - Jabe | Link:

To ponoć w ramach likwidowania reliktów komuny.

Obrazek użytkownika krystal

13-03-2018 [13:40] - krystal | Link:

Wielkie sklepy zostały w niedzielę zamkniete i ci, którzy wraz z dziecmi snuli sie niedzielami niczym „galernicy” po marketach, zajęli się czytaniem książek, poszli do teatru, rozmawiali ze swoim dziecmi, przekazali sobie z bliźnim  znak pokoju itd. Nawet ci, którzy w weekendy piją i biją, pozostali trzeźwi ,bo nie mieli gdzie kupic flaszki. Żadne konsumpcjonistyczne chodzenie do „Mekki”, jak oburzał się jeden z komentatorów, ale pełne „relacje międzyludzkie” – oto i pełen sukces w walce o ochronę pracownika, o „niezbywalne” prawa rodziny, o kulturę tzw. wysoką. Fanfary.
 

Obrazek użytkownika Jabe

13-03-2018 [14:32] - Jabe | Link:

A to wszystko przy akompaniamencie chórów anielskich.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

11-03-2018 [19:12] - zbieracz śmieci | Link:

Traktuję notkę jak i poprzednią jako tekst sponsorowany i nic więcej.
Gdy rano jechałem przez miasto zaskoczył mnie niespotykany ruch samochodów co do tej pory było zjawiskiem niespotykanym w niedzielę ,gdy godzinę temu wracałem miasto było jak było ruch samochodów nadal duży a wracałem trasą obok "katedry"[duża galeria} a na parkingu obok niej pustki ,"bazyliki mniejsze" zamknięte na głucho i na parkingach widać jedynie fruwające śmieci ,podobnie przy małych "kościołach parafialnych" wszystkie te obiekty nowej religii zawarte i co i nic. 
O czym świadczy ten ruch samochodowy ano o tym ,że ich posiadacze      ruszyli do miejsc gdzie wcześniej za starego systemu w niedzielę nigdy by nie pojechali.
Na pewno ci wszyscy nie ruszyli w podróż w poszukiwaniu chleba ,mięsa czy telewizorów.
Pisząc poprzednią notkę w obronie szczających i chlejących na chodnikach ,w parkach i tam gdzie sobie menele zamarzyli ,jeśli broni pani pijanych rowerzystów bo dla mnie pijany rowerzysta jest takim samym przestępcą jak pijany kierowca tira czy wożnica jadący na dodatek nieoświetloną furmanką pieszy poza miastem bez odblasków to wedle mnie idiota który jest potencjalnym samobójcą  to mogę stwierdzić ,że już wtedy to jakby początek odlotu a dziś to tego potwierdzenie.
W Nadarzynie nadarzyło się coś co zaprzecza krwiożerczości PIS bo komisarz z PIS był istnym dobrodziejem bo zamiast wyczyścić do gleby wszystkich z po i zsl nie wywalił na bruk tego co teraz wygrał  to pozwolił mu pracować i to był błąd,bo nie wierzę ,że w takim Domu Kultury wszystko było cacy.
Wybrali kogo chcieli i nikt nie fałszował wyborów a już wkrótce się przekonają ,że to był zły wybór.

Obrazek użytkownika Jabe

11-03-2018 [20:11] - Jabe | Link:

To jest kraj meneli, których oświecona władza będzie cywilizować.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

11-03-2018 [20:37] - zbieracz śmieci | Link:

Menela czyli inaczej żuli nie da się ucywilizować ale przymusić do zachowań zgodnych z prawem to i owszem .Gorzej z menelami mentalnymi ,nieprawdaż jabusiu...!?
Prośba jabuś ,nie rozwijaj wątku.

Obrazek użytkownika Jabe

11-03-2018 [22:12] - Jabe | Link:

No właśnie. Wystarczyło przymusić do zachowań zgodnych z prawem. Od tego jest straż i policja, nieprawdaż? Zamiast tego wszyscy jesteśmy traktowani jak menele.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

12-03-2018 [09:16] - zbieracz śmieci | Link:

Jak się dałeś zepchnąć do poziomu menela to nie narzekaj.Pisz zawsze o sobie a nie ,że wszyscy i tyle razy już ci o tym mówiłem .

Obrazek użytkownika Jabe

12-03-2018 [14:41] - Jabe | Link:

Jednym przeszkadza, że zostali zepchnięci do poziomu menela, inni zaś się cieszą, że obrońcy ludu nimi dyrygują.

Obrazek użytkownika xena2012

11-03-2018 [19:37] - xena2012 | Link:

A dlaczego to skrajnie niepopularne rozwiazanie nie znajduje przeszkód i sprawdza się w innych krajach? Zbyt mało wiemy o wyborach w Nadarzynie.Przedstawiciel PiS kierował gminą dopiero od poczatku roku a wiec nie miał okazji się sie wykazać.

Obrazek użytkownika Jabe

11-03-2018 [19:42] - Jabe | Link:

W wielu krajach obywatele byli przeciwni EU, a i tak się sprawdziła. Opiekunowie ludu wiedzą lepiej.

Obrazek użytkownika OLI

11-03-2018 [20:12] - OLI | Link:

Nadarzyn jest doskonałym przykładem mocy lokalnych układów budowanych przez dziesięciolecia na jeszcze ZSL-owskich fundamentach. Sitwy skolonizowały najniższe szczeble władzy i dobrze im się dzieje już w trzecim pokoleniu. Te sitwy to taki lokalny aktyw, reszta jest bierna i spacyfikowana. Humorystyczne jest sądzić, że o wyniku wyborów przesądza mądra lub - niemądra reforma państwa, bo te sitwy z jednakowym ukontentowaniem trwały w czasach Gomułki, Gierka, w stanie wojennym i czuły się jak ryba w wodzie pod rządami wszystkich koalicji po -89-tym.
Wybory w Nadarzynie są zarazem doskonałym dowodem na to, jak bardzo bezsensowna jest idea JOW-ów. JOW-y we wszystkich Nadarzynach wszystkich szczebli odcedzą i wywindują rządzące sitwy, grzebiąc przy tym nadzieje na przedarcie się do władzy osób spoza starego układu.
PiS jak zwykle pokpił sprawę i ustąpił w tej kwestii, chociaż nie należało. Ustępstwo to prawdopodobnie podyktowane było tym, że podpis na ustawie musiał dać jeszcze prezydent, naonczas otwarcie romansujący z Kukizem. Co by w tym wypadku usprawiedliwiało bezinteresowne PiS-owskie safandulstwo.

Obrazek użytkownika Jabe

11-03-2018 [21:22] - Jabe | Link:

JOW-y we wszystkich Nadarzynach wszystkich szczebli odcedzą i wywindują rządzące sitwy, grzebiąc przy tym nadzieje na przedarcie się do władzy osób spoza starego układu. – Naszczęście nie wszędzie były JOW-y, np. w Warszawie.

Obrazek użytkownika OLI

11-03-2018 [21:17] - OLI | Link:

Wybieranie prezydenta miasta dokonuje się w systemie JOW.

Obrazek użytkownika Jabe

11-03-2018 [22:09] - Jabe | Link:

To tam rady nie ma?

Obrazek użytkownika OLI

12-03-2018 [10:42] - OLI | Link:

A nie macał się przypadkiem z głupim przez ścianę?

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

11-03-2018 [21:07] - zbieracz śmieci | Link:

Jedna gmina w zeszłym roku została zlikwidowana za długi ,50 procent jest na granicy bankructwa a reszta poważnie się do tego progu zbliża i to będzie dopiero zabawa co z tym masowym bankructwem zrobić i skąd na to brać kasę.
U mnie dwa największe dyskonty są obok siebie i czynne całą dobę ,kilka razy zdarzyło mi się tam zajrzeć w nocy ,hipery oświetlone jak choinki a jedynym kupującym byłem ja i sam musiałem się obsłużyć w kasie samoobsługowej ,musiałem bo na hali nie było widać żadnych pracowników nawet układających na półkach towary.
Swoją drogą niespecjalnie dobrze zawsze się czuję gdy jestem obserwowany przez ileś tam par oczu.
Kasy samoobsługowe to patent z Niemiec ale tam klienci dali odpór i tu je przemieszczono pozbywając się tysięcy kasjerek .
Gdy jestem zmuszony do samoobsługi w kasie to stoję tak długo aż nie przyjdzie ktoś z personelu i zrobi wszystko za mnie  i mam w nosie złorzeczenia idiotów z kolejki i tych co chcą mi pomóc.Nie wspomnę już w jakiej formie zwraca się maszyna ,zabierz towar i inne takie teksty  a gdzie proszę ,dziękuję ...!?
PS.Dudaczewski dalej z nim romansuje a i gdy zaczynał romans to też i zsl.
 

Obrazek użytkownika Jan1797

11-03-2018 [21:29] - Jan1797 | Link:

„Niech mi ktoś wyjaśni, po co PiS-owi było popieranie skrajnie niepopularnego pomysłu zamykania sklepów w niedzielę?”
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dla rodzin droga Pani, dla rodzin pracujących za 3,60 na godzinę. Dla stających w punkt po to, by jedynie udać się do toalety
a reszta proszę, niech zerknie, vide; https://www.salon24.pl/u/polit....
Pozdrawiam serdecznie.

Obrazek użytkownika Jabe

11-03-2018 [22:08] - Jabe | Link:

To może tylko biednym zabronić?

Obrazek użytkownika spike

12-03-2018 [01:40] - spike | Link:

"Jeśli Polacy nie przyzwyczają się do tego rozwiązania, a statystyki gospodarcze wyjdą na minusie, PiS będzie się z tego wycofywać w aurze klęski jak Fidesz."

no nie, porównywanie Polski do Węgier, to jakiś żart, może porównajmy się do Słowacji, Litwy, Łotwy etc.
Polska jest na tyle dużym krajem, że może i powinna być NORMALNA, tym bardziej, że większość Polaków deklaruje się jako katolicy, co jednak powinno zobowiązywać, podobnie jak każdego polskiego polityka, tacy żydzi to w swoje święto nie tylko nie latają samolotami, nawet windą nie jeżdżą, a Polacy mają tyrać.
Przypomniało mi się powiedzenie jednego Niemca, do tego byłego SS-mana, że oni przegrali wojnę, wygrywając ją, Polacy przyjeżdżają na ich plantacje pracować za pół darmo.

Jeżeli Polacy wymuszą na rządzie wycofanie się z wolnych niedziel od handlu, znaczy, że nie zasługują na wolność.

PS
co do parkowych pijaczków, ja by wsadzał ich do paki, podobnie jak te osoby, co mają kurze móżdżki, które wpatrzone w swoje smartfony włażą pod koła samochodów.

Obrazek użytkownika Es

12-03-2018 [10:44] - Es | Link:

Tłumaczenie Dudy-tego od Solidarności że to realizacja ostatniego z postulatów sierpniowych to czysty populizm pójście na łatwiznę aby wykazać  się  czymkolwiek. Jeśli po tylu latach nie potrafią opracować nowych pomysłów na ochronę praw pracowników to dowód na oderwani od rzeczywistości lub zupełnego lenistwa -nie tylko intelektualnego.
Zakaz zupełnie mi nie przedzkadza ale jak elig słusznie zauwazyła jest to jedna z kolejnych niepotrzebnie irytujących ludzi rzeczy których można uniknąć  przy odrobinie dobrej woli i pomyślunku

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

12-03-2018 [13:10] - zbieracz śmieci | Link:

Jeśli komuś nie przeszkadza zamykanie hiperów w niedzielę to niech stoi z boku i pozwoli robić swoje tym którzy chcą ich zamknięcia.

Obrazek użytkownika Es

12-03-2018 [15:23] - Es | Link:

Ok. Jednak jakieś korzyści wynikające z tego zakazu? Bo narazie zadne  z przytaczanych przekonujące nie są. A zadbać o interesy kasjerekznacznie efektywniej mozna na wiele innych sposobów 

Obrazek użytkownika spike

12-03-2018 [14:39] - spike | Link:

Es
"Jeśli po tylu latach nie potrafią opracować nowych pomysłów na ochronę praw pracowników...................."

o tym się mówiło latami, Pana zapewne nie było w Polsce, bo by wiedział o tym, ale szczególnie poprzedni rząd nie kiwnął palcem, bo może miał w tym interes, które obecnie wychodzą i zajmuje się nimi CBA.
Co do irytacji ludzi pracy, to głownie ich postulat, poparty przez Solidarność, rząd tylko to umożliwił i zaklepał i słusznie.
Dziwię się każdemu, komu to ponoć nie przeszkadza, że ta sytuacja go irytuje, tym bardziej, że człowiek z odrobiną inteligencji, widzi, kto na tym korzysta, z pewnością nie pracownik, a min. rząd - państwo.

Obrazek użytkownika Es

12-03-2018 [18:09] - Es | Link:

"kto na tym korzysta, z pewnością nie pracownik"-i otym właśnie mówię.Nie dość ,że państwo odtrąbiło odwrót od opodatkowania wszelkich sklepó wielkopowierzchniowych i nadal ma z tego figę,to jeszcze Solidarność się wygłupiła-przykro mi ale ja tak uważam mimo,że zaraz pewnie mi się oberwie od obecnych tu jak widzę czynowników-dając ludziom protezę pomocy zamiast owej w rzeczywistości.Ja powtarzam jeszcze raz:wolne od handlu niedziele są do przyjęcia,ale z punktu widzenia zabezpieczeń socjalnych pracownika takie rozwiązanie jest pójsciem po najmniejszej linii oporu-najprościej jest czegoś zakazać i mieć problem z głowy.I właśnie człowiek z odrobiną inteligencji to powinien widzieć

Obrazek użytkownika Lektor

12-03-2018 [16:59] - Lektor | Link:

Pieprzysz ! Polaków nie zniechęca do PIS-u to, że za sprawą związku zawodowego Solidarność wprowadzono dla harujących ludzi wolne niedziele. Do PIS-u zniechęca Polaków takie głupie pisanie jak w  tej notce. 

Obrazek użytkownika Es

12-03-2018 [18:30] - Es | Link:

Gratuluję lotności umysłu jak zwykle zresztą potwierdzanej.
Naprawdę Polaków nie zniechęca/irytuje opresyjnośc państwa w sferze gospodarczej/podatkowej-szczególnie wobec małych firm/w tym jednoosobowych/,nie irytuje brak reformy szkolnictwa wyższego i nominacje rektorskie dla starych komuchów,nie irytuje cała sfera kultury zostawiona w rękach lewackiej swołoczy,nawet nierozwiązywalna sprawa telewizji ,z abonamentem włącznie,nie irytują głupoty wygadywane przez rząd i prezydenta itditp Ludzi zniechęca notka Es-a napisana na NB.Gratuluję jeszcze raz.
PS Nie zarzucaj komuś tego co sam lubisz i najczęściej robisz

Obrazek użytkownika xena2012

12-03-2018 [17:57] - xena2012 | Link:

Nawet ten niedzielny zakaz handlu trzeba zagospodarować,wykorzystac przeciw PiS i wypomnieć PiS-owi tę zbrodnię na narodzie przy najbliższych wyborach. A tyle było wczesniej jęków,że całe rodziny snują się po hipermarketach z dziećmi,a na kulturę wyzszą nikt nie ma ochoty teatry świecą pustkami, spacery nie pociągają, brak czasu na potrzebne rozmowy.Zakaz handlu w niektóre niedziele to nie tylko ukłon w stronę kasjerek czy pracowników supermarketów to także szansa dla rodziców aby niedzieli nie spożytkować na relacje z półkami sklepowymi ale ze swoim dziecmi.

Obrazek użytkownika Es

12-03-2018 [18:44] - Es | Link:

Proponuję wymyśleć teraz czego by tu zakazać ludziom tam ,gdzie nie ma supermarketów bo bez zakazu życie rodzinne napewno dozna poważnego uszczerbku 

Obrazek użytkownika Denker

12-03-2018 [18:58] - Denker | Link:

Pani Elig  cenię Pani komentarze, tym razem jednak chyba zagalopowała się Pani. Pracownicy walczyli o wolne soboty, prawda? Może zatem wprowadzić dla sprawiedliwości 7 dniowy tydzień pracy? Bo czemu tylko handel w niedzielę ma być w gorszej sytuacji. Ciekawym komentarzy w tej sprawie z obu stron. Prawo zaś składa się z zakazów i nakazów. Gdyby ludzie byli mądrzy wystarczyłoby pewnie 10 przykazań. Niestety wielu bez zakazów i nakazów zapomniałaby oddychać, ergo- trzeba powiedzieć : stop szaleństwu , stop kreowaniu potrzeb wpędzających ludzi w długi, mamionych w czasie tych niedzielnych shopping window ponad ich finansowe możliwości, dość czynienia z galerii handlowych Mekki i sposobu na czas wolny, dość zastępowaniu relacji międzyludzkich konsumpcjonizmem. Narkomana , alkoholika zatrzymuje się zakazami i nakazami. Te niedzielne sklepowe pielgrzymi to istny nałóg leczony ustawowo skoro brak opamiętania.

Obrazek użytkownika Jabe

12-03-2018 [21:14] - Jabe | Link:

To w soboty też będzie zakaz? A może te soboty to może dla udobruchania starszych braci? A popołudnia? Dlaczego ekspedientka ma harować popołudniami? Trzeba ją uwolnić! Niech idzie na bezrobocie. Tak czy owak, kolektyw wywalczył. Zdanie jednostki się nie liczy. Kolektyw? A może tylko związkowcy? Nie wszyscy, tylko baronowie związkowi. Będą mogli się pochwalić. Kto im płaci?

Obrazek użytkownika Denker

13-03-2018 [19:36] - Denker | Link:

A wystarczy kodeks pracy poczytać, zwłaszcza o czasie pracy by się nie kompromitować.

Obrazek użytkownika Jabe

13-03-2018 [20:11] - Jabe | Link:

Ten nowy?

Obrazek użytkownika Marek1taki

13-03-2018 [21:11] - Marek1taki | Link:

Jest niskie bezrobocie. Dzięki zmniejszonemu popytowi na pracowników w handlu będzie można (bez istotnych strat dla obrotów handlu) zatrudnić więcej pracowników w produkcji.
Takie argumenty nie są w mediach eksploatowane, dlatego wyciągam wniosek, że to są ukryte przyczyny wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę.
Być może nie podnosi się ich, bo wskazuje to na potrzebę redukcji etatów w administracji w celu uzyskania jeszcze lepszego wzrostu gospodarczego.

Obrazek użytkownika Jabe

13-03-2018 [22:04] - Jabe | Link:

Studenci na traktory?

Obrazek użytkownika Marek1taki

14-03-2018 [08:09] - Marek1taki | Link:

Kobiety na traktory nie przejdzie propagandowo, ale wolne niedziele dla rodzin przeszły. Dlatego podejrzewam działanie technokratów. Możliwe też, że lekkie ograniczenie konsumpcji potrzebne jest dla zrównoważenia wzrostu kosztów opłat za źródła energii, wodę i innych ukrytych podatków.