"Fake news" mogą być potęgą

  Przekonaliśmy się o tym wczoraj [6.03.2018].  W dniu 5 marca po godzinie 23:00 Andrzej Gajcy i Andrzej Stankiewicz napisali w portalu Onet.pl:

  "Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki nie mają szans na wizytę w Białym Domu. Amerykanie wprowadzili szczególne sankcje wobec polskich władz - do czasu przyjęcia zmian w ustawie o IPN prezydent ani wiceprezydent USA nie będą się z nimi spotykać. Onet dysponuje dokumentami, które to potwierdzają." {TUTAJ}.

   Następnego dnia rano polskie MSZ zdementowało tę "informację" {TUTAJ}.  Nie zrobiło to jednak na nikim wrażenia.  Jeszcze o 11:32 portal Onet.pl twierdził {TUTAJ}, że "BuzzFeed potwierdza doniesienia Onetu. USA wprowadziły sankcje wobec polskich władz".  Fałszywka ta obiegła więc wszystkie możliwe media polskie i zagraniczne.  Kres temu położyło dopiero stanowcze dementi Departamentu Stanu USA:

  " Doniesienia mediów o zawieszeniu przez USA stosunków z Polską i inne tego typu wiadomości „są po prostu fałszywe” – podkreśliła we wtorek na konferencji prasowej rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert. " {TUTAJ}.

  Mimo to jeszcze dziś Radio ZET pytało premiera Morawieckiego o tę sprawę {TUTAJ}:

  "Premier, pytany o dementi Departamentu Stanu dotyczące wtorkowych doniesień medialnych o wprowadzeniu amerykańskich sankcji wobec polskich władz, podkreślił, że te doniesienia okazały się „zupełnie nieprawdziwe”. (...) To świadczy o tym, że tutaj ktoś pewnie został wprowadzony w błąd przez kogoś — mówił Morawiecki.
— Ja to mogę potwierdzić, ponieważ na naszym poziomie, w różnych aspektach — gospodarczych, zbrojeniowych — toczą się cały czas rozmowy tak, jak się toczyły do tej pory i nie ma tutaj żadnych zmian, więc tym bardziej od swojej strony mogę to jak najbardziej zdementować, potwierdzić to dementi — dodał szef polskiego rządu.".

  Ta historia z fałszywą informacją w Onecie z pewnością nie jest przypadkową pomyłką, tylko starannie zaplanowaną akcją.  Świadczy o tym wykorzystanie różnicy czasowej między Polską, a USA, co spowodowało, że amerykańskie dementi pojawiło się dopiero wczoraj o 22:00, a więc aż dwadzieścia trzy godziny po publikacji Onetu.  Niemieccy właściciele Onet.pl nie zdecydowali by się na coś takiego bez dyskretnego poparcia niemieckich służb.  Należy zdawać sobie sprawę z tego, iż osłabienie sojuszu Polski z USA leży w interesie Niemiec.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

07-03-2018 [22:02] - Jabe | Link:

Myślę, że w najbliższych dniach do takiej wizyty dojdzie dla zademonstrowania fejkowatości owego njusa. Z drugiej strony, nie można przecież wierzyć informacjom niezdementowanym...

p.s. Okazuje się, że rozprowadzanie fałszywki na podstawie rzekomej notatki polskiej ambasady już teraz może być ścigane, gdyż owa notatka była tajna.

Obrazek użytkownika HenrykH.

07-03-2018 [18:23] - HenrykH. | Link:

  Furorę w sieci robi hasło nie czytam  gw,nie oglądam tvn ,nie słucham radia zet-- należy wprowadzić do obiegu hasło 'onet -nie klikam". Problem w tym że i tu na NB ,z lubością wstawia się linki,czy info z tego  obcego  polskojęzycznego portalu.

Obrazek użytkownika Dorota M

07-03-2018 [18:23] - Dorota M | Link:

Dziennikarz z takim doświadczeniem, jak A Stankiewicz stracił twarz. Nie powinien dać się w to wkręcić, a zatem za jakie pieniądze to zrobił? Taka wiadomość nie mogła być prawdziwa, ponieważ jesteśmy w sporze z Izraelem, a nie Stanami, nie maja wiec żadnego interesu zrywania z Polską stosunków, pomimo, że żydowskie korporacje trzęsą finansami USA.  Uważam, że ten numer zasługuje na zawieszenie działalności Onetu w Polsce, tylko do tego trzeba się nie bać własnego cienia, jak nasz rząd, nie mówiąc o panu Glińskim, jako osobie decyzyjnej w tej sprawie.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

07-03-2018 [19:39] - zbieracz śmieci | Link:

Miał twarz...!?

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

07-03-2018 [19:18] - zbieracz śmieci | Link:

Wywalili Waszczykowskiego a jednym z zarzutów to ,że wymienił tylko 60 % kadry w MSZ ale zapomnieli ,że ustawa która miała mu to umożliwić od ponad roku jest w zamrażarce sejmowej.Ta reszta robi swoje i puszcza w obieg tajne dokumenty albo tylko ich część.Wraca stare.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

07-03-2018 [20:07] - zbieracz śmieci | Link:

Jeśli kiedykolwiek zobaczę ta wiecznie skrzywioną twarz stankiewicza w w TVP to ta telewizja przestanie dla mnie istnieć i będę namawiał do tego innych .
Dość mam tego po...go pluralizmu,dość oglądania i promoszyn dla sld bo mają  w tvp za friko a już w tvp info są ho lubieni.Wywalić młodego Widlsteina póki nie narobił jeszcze takiego gnoju jaki zrobił on i jego tatko w TV Republika.

Obrazek użytkownika angela

08-03-2018 [07:49] - angela | Link:

Red. Stankiewicz, tak często zapraszany do dyskusji telewizyjnych,  człowiek gładki i dla oka miły, a taki oszust??
Jak sluchac jego wypowiedzi? Kto go teraz zaprosi,  skoro jest tak niewiarygodny. 
Dla mnie jest skonczony..