Sinn Fein ma nowego lidera (Irlandia)

W sobote 10 lutego 2018 doszło do oficjalnej zmiany lidera w Partii Sinn Fein ( z języku irlandzkim znaczy to po prostu; „My sami”). Jest to jedna z najstarszych irlandzkich partii politycznych, która wciąż istnieje, ale tak naprawdę jest najsilniejsza w Irlandii Północnej, gdzie cieszy się bezwarunkowym poparciem katolików, czyli Irlandczyków zamieszkujących tą część Zjednoczonego Królestwa.

Ze stołka długoletniego lidera odchodzi na polityczną emeryturę Gerry Adams, człowiek który w imieniu IRA podpisywał porozumienie wielkopiątkowe, ale ciągle nie umie odpowiedzieć jasno czy był członkiem tej organizacji, choć jest to tajemnica poliszynela. Zresztą Gerry Adamsowi warto poświęcić oddzielny wpis.

Nowym liderem została Mary Lou McDonald, Dublinerka, która już od dawna robiła w „Republice” za nową i dobrą twarz Sinn Fein. Możliwe, że teraz uda im się pozyskać nie tylko elektorat socjalny, ale i sięgnąć po głosy sfrustrowanych członków klasy średniej, jako że dzięki temu ruchowi Sinn Fein nie będzie już tak jasno kojarzona z IRA i aktami terroryzmu z przeszłości.

Wielu twierdzi jednak, że Mary Lou będzie tak naprawdę liderką, która będzie posłusznie wykonywać sugestie Gerry Adamsa.