Konflikt polsko-żydowski. Kłótnia w rodzinie

Początek diaspory żydowskiej miał miejsce po powstaniu Szymona Bar-Kochby, które wybuchło w 132r. i trwało przez cztery lata. Żydów pokonał Juliusz Sewerus, ówczesny rzymski namiestnik Brytanii (gdzie Rzym a gdzie Krym), ściągnięty przez cesarza Hadriana (tego co kazał zbudować mur Hadriana na granicy Brytanii ze Szkocją) do Judei, aby rozprawić się z krnąbrnymi Żydami. Sewerus, aby wybić Żydom z głowy ‘głupie’ myśli o powstaniach na przyszłość, dokonał całkowitego spustoszenia Judei. Wojska rzymskie zniszczyły blisko 1000 miejscowości, a większość ludności Judei środkowej zgładzono, sprzedano w niewolę lub zmuszono do ucieczki.
A Żydzi, ci którzy przeżyli - rozproszyli się po całym imperium rzymskim. I żyli w różnych rzymskich miastach, starając się nie zwracać na siebie uwagi. I tak trwało następne ponad tysiąc lat. Ale Żydzi to ‘lud o twardym karku’ (Wj 34, 9), toteż nie dali się pozbawić tożsamości, nie rozpłynęli się wśród innych narodowości i nie zniknęli z powierzchni ziemi. Jak to spotkało wiele innych pobitych narodów, Fenicjan chociażby. A wskutek różnych okoliczności, swoje miejsce na ziemi, coraz częściej znajdowali na półwyspie Iberyjskim. I na przestrzeni I-go tysiąclecia liczba, mieszkającej tam ludności żydowskiej stopniowo wzrastała.
I poprzez Hiszpanię (i znowu, gdzie Rzym a gdzie Krym) następuje nasze Polaków, pierwsze spotkanie z Żydami. No, przynajmniej to o którym wiemy. Otóż jedna z pierwszych pisanych informacji o państwie Polan, pochodzi od Żyda z Hiszpanii. Ibrahim ibn Jakub, żydowski uczony, podróżnik, a także wywiadowca (?) kalifa Kordoby przybył na ziemie polskie. Ibrahim ibn Jakub w opisie swojej podróży na nasze ziemie, wymienia Mieszka jako jednego z czterech słowiańskich królów.
O tamtych trzech słuch zaginął. A od Mieszka zaczęła się nasza historia. Były w niej wzloty i upadki. W historii Żydów w Hiszpanii też. Z tym, że w czasie, gdy nam się wiodło, Żydom w Hiszpanii już nie za bardzo. I Żydzi swoje miejsce na ziemi, tak jak wcześniej znajdowali na półwyspie Iberyjskim, tak teraz zaczęli znajdować na ziemiach polskich. Pierwszy zaczął ich przyjmować Kazimierz III, którego nazywamy Wielkim. Kazimierz był mądrym królem, bo przecież nie bez powodu nazywamy go Wielkim. Toteż pozwalał osiedlać się Żydom nie dla swojego widzimisię, ale dlatego, że było to z korzyścią dla państwa. Co więcej, nadawał im przywileje i zapewniał im bezpieczne warunki życia. I Żydów w Polsce było coraz więcej. I żyli i pracowali tutaj. Dla swojego dobra, ale również dla dobra państwa, które zapewniło im bezpieczeństwo i spokojnie życie.
Żyjąc na tych ziemiach, Żydzi wnosili swój wkład w rozwój zarówno gospodarczy jak i kulturalny. Przykład wspaniałego rozwoju Łodzi w XIX w. jest najlepszym dowodem tego pierwszego. Wnosili swój wkład również w polską kulturę. Kto napisał Kwiaty polskie, poemat, którego uczyliśmy się w szkole średniej? Kto nie zna wiersza ‘Samochwała w kącie stała’, którego uczyliśmy się jeszcze wcześniej, w szkole podstawowej. Kto tak pięknie po polsku pisał? Otóż byli to Julian Tuwim i Jan Brzechwa. A kim oni byli? Polskimi Żydami. Ci dwaj przeżyli i zostali. Ogromna większość innych nie przeżyła i nie została.
A byliby tu do dzisiaj, gdyby nie Niemcy. Tak, to trzeba mówić wprost i głośno. Mimo tego, że to nieładnie po tylu latach wypominać. W latach 30-tych i 40-tych XX wieku, Niemców opanowało niewytłumaczalne szaleństwo. Bez danej racji zaczęli wszystkich naokoło napadać i mordować. A jeżeli chodzi o mordowanie, to głównie Żydów i Polaków. Czy nazizm, tak ostatnio popularny wyjaśnia tę sprawę? Niezupełnie. Przed wojną ‘nazizm’ (czy też faszyzm), w Polsce dopuścił się takiej ‘zbrodni’ jak getta ławkowe na uczelniach. Czyli rozdzielenia polskich i żydowskich studentów w osobnych ławkach w jednej sali. W Niemczech w tym czasie była ‘kryształowa noc’, podczas której mordowano żydowskich mieszkańców niemieckich miast. To chyba robi różnicę.
Obecna awantura o nowelizację ustawy o IPN, też jest efektem tamtej napaści z 1939r. Podła strona ludzkiej natury u szmalcowników, nie ujawniłaby się, gdyby w Polsce nie było Niemców. I Żydów nie było komu wydawać. Przed wojną szmalcowników nie było. Antysemityzm Polaków wyrażał się gettami ławkowymi. To nie było fajne z naszej strony. Ale to nie było mordowanie.
Podobno, według badań genetycznych Polacy, spośród narodów europejskich, mają najwięcej genów semickich. Nie wiem czy takie badania prowadzono wśród Żydów. Ale gdyby przeprowadzono, to pewnie wykazałaby, że Żydzi mają najwięcej genów ‘polskich’, spośród innych europejskich narodowości. Których geny niewątpliwie mają w swoim semickim genomie również. Przed wojną, obywatele polscy pochodzenia żydowskiego, liczyli 3 mln osób, czyli stanowili 10 % ludności państwa polskiego. Żydzi na polskiej ziemi, nie znaleźli się wczoraj i przypadkiem. Jak już wcześnie wspomniałem, Żydzi żyli tutaj blisko tysiąc lat. Czyli prawie tyle ile liczy sobie pisana historia naszego państwa. Więc można powiedzieć, że od zawsze. Raz było lepiej raz gorzej, przeważnie lepiej. Niezależnie jednak od tego, że czasami było gorzej, to tysiąc lat wspólnej historii zobowiązuje.
Przy okazji ostatniej awantury, która wynikła przy okazji nowelizacji ustawy o IPN-e, ukazuje się wiele artykułów i publikacji z wzajemnymi pretensjami. Zarówno ze strony żydowskiej jak i polskiej. Polacy i Żydzi wypominają sobie dawne żale i urazy. Nie obywa się też bez wzajemnych złośliwości. Tę kłótnię można porównać do kłótni w starym małżeństwie. Mąż i żona też wypominają sobie żale i pretensje. Taka kłótnia czasami jest potrzebna, bo oczyszcza atmosferę. Co jednak jest niepotrzebne, to wzajemne złośliwości. I tego w dyskusji z Żydami o nowelizacji ustawy o IPN-ie, należy za wszelką cenę unikać. Tysiąc lat wspólnej historii zobowiązuje. I tego nie wolno rozmienić na drobne, we wzajemnych żalach i pretensjach. I złośliwościach.
Ps.:  Przed chwilą Prezydent oświadczył, że podpisze nowelizację ustawy o IPN-ie, a także, że skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. Z napięciem czekałem i myślę, że nie tylko ja, co zadecydował Prezydent. Dobra decyzja. Odrzuca oskarżenia, że pozwalamy na ingerowanie w nasz proces legislacyjny. A jednocześnie otwiera drogę do ‘doprecyzowania’ paragrafów, które mogą wzbudzać zaniepokojenie Żydów. Jednak mam jedną uwagę do PR-owców Prezydenta. Przygotowując wystąpienie Prezydenta powinni byli zwrócić uwagę na użyte sformułowania. Komunikat o podpisaniu należało sformułować w trybie dokonanym: ‘Informuję, że podpisałem nowelizację ustawy o IPN-e’. Byłoby to bardziej przekonujące i brzmiałoby lepiej niż ‘Podjąłem decyzję, że podpiszę nowelizację ustawy”. Ale chyba niepotrzebnie się czepiam. Prezydent zadecydował, że podpisze nowelizację ustawy. I to jest najważniejsze.
Pewnie po tamtej stronie (izraelskiej) podniesie się teraz larum. Zawsze uważałem Żydów za mądry naród, co ilość przyznanych Nobli naukowcom pochodzenia żydowskiego niewątpliwie potwierdza. W tym konflikcie jednak, mądrzejsi okażmy się my. I nie dajmy się sprowokować a zachowajmy spokój. Co przed chwilą, swoją roztropną decyzją Prezydent pokazał.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Dorota M

06-02-2018 [16:38] - Dorota M | Link:

Ocieplanie wizerunku Żydów, w czasie rodzącego się sprzeciwu Polaków /słusznego/ jest potrzebne, ze względu na sytuacje międzynarodową, a zwłaszcza stanowiska Stanów Zjednoczonych. Warto więc więcej zapłacić za patrioty, niż być atakowanymi przez organizacje żydowskie, po ewentualnym podpisaniu przez Trampa ustawy 447. Mam nadzieję, że taka alternatywa będzie na korzyść Polski..

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

06-02-2018 [18:05] - zbieracz śmieci | Link:

        Mła i tuman zatruty jak widzę robią swoje

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

06-02-2018 [18:19] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ zbieracz śmieci
E tam od razu mgła i tuman zatruty. Ja bym powiedział zdrowy rozsądek i kalkulacja.
 

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

06-02-2018 [18:21] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Dorota M
Ocieplenie wizerunku Żydów jest potrzebne aby dobrze (z korzyścią dla nas) rozegrać sprawę.

Obrazek użytkownika spike

06-02-2018 [17:42] - spike | Link:

Muszę przyznać, że ładną bajkę Pan napisał, a już :
"tego w dyskusji z Żydami o nowelizacji ustawy o IPN-ie, należy za wszelką cenę unikać" powaliło na kolana.

"Zawsze uważałem Żydów za mądry naród, co ilość przyznanych Nobli naukowcom pochodzenia żydowskiego niewątpliwie potwierdza."

nic nie ujmując żydowskiej inteligencji, ale jak się przyznaje wszelkie tytuły sami sobie, to mamy taki a nie inny wysyp "mądrych ludzi"
np. wystarczyło, że Polacy wyemigrowali na zachód i nagle stali się wybitnymi naukowcami, odkrywcami itd. choć nie mieli lekko.
Żydzi to przede wszystkim są sprytni i zapobiegliwi, nie darmo wymyślili lichwę, wiedzieli co w trawie piszczy, w końcu posiedli wiedzę innych narodów,
ale ufać im, to tak jak zaufać skorpionowi. (poza małymi wyjątkami)

Ciekawe dlaczego pominął Pan wątki największej próby, jakiej Polska oczekiwała od swoich obywateli.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

06-02-2018 [18:17] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ spike
1/ w kwestii dyskusji - złośliwości należy unikać bo prowadzą do 'rozwodu'. A rozwody zazwyczaj są kosztowne.
2/ w kwestii mądrości - sam pan pisze, że 'są sprytni i zapobiegliwi' i 'posiedli wiedzę innych narodów'. Czyli przyznaje pan, że nie są głupim narodem. Dlaczego więc oburza się pan, gdy o tym napisałem?
3/ 'największa próba' - duży skrót myślowy, nie jestem pewien co pan ma na myśli. Jeżeli chodzi o kampanię wrześniową i później amię Andersa, to polscy Żydzi walczyli na równi z Polakami. W ruchu oporu pewnie było ich mniej. Ale przecież Armia Krajowa działała w konspiracji, a Niemcy szczególnie tropili Żydów. Toteż zagrożenie dekonspiracji było większe.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

06-02-2018 [18:41] - zbieracz śmieci | Link:

Z armią Andersa uciekli z bolszewii a było ich 90 % którzy nie znali słowa po polsku i nigdy nie byli obywatelami II RP ale Anders kazał brać wszystkich co chcą uciec .Gdy dotarli na Bliski Wschód 90 % z nich zdezerterowało razem z bronią i zasilili szeregi syjonistów walczących z Anglią i tylko znikomy procent poszedł dalej i tych dezerterów Anders zakazał ścigać.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

06-02-2018 [19:40] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ zbieracz smieci
Proszę pana, jak człowiek coś mówi, to powinno się to zgadzać z faktami a nie to co ślina przyniesie na język. Do armii Andersa, mogli być mobilizowani tylko obywatele polscy. Taki warunek postawili Rosjanie i pilnowali aby był wypełniany (żeby podróżować w tamtym czasie po Rosji  trzeba było mieć 'разрешение'). I to 'razrieszenje' na podróż do armii Andersa było wydawane tylko obywatelom polskim. A co do Palestyny. Tak, wielu żołnierzy (pochodzenia żydowskiego) tam zostało. Ale było to za zgodą Andersa.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

06-02-2018 [20:49] - zbieracz śmieci | Link:

Skoro Anders nie kazał ścigać dezerterów to wyraził zgodę ,nieprawdaż a co do reszty mła i tuman i szkoda i czasu i atłasu na nieuka albo fałszerza w pełni świadomego co czyni
Stawiam na nieuctwo !

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

06-02-2018 [18:01] - zbieracz śmieci | Link:

Pisanie historii wedle Hatalskiego jest po linii i na bazie a już przeskok od Kazimierza Wielkiego do XIX wieku i Łodzi to już  skok Hatalskiego nieporównany z innymi.Małym zaledwie skoczkiem był okres o d Mieszka do Kazimierza i tak sobie poskakał po wiekach.
Hatalski za rok napiszesz ,że nie tylko 1000 lat wspólnej przeszłości ale ,że oni byli tu wcześniej  a my przybłędami.Żyli sobie spokojnie nie wadząc nikomu aż przyszli Polanie i wygnali ,wygnali i pędzili aż do Palestyny ale według hatalskiego historia zatoczyła koło.
Nie jesteś hatalski sam,takich jak ty jest już sporo .
Teraz aby sprawiedliwości dziejowej to Polanie powinni zostać skazani na Wieczną  Tułaczkę za krew niewinnie przelaną,trza szykować buty bo na horyzoncie 2 tys lat wędrówki.
Jak jesteś goj to ty zostaniesz bo ktoś musi być bydłem roboczym dlatego nie wszystkim pozwolą wyjść jakby twoja wersja historii miała się ziścić.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

06-02-2018 [19:45] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ zbieracz śmieci
Trochę pan przesadza. Owszem o 'historii hatalskiego' to jeszcze w miarę dowcipne. Ale potem to już raczej niegrzeczne (bardzo delikatnie mówiąc) niż dowcipne.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

06-02-2018 [20:18] - zbieracz śmieci | Link:

To niby miał  być  dowcipny szmonces na takie bezczelne poprawianie historii która to wersję chwytają jak gęś kluski żydzi .Puknij się pan w glacę.
Pan się możesz kłócić do woli w swojej rodzinie ,moja jest zbyt mała i trudem się odbudowuje aby jeszcze nas było stać na kłótnie ,no i domyśl się pan komu między innymi to zawdzięcza. To był ród co mieszkał na kresach od Karpat po Wilno a za mienie tam pozostawione dostaliśmy od Polski rekompensaty ,znikome ale to było od Polski a nie od winnych holocaustu mojego rodu.Nikt z nas już nie szuka pomsty bo to nierealne ale pamiętamy i nie w głowie mamy chęć założenia Przedsiębiorstwa holocaust. .
Na pewno też przez następne 2 tyś lat nie będziemy prowadzili badań nad cudzymi winami i nie będziemy ich produkowali.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

06-02-2018 [21:05] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ zbieracz śmieci - 'bezczelne poprawianie historii'
Gdzie się dopuściłem poprawiania historii. Proszę wskazać. A co do Karpat aż po Wilno. Chyba nie sugeruje pan, że to sprawka Żydów. Caryca Katarzyna też była Żydówką? A może i Stalin? Zwalanie na Żydów winy za utratę Kresów (bo byli w UB czy KGB)  to tak samo jak zwalanie na Polaków współsprawstwo Holocaustu, bo byli szmalcownicy. Dzierżyński też był Polakiem i co z tego wynika? Że Polacy najechali Polskę 17-go września 1939r.? Trochę rozsądku, proszę.
 

Obrazek użytkownika Art

06-02-2018 [18:20] - Art | Link:

Ks prof Guz na ten temat:https: //www.youtube.com/watch?v=RGOA7E...

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

06-02-2018 [20:03] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Art
Obejrzałem. W notce też pisałem, że kłótnia czasami pomaga oczyścić atmosferę.

Obrazek użytkownika Francik

06-02-2018 [20:02] - Francik | Link:

Getta ławkowe to były na uczelniach, a nie w szkołach. Nie rozdzielano więc "dzieci w osobnych ławkach w jednej klasie", tylko studentów (bądź co bądź jednak ludzi dorosłych) w salach wykładowych. Getta ławkowe były wprowadzane na wniosek nie nazistów czy faszystów, ale nacjonalistów (radykalnych endeków). Jak się o czymś pisze to warto sprawdzić fakty (choćby u cioci Wikipedii). Bo inaczej wypisuje się bzdury o dyskryminacji biednych dzieci przez polskich nazistów. Swoją drogą endecji nie lubię a idei getta ławkowego zupełnie nie rozumiem. Kompletnie bzdurny pomysł, dający pretekst do określania Polaków jako genetycznych antysemitów. No ale czego oczekiwać po oenerowskich "intelektualistach".

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

06-02-2018 [20:21] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Francik
Mea culpa, nie sprawdziłem. Ale już chyba nie będę poprawiał. Co prawda studenci to już nie dzieci ale też uczniowie :)

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

06-02-2018 [20:33] - zbieracz śmieci | Link:

Dołożę swoje w sprawie uczelni i podziału .To był protest przeciwko nierównowadze w rekrutacji na najbardziej dochodowe w przyszłości kierunki jak prawo i medycyna .
Podobnie było po wojnie i 68 rok to nie tam żadna Moskwa chociaż za jej aprobatą ale nacisk dołów partyjnych narzekających ,że ich dzieci nie mają dostępu do tych kierunków albo znikomy.
Chyba nie przez przypadek wśród tych co wyjechali nie było ani jednego robotnika.
 

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

06-02-2018 [20:35] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Francik
Gwoli zgodności z prawdą historyczną (o której przecież w notce też było) poprawiłem. Dzięki za zwrócenie uwagi.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

07-02-2018 [09:11] - Kazimierz Kozio... | Link:

narod nie moze byc ani madry ani glupi. statystycznie odsetek idiotow i geniuszy sa takie same w kazdym narodzie. chociaz jak nas ucza politycy geniusz zydowski jest z wyzszej polki niz geniusz gojowski.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

07-02-2018 [11:36] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Kazimierz Kozio ...
Może i tak. Ja mówiłem o tym, że Żydzi to mądry naród w znaczeniu potocznym a nie statystycznym :)