"Rosja będzie gotowa do dialogu z Polską"

15.01.2018, Moskwa (PAP) - Rosja będzie gotowa do dialogu z Polską, jednak Polska powinna zrozumieć, iż dialog jest możliwy tylko na podstawie wzajemnego uwzględniania interesów, a nie na podstawie "dyktowania czegoś" Rosji - oświadczył szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow.
"Będziemy gotowi do dialogu, ale w tym celu nasi polscy koledzy powinni oczywiście zrozumieć, że dialog jest możliwy tylko na podstawie wzajemnego uwzględniania interesów, a nie na podstawie prób dyktowania nam czegoś ze świadomością, że za plecami są Amerykanie i inne jastrzębie w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego" - powiedział Ławrow.
Minister zapewnił, że strona rosyjska niejednokrotnie dawała do zrozumienia, że będzie gotowa "do najściślejszej, wzajemnie korzystnej, pragmatycznej współpracy". Ocenił, że Rosja "została wpisana do kategorii wrogów" i dodał: "nie będziemy na to odpowiadać wzajemnością, chociaż widzimy, że w Polsce świadomie, konsekwentnie i na dużą skalę rozpowszechniana jest rusofobia w charakterze idei narodowej".
Wspominając o roli Polski w NATO i UE, Ławrow skrytykował - jak to ujął - "przeciwdziałanie wszelkim propozycjom bardziej realistycznego spojrzenia na stosunki z Rosją". Zapewnił, że Rosja dostrzega takie działania.
 
Szef MSZ wypowiadał się na konferencji prasowej dla mediów rosyjskich i zagranicznych podsumowującej działania dyplomacji rosyjskiej w 2017 roku.
 
Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)
 
 
Komentarz:
Oświadczenie Ławrowa mówi o przyszłości: nie powiedział, od kiedy to nastąpi. Podkreślić jednak należy jego uwagę o wzroście (w oczach) Rosji) naszego znaczenia we wzajemnych stosunkach (za plecami są Amerykanie i inne jastrzębie w ramach NATO) – świadczyć to może o traktowaniu serio przez Rosję amerykańskiego poparcia dla nas, co jest potwierdzeniem tego (także zakulisowego) poparcia.
Zmienia to też naszą pozycję w Europie, a nie należy zapominać o naszym członkostwie w RB ONZ.
 
Mamy zatem dwa lata na załatwienie wszelkich spornych spraw z zagranicą – należy zatem oczekiwać od rządu i prezydenta katalogu tych spraw i ich pilnego procedowania.
W katalogu winny się także znaleźć projekty polityczne, które należy bezzwłocznie zapoczątkować w tym okresie – także te wewnątrz krajowe (jak np. sprawa obcych mediów).
 
Należy oczekiwać (także w związku z dekompozycją opozycji politycznej) zmiany w informowaniu społeczeństwa o tym, co się u nas dzieje: przekaz medialny winien się skupić na ugruntowywaniu spraw z rzeczonego katalogu, w miejsce dotychczasowych komentarzy o incydentach politycznych, które nie służą kształtowaniu pozytywnych opinii społecznych o roli Polski w świecie.
 
Deklarowana obecnie pełna współpraca prezydenta, rządu i parlamentu dobrze rokuje na wykorzystanie wszelkich instrumentów politycznych dla realizacji zamierzeń z tego  katalogu. W tworzonym Centrum Analiz Strategicznych, którego powstanie zapowiedział premier Mateusz Morawiecki w sejmowym expose, a które ma rozpocząć pracę w strukturach Kancelarii Premiera w pierwszej połowie 2018 r. sprawy te winny zająć poczesne miejsce.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

15-01-2018 [12:03] - Jabe | Link:

Siergiej Ławrow dyplomatycznie dał do zrozumienia, że dla Rosji jesteśmy narzędziem w rękach USA, które ma siebie za siłę sprawczą.

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

15-01-2018 [18:30] - Zygmunt Korus | Link:

Ławrow się odezwał z nadzieją, bo rząd nasz "popuścił"... Nie ma "jastrzębia" Macierewicza, nie zaszkodzi wrzucić szczura, żeby prorosyjskie towarzystwo dostało masełko do poślizgu... Jak to Ruscy są otwarci na dobrosąsiedzką współpracę. Zresztą można się było tego spodziewać...

Obrazek użytkownika Jabe

15-01-2018 [23:39] - Jabe | Link:

Wydawało mi się, że do dialogu na podstawie wzajemnego uwzględniania interesów zawsze byli skłonni. Dymisja Antoniego Macierewicza stawia pod znakiem zapytania priorytet dla WOT, ale Amerykanów nikt nie wyrzuci, a to Rosję obchodzi. To oni już załatwią między sobą. Zgaduję więc, że nie ma zasadniczej zamiany stanowiska. Wygląda wręcz na to, że Rosja upatruje szansy w pomocy Polsce w korzystnym dla nas uregulowaniu stosunków z USA w ramach najściślejszej, wzajemnie korzystnej, pragmatycznej współpracy. Ciekawe tylko, co w zamian.

Obrazek użytkownika Pers

15-01-2018 [14:31] - Pers | Link:

Z Rosją nigdy nie unormujemy stosunków (a jest to dla Polski bardzo ważne) dopóki w Polsce nie będą rządzić politycy myślący po polsku. Obecnie myślenie jest żydowsko-amerykańskie. Poprzednie było żydowsko-niemieckie. Tą drogą daleko nie zajdziemy bo za kilka lat (a może mniej) USA się wypną na Polskę. To więcej niż pewne bo zdarzało się już wiele razy i zostaniemy z ręką w nocniku.

Obrazek użytkownika HenrykHenry

15-01-2018 [18:02] - HenrykHenry | Link:

Co za belkot ... i wnioski  jakies ...  
Sens mowy Lawrowa jest calkiem inny

Obrazek użytkownika Adam66

15-01-2018 [20:32] - Adam66 | Link:

@HenrykHenry - To jaki jest sens mowy Ławrowa?  Rozwinięcie tezy będzie mile widziane...