Astma i sport

  Wczoraj [13.12.2017] sportowy świat obiegła sensacyjna wieść: Chris Froome, zwycięzca tegorocznych wyścigów kolarskich Tour de France i Vuelta d'Espana został przyłapany na dopingu podczas Vuelty.  Dowiedzieliśmy się, że:

  "W organizmie Christophera Froome'a stwierdzono podwyższony poziom salbutamolu, leku na astmę. Dozwolona dawka to 1000 nanogramów na mililitr, natomiast kolarz przekroczył ją dwukrotnie. Zawodnik broni się, że zwiększył dawkę leku z powodu choroby. - Podczas ostatniego wyścigu w Hiszpanii czułem się gorzej. Lekarz zalecił mi, żebym zwiększył dawkę salbutamolu - tłumaczy Froome. - Mam astmę, używam inhalatora, ale z głową, w dozwolonych dawkach  (...)
  Kolarzowi z grupy Team Sky grozi utrata zwycięstwa w ostatnim wyścigu Vuelta a Espan i dyskwalifikacja. W takim przypadku nie mógłby wystąpić w przyszłym roku w Giro d'Italia i Tour de France.
Froome to jeden z najlepszych kolarzy w historii. W jednym roku wygrał zawody Vuelta a Espana i Tour de France, zdobył dwa brązowe medale na igrzyskach olimpijskich w jeździe na czas oraz jeden w mistrzostwach świata. W październiku Froome został uznany najlepszym kolarzem w 2017 roku według "Velo Magazine"." {TUTAJ}.

  Ta informacja bardzo mnie zmartwiła.  Oglądałam w telewizji oba te wyścigi i podziwiałam wyczyny Froome'a.  Być może jednak w istocie wygrywał.... inhalator.  Dzisiaj Froome stwierdził, że używał leków na astmę od dziesięciu lat, czyli od czasu, gdy został zawodowym kolarzem.  Co więcej poprzednik Froome'go, Bradley Wiggins także brał leki na astmę:

  "Tymczasem z dokumentów, które rosyjska grupa hakerów „Fancy Bears” wykradła ze Światowej Agencji Antydopingowej i opublikowała w Internecie, jasno wynika, że Wiggins trzykrotnie używał triamcynolonu. To wyjątkowo silny kortykosteroid, który przypisuje się w niektórych przypadkach. W 1999 roku podczas Tour de France wykryto go w organizmie... Lance'a Armstronga. Amerykaninowi udało się wtedy uniknąć konsekwencji. Wiggins brał go ze względu na astmę oskrzelową, na mocy obowiązującego prawa, pozwalającego na stosowanie niektórych środków uznawanych za zabronione „dla celów terapeutycznych”. Niektóre z tych zezwoleń, szczególnie dotyczące silnych i słabo zbadanych preparatów na astmę, wyglądają podejrzanie, niczym zalegalizowany doping." {TUTAJ}.

  Problemy z astmą nie dotyczą tylko kolarstwa.  Marit Bjoergen, słynna norweska biegaczka narciarska, przyznała, iż:

  " Przeszłam wiele badań, które wykazały, że jestem uprawniona do stosowania preparatu symbicort, który, jak udowodniono, nie jest środkiem zwiększającym wydolność” – napisała biegaczka w oświadczeniu prasowym.
"Bez tych środków nie byłabym najlepsza na świecie, tak jak Martin” – podkreśliła Bjoergen." {TUTAJ}.

  Władze sportowe nie tylko dla "astmatyków" są tak łaskawe.  Oto, jak napisał bloger HareM {TUTAJ}:

  "Afryka, wiedząc że ostatnio lekkoatletyczny świat pozwala jej już prawie na wszystko, postanowiła pójść po bandzie i wystawiła do biegu na 800 m trzech... mężczyzn. Naprawdę. Mieliśmy więc, jak to lubi ostatnio mówić Jaroński redaktor, dwa wyścigi. Wyścig pań, w którym startowało 5 Europejek, i wyścig nie wiem jak to nazwać czego, w którym obsada była trzyosobowa. Oczywiście, z powodu posiadania w organizmie znacznie większej ilości testosteronu, trzy osobniki koloru ciemnego (dla potrzeb tego tekstu proponuję określać je dalej TCO) wyprzedziły całą resztę zdecydowanie, czemu dziwić  może się tylko nawiedzony zwolennik równości płci oraz wierchowka Międzynarodowej Federacji Lekkoatletycznej.".

  Astmatycy, hermafrodyci....  Ciekawe - kogo jeszcze władze sportowe dopuszczą do zawodów?
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika bercik1964

14-12-2017 [23:48] - bercik1964 | Link:

Roboty... już niedługo :)

Obrazek użytkownika elig

15-12-2017 [11:52] - elig | Link:

abelart
Robert Korzeniowski, Otylia Jędrzejczak, Leszek Blanik - astma.
Michał Jeliński -- złoty medal IO w Pekinie i czterokrotny mistrz świata w czwórce podwójnej [wioślarstwo] - cukrzyk, leczył się insuliną za zgodą WADA. 
Ciekawym przykładem jest Tomasz Sikora. Miał astmę, zrezygnował jednak ze stosowania leków. Jego sukcesy [srebro w Turynie IO 2006] mają szczególną wartość.
 Odpowiedz14.12.2017 21:50