Mateusz Morawiecki ma być kimś więcej niż tylko Premierem RP

Beata Szydło była świetnym Premierem. Wzbudzała zaufanie i sympatię. Oceny jej pracy oraz całego rządu rosły z miesiąca na miesiąc. W mojej opinii była najlepszym premierem w historii Polski od 1989 roku. Nie mam wątpliwości, że gdyby kontynuowała swoją misję na stanowisku Premiera RP, jej notowania utrzymywałyby się na wysokim poziomie.

Wiele osób zgadzających się z powyższą oceną pracy Beaty Szydło zadaje sobie pytanie, dlaczego w takim razie doszło do zmiany na stanowisku Premiera. Aby zrozumieć tę sytuację, należy w pierwszej kolejności uświadomić sobie, że Zjednoczona Prawica nie jest żadnym monolitem. To bardziej konglomerat - konfederacja różnych środowisk i ruchów politycznych skupiona wokół nadrzędnych celów, wspólnych dla wszystkich. Oprócz wspólnych celów najważniejszym spoiwem, które łączy elementy tworzące obóz rządzący, jest człowiek - Jarosław Kaczyński. Niekwestionowany lider, który rządząc silną ręką, potrafi przyhamować ambicje poszczególnych przedstawicieli obozu czy skorygować prowadzoną politykę, gdy działania władzy budzą zbyt wiele kontrowersji. Gdyby zabrakło Jarosława Kaczyńskiego, to zamiast Zjednoczonej Prawicy w krótkim czasie powstałaby Rozdrobniona Prawica - doszłoby do rozbicia dzielnicowego obecnego obozu władzy na poszczególne księstwa, które zamiast współpracować, zaczęłyby ostro rywalizować o władzę i wpływy. Jarosław Kaczyński jest świadomy tego, co stanie się, gdy go zabraknie. Jak każdy człowiek jest też świadomy nieuchronnych konsekwencji upływu czasu i dlatego postanowił przygotować swój polityczny testament. Z jakichś powodów Jarosław Kaczyński uznał, że Beata Szydło nie poradzi sobie z zadaniem utrzymania jedności Zjednoczonej Prawicy. Nie wybrał też na swojego następcę żadnego z liderów grup i stronnictw działających w ramach obozu władzy (aby nie wzmacniać żadnej ze stron i nie antagonizować pozostałych wobec ewentualnego wybrańca). Jarosław Kaczyński postawił na człowieka z zewnątrz. Mateusz Morawiecki został wskazany przez Jarosława Kaczyńskiego nie tylko na nowego Premiera, ale także (co w mojej ocenie jest najważniejsze) na następcę Prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

Oczywiście Jarosław Kaczyńskie nie odejdzie z polityki z dnia na dzień. Przechodzenie lidera Zjednoczonej Prawicy na polityczną emeryturę to proces, który zajmie lata. Pierwsza faza będzie bardzo wymagającym testem dla Mateusza Morawieckiego. Nawet Jarosław Kaczyński, mimo iż wskazał Mateusza Morawieckiego na Premiera RP, nie ma pewności, że poradzi on sobie w nowej roli. Mówi się, że decyzja o nominowaniu Mateusza Morawieckiego na premiera nie zadowoliła nikogo. Dlatego przed nowym Premierem trudne zadanie koordynacji współpracy w ramach rządu pomiędzy ministerstwami, a także pomiędzy gabinetem a większością parlamentarną. Jeśli Mateusz Morawiecki poradzi sobie z tym zadaniem, a także zgodnie z zapowiedziami doprowadzi do przyspieszenia rozwoju gospodarczego, to wtedy nastąpi drugi etap, czyli stopniowe usamodzielnianie się Premiera w stosunku do Jarosława Kaczyńskiego. Trzecim i ostatnim etapem będzie przekazanie Mateuszowi Morawieckiemu kontroli nad partią i całym obozem Zjednoczonej Prawicy.

Ja będę trzymać kciuki za sukcesy Mateusza Morawieckiego na stanowisku Premiera. Od jego powodzenia zależy, czy "dobra zmiana" będzie kontynuowana. A panu Jarosławowi Kaczyńskiemu życzę dużo zdrowia i mam nadzieję, że polityczna emerytura to cały czas bardzo odległy scenariusz.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

11-12-2017 [13:24] - Jabe | Link:

Pisze Pan, że Jarosław Kaczyński jest niekwestionowanym liderem, by zaraz napisać, że uznał, że Beata Szydło nie poradzi sobie z zadaniem utrzymania jedności. Czy utrzymanie jedności nie jest właśnie powinnością lidera?

Gorączkowe szukanie sensu.

Obrazek użytkownika ruisdael

11-12-2017 [13:39] - ruisdael | Link:

Z wielkim zainteresowaniem przeczytałem Pańską opinię, a szczególnie dot. Pani Beaty Szydło.

Obrazek użytkownika Dorota M

11-12-2017 [15:07] - Dorota M | Link:

Tymczasem szykuje się odwołanie min. Macierewicza. Duda kiedyś powiedział, że nie dokona zaprzysiężenia ministra. Jeżeli JK się ugnie i pozwoli na odwołanie AM, to znaczy, że zaczęły się rządy prezydenckie, co oznaczałoby rządy WSI

Obrazek użytkownika xena2012

11-12-2017 [15:46] - xena2012 | Link:

Rządy prezydenckie już się zaczęły. Prezydent postanowił nie szarpac się w negocjacjach o poszczególnych ,nielubianych przez niego ministrach tylko zaczął od góry.Dymisjonujac Szydło uzyskał pełną swobodę nad rządem i teraz może odwoływać i mianować kogo chce, jak rozumiem swoich ludzi .

Obrazek użytkownika Art

11-12-2017 [16:22] - Art | Link:

"Jest pan moim premierem"-PAD do PMM.
I wszystko jasne.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

11-12-2017 [17:09] - RinoCeronte | Link:

Spoko - popatrzymy zobaczymy.

Obrazek użytkownika Jabe

11-12-2017 [16:36] - Jabe | Link:

Przecież to nie on ją zdymisjonował. Nie może odwoływać i mianować, kogo chce, bo do tego jest potrzebna większość w sejmie.

Obrazek użytkownika Dorota M

11-12-2017 [17:04] - Dorota M | Link:

Nie rozumiem dlaczego w mediach komentatorzy mówią, że Duda nie jest zadowolony z dymisji Premier Szydło. Zakłamanie, lub kompletny brak rozeznania poraża. Mówię oczywiście o naszych mediach, bo innych nie oglądam. 

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

11-12-2017 [19:00] - zbieracz śmieci | Link:

Twoje uwiebienie dla dudaczewskiego jest znane ale pozbawia racjonalnego myślenia.
On jak chce to wiele może i juz pokazał swoją destrukcję ale nie możę ani odwoływać ani powoływac ministrów ,to są kompetecje premiera zawarowane w Konstytucji.Dziś jak byk było widać ,że jest tylko notariuszem ,spisał iprzepisał ale kontrasygnata była premiera.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

11-12-2017 [17:55] - zbieracz śmieci | Link:

Nie mógł nie powołac Pana Macierewicza skoro go premier umieścił na liście.Listę ustala premmier ,dukaczewski ja przepisuke i podpisuje be żadnych zmian bo jeszcze na koniec musi byc kontrasygnata premiera.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

11-12-2017 [16:51] - zbieracz śmieci | Link:

Tutaj wiek Prezesa nie mażadnego znaczenia bo przecież przewodniczący PKW ma 75 lat i totaniacy twierdzą ,że młody i mógłby dalej ,ze ho,ho,podobne opinie wystawiają innym swoim poplecznikom.Prezes ma na plecach cięzki wór i tym worem jest śmierć brata bliżniaka i na dodatek jednojawego,warto poczytac jak szczególne więiz łączą takich bliżniaków i jestto udowodnione naukowo ,że gdy jeden odczuwa ból to drugi ma to samo mimo ,że może być tysiące kilometrów dalej i nic nie wiedzieć.Ta zbrodnia na bliskich i pozostałych ,szukanie dowdów ,walka z agentura musiały pozostawic ślad i to zręcznie wykorzystują falszywi przyjaciele i agentura.
Wszystko się skończy w kwietniu przyszłego roku gdy zostana ogłoszone wyniki śledztwa prowadzonego przez Macierewicza i o tym totalniacy też wiedzą stąd atak juz tylko na Macierewicza bo wiedż ,że wiedza jego jest ogromna i nie pomoże chowanie aneksu pod dywan bo nie jest taki głupi aby się nie zabezpieczyć w kopię..
Swoje zrobiły rozmowy z dudaczewskim do których został zmuszony wetami ,zmuszony do rozmów z człowiekiem który nie tylko zdradził wyborców ale nade wszystko jego osobiście bo było nie bylo ale Prezes go protegował.
Jednego jest na pewno świadomy ,głowa Pani Premier za podpisanie ustaw była tego warta na dziś a co na jutro to się przekonamy.Morawiecki na miejsce Prezesa to mrzonki pisane palcem na wodzie z wielu przyczyn -jest obcym ciałem mimo ,że go w przyspieszonym tempie przyjęto do PIS..
Bedzie zawsze obcym chociaż róznej maści najmimordy z prawej strony pompuja go niemiłosiernia i prawie już zrobili go bustfem co prawda takim jeszcze gorszym niz słoneczko peru ale wszystko przed nim do czasu...!
 

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

11-12-2017 [17:51] - zbieracz śmieci | Link:

Jest Pan moim premierem-naprawdę...?
No to dzis totalniacy zawyją a ja z lubością sobie posłucham i pooglądam łże 24 bo tego sobie odpuścić nie mogę.
Ktoś tu pisał ,że Prezes juz słabowity....

Obrazek użytkownika OLI

11-12-2017 [18:26] - OLI | Link:

Rząd zaprzysiężony w starym składzie, co poczytuję za plus. Morawiecki zyskuje na czasie. Gdyby teraz pozwolił wyjąć ze dwie-trzy cegiełki, demontaż byłby już rozpoczęty.
Prezydent sprawiał wrażenie, że liczył na więcej, i przy wręczaniu nominacji "siłował się" z Morawieckim na ręce, trochę jak Macron z Trumpem.
Morawiecki na pewno będzie wymieniał różnych ministrów, ale na starcie nie pozwolił się "rozjechać".
Faktem jest, że dzisiaj, tak samo jak w piątek, Duda dał poznać, że miał zastrzeżenia do Szydło. Sądzę, że najbardziej o to, że nie wylała tych ministrów, których on jej wskazał do usunięcia. W piątek podziękował jej  nie za współpracę, tylko za "chwile współpracy". Dziś przypomniał, że z poprzednim rządem współpraca chwilami zgrzytała i zapowiedział, że sobie tego więcej nie życzy.
Więc Dudaczewski już nie był taki cały w skowronkach, tylko raczej maskujący niezadowolenie pod oficjalnym tonem i mentorstwem. Chwilami w głosie słychać było nacisk i irytację.

Więc pewnie będzie się działo. Szczerski już przymierzał ministerskie zarękawki i w mediach gadał jak na przyszłego ministra przystało, a dziś się okazało, że musi poczekać. Zapewne się doczeka, ale mam nadzieję, że to nie będzie za darmo.
Nie wiem, kim do końca jest Morawiecki, ale dzisiejszy dzień to dla mnie pociecha, bo PiS nie oddał pola Dudzie "za bezdurno".

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

11-12-2017 [19:59] - zbieracz śmieci | Link:

Szcerski na ministra MSZ ,to wieczny kandydat dlatego ,że safand  uła i ma poważny problem z szybkim przekazem tego co sobie umyslił.
Dlaczego nikogo nie ruszył Morawiecki tak na zdrowy ogląd to jedno zdanie za duzo zdecydowało "jest pan moim ministrem".
Na dudaczewskiego wylewali beczkowozy gnojownicy ,na jego żone i córke a po nim jak by był z teflony ,spływało ale Morawiecki jak każdy normalny człowiek sie szanuje i na starcie nie pozwolił sobie na robienie popychadła.
Miodzio na moje serce gdy on tak sobie na górnym C jak zwykle przemawiał to Pan Macierewicz ogladał sufit ale juz Pan Zibro wpatrywał sie w niego ponurym wzrokiem jakby go oceniał na ile lat pobytu bynajmniej nie w sanatorium go przypasować..

Obrazek użytkownika OLI

11-12-2017 [21:08] - OLI | Link:

Wirtualna Polska to coś dużo gorszego od magla, niemniej, jak cytuje wymianę informacji pomiędzy Wyszkowskim i Cenckiewiczem, to czytam.

"Klucz do odczytania ruchu Mateusza Morawieckiego, przedstawił natomiast w rozmowie ze Sławomirem Cenckiewiczem Krzysztof Wyszkowski. To zaufany przyjaciel ministra obrony, dlatego jego słowom można dać wiarę.
”Sławku - ja widziałem POLECENIE wydane ’swojemu premierowi’ usunięcia Macierewicza w najbliższym czasie. Macierewicz został tylko na prośbę Morawieckiego, żeby nie łączyć jego powołania z dymisją Antoniego” - napisał na Twitterze były opozycjonista.
Jeżeli ten wariant się potwierdzi, faktyczny skład gabinetu poznamy dopiero w styczniu, albo w lutym. I dopiero wtedy będzie można stwierdzić, jak głębokie zmiany w partii naszykował Jarosław Kaczyński. I czy prawdą jest, że wraz z Macierewiczem, pożegnamy się z ministrami: spraw zagranicznych, środowiska, cyfryzacji czy infrastruktury."
https://opinie.wp.pl/marcin-ma...

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

11-12-2017 [21:53] - zbieracz śmieci | Link:

Bez wątpienia tego chciał dudaczewski od Morawieckiego ale to tylko chciejstwo bo po drugiej stronie jest Prezes a on czego jak czego ale usunięcia Macierewicza sobie nieżyczy chyba ,że ktoś wierzy w brednie jakoby Pan Macierewicz cos na Prezesa miał i tym go szantażuje.Ktoś chce w brednie rozpuszczane przez platfusów to niech wierzy.
Wyszkowski chyba ma czapke niewidkę i łazi sobie bezkarnie po pałacowych biurach przeglądąjac papiery-fantasmagoria
Wiedział co wałęsna powiedział o swojej współpracy z sb ale nie powiedział a powiedział dopiero gdy było po ptokach.

Obrazek użytkownika xena2012

11-12-2017 [20:25] - xena2012 | Link:

Tak czy inaczej ministrowie którym się dziś upiekło i tak nie będą mieli przyjemnych i wesołych Świąt ani Nowego Roku.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

11-12-2017 [21:19] - zbieracz śmieci | Link:

Sppokojna twoja rozczochrana każdy bedzie miał takie świeta na jakie sobie zasłużył ,śpiewanie kolęd z solochem a w pałacu śpiewac będą wsioki podmoskowoje wieczera to fajnie i wesoło..

Obrazek użytkownika ExWroclawianin

12-12-2017 [01:37] - ExWroclawianin | Link:

zbieracz smieci

I tu bym sie zgodzil.....tylko dlaczego NIKT nie naciska aby zrobic "czystke" wokol Adriana Judy z jego oficerow WSI nominowanych przez Kozieja i komorowskiego (kon trojanski w palacu prezydenckim) i ktorzy to beda spiewac zamiast "Lulajze Jezuniu"......"Podmoskowskoje wieczera" ??? To jest oczywiste........dlaczego nikt wczesniej nie zauwazyl tego "otoczenia" prezydenta RP? Gdzie byli dziennikarze???
Bolszewickie zlogi wokol Adriana sa NADAL DOWODEM ze prezydent jest przeciwko Polakom i stoi po stronie "wewnetrznych Moskali i volksdeutschy" czyli naszych wrogow....
Nikt z tych "pseudo-decydentow" z Dudaczewskim na czele nie odwazy sie ruszyc A.Macierewicza bo on jest juz czlowiekiem spoza "warszawskiego rzadu" a jest czlowiekiem generala Jamesa Mattisa i Donalda Trumpa. To Antoni jako jedyny minister MON-u RP byl przyjmowany z najwyzszymi honorami z polskim hymnem narodowym w Pentagonie. Amerykanie "weszli" w ten uklad i popieraja i popierac beda polska inicjatywe "Trojmorza". Dlatego juz rozmowili sie z M.Morawieckim i "wysylaja" do Polski jeden z najwiekszych bankow inwestycyjnych USA jakim jest JP Morgan. USA i Polska maja w Europie Srodkowo-Wschodniej wspolne interesy. Jakie? Stworzenie silnego obszaru gospodarczo-militarno obronnego "miedzymorza" ktory bedzie przeciwwaga dla niezdrowej i niebezpiecznej wspolpracy na linii Berlin-Moskwa. USA takze beda zainteresowane aby Polska wspolpracowala z Chinami przy budowie "jedwabnego szlaku". USA poprzez Polske beda miec kontrole nad tym szlakiem i jego "koncowka" w Europie. Tutaj wspolpraca Polski z USA bedzie bardzo "zacisnieta".
Polska w ten sposob staje sie oprocz Bliskiego Wschodu drugim najwazniejszym geostrategicznym miejscem dla polityki USA bo bedzie jednoczesnie kontrolowac nie tylko coraz bardziej wrogie USA Niemcy i Rosje ale jeszcze i komunistyczne Chiny !!!
Niewykluczone ze USA w 2018 znacznie zwieksza swoja obecnosc militarna w Polsce oraz rozpoczna wspolprace gospodarczna z calym regionem na niespotykanym dotad poziomie. Polska gdy tylko wykorzysta ten czas to moze stac sie gospodarczo "Korea Poludniowa" na tym obszarze. Do tego nie beda chcieli dopuscic nasi odwieczni wrogowie Niemcy i Rosjanie. Tylko podzielona wewnetrznie, slaba politycznie i gospodarczo Polska bedzie "dobrym partnerem" dla Berlina i Moskwy. Wtedy mozna bedzie wrocic do "platformiarskiego" (PO, PSL) neokolonialnego wyzysku Polski z najgorszymi konsekwencjami dla Polakow. Polacy znowu beda II-III Kategorii obywatelami w swoim kraju gdzie obcy beda decydowac o naszym losie. Zero perspektyw na lepsze zycie. Dlatego bardzo wazne bedzie aby zasypac podzialy w Polsce i aby WSZYSCY POLACY sie zjednoczyli w imie tego tak szczytnego celu jakim bedzie BEZPIECZENSTWO I DOBROBYT Polakow. Bedziemy znowu sami jako Polacy decydowac o swoim rozwoju i losie. Wtedy zadbamy tez o przyszle pokolenie Polakow ktorzy nie beda musieli emigrowac za chlebem!

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

12-12-2017 [09:00] - zbieracz śmieci | Link:

Na prawie wszystko...! Amen.Pozdrowienia .

Obrazek użytkownika ExWroclawianin

12-12-2017 [18:10] - ExWroclawianin | Link:

zbieracz smieci:

Czy cos pominalem? Co?

Pozdrawiam z New Jersey USA

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

12-12-2017 [21:52] - zbieracz śmieci | Link:

Dobry wieczór dla byłego mieszkańca Festung Breslau a bliskiej też memu sercu!
Różnice dotycza Chin ,państwa zalewającego świat swoimi produktami i dalej jest to chłam ich rodzimej pomysłowosci albo produkcja zlecona    kosztem miejsc pracy  w Europie,USA i Polsce.Juz Obama zrozumiał ,że to poszło za daleko i przymuszał firmy amerykańskie do powrotu..Każdee miejsce pracy które powstało w Chinach to utracone miejsce pracy w Europie,Polsce I USA.
Temat złozony ale Pan Macuierewicz I Pani Premier Szydło rozumieja ajkie zagrożenia niesie dalsza ekspansja Chin i wiedza ,że nie należy im w tym pomagac ale utrudniać .
Dudaczewski po powrocie z Chin gotów był kitajcom nieba przychylić natomiast Pan Macierewicz odmówił sprzedazy gruntu pod budowe ich bazy przeładunkowej w Łodzi i to jest jeden z powodów nienawiści do szefa MON ,powód podstawowy przykrywany sztucznie kreowanymi róznicami.
Ta forma globalizacji to zbudowanie na własne życzenie mocarstwa militarnego i nieprzewidywalnego.To takie po łebkach moje podejście do tematu ale jest problem z Chinami i musi być rozwiązany.
Jeszcze wszystko podlane oszustwem bowiem nigdy żadna karawana kitajców nie dotarla do Europy a Jewabny Szlak konczy ł sie gdzieś w Samarkandzie gdzie przez przymusowy wykup towar przejmowali inni .

Obrazek użytkownika ExWroclawianin

13-12-2017 [04:03] - ExWroclawianin | Link:

Drogi zbieraczu smieci.....

Ja urodzilem sie prawie w szczycie krwawych stalinowskich lat kiedy "polscy wewnetrzni Moskale", sowieci i zydowstwo z UB szalalo mordujac Polakow w wiezieniu na Kleczkowskiej czyli juz pare lat po tym jak tam byl Festung Breslau, sobacza nazwa. Zreszta nie cierpie Krzyzakow i ich sobaczej mowy. Pies im lizal mordy. Natomiast faktem jest ze komunistyczne Chiny sa i beda problemem w przyszlosci nie tylko dla Polski, USA , EU ale samej Rosji i bardzo dobrze. Ale dzieki wspanialemu przywodztwu Prezydenta Trumpa Ameryka sie w pore obudzila i odbuduje swoja potege nie tylko gospodarcza ale przede wszystkim militarna! Dzisiaj chinskie PKB to zaledwie 75% PKB USA, a wiec jeszcze im daleko. Trump wycofuje juz powoli wszystkie firmy amerykanskie obnizajac w USA podatek korporacyjny z 35% do 20% oraz ustanawia bardzo wysokie cla zaporowe na towary amerykanskie ale jeszcze produkowane w Chinach. Obnizka podatku to bedzie kolejny potezny boom gospodarczy w USA. Japonia juz zadeklarowala zainwestowanie w USA okolo  $350-$400 mld. Trump wkrotce zlozy zamowienie na zbudowanie 12 nowych najbardziej nowoczesnych atomowych lotniskowcow + przeznaczyl blisko $ 60 mld dla amerykanskich weteranow i wojska na cele socjalne. Pan Macierewicz ma bardzo silne oparcie w administracji Trumpa i przyjmowany jest z najwyzszymi honorami i traktuja go tutaj nadzwyczaj dobrze i powaznie. To jest dobry znak. Administracja Trumpa likwiduje tysiace roznych prawnych ograniczen w kazdym miesiacu i tym samym odblokowuje "produkcje nosnikow energii", otwiera sie z powrotem wydobycie wegla kamiennego w Pennsylvanii i Zachodniej Wirginii, nadprodukcja "gazu lupkowego" skutkuje duzym eksportem, etc. Zwieksza sie wydobycie ropy naftowej i juz dzisiaj mozna powiedziec ze USA sa samowystarczlne i nawet zaczely exportowac skroplony gaz, rope. Bezrobocie blyskawicznie spada i juz trabia ze pod koniec 2017 bedzie okolo 3.8 %.
Kongres i Senat uchwalily obnizke podatkow dla obywateli tak ze na pierwsze zarobione $ 12 000 jest $ 0 podatku !!! USA zaczely podazac w bardzo dobrym kierunku !!! Po raz pierwszy od paru lat Prezydent Trump publicznie powiedzual: Wesolych Swiat Bozego Narodzenia!  czyli Happy and Merry Christamas !!!