Wicepremier Morawiecki - w tym roku 30 mld zł ...

Wicepremier Morawiecki - w tym roku 30 mld zł z uszczelnienia podatkowego

1. Wczoraj na Kongresie 590 w Jasionce pod Rzeszowem wicepremier Mateusz Morawiecki podczas swojego programowego wystąpienia poinformował, że w tym roku w budżecie będzie o 30 mld zł więcej z tytułu uszczelnienia systemu podatkowego.

Jego zdaniem, co najmniej 20 mld zł uda się uzyskać z uszczelnienia podatku od towarów i usług (VAT), pozostałe 10 mld zł z innych tytułów podatkowych głównie akcyzy i podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

To rzeczywiście nie lada sukces ministra finansów, ale i całej większości parlamentarnej, ponieważ to głównie zmiany w ustawach podatkowych, ale także w kodeksie karnym doprowadziło to poprawy efektywności w ściąganiu podatków.

Ważną decyzją było także powołanie Krajowej Administracji Skarbowej(KAS), czyli połączenie służb skarbowych i administracji celnej, co zdecydowanie bardziej skutecznie niż do tej pory, pozwoliło na ściąganie podatków w eksporcie i imporcie.

2. Nie ma jeszcze danych dotyczących wykonania budżetu państwa po 10 miesiącach tego roku (będą upublicznione pod koniec listopada), ale już po wykonaniu budżetu państwa po 9 miesiącach widać, że dodatkowe dochody podatkowe w wysokości 30 mld zł są możliwe.

Po upływie 9 miesięcy tego roku zrealizowano 262,3 mld zł tj. 80,6% planowanych dochodów, 258,5 mld zł tj. 67,2% planowanych wydatków, co oznacza nadwyżkę budżetową w wysokości 3,8 mld zł, zamiast planowanego deficytu (całoroczny deficyt został zaplanowany w wysokości 59,3 mld zł).

Według dostępnych danych jest to pierwsza od 1992 roku (a więc od 25 lat) nadwyżka budżetowa w Polsce po 9 miesiącach realizacji budżetu (nadwyżkę budżetową osiągnął również rząd Jarosława Kaczyńskiego w 2007 roku, ale miała ona miejsce tylko I półroczu).

Według wstępnych szacunkowych danych za okres styczeń – wrzesień, dochody budżetu państwa były wyższe aż o 23,7 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego, przy czym dochody podatkowe wzrosły aż 15,2% r/r.

Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że w okresie styczeń – wrzesień odnotowano wzrost dochodów we wszystkich rodzajach podatków w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego (na szczególną uwagę zasługuje jednak wzrost dochodów z VAT-u o ponad 23,3% i CIT o blisko 12,6%).        

3. I tak dochody z podatku VAT były wyższe aż o 23,3% tj. o 22,4 mld zł, dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe, o 3,9 % czyli o ok. 1,9 mld zł, z podatku PIT były wyższe o 8,3% tj. o około 2,9 mld zł, wreszcie z podatku CIT o 12,6 % tj. o około 2,5 mld zł.

Z kolei dochody z podatku od instytucji finansowych, (czyli tzw. podatku bankowego) wyniosły w okresie styczeń-wrzesień 3,2 mld zł, co oznacza, że jeżeli utrzymana zostanie ta dynamika całoroczne dochody powinny przekroczyć 4 mld zł i będą wyraźnie wyższe od tych zaplanowanych w budżecie z tego tytułu (3,9 mld zł).

A więc dochody z 4 podstawowych podatków (VAT, akcyza, PIT i CIT), były wyższe aż o 29,7 mld zł za 9 miesięcy tego roku w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, a razem z tzw. podatkiem bankowym, (który w poprzednim roku jeszcze nie obowiązywał w okresie styczeń-luty), aż o 32,9 mld zł o tych z roku poprzedniego.

Dodatkowym dochodem budżetu do tej pory, była także wpłata 95% zysku wypracowanego przez NBP w roku 2016, przy czym środki z tego tytułu w wysokości 8,7 mld zł wpłynęły do budżetu państwa w czerwcu tego roku.

4. A więc już za 9 miesięcy tego roku wpływy podatkowe były wyższe o blisko 30 mld zł niż w roku ubiegłym, a razem z podatkiem bankowym aż 33 mld zł i zapewne przez 3 ostatnie miesiące tego roku, będą dalej rosły.

Ale w oczywisty sposób część tego wzrostu dochodów podatkowych, będzie wynikała także ze wzrostu gospodarczego (spodziewany wzrost 4,2% PKB), więc wg szacunków ministra z samego uszczelnienia, wpływy podatkowe będą wyższe o około 30 mld zł.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

18-11-2017 [08:36] - Marek1taki | Link:

W tym roku min. Morawiecki wycisnął grosiwo od złodziei Vat, w przyszłym podniesie ZUS nie złodziejom, tylko pracującym. A wszystko to, bo nas kocha. Jak swój budżet.

Obrazek użytkownika Marek1taki

18-11-2017 [08:49] - Marek1taki | Link:

To co dobre w USA nie może się sprawdzić w Polsce?
http://nczas.com/wiadomosci/am...

Czy też w gospodarce jak w sądach musi się wiele zmienić, aby wszystko pozostało po staremu?

Obrazek użytkownika mmisiek

18-11-2017 [17:41] - mmisiek | Link:

Nie trzeba szukać aż za oceanem.
Rumunia - obniżka VAT z 24 do 20%, likwidacja ponad 100 (sic) opłat administracyjnych, obniżka podatku dla firm 1-osobowych do 3%...
Efekt?
Wzrost PKB o ponad 8% w III kwartale br. (!)
Niestety naszym to się nie mieści w głowach i cała para idzie na coraz większe dociskanie pod nośnym propagandowo hasłem "uszczelniania".
 

Obrazek użytkownika Jabe

18-11-2017 [18:46] - Jabe | Link:

A jakie mają wpływy do budżetu, bo to jest istotne?

Obrazek użytkownika mmisiek

18-11-2017 [19:35] - mmisiek | Link:

Według medialnych doniesień - "rekordowe".

 

Obrazek użytkownika mmisiek

18-11-2017 [15:25] - mmisiek | Link:

Niedługo system będzie szczelny jak torba foliowa na głowie.
Ewidentne złodziejstwa to jedno, ale dokręcając śrubę mafiom należałoby ją luzować uczciwym. Tymczasem nic takiego się nie dzieje i wali się 'po wsiech'.

Z kolei patrząc na wyniki małych firm ewidentnie widać, że coś jest nie tak - jeśli przy takim wzroście PKB zyski są coraz mniejsze to przy pogorszeniu koniunktury będzie prawdziwy pogrom.

 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

18-11-2017 [18:04] - Imć Waszeć | Link:

A co innego mogą dziś zrobić urzędasy, które w każdym powiecie były aktywnie umoczone w przekręty mafii i dzięki PIS stracili większą część swoich zarobów pod stołem, dla których przecież i tylko poszli do pracy w urzędzie? Mogą tylko stosować formę strajku włoskiego, trzepać wszystkich, wsadzać malutkich, odstręczać i obrzydzać, licząc na to, że po wyborach znów będzie tak, jak było. Byle przeczekać PIS i znów będzie można się nakraść po sufit.

Obrazek użytkownika Jabe

18-11-2017 [18:51] - Jabe | Link:

Mogą trzepać maluczkich i wsadzać, bo władza daje im zielone światło. Liczy się dobrobyt budżetu.

Obrazek użytkownika mmisiek

18-11-2017 [19:08] - mmisiek | Link:

To nie tylko kwestia strajku włoskiego bo sęk w tym, że u nas nikt nigdy nie kontrolował ani nie kontroluje urzędów pod kątem opieszałości czy jawnych nonsensów. Nacisk jest dokładnie odwrotny - sam widziałem urzędników przy okazji jakiejś odgórnej kontroli jak przerażeni interpretowali przepisy w możliwie najbardziej restrykcyjny sposób aby się przypadkiem nie narazić.
Poza tym paraliż przez strajk włoski jest możliwy przede wszystkim w warunkach absurdalnego nagromadzenia najprzeróżniejszych przepisów. A te przepisy też przychodzą z góry.
No i trzecia sprawa, tych urzędników jest po prostu za dużo i nie mają co robić. Kiedyś dokładnie taki efekt obserwowałem nawet w całkiem małej prywatnej firemce - gdy było dla wszystkich dużo pracy to wszystko dosyć sprawnie się kręciło. W momencie zelżenia nudzące się kierownictwo natychmiast zaczynało się zajmować wymyślaniem kolejnych wewnętrznych "procedur". Tak to właśnie działa nawet w małej skali, cóż dopiero wielkiej...
 

Obrazek użytkownika Marek1taki

18-11-2017 [19:14] - Marek1taki | Link:

Trzeba dawać wędkę a nie rybę. I tę zasadę stosuje rząd. Daje urzędnikom wędkę aby łowili płotki. A jest co ograniczać. Chociażby wydatki miast na stawianie słupków po chodnikach i znaków, i malowanie chodników na kolorowo, bo co było już do wybrukowania na kolorowo to już wybrukowali. To jest eldorado, nie trzeba wypłukiwać złota w Polsce, wystarczy sięgnąć ręką - właściwą.