Prezes kontra minister: o co teraz chodzi z tym Aneksem?

W ślad za: http://naszeblogi.pl/48425-aneks-wsi-wszyscy-klamia-co-pan-na-panie-prezydencie - przedstawiam suche cytaty z ostatnich dni „boju o Aneks” – dla sposobności wyrobienia sobie własnego zdania w tytułowej sprawie:
 
18 października https://wpolityce.pl/polityka/362863-macierewicz-ustawa-nie-przewiduje-mozliwosci-nieopublikowania-przez-prezydenta-raportu-dot-wsi
Antoni Macierewicz pytany w środę w Radiowej Trójce, czy prezydent Andrzej Duda powinien opublikować aneks do raportu dot. weryfikacji WSI, zauważył, że „ustawa nie przewiduje możliwości nieopublikowania raportu przez prezydenta”.
Jak zaznaczył ta sprawa jest „niesłychanie trudna ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2008 roku, który zakwestionował możliwość publikacji tego aneksu”.
Pan prezydent Lech Kaczyński nałożył wówczas na nas obowiązek dostosowania raportu
- dodał minister.
Są to wiadomości ciągle istotne i z tego punktu widzenia opinia publiczna powinna je posiadać, ale na pewno powinna posiadać służba kontrwywiadu wojskowego, która prowadzi postępowania związane z wiadomościami tam zawartymi - dodał szef MON.
Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński pytany w ubiegłym tygodniu w RMF FM, czy aneks WSI zostanie ujawniony, odpowiedział:
To jest decyzja prezydenta. Na razie prezydent podtrzymuje decyzję śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który nie zdecydował się na ujawnienie tego aneksu. Natomiast wypadałoby, żeby szef SKW troszeczkę miarkował się w słowach.
 
 
19 paź, 07:00 http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/wojna-o-aneks-wsi-macierewicz-stawia-warunki-prezydentowi/c6tsem3
Prezydent powiedział, że gdyby chciał upokorzyć Macierewicza, to by ujawnił aneks do raportu WSI. Ale nie zrobi tego, bo ośmieszyłby wówczas także własne państwo, a na to nigdy sobie nie pozwoli – tak bliski współpracownik prezydenta skomentował płynące z MON apele, by prezydent ujawnił aneks do raportu z likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych albo przekazał go Służbie Kontrwywiadu Wojskowego.
Wojna o aneks do raportu z likwidacji WSI na linii prezydent – MON przybiera na sile. Antoni Macierewicz (69 l.) twardo obstaje przy tym, że Pałac powinien opublikować ten dokument.
– Ustawa nie przewiduje możliwości nieopublikowania raportu przez prezydenta. Są to wiadomości ciągle istotne i z tego punktu widzenia opinia publiczna powinna je posiadać, ale na pewno powinna posiadać służba kontrwywiadu wojskowego, która prowadzi postępowania związane z wiadomościami tam zawartymi – tłumaczył wczoraj szef MON w radiowej Trójce.
Według naszych informacji prezydent nie zamierza jednak ulec naciskom Macierewicza.
– Ma w tej sprawie podobne zdanie jak śp. prezydent Lech Kaczyński (†60 l.), który nie chciał publikacji – mówi nam współpracownik Dudy. A prezydent Kaczyński w ostatnim wywiadzie-rzece z Łukaszem Warzechą (42 l.) mówił, że „jest sprawą dyskusyjną, czy w ogóle warto go publikować”. – Zastosowane tam sposoby wnioskowania nie znajdują mojej akceptacji. Niektóre z opisywanych tam związków przyczynowo-skutkowych nie są dostatecznie udowodnione – mówił.
 
publikacja: 20.10.2017  | aktualizacja: 21:50 http://www.tvp.info/34478445/kaczynski-czytalem-aneks-wsi-lepiej-bedzie-jesli-nie-zostanie-opublikowany
– Prezydent i prezes stoją na stanowisku, że nie ma potrzeby ujawniania tego aneksu mówił po spotkaniu w Belwederze rzecznik prezydenta, Krzysztof Łapiński.
– Ja należę do nielicznych ludzi, którzy czytali aneks. Naprawdę lepiej będzie, jeśli nie zostanie opublikowany – przekonywał już tydzień temu Jarosław Kaczyński.
– Prezydent i prezes stoją na stanowisku, że nie na potrzeby ujawniania tego aneksu. W tej chwili nie ma takiej konieczności – mówił po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim, prezydencki rzecznik Krzysztof Łapiński.
Chodzi o aneks WSI. Jego publikację zapowiadał podczas kampanii parlamentarnej minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Tymczasem prezes PiS wraz z prezydentem, podczas piątkowego spotkania w Belwederze, wypracowali wspólne stanowisko – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Jarosława Kaczyńskiego – aneks nie zostanie opublikowany.
– Ja należę do nielicznych ludzi, którzy czytali aneks. Naprawdę lepiej będzie, jeśli nie zostanie opublikowany. To jest moje głębokie przeświadczenie – cytuje „Gazeta Polska” słowa prezesa PiS, które miały paść tydzień temu w Spale.
Podczas zjazdu klubów „Gazety Polskiej” Jarosław Kaczyński miał przypomnieć także, że podobne stanowisko miał także śp. prezydent Lech Kaczyński.
– Naprawdę lepiej będzie, jeśli nie zostanie opublikowany. Nie dlatego, że tam są jakieś interesujące nazwiska. Z innych powodów. Mój brat nie podejmował takich decyzji pochopnie. Ja tę decyzję popierałem i popieram – stwierdził Jarosław Kaczyński.
Podobne słowa miały paść także podczas dzisiejszego spotkania w Belwederze. – Pan prezes wspominał, że na podobnym stanowisku śp. prezydent Lech Kaczyński – relacjonował po spotkaniu Łapiński.
 
Wydawałoby się, że kwestia „boju o Aneks” została ostatecznie wyjaśniona… ale nie!:
 
21.10.2017, godz. 08:33 http://niezalezna.pl/206467-mon-odnioslo-sie-do-slow-rzecznika-prezydenta-to-tk-nie-zgodzil-sie-na-publikacje-aneksu-wsi
Pełna treść komunikatu:
„Nawiązując do dzisiejszej wypowiedzi (20.10.2017 r.) rzecznika Prezydenta RP pana Krzysztofa Łapińskiego szef SKW informuje, że Trybunał Konstytucyjny orzeczeniem z dnia 28.06.2008 r. nie zgodził się na publikację Aneksu do Raportu WSI.
Zastrzeżenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczyły przede wszystkim publikacji nazwisk osób odpowiedzialnych za nieprawidłowości oraz prawa tych osób do odwołania się od decyzji Komisji Weryfikacyjnej.
Równocześnie Szef SKW przypomina, że w czerwcu br. zwrócił się do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o przekazanie do SKW Aneksu, a nie o jego publikację. Wynika to z obowiązków ustawowych nałożonych na SKW, w tym m.in. z przejęcia przez tę Służbę zadań Komisji Weryfikacyjnej po jej rozwiązaniu.”
 
Dlaczego chodzi o przekazanie szef SKW Piotr Bączek wyjaśniał dwa dni temu:
 
publikacja: 19.10.2017  | aktualizacja: 22:34 http://www.tvp.info/34463108/baczek-aneks-do-raportu-z-weryfikacji-wsi-powinien-byc-zwrocony-skw
aneks do raportu z weryfikacji WSI powinien zostać zwrócony Służbie Kontrwywiadu Wojskowego; SKW powinna otrzymać ten dokument także do bieżącej działalności – powiedział w programie „Minęła dwudziesta” szef SKW Piotr Bączek.
– W sytuacji rozwiązania komisji weryfikacyjnej to szefowie służb odpowiadają za całościowe uzupełnienia do raportu z weryfikacji, tak więc to szefowie służb są odpowiedzialni za następne aneksy, które mogą się pojawić w przyszłości, jak i za ten aneks, który został wytworzony w 2007 roku – mówił Bączek.
– To oznacza, że pan prezydent jedynie otrzymuje ten dokument do zapoznania się, do skonsultowania i albo podejmuje decyzję o jego publikacji, albo nie podejmuje takiej decyzji i w tej sytuacji ten dokument powinien być zwrócony do wytwórcy – dodał szef SKW.
 
 
Pozwolę sobie w tym miejscu – na zakończenie tego przeglądu i dla uzasadnienia jego tytułu – na kilka słów komentarza, gdyż jestem przekonany, że pod tymi prawniczymi wskazówkami kryje się jednak co innego:
 
jeśli przypomnieć, że jeśli, po rzekomym zniszczeniu kopii Aneksu* przez kolejnego – po Antonim Macierewiczu – Przewodniczącego Komisji Weryfikacyjnej, Jana Olszewskiego (wytworzonych zgodnie z obiema Ustawami „Przepisy wprowadzające ustawę o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego” (pkt. 70c: Przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej niezwłocznie przekazuje Raport Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesowi Rady Ministrów i wiceprezesom Rady Ministrów) i nie zanegowanymi przez Trybunał Konstytucyjny (!)
- wytworzony Aneks istnieje w jednym egzemplarzu,
to żądanie przesłania go do SKW może mieć inny podtekst: czyżby chodziło o uniknięcie „kompromitacji” (przez zmianę niektórych zapisów?), o której mówi otoczenie Prezydenta (a co wydaje się podstawą odmowy opublikowania Aneksu – jeszcze przecież przed decyzją TK! – przez śp. Lecha Kaczyńskiego?
I czy te słowa Antoniego Macierewicza: Pan prezydent Lech Kaczyński nałożył wówczas na nas obowiązek dostosowania raportu są pierwszą, czy też trzecia „prawdą” wg słynnej klasyfikacji Józefa Tischnera?
 
 
 
P.S.
Skoro już przywołałem Pana Premiera Olszewskiego – warto przytoczyć (za: http://telewizjarepublika.pl/olszewski-o-aneksie-do-raportu-wsi-prawde-mowiac-zastanawiam-sie-czy-on-w-ogole-jest-w-dyspozycji-prezydenta,47977.html, 2 maja 2017) jego opinię na temat Aneksu:
To był dokument ściśle tajny, przekazany bezpośrednio jeszcze śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Nie został natychmiast odtajniony, prezydent musiał się z nim zapoznać, potem zaszły dodatkowe kłopoty w związku z rzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, ale najistotniejsze jest to, że Lech Kaczyński miał w tym zakresie poczucie bardzo daleko sięgającej odpowiedzialności, traktował dokumenty ze szczególną powagą. Uważał, że z tym aneksem musi się szczególnie zapoznać, żądał różnych dodatkowych materiałów, chciał się źródłowo z tym zapoznać, bardzo wyraźnie przygotowywał się do jego ogłoszenia – opowiadał Jan Olszewski. Zdaniem Jana Olszewskiego "najprostszą rzeczą, byłoby go przekazać do IPN i tam (...) żeby w tym trybie ocenić i opublikować ten dokument". – W dalszym ciągu jest wiele osób bardzo zainteresowanych, w sensie mówię o bohaterach negatywnych, ale jest to już jednak rzecz, która po paru latach, staje się dokumentem po części – podkreślam – po części – historycznym. Uważam, że opinia publiczna powinna się z nim zapoznać i mieć wiedzę na jego temat
 
 
 
* „zniszczenie” to – jeśli rzeczywiście do tego doszło – odbyło się rzekomo innymi rękoma: W pierwszych dniach listopada 2007 r., tuż przed rezygnacją ze stanowiska Przewodniczącego Komisji Weryfikacyjnej, Antoni Macierewicz przekazał sporządzone pierwsze Uzupełnienie Raportu (Aneks) o klauzuli „ściśle tajne” Prezydentowi RP i pozostałym ustawowo uprawnionym osobom. Prezydent RP zablokował realizację ustawowej procedury określonej w art. 70c ustawy – podanie Aneksu do publicznej wiadomości, zatrzymując dokument u siebie. Natomiast Prezes RM przekazał otrzymane przez członków rządu kopie Uzupełnienia Raportu Prezydentowi RP, przed ustąpieniem rządu po przegranych wyborach parlamentarnych przez PiS. (wg:  http://stowarzyszeniesowa.pl/wp-content/uploads/2011/04/301_Wprowadzenie-Spraw-Komun.pdf)
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Głowacki Sławomir

21-10-2017 [21:33] - Głowacki Sławomir | Link:

Ostatecznie.Jest obowiązek publikacji Aneksu, czy też nie ? Jeśli tak ,to kto  ma to zrobić ? 

Obrazek użytkownika damascen

21-10-2017 [23:15] - damascen | Link:

Odpowiedzi na Pańskie pytania reguluje ustawa:
Art. 70c. 1. Przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej niezwłocznie przekazuje
Raport Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesowi Rady
Ministrów i wiceprezesom Rady Ministrów.
2. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przekazuje Raport Marszałkowi
Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Marszałkowi Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej.
3. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, po zasięgnięciu opinii Marszałka
Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Marszałka Senatu Rzeczypospolitej
Polskiej, podaje Raport do publicznej wiadomości
w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor
Polski”.
4. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o podaniu
Raportu do publicznej wiadomości jest równoznaczne ze zniesieniem
klauzuli tajności
(...)
- jak Pan widzi, Ustawa nie zawiera terminu wykonawczego.