Góry Slieve Bloom (Irlandia)

Pośrodku Irlandii między hrabstwami Offaly i Laois wyrastają niepozorne góry Slieve Bloom.

Określenie góry jest stwierdzeniem na wyrost i zapewne wzgórza Slieve Bloom byłoby najlepszym określeniem bo najwyższy szczyt tego pasma Arderin liczy sobie zaledwie 527 m. Mimo, że niepozorne to zaliczane są do najstarszych gór w Europie obok Masywu Centralnego we Francji.

Swoją przygodę z górami Slieve Bloom rozpoczynma w miejscowości Cadamstown w hrabstwie Offaly. Tu właśnie zaczyna się 14 kilometrowy szlak zwany Giants Grave (Grób Olbrzyma).

Po około 2 kilometrach docieram do największej atrakcji turystycznej tego szlaku Grobu Olbrzyma. Są to kamienie, upamiętniające megalityczny grobowiec w którym został pochowany antyczny wojownik Bladhm i to na jego cześć góry nosiły nazwe Bladhma, ale Anglicy zmienili ją na Bloom. Trzeba dodać, że jedynym śladem po grobowcu są duże kamienie leżące na ziemi. Sam widok nie porywa, ale uświadamia, że mamy do czynienia z niezwykłym zabytkiem.

Później, już tylko kierowałem się wskazówkami przewodnika i szedłem w kierunku mojego parkingu w trasie mogłem przez chwile podziwiać pasmo tych gór, a przez chwile iść lasem wzdłuż rzeki Silver i podziwiać przyrodę. Tutaj wreszcie natchnąłem się na spacerujących ludzi, zapewne ta atrakcja, a przede wszystkim łatwość i krótki szlak przyciąga więcej turystów.

Góry Slieve Bloom nie oczarowały mnie, ale 14 kilometrowy spacer był całkiem miły i można go wykonać bez większego wysiłku fizycznego. W góry Slieve Bloom pewno już nie wrócę, ale nie żałuje tej wyprawy.
 

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika ruisdael

19-09-2017 [07:45] - ruisdael | Link:

Smutna ta Irlandia. Kiedyś i ona była dla nas ziemią obiecaną, ale na szczęście przestaje być.