Czy chodzi tylko o sądy?

Na temat niefortunnej sprawy ustaw „sądowych” pisałem 1 sierpnia tuż po zgłoszeniu prezydenckiego sprzeciwu wskazując na szerszy kontekst tej sprawy i proponując sposób wyjścia z niezbyt komfortowego położenia.
Po może nieco za długim okresie przygotowań jest gotowy do dyskusji projekt prezydencki stwarzający możliwość przywrócenia równowagi w rządzącym obozie.
 
Niezależnie od rozwiązań merytorycznych najważniejsze jest uzyskanie stanu powszechnej świadomości, że sprawa jest tylko pretekstem do ataku na próbę odzyskania możliwości autonomicznego działania ze strony polskich władz.
Taka świadomość musi leżeć u podstaw całej polityki „dobrej zmiany”, jakiekolwiek próby tworzenia wyłomu w solidarnej postawie muszą spotkać się ze zdecydowaną odprawą.
Odrębną sprawą jest podział władzy i określenie kompetencji poszczególnych stanowisk.
Przy obecnie stosowanej konstytucji jest to wpisane celowo w ramy ustrojowe państwa zmierzające do jego osłabienia.
Stosownych zapisów jak i zresztą całego tego szatańskiego cyrografu zwanego jak na urągowisko „konstytucją” nie można traktować inaczej jak tylko celowo pomyślanego przedsięwzięcia zmierzającego do maksymalnego osłabienia i wewnętrznego skłócenia państwa polskiego.
 
Nie warto się więc wysilać żeby sprostać wymaganiom konstytucyjnym, wystarczy wprowadzić takie prawo, które stworzy w miarę możliwości uczciwe ramy dla polskiego sądownictwa.
Sedno problemu leży nie w ustawie, ale w doborze kadr.
Przez dziesiątki lat stosowana była negatywna selekcja w całym aparacie mającym służyć realizacji prawa. W „III Rzeczpospolitej” nie tylko przejęto ten aparat, ale umocniono jego pozycję i odgrodzono od reszty społeczeństwa relatywnie wygórowanymi płacami i emeryturami.
Atak na ten stan posiadania jest atakiem nie tylko na samych zainteresowanych, ale na sposób sprawowania władzy w Polsce.
 
Aparat sędziowski i prokuratorski wymaga nie tylko gruntownej wymiany lecz także przebudowy mentalności. Jego postawa musi nawiązywać do najpiękniejszej tradycji polskich niezawisłych sądów i nieskazitelnej prawości prokuratury.
Zarówno prokuratorzy jak i sędziowie powinni charakteryzować się nie tylko wysokim poziomem wiedzy, poczucia sprawiedliwości i poświęcenia w pracy, ale także osobistą odwagą w obronie prawa i wymierzaniu sprawiedliwości.
Preferencja tych cech, a nie usłużności wobec decydentów, niekiedy utajnionych, co było dziedzictwem bolszewickiej ideologii, stworzy nowe oblicze nie tylko sądownictwa, ale i podstawę ładu społecznego w Polsce.
I to jest cel zasadniczy, a nie sama ustawa, która jest tylko narzędziem ułatwiającym dojście do celu.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

11-09-2017 [22:06] - Jabe | Link:

sprawa jest tylko pretekstem do ataku na próbę odzyskania możliwości autonomicznego działania ze strony polskich władz. – Chodzi o autonomię w UE? W ataku ze strony Brukseli zapewne o to tylko chodzi.

Jednak propagandowe próby uzyskania stanu powszechnej świadomości, że sprawa się do tego sprowadza, byłyby taką samą manipulacją, jak argumentacja, że ta czy inna konkretna ustawa jest dobra, bo środowisko sędziowskie jest zdemoralizowane. Tu niewątpliwie chodzi o walkę o władzę, o przejęcie sądowniczego ośrodka samowoli. Reszta jest kwestią wierzeń.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

12-09-2017 [00:16] - Imć Waszeć | Link:

"sądowniczego ośrodka samowoli" muszę sobie to zanotować w kajecie ;)

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

12-09-2017 [21:31] - zbieracz śmieci | Link:

Wężykiem ,wężykiem podkreśl o boski !

Obrazek użytkownika michnikuremek

12-09-2017 [09:42] - michnikuremek | Link:

Jabe - lekcje odrobiłeś? Bo znowu jedynke dostaniesz, dzieciaku.....

Obrazek użytkownika xena2012

12-09-2017 [13:54] - xena2012 | Link:

A nie jest zdemoralizowane?

Obrazek użytkownika Domasuł

12-09-2017 [14:03] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Jest i będzie, pani Kseniu. Taki jest w Polsce klimat. Dzialania PiS-u w tej kwestii to działania czysto polityczne, a jeszcze bardziej ambicjonalne grupy osob którzy chcą przejść do historii jako Wielcy Reformatorzy. Na szczęście polapal się w tym wszystkim pan prezydent szkalowany na NB przez stalych blogerow i komentatorow przez wszystkie przypadki (w typowo prawicowym stylu, czyli "najpierw kogos zniszczymy, a dopiero później będziemy się zastanawiać, czy mielismy racje").

Obrazek użytkownika michnikuremek

12-09-2017 [14:19] - michnikuremek | Link:

Jabe i domasuł - do piaskownicy................. Jak najszybciej.....

Obrazek użytkownika xena2012

12-09-2017 [17:15] - xena2012 | Link:

Nic nie jest zawsze białe i czarne,dobre i złe.Zawsze wystepuja elementy szarości.To tak jakby powiedzieć ze istnieja państwa gdzie są tylko sami bogaci  albo sami biedni.Dlatego niezaleznie kto sprawuje władzę takie sytuacje jak niesprawiedliwy wyrok,skorumpowany sędzia będą nadal ale poprzez reformy sądownictwa niektóre procedery można ukrócić,  chocby samowolę,postawić na kompetencję i aktywność.Liczę na to choć z sądami jak dotąd niewiele miałam do czynienia.

Obrazek użytkownika Natura Polaca

12-09-2017 [21:38] - Natura Polaca | Link:

A Pani się o tym przekonała osobiście?

Obrazek użytkownika Natura Polaca

12-09-2017 [17:43] - Natura Polaca | Link:

I to następny exemplum działania rządu w stylu słonia w składzie porcelany czy walca, który "wszystko wyrówna":  idiotyczna, kompromitująca akcja billboardowa będąca ukoronowaniem nagonki na sędziów jako artyleryjskiego przygotowania natarcia. Na tych  czarno-białych nekrologach nie prowadzi się jakiejś akcji uświadamiającej, informującej o sposobach  naprawy dotychczasowego stanu rzeczy w sądownictwie, ale rzuca się hasłami, albo przytacza zmanipulowane fakty (jak np. o sędzi, która  coś ukradła w sklepie, ale nie pisze się, że to sędzia  od kilkunastu lat w stanie spoczynku z powodu choroby psychicznej. A niesprawiedliwe wyroki?  Zawsze będą dla tych, którzy przegrali sprawę w sądzie, tak jak w więzieniach siedzą sami niewinni. I w dodatku ten cały chłam propagandowy wykonuje fundacja powołana do całkiem innych celów: do obrony w świecie dobrego imienia Polski. I na to poszło 19 milionów zł z budżetu, a każdym razie z podatków i zapowiedź, że ta akcja będzie  prowadzona także za granicą (jakie państwo sobie pozwoli na wieszanie siebie tego chłamu?)!  Czyli że będzie to donos na to, jak w Polsce fatalnie działają sądy i jacy skorumpowani są u nas sędziowie! To właśnie wkurza Polaków: ten walec, który musi wszystko wyrównać i to jak najprędzej i ta  amatorszczyzna w działaniu politycznym czy dyplomatycznym (ostatnia akcja reparacyjna), przez co uważa się nas za ten ciemny lud, który wszytko kupi - jak mawia Jacek Kurki.

Obrazek użytkownika xena2012

12-09-2017 [20:01] - xena2012 | Link:

Oczywiscie zostawic wszystko po staremu,prawda? Proszę obejrzeć choć raz program sobotni Studio Polska.Tam  występują ludzie autentycznie skrzywdzeni przez sądy,Pani zapewne uzna że to manipulatorzy choc przedstawiaja się z imienia i nazwiska. Może to otworzy oczy.

Obrazek użytkownika Natura Polaca

12-09-2017 [21:20] - Natura Polaca | Link:

Kobieto, nie bądź naiwna! Wszyscy sędziowie krzywdzii niewinnych biednych ludzi,a teraz po reformie sądownictwa już nie będą - czy tak?

Obrazek użytkownika Jabe

12-09-2017 [20:17] - Jabe | Link:

Nie z budżetu, tylko od dojnych krów – państwowych „spółek”. Fundacja sama tego nie robi, tylko zleciła to specjalistom pani premier. Bo fundacje są prywatne i mogą zlecać, komu chcą.

To wszystko dla przekonania przekonanych, bo każdy w tym kraju wie (ew. z wyjątkiem wspomnianej sędziny), że jest źle. Jest tylko kwestia, co z tym zrobić.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

12-09-2017 [21:37] - zbieracz śmieci | Link:

TYlko walcem jabe tylko walcem aby sie ponownie nie rozmnożyło tylko randup

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

12-09-2017 [21:29] - zbieracz śmieci | Link:

Mnie ten walec nie wkurza a jestem Polakiem ale polskojęzycznych ob.RP to już tak i to mocno!
Pisk was mysi i ostatni.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

12-09-2017 [21:29] - zbieracz śmieci | Link:

Mnie ten walec nie wkurza a jestem Polakiem ale polskojęzycznych ob.RP to już tak i to mocno!
Pisk was mysi i ostatni.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

12-09-2017 [22:30] - Imć Waszeć | Link:

Wężykiem Jasiu, a jak!