Veto Prezydenta dla ustaw Ziobry z poparciem J.Kaczyńskiego?

Czy jest zaskoczenie związane z decyzja Prezydenta ? Pewnie tak, gdyż Prezydent Andrzej Duda zawsze podejmował decyzje zgodne z „linią” PiS. Wydaję się jednak ze weto Prezydenta wobec dwóch ustaw jest wynikiem walki o kompetencje w kształtowaniu ustroju Sadu Najwyższego i KRS. Z punktu widzenia społecznego najbardziej istotną zmianą jest nie zawetowana nowelizacja ustawy o Sądach Powszechnych. Wprowadza ona wymóg losowego przydziału spraw poszczególnym sędziom., zasadę niezmienności składu orzekającego, zwiększa kompetencje Ministra Sprawiedliwości w powoływaniu i odwoływani prezesów i v-ce prezesów Sadów Powszechnych, kontrolę administracyjna sadów co w zamyśle ma zapewnić rozbicie układów i powiązań urzędniczo-towarzyskich.  Zmiany są na tyle poważne bo faktycznie zmieniają ustrój Sadów Powszechnych i  oddają nimi władzę kontrolną Ministrowi Sprawiedliwości. Natomiast,  zwiększenie kompetencji kontrolnych Ministrowi Sprawiedliwości nad SN i KRS zmieniało zasadniczą istniejąca równowagę miedzy urzędem prezydenckim a ministrem sprawiedliwości , który faktycznie stawał się super ministrem. Taka pozycja Ziobry na pewno nie byłaby na rękę Jarosławowi Kaczyńskiemu.
                Wydaje się ze Prezydent Andrzej Duda przeprowadził konsultacje w sprawie weta z najbardziej kompetentnym przedstawicielem PiS czyli z Jarosławem  Kaczyńskim. Można zadać pytanie czy taki wzrost znaczenia Zbigniewa Ziobry był do zaakceptowania dla Jarosława Kaczyńskiego ? Możliwe , że nowelizacja , dotycząca KRS i SN będzie właśnie polegać na zwiększeniu kompetencji prezydenta kosztem ministra sprawiedliwości a nie jak oczekuje opozycja zamrożenia istniejącego układu.  Można tak sądzić bo wcześniejsze wypowiedzi Andrzeja Dudy to sugerowały jak i w tym duchu zmierzały poprawki złożone przez PiS.
                Dziś Andrzej Duda powiedział lecz nie dosłownie , że jest zwolennikiem wprowadzenia prezydenckiego systemu kontroli nad ustrojem SN i KRS i polityką kadrową  z uwagi na to ze Prezydent posiada mocny mandat społeczny i z tej racji takie kompetencje są mu należne, jednocześnie skrytykował  zawetowane ustawy  uznając je,  że w sposób  niedopuszczalny oddają tak ogromną władze w ręce ministra sprawiedliwości. Chyba można śmiało napisać , że dziś Prezydent nie zawetował ustawy autorstwa PiS tylko ustawy autorstwa Zbigniewa Ziobry mając przy tym poparcie Jarosława Kaczyńskiego.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika ASPAL

24-07-2017 [14:03] - ASPAL | Link:

Żelazny elektorat PiS-u właśnie dostał szału(nota bene dzięki temu elektoratowi  Andrzej Duda został prezydentem) bo,jak sądzę,stwierdził,że najważniejsza reforma od 1989 r poszła w przysłowiowe diabły.I proszę mi wierzyć, nie interesuje go wojenka partyjna w PiS-ie.Rozczarowanie jest ogromne,co po wpisach widać,a "totalna hołota"zaciera łapki i tryumfuje...Jest wojna a na wojnie w myśl przysłowia:albo idziesz do przodu i strzelasz,albo giniesz...a swoją drogą kunktatorstwo nie zawsze się opłaca.

Obrazek użytkownika Art

24-07-2017 [16:13] - Art | Link:

"jest zwolennikiem wprowadzenia prezydenckiego systemu kontroli nad ustrojem SN i KRS i polityką kadrową  z uwagi na to ze Prezydent posiada mocny mandat społeczny i z tej racji takie kompetencje są mu należne"
Mamy prawo wyobrazić sobie,że mieszkańcem Belwederu jest/będzie znowu niejaki Bul z żoną.Lub jemu bardzo podobny.I to już niedługo.

Obrazek użytkownika Dorota M

24-07-2017 [16:14] - Dorota M | Link:

Przecież właśnie zmianami w nowej ustawie o SN zostały zabrane kompetencje ministra sprawiedliwości na rzacz PAD-a, więc skąd to weto. Nie przeczytał zmian w ustawie, czy może przeczytali mu to koledzy z dawnej UW?