Trump w Warszawie - nowa jakość geopolityczna

Wczorajsza wizyta  Donalda Trampa jest oceniania głównie przez pryzmat tego co powiedział a czego nie powiedział prezydent USA.  Moim zdaniem zbyt mało uwagi poświęcamy na wymiar symboliczny tej wizyty. Już samo miejsce przemówienia ma istotne znaczenie dla symboliki tej wizyty.
            Powstanie Warszawskie , tutaj nikogo nie muszę przekonywać , miało dwa oblicza. Militarnie zostało skierowane przeciw Niemcom , politycznie przeciw ZSRS. Jeśli zestawimy to ze słowami Trumpa o współpracy militarnej Niemców i Rosji w 1939 roku i cichym sojuszu w 1944 w celu zdławienia Powstania to wydźwięk jest jasny, współpraca Niemiec i Rosji ponad głowami państw Europy Środkowo-Wschodniej jest zagrożeniem dla stabilności tego regionu ma charakter budowy stref wpływu a przykładem tego może być NS 2, który wpisuje się w tego typu współpracę. Z historii wiemy , że „sojusz” rosyjsko-niemiecki zawsze kończył się destabilizacją i wojnami w tym regionie. Odpowiedzią na te zagrożenia może być projekt polityczno-gospodarczy określany dziś jako Międzymorze.
            W swojej notce z 13 kwietnia pisałem, że projekt Międzymorza nie może zostać zrealizowany bez gwarancji i ścisłej współpracy militarnej ze Stanami Zjednoczonymi. Dziś wygląda na to , że takie gwarancje się pojawiają a współpraca militarna nie będzie miała tylko charakteru  zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w tej części Europy ( bo że będzie zwiększona nie ulega to żadnej wątpliwości) ale również rozbudowę wojsk narodowych  Międzymorza w oparciu o rodzimy,  wspierany technologicznie przez USA, przemysł zbrojeniowy. Informacja o zakupie Patriotów w najnowszej wersji potwierdzona przez Trumpa , że USA niezwykle poważnie i strategicznie podchodzą do projektu Międzymorza.
            W gwarancjach bezpieczeństwa militarnego i energetycznego możemy szukać analogii w planie Marshalla. Plan Marshalla nigdy by nie został zrealizowany gdyby nie obecność wojsk USA i gwarancje bezpieczeństwa dla Europy Zachodniej. Oczywiści nie sadze aby był jakiś nowy plan gospodarczy przygotowany przez USA dla tej części Europy ale region o stabilnej sytuacji geopolitycznej jest regionem atrakcyjnym dla inwestycji i w sytuacji gdy Zachód Europy będzie  pogrąża się w kryzysie społecznym i politycznym atrakcyjność naszego regionu dla biznesu będzie wzrastać.
            Jest jeszcze inny powód dla którego USA zdecydowały się na silne zaangażowanie się w naszym regionie. Powodem tym są Chiny mające swoje plany gospodarcze niekoniecznie zbieżne z interesami USA. W wymiarze politycznym wyzwaniem będzie włączenie Ukrainy do projektu Międzymorza. Trump mówiąc o destabilizacji sytuacji na Ukrainę przez Rosje , wydaje się miał na myśli aspekt międzynarodowy z uszanowaniem prawa Ukrainy do wejścia w sferę polityczną, gospodarczą i militarna UE i NATO. Wejście Ukrainy w sferę wpływu Zachodu może być dla Rosji nie do zaakceptowania i należy postawić pytanie o możliwe reakcje Rosji. Zajęcie Krymu i walki w Donbasie są odpowiedzią Rosji na zmianę rządu na Ukrainie z prorosyjskiego na prozachodni co oznacza , że dla Rosji Ukraina leży w jej wyłącznej strefie wpływu.
            Również do symbolu urastają słowa Trump’a , że Polska jest duszą i sercem Europy. To na ziemiach polskich narodziła się idea unii , wolnego związku państw, które zamieszkiwało wiele narodów, które różniły się miedzy sobą pod względem wyznania i kultury. Gdy zachód Europy pogrążył się wojnach religijnych a na ich rynkach płonęły stosy my w wyniku konfederacji warszawskiej cieszyliśmy się tolerancją religijną i kulturową Idea Międzymorza jest właśnie takim projektem a jednocześnie podkreśla wartościach jakie wypływają z naszej  cywilizacji łacińskiej opartej na filozofii starożytnej Grecji, Rzymu i chrześcijaństwa. W prawdzie tego Trump nie powiedział ale dał wyraźnie do zrozumienia ze Europa Zachodnia pogrąża się w kryzysie cywilizacyjnym, który może być zabójczy dla tych państw. Czy Międzymorze ma być alternatywa dla Europy Zachodniej?
            Sieć obiegło zdjęcie na którym prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump stoją przed obrazem Jana Matejki Rejtan-upadek Polski. Czy te zdjęcie niesie jakieś przesłanie dotyczące współpracy Rosji i Niemiec jak symboliczne przemówienie przed pomnikiem Powstańców Warszawskich ?
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika ExWroclawianin

08-07-2017 [02:11] - ExWroclawianin | Link:

Szanowny autorze!

Na Boga nie zmieniajmy historii i nie piszmy ZSRS bo takiego panstwa w Europie wcale NIE BYLO, tylko ZSRR (Zwiazek Sojalistycznych Republik Radzieckich)

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Jabe

08-07-2017 [14:15] - Jabe | Link:

Nie zmieniajmy historii tam i nazad, chciał Pan powiedzieć.

Obrazek użytkownika xena2012

08-07-2017 [07:56] - xena2012 | Link:

Wczorajsze sondy uliczne pokazały,że polskie społeczeństwo zupełnie nic na  temat Trójmorza nie wie.Czy idea ma pozostac tylko ideą,jakimś bliżej nieokreślonym projektem? Od czego są media? Zaprasza się do telewizji polityków,których rola ogranicza sie do atakowania i słownych przepychanek zamiast zrozumiale i jasno wytłumaczyć  potrzebę stworzenia takiej ,,koalicji''.