Europa dwóch prędkości. To problem Francji nie Polski.

Od dawna jesteśmy straszeni Europą dwóch prędkości.  My ubodzy krewni  wujka Emanuela i cioci Angeli  zostaniemy wyproszeniu z salonów, co najwyżej pozostanie nam przedpokój. Czy my rzeczywiście powinniśmy się obawiać Europy dwóch prędkości czy może właśnie Merkel z Marconim powinni obawiać się , że to oni spadną do drugiej ligi europejskiej ? Patrząc na sytuacje polityczną społeczną czy gospodarczą przez pryzmat osób dla których stabilność   jest podstawą aby móc spokojnie podejmować decyzje gospodarcze to właśnie  Zachód a nie Wschód UE jest miejscem obarczonym sporym perspektywicznym ryzykiem.
                Jaka Unia Europejska będzie za 25 lat ? To jest fundamentalne pytanie. Przede wszystkim będzie bez Wielkiej Brytanii co w sposób naturalny spowoduje, że UE  będzie budowana w oparciu o oś państw Francja, Niemcy, Polska. Wydaje się , ze podstawowym sporem politycznym w Europie będzie spór o szybkość zmian zmierzających do szybkiej integracji na różnych płaszczyznach politycznych i gospodarczych. Innymi słowy czy decyzjami administracyjnymi będziemy budować Europę czy może poprzez stopniową, ewolucyjną integracje . Polska , jeśli wierzyć politykom dziś sprawującymi władzę,  jest za opcją ewolucyjnych zmian,  z silnymi akcentami decyzyjnymi państw narodowych. Ta opcja jest również bliska państwom naszego regionu dla których szybka integracja nie jest korzystna gospodarczo i politycznie. Podobnie jak Polska państwa te liczą , że stabilna i przewidująca sytuacja społeczna,  w przypadku zmian ewolucyjnych będzie przyciągać  kapitał z innych obszarów europejskich, który jeden z czynników  umożliwi szybki gospodarczy rozwój tej części Europy. Oczywiście sam napływ kapitału i wewnętrzne inwestycje nie spowodują , ze staniemy się atrakcyjnym regionem,  bo za tym musi iść szybki wzrost wynagrodzeń. Wbrew pozorom to nie budowa takiej czy innej fabryki lecz wzrost wynagrodzeń w naszej części Europy będzie spędzał sen z powiek brukselskim biurokratom ponieważ o jakości i atrakcyjności państwa zawsze decydował i decyduje poziom życia. To umożliwi pozyskiwanie kadr na światowym rynku dla naszych firmy  chcących opierając swoją działalność o wysokokwalifikowanych specjalistów, a dodatkowo firmy z kapitałem z innych części Europy  będą zmuszone w sposób naturalny przenosić tutaj swoje centrale, bo tutaj będą mogli pozyskiwać odpowiednich pracowników.
                Budowa atrakcyjności naszego regionu poprzez wzrost zamożności społeczeństwa i budowę stabilności społeczno-politycznej to poważna konkurencja dla państw  zachodnich. Europa zachodnia pogrąża się w konfliktach społecznych, których nikt nie wie jak rozwiązać. Napływ kolejnych milionów emigrantów, zmiany etniczne, kulturowe wcześniej czy później mogą doprowadzić do poważnych niepokojów społecznych a dzisiejsze zamachy terrorystyczne wydadzą się nam nic nie znaczącymi epizodami.  Już dziś bez głosów muzułmańskich emigrantów polityk nie ma szans na wygranie wyborów we Francji , Niemczech czy Belgii. Niedługo tak będzie w Szwecji ( może już tak jest). To oznacza , ze napięcia społeczne będą rosły bo faktycznie mamy do czynienia ze zderzeniem cywilizacyjnym. W terroryzmie nie chodzi o wywołanie strachu lecz chodzi o wywołanie radykalnej reakcji drugiej strony. Terroryzm nie sprowadza się tylko do zamachów, mogą to być działania wymierzone w poczucie bezpieczeństwa, zmuszania do zmiany  zachowań w taki sposób aby budować antagonizmy społeczne , które doprowadzą do radykalnych reakcji drugiej strony aby umożliwić kontrreakcje.  Europa Zachodnia nie będzie atrakcyjnym miejscem zamieszkania jak również dla robienia biznesu. Taką Europę każdy przełknie chyba , ze pojawi się inna alternatywa.
                Budowa super państwa europejskiego jeszcze 20 lat temu wydawała się w pełni uzasadniona. Dziś wygląda na to że pod płaszczykiem „ścisłej integracji” i „solidarności” brukselscy biurokraci i politycy zachodni chcą rozszerzyć swoją politykę społeczną  o  Europę Środkowo – Wschodnią    czyli podzielić się z naszym regionem swoimi problemami.  Tego typu integracja na obecna chwile nie jest dla nas korzystna. Tracimy argument stabilnego regionu, który w miarę zwiększania problemów społecznych na Zachodzie będzie zwiększał swoja atrakcyjność  łącznie z migracją niezadowolonych Szwedów, Niemców, Francuzów…
                Gdyby doszło do budowy Europy dwóch prędkości to nie Zachód a właśnie nasz region by pozostał w „ekstraklasie” integracji europejskiej słusznie wychodząc z założenia , że dziś  tylko ewolucyjne zmiany unii mogą przynosić wymierne korzyści państwom europejskim. Administracyjne decyzje budujące państwo europejskie może tylko doprowadzić do jej rozpadu…
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika smieciu

23-05-2017 [22:38] - smieciu | Link:

No tak, UE będzie budowana o oś państw: Francja, Niemcy, Polska.
Polska będzie będzie po kryjomu, no z Francją i Niemcami tworzyć treść traktatów takich jak CETA. Będzie decydować o budżecie UE. Będzie dotować jak Niemcy swoje stocznie. Ba! Może nawet własną, polską, należącą do Polaków markę samochodów będziemy mieć.
Ech rozmarzyłem się. Ale tak! Pewnie tak będzie...
PS.
Nawet nasze idee narodowe zrobią takie wrażenie że oczywiście wszyscy uznają to za słuszne i taką UE zbudujemy!
No i oczywiście precz z imigrantami!

Obrazek użytkownika Domasuł

24-05-2017 [13:54] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Nie dziwi ta ironia od anarchisty, czyli osoby która swiat sobie wyobraza w sposób destrukcyjny a nie konstruktywny. Osoby której marzy się, żeby ludzkość wrocila do poziomu kamienia lupanego. Ale tak nie będzie, wiec Smieciowi pozostalo jedynie modlic się o wojne atomowa na swiecie.

Obrazek użytkownika Marek Ossey

24-05-2017 [16:48] - Marek Ossey | Link:

Jedna rzecz mnie nie pokoi , ze przestaliśmy rozmawiac o tym jaka Polska powinna być. Dziś pisać i mówić , że Polska powinna nawiązywać do dawnej swojej pozycji , realizować politykę zmierzajaca do budowy silnej Polski na arenie miedzynarodowej jest , i chyba to nie jest tylko moje zdanie, wstydliwe. Dziś o polskiej polityce zagranicznej można pisac tylko w formie co robić aby nikomu nie zaszkodzić. Liczy sie interes Niemiec, Rosji, Francji...my powinniśmy się cieszyć z tego co nam z pańskiego stołu spadnie. Gdy polityk zachodni mówi o Europie dwóch predkosci to wszyscy wiedza , ze ma na mysli Polske i podobne państwa, które maja odgrywac rolę drugoligowca. 

Obrazek użytkownika Domasuł

24-05-2017 [17:27] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

To jest fakt. Z tym się absolutnie zgadzam, ze dyskusja nad kształtem Polski naszych marzen powinna być obecna, a nawet wszechobecna, w przestrzeni publicznej. Mysle, ze tak wlasnie było przed wojna. Tamta Polska z niczego została wyłącznie zbudowana na naszych marzeniach. Dlatego tak kocham tamten okres.

Obrazek użytkownika xena2012

24-05-2017 [19:44] - xena2012 | Link:

Doskonale Pan to ujął,dyskusja nad kształtem Polski powinna być wszechobecna w przestrzeni publicznej. Tyle że w tej przestrzeni wałkujemy idiotyczne tematy,dyskutujemy o sprawach nieistotnych i obrzucamy się błotem.

Obrazek użytkownika Domasuł

24-05-2017 [13:49] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Czysta fantazja

Obrazek użytkownika Marek Ossey

24-05-2017 [16:36] - Marek Ossey | Link:

Owszem, fantazja...ale gdy 1980 marzylismy o NATO i ówczesnej EWG...to też była fantazja, może nawet większa niż ten tekst.