Maj na Foksal - Wieczór Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich
Powiatowy Klub Historyczno – Dziennikarski w Grodzisku Mazowieckim
Stowarzyszenie Solidarność Walcząca Oddział Warszawa
zapraszają na

Wieczór Pamięci Żołnierzy Wyklętych
16 maja, godz. 19.00 – 23.00,

Dom Dziennikarza, ul. Foksal 3/5, Warszawa

W programie:
19.00 – 19.15 – otwarcie wieczoru i powitanie przybyłych gości.

19.15 – 20.00 – koncert Leszka Czajkowskiego, w trakcie którego usłyszymy w wykonaniu artysty jego starsze i najnowsze utwory poświęcone niezłomnym Żołnierzom Wyklętym, w tym utwory z najnowszej płyty „Podziemna Armia Powraca”. Przed koncertem i w trakcie pokazu filmów będzie możliwość zakupu najnowszej płyty CD „Podziemna Armia Powraca”, zawierającej 21 utworów poświęconych Żołnierzom Niezłomnym w wykonaniu Leszka Czajkowskiego, Andrzeja Perkmana, Pawła Piekarczyka, Jana Pietrzaka i Jerzego Zelnika.

20.00 – 23.00 - pokaz filmów o Żołnierzach Wyklętych

20.00 – 21.00 - "ŻOŁNIERZE WYKLĘCI” - Fundacja Filmowa AK – film ukazujący dzieje podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego po wkroczeniu na ziemie polskie wojsk sowieckich w 1944 r. aż do roku 1963, kiedy to 21 października na Lubelszczyźnie zginął w walce sierż. Józef Franczak „Laluś”

21.00 – 21.45 – „KAMPINOWSKA EPOPEJA” – reż. Alina Czerniakowska - odkrycie przemilczanej prawdy o bohaterskiej formacji Armii Krajowej z Kresów, Zgrupowania Stołpecko – Nalibockiego AK. Dzielni żołnierze, niepomni na czyhające niebezpieczeństwa ze strony dwóch wrogich armii, niemieckiej i sowieckiej, przedzierali się do Warszawy, aby wesprzec stolicę w walkach w czasie Powstania Warszawskiego, przynosząc jej w ofierze swoją odwagę, krew i nadzieję. Razem ze Zgrupowaniem AK „Kampinos” walczyli w czasie Powstania, walczyli w Puszczy Kampinoskiej, by ostatecznie swój szlak bojowy zakończyć w Górach Świętokrzyskich.

21.45 – 22.15 - ,,SNY STRACONE. SNY ODZYSKANE" – reż. Arkadiusz Gołębiewski Film o rodzinie Borychowskich, okrutnie doświadczonej przez reżym komunistyczny za pomoc, jaką ta rodzina udzielała żołnierzom 6. Wileńskiej Brygady AK. W obejściu ich domostwa, 30 IX 1950 r., doszło do walki pomiędzy KBW i UB a żołnierzami 6. Brygady. Czterech z nich poległo, a rodzina Borychowskich poddana została represjom za pomoc partyzantom. Czwórka nieletnich dzieci po pobycie w więzieniu została umieszczona w domach dziecka, matka, skazana na wieloletnie więzienie, a ojciec - zamordowany w Warszawie w więzieniu przy ul. Rakowieckiej.

22.15 – 22.45 - ,,BRACIA KMIOŁKOWIE" – z Archiwum IPN – bracia Jan i Franciszek Kmiołkowie, którzy po walce z okupantem niemieckim, już po 1944 r. podjęli działania zbrojne przeciwko nowemu okupantowi: wojskom sowieckim i komunistycznemu aparatowi bezpieczeństwa. Działali w konspiracji w strukturach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego w powiecie Pułtusk. Franciszek zginął w walce (16 IX 1951 r.), Jan, w wyniku zdrady, został ujęty i stracony w Warszawie (7 VIII 1952 r.).

22.45 - 23.00 – panel otwarty, dyskusja, zakończenie Wieczoru Pamięci Żołnierzy Wyklętych.