Detektyw Ziemkiewicz na tropie Niepoprawnego Radia PL

Pudło, panie Ziemkiewicz - działamy w jawnym, zarejestrowanym, wolontariackim stowarzyszeniu pod własnymi nazwiskami.

I. O Smoleńsku w „Roninie”

W poniedziałek 07.04.2014 odbył się tradycyjny „Przegląd Tygodnia” w Klubie Ronina. Wydarzenia pod okiem Józefa Orła komentowali Rafał Ziemkiewicz, Stanisław Janecki oraz Łukasz Warzecha. Jednym z poruszonych wątków była sprawa smoleńskiego śledztwa – i tu, prócz obśmiania krętactw prokuratora Szeląga, dyskutanci zajęli się działalnością posła Macierewicza i jego Zespołu Parlamentarnego badającego przyczyny Tragedii Smoleńskiej. Komentatorzy, ze szczególnym uwzględnieniem Rafała Ziemkiewicza, przyjęli stanowisko, które da się streścić w słowach: „działalność Antoniego Macierewicza jest przeciwskuteczna”. Dlaczego? Wytknięto mianowicie, że skuteczniejszą taktyką byłoby, gdyby Macierewicz wypunktowywał skandale oficjalnego śledztwa i powstrzymał się od formułowania własnych teorii. Przy okazji, dyskutanci zadeklarowali swój sceptyczny stosunek do hipotezy zamachu na Siewiernym.

I do tego momentu można by nie robić ze sprawy „tematu”. W końcu, opowiadanie się jako zwolennik Macierewicza czy hipotezy zamachowej nie jest obowiązkowe. Odrzucają przesłanki wskazujące na zamach – ich prawo, przy tak szczątkowych dowodach jakie mamy do dyspozycji trudno formułować jakiekolwiek pewniki. Pisałem zresztą o tym w notce „Papierek lakmusowy” (ów „papierek” to credo Powiedz mi jaki jest Twój stosunek do Smoleńska, a powiem Ci kim jesteś”), w której deklarując się jako zwolennik tezy zamachowej wykazywałem jednocześnie, że pozytywny wynik „testu papierka lakmusowego” powinien odnosić się do wszystkich, którzy sprawę Tragedii traktują priorytetowo, niezależnie od tego, czy uważają że był to zamach, czy też mógł zadziałać splot innych okoliczności. (...) Czynnikiem nadrzędnym powinna być bowiem wola dotarcia do prawdy, której na dzień dzisiejszy w pełni nie znamy, nie zaś bezkrytyczne hołdowanie konkretnemu przekonaniu na temat przyczyn Katastrofy.”

II. Ziemkiewicz na tropie radio-agentów

Publicyści w Roninie poszli jednak znacznie dalej. Ton ich komentarzy jednoznacznie wskazywał, że uważają Macierewicza za szkodnika, którego działalność jedynie gmatwa kwestię Tragedii, zaś stawiane przez niego radykalne wnioski generalnie rzecz ujmując – bardziej przeszkadzają sprawie wyjaśnienia Smoleńska niż jej pomagają. Innymi słowy, spozycjonowali się jako lustrzane odbicie tych, którzy z kolei odsądzają od czci i wiary wszystkich nie podzielających tezy o zamachu.

No i wtedy się zaczęło. Klub Ronina transmitowany był bowiem na żywo przez Niepoprawne Radio PL, a na radiowej stronie funkcjonuje czat za pomocą którego słuchacze i redaktorzy Radia komentowali na bieżąco transmisję. Opisane powyżej postawienie sprawy Tragedii Smoleńskiej i działalności Antoniego Macierewicza wywołało szereg nieprzychylnych i nierzadko ostrych wpisów pod adresem trójki dyskutantów, co pod koniec „Przeglądu Tygodnia” przekazał im do wiadomości Józef Orzeł, z refleksją, że „tradycyjnie przed wyborami prawica się dzieli”. Zareagował na to Rafał Ziemkiewicz, który zresztą zdaje się mieć do blogerów i komentatorów internetowych jakiś generalny uraz, twierdząc, że prawica nie tyle „się dzieli”, ile „jest dzielona”, następnie zaś zaczął się rozwodzić nad działalnością agentury w internecie, osobliwie „radykalnych blogerów”, insynuując że niekoniecznie może tu chodzić o „zwolenników prawicy”, ile o tych, którzy zwolennikami prawicy są „służbowo”. Przypomniał w tym kontekście działalność carskiej Ochrany, której agenci w polskich środowiskach niepodległościowych wykazywali się radykalizmem właśnie.

W ten oto zgrabny sposób, redakcja Niepoprawnego Radia PL oraz jego słuchacze zostali przedstawieni przez pana redaktora jako ruska agentura.

III. Wilki! Wilki!

Jestem przeciwnikiem szafowania oskarżeniami o agenturalność. Po pierwsze, zabijają one z miejsca jakąkolwiek dyskusję, bo z „agentami” się nie gada, przez co traktowane są jako wygodny unik zwalniający z merytorycznej polemiki. Po drugie, używane są często zamiast argumentów – nie zgadzasz się ze mną, znaczy, jesteś „agent”. Klasyczny, stygmatyzujący adwersarza przytyk ad personam. Po trzecie wreszcie i być może najważniejsze – nadużywanie tego typu oskarżeń deprecjonuje ciężar zarzutu. Tak jak w znanej historii o pastuszku, który tyle razy wykrzykiwał po próżnicy „wilki! wilki!”, że gdy w końcu wilki faktycznie przyszły, nikt mu nie uwierzył. Swojego czasu przedobrzyła z tą metodą „Wyborcza” obrzucająca przeciwników tak zapamiętale oskarżeniami o „faszyzm” i „antysemityzm”, aż koniec końców odebrała tym zarzutom jakąkolwiek wagę i powagę. Z oskarżeniami o agenturalność dzieje się podobnie. Stają się na naszych oczach pospolitą inwektywą.

Tymczasem, w omawianym przypadku tej polemicznej kłonicy użyli nie rozemocjonowani internauci, tylko stateczni dziennikarze, pragnący zapewne uchodzić za obliczalnych, rozsądnych i zrównoważonych. Wystarczyło kilka niepochlebnych komentarzy na czacie i puściły nerwy. Ziemkiewicz zaczął gadać o internetowych „zombich” podpisujących się jako „Pimpuś”, a Janecki dołożył swoje mówiąc o spec-służbach aktywnych w internecie. Generalnie, szczera prawda, tyle że w naszkicowanym tu kontekście wyszło dość obrzydliwie. Czyli co - wystarczy się nie zgadzać z Ziemkiewiczem, mieć bardziej radykalne niż on poglądy, by nagle zaczął węszyć agentów niczym jacyś internetowi „radykałowie”, którzy przy innych okazjach napawają go takim niesmakiem? Tym razem okazało się, że smrodkiem anonimowej agenturalności ma zalatywać z redakcji Niepoprawnego Radia PL i od jego słuchaczy?

Pudło, panie Ziemkiewicz, pudło jak cholera - działamy w jawnym, zarejestrowanym, wolontariackim stowarzyszeniu pod własnymi nazwiskami, realizując zresztą poniekąd Pański program sformułowany w „Myślach nowoczesnego endeka", by poświęcić tygodniowo cztery godziny dla Polski - z tym, że my zaczęliśmy kilka lat wcześniej, nim wpadł Pan na ten znakomity pomysł. Otóż informujemy, że każde z nas poświęca tygodniowo dla Polski znacznie więcej czasu prowadząc to Radio, umożliwiające przy okazji Panu i kolegom dotarcie z popisami elokwencji do znacznie większej liczby słuchaczy i to na całym świecie, niż ta, która oklaskuje Pana w Roninie. Naprawdę, jestem ciekaw, czy Pan również byłby skłonny poświęcić tyle czasu robiąc niezależne medium za frajer i polegając jedynie na składkach oraz dobrowolnych wpłatach od słuchaczy. No więc jak - byłby Pan gotów, czy tylko wymaga Pan tego od innych, zaś Pańskie „cztery godziny dla Polski" sprowadzają się do celebryckich pogaduszek w Roninie i brylowaniu na konwencji Gowina, bądź stręczeniu się narodowcom na ideologa?

Mniej zadufania, a więcej szacunku i pokory by się przydało. Proszę przyjąć do wiadomości, że nie dla wszystkich jest pan polit-ideowym guru, no chyba, że w tym waszym dziennikarskim światku obracacie się w takim stężeniu środowiskowego samozachwytu i fanowskiej klaki, że podobna konstatacja nie ma już szans przebić się do świadomości - wypisz wymaluj, niczym w tak zwalczanej przez Pana „michnikowszyźnie"...

Gadający Grzyb

(Piotr Lewandowski, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Niepoprawne Radio PL, KRS: 0000421082)
Notek w wersji audio posłuchać można na: http://niepoprawneradio.pl/

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

12-04-2014 [18:14] - Krzysztof Pasie... | Link:

Proszę się nie przejmować i robić swoje.

Powiem więcej. Im Wasze Radio będzie się lepiej rozwijało tym więcej spadnie na Was krytyk i inwektyw.

Bo chłopcy pilnują swego i nikomu nie pozwolą szpilki wetknąć. A jak taki ktoś będzie uparty, to go zgnoją nie przebierając w środkach.

Pozdrawiam serdecznie,
Krzysztof Pasierbiewicz

PS
W wolnej chwili zapraszam do lektury:
http://salonowcy.salon24.pl/56...

W post scriptum do tej notki jest moja szeroko rozwinięta odpowiedź na krytyczny komentarz pana Ziemkiewicza, jaki dodał do mojej notki. Niestety Pan Rafał moją odpowiedź na jego komentarz przemilczał. Dlaczego?...

Obrazek użytkownika Gadający Grzyb

12-04-2014 [18:21] - Gadający Grzyb | Link:

Ależ my się nie przejmujemy - nie pozwolimy tylko by robiono z nas "agentów" :)
Faktycznie, wygląda to pilnowanie swojej pozycji opiniotwórczej.

PS Dobra odpowiedź ;)

pozdr.
GG

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

12-04-2014 [19:02] - Krzysztof Pasie... | Link:

Dzięki.
pozdr.
KP

Obrazek użytkownika AKar

16-04-2014 [08:34] - AKar | Link:

> Ależ my się nie przejmujemy - nie pozwolimy tylko by robiono z nas "agentów" :)

Agentów ? :)
MarkD to IMHO jeden z najporzadniejszych, najbardziej pracowitych
i najskuteczniejszych ludzi po szeroko rozumianej "naszej stronie".
Mogę śmiało stwierdzić, że na przestrzen tych kilku lat zrobił wiecej
dla blogosfery i polskich mediow "elektronicznych" niz cala reszta inijatyw.
Robi to bez specjalnego rozglosu, ale _bardzo skutecznie_ i wytrwale.
Ma rzadka ceche, ktora tez powinna byc zawsze papierkiem lakmusowym
takich dzialan. Byl i jest zdolny do naprawde duzych wyrzeczen
(rowniez bardzo osobistych) dla Polski (tak, to nie patos, ale czysto
i prosto podana prawda).
Przy nim Ziemkiewicz to zwykly pospolity mendialny koniunkturalista,
(chocby sie nawet dziesiecioma "Dmowskimi" oblozyl).

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

12-04-2014 [17:57] - NASZ_HENRY | Link:

Gadający Grzyb dobrze gada ;-)

Obrazek użytkownika Andrzej-emeryt

12-04-2014 [18:44] - Andrzej-emeryt | Link:

Przepraszam Tych wszystkich Czytelników dziennika "RZECZPOSPOLITA" z lat 2005-2010 których wprowadziłem w błąd kreując redaktora w/w dziennika w błąd jako polskiego odpowiednika amerykańskiego publicysty ART'A BUCHWALDA, podpisując swoje komentarze nickiem: "Andrzej77".

W szczególności przepraszam Pana sygnującego Swoje komentarze nickiem "@ FRITZ". Do Serdecznych Pozdrowien dla Pana, załączam informację: "PAN WCZEŚNIEJ PRZEJRZAŁ NA OCZY".

Obrazek użytkownika AKar

16-04-2014 [08:22] - AKar | Link:

Szacunek Panie Andrzeju !:)

Obrazek użytkownika angela

12-04-2014 [18:54] - angela | Link:

Oj Grzybie,jak Ty pięknie piszesz, i mądrze.

Obrazek użytkownika Gadający Grzyb

12-04-2014 [19:20] - Gadający Grzyb | Link:

Dzięki :)

Obrazek użytkownika adriano

12-04-2014 [20:27] - adriano | Link:

Ziemkiewicz nazywał też agentami tych, którzy wytknęli mu jego powrót do Hajdarowicza. Ponadto tak jak Pan napisał każdy kto się nie zgadza z jego odcinaniem się od zamachu to agent.

Nie mówię, że Ziemkiewicz jest agentem ale facet zwyczajnie szkodzi. Pójdę dalej. BYĆ MOŻE gdyby doszło w Polsce ponownie do czegoś w rodzaju okrągłego stołu, to Ziemkiewicz byłby zachwycony rolą nowego Michnika. I dlatego właśnie tak ostro się musi odcinać od tezy o zamachu.

Ja Pana Ziemkiewicza krytykuję od dawna.

Obrazek użytkownika Gadający Grzyb

13-04-2014 [14:21] - Gadający Grzyb | Link:

Tak, pamiętam to jego oburzenie na krytykę, gdy po gromkim trzaśnięciu drzwiami nagle opublikował tekst w "Plusie minusie". Musiał biedaczek po tej fali negatywnych reakcji jednak odżałować utracone przyszłe wierszówki i chyba już więcej niczego dla Hajdarowicza nie pisał.

pozdr.
GG

Obrazek użytkownika siermięga

12-04-2014 [20:28] - siermięga | Link:

Od wielu lat obserwuje wśród pewnej grupy dziennikarzy do której należy ziemkiewicz plus wymieniona dwójka oraz inni istnienie swoistego paktu pokoleniowego,niby się sprzeczają ,niby są po innych stronach barykady ale w rzeczywistości starają się nie robić sobie nawzajem krzywdy.Ot taka zabawa z ustalonymi z góry rolami ,ty dzisiaj robisz za złego policjanta a ja jutro a póżniej na piwko.Na czerską nie pójdą bo jeszcze maja zahamowania ale na prawej stronie jest dużo miejsca i można sobie pozwolić na wiele a przede wszystkim kasa,misiu kasa!Stracili wiarę ,że mogą czegoś dokonać...

Obrazek użytkownika Gadający Grzyb

13-04-2014 [14:24] - Gadający Grzyb | Link:

E tam - "na Czerską nie pójdą". Pamiętam jak Ziemkiewicz sumitował się przed Wielowieyską po sławetnym Roninie z Braunem, Coryllusem, Toyahem i Kamiuszkiem :)

pozdr.
GG

Obrazek użytkownika Ewaryst Fedorowicz

12-04-2014 [21:27] - Ewaryst Fedorowicz | Link:

@ GG:

Zaliczyłem tego pana do  "autorów komercyjnie niepokornych", stąd się nie dziwię, że taki do szukania agentów wyrywny - no bo co ma robić? Biznes , to biznes.

"Wg mnie, ujmując rzecz metaforycznie, RAZ handluje w sklepie z „artykułami patriotycznymi”. Zawsze coś tam jakiemuś frajerowi opyli, ale generalnie – wygląda mi to na „wyprzedaż”."*

*http://blog.wirtualnemedia.pl/ewaryst-fedorowicz/post/monetyzacja-czyli-ziemkiewicz-na-allegro

 

Obrazek użytkownika Leszek Witkowski

13-04-2014 [02:52] - Leszek Witkowski | Link:

Bardzo trafny Panski komentarz na zalaczonym blogu.

Ja go skreslilem po grillu u Giertycha.
Mysle, ze tam zostal przewerbowany.

Milo patrzec jak na karuzeli wypelnionej do znudzenia tymi samymi pyskami,
uczestnicy jazdy zaczynaja sie rowniez obracac.

Obrazek użytkownika Gadający Grzyb

13-04-2014 [14:28] - Gadający Grzyb | Link:

Może nie tyle przwerbowany, ile szuka rozpaczliwie jakieś "prawicy", która by zaspokoiła jego gusta, bo PiS go zniesmacza. Ta lista politycznych sympatii RAZ-a jest zresztą dość ciekawa: UPR, PJN, Ruch Narodowy, a ostatnio Gowin. Zatacza się od ściany do ściany.

pozdr.
GG

Obrazek użytkownika Gadający Grzyb

13-04-2014 [14:25] - Gadający Grzyb | Link:

Sklep z art. patriotycznymi. No właśnie...

pozdr.
GG

Obrazek użytkownika contessa

13-04-2014 [04:43] - contessa | Link:

No to żeś mnie Grzybie rozbawił !
"W ten oto zgrabny sposób, redakcja Niepoprawnego Radia PL oraz jego słuchacze zostali przedstawieni przez pana redaktora jako ruska agentura."

Kto to wymyślił to mu się ostro w dupencji przewróciło. I nie obchodzi mnie skąd mu to się bierze... RAZa nie czytam od dawna, Janeckiego po jego ostatnich peanach pod adresem NPW  - np."Biegli NPW zrobili – jak powiedziałby towarzysz Lenin – „użytecznych idiotów” z członków komisji Jerzego Millera oraz tzw. ekspertów zespołu Macieja Laska." albo " Decyzja biegłych NPW jest po prostu przejawem zdrowego rozsądku", w sytuacji gdy to wszystko jest  jedna i ta sama banda, no to się o mało co nie udławiłam z wrażenia i też już odstawiłam.
Rozumiem odloty ale żeby aż tak ? Niech oni w święta lodówek nie otwierają bo z szynki może agent wyskoczyć !
Róbcie swoje Grzybie, a radio się obroni samo !
Pozdrawiam.

Cytaty - źródło: http://wpolityce.pl/smolensk/1...

Obrazek użytkownika Gadający Grzyb

13-04-2014 [14:17] - Gadający Grzyb | Link:

Też uważam, że nasza działalność broni się sama, niemniej nie mogłem pozwolić by jakiś zadufany facio sobie na nas używał i odreagowywał urazy na punkcie "pimpusiów", jak RAZ raczy nazywać internautów. Generalnie, RAZ zaszarżował na ślepo niczym nosorożec - no to teraz ma ;)

pozdr.
GG