Żywe tarcze Putina


1 sierpnia. Fot. Onet

W Polsce względnie mało znana jest wypowiedź W. Putina z 4 marca 2014. W telewizji „Rossija 24” ostrzegł on, że jeśli Sowiety wkroczą na Ukrainę by „bronić obywateli ukraińskich”, jako żywych tarcz użyją ukraińskich kobiet i dzieci.

Oryginał wypowiedzi w języku rosyjskim: И пусть кто-то из украинских военных попробует стрелять в своих людей, российские военные будут стоять позади людей, не спереди, а сзади” („I niech no ktoś z żołnierzy ukraińskich spróbuje strzelać do swoich, żołnierze rosyjscy będą stali za ludźmi, nie z przodu, a z tyłu”). Przeglądarki internetowe mogą różnie oddawać rosyjskie kodowanie znaków, dlatego zainteresowanym zalecamy skorzystanie ze źródeł:

Omówienie i relacja telewizyjna po rosyjsku http://censor.net.ua/video_news/274135/putin_nashi_voyiska_stanut_pozadi_jenschin_i_deteyi_pust_oni_poprobuyut_v_nih_strelyat_video
Relacja telewizyjna dużo lepszej jakości w serwisie YouTube po rosyjsku:
https://www.youtube.com/watch?v=xQ6aUTfFQk4
Tłumaczenie wypowiedzi Putina na język angielski:
https://www.youtube.com/watch?v=K3yPTlQPIN0
 
Branie zakładników i stosowanie zasady odpowiedzialności zbiorowej to zbrodnia wojenna w rozumieniu praw i zwyczajów wojny. Kodyfikowano je stopniowo; obecnie praw ludności cywilnej w szczególności dotyczą konwencje haskie (zwł. IV Konwencja Haska z 1949 r.)

Zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości nie podlegają przedawnieniu z mocy prawa międzynarodowego (Konwencji ONZ z 1968 r. „o niestosowaniu przedawnienia odpowiedzialności za zbrodnie wojenne”). 
 
W takich sprawach Polacy mają unikalną perspektywę historyczną, którą Wolny Czyn dziś przypomina.

Kontakt: tel. 511 060 559
ppraworzadnosc@gmail.com  
http://sites.google.com/site/wolnyczyn     
http://www.youtube.com/user/WolnyCzyn     
http://mariuszcysewski.blogspot.com

YouTube: