Nie wylewaj waćpan wina! (KONKURS nr 3 z nagrodami)

Czyje to słowa?
 
1. Znowu zeszli się nasi komisarze z Moskwą, lecz z trudem można było uparciuchów przekonać, żeby trzymali się słuszności i naszego prawa. Przeto nakazano Moskwie stawić się następnego dnia …
2. Nie wylewaj waćpan wina! …
3. Nie wylewaj waść herbaty i jedź z Bogiem …
4. Szacowanie sił KGB zawsze było sprawa sporną, jest to jednak decydujący warunek racjonalnej oceny zagrożenia ze strony wrogiego wywiadu.

 

Jak w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca ogłaszam
KONKURS Z NAGRODAMI:
Kim są autorzy lub kim jest autor tych słów?

Odpowiedzi proszę przesyłać pocztą wewnętrzną
(lub zamieszczać w komentarzu do wpisu)
Najszybszy bloger i najszybszy komentator-nie-bloger,
którzy udzielą czterech poprawnych odpowiedzi,
otrzymają nagrody książkowe
(formę wysyłki uzgodnię pocztą wewnętrzna).

 
P.S. Wyniki konkursu ogłoszę i konkurs zakończę, gdy poznam(y) zwycięzców albo – gdyby zwycięzców nie było – w niedzielę 9 marca 2014 r. o godz. 09.09.

Wcześniejsze konkursy:
http://naszeblogi.pl/44005-w-niebezpieczenstwie-smierci-konkurs-nr-2-z-nagrodami
http://naszeblogi.pl/43349-mocna-glowa-na-stolicy-piotrowej-konkurs-z-nagrodami

 

Wyniki konkursu

 
Odpowiedzi nadeszło niewiele a najlepszy z uczestników trafnie ustalił autorów dwu z czterech cytatów. Za udział w tej pouczającej zabawie wszystkim serdecznie dziękuję i uprzedzam, że czwartego konkursu nie będzie. A oto nieco pełniejsze wersje konkursowych cytatów:
 
3 marca – Udzielono audiencji Moskwie, domagającym się sądu i skazania tych, którzy w swych listach pogwałcili tytuły księcia moskiewskiego …
4 marca – Wyznaczono z senatu delegatów do rozmowy z nimi, a król
[Jan Kazimierz] według zwyczaju przyjął Moskwę ucztą, gdzie nieźle popili.
5 marca – Dzień na rozmowach z Moskwą, którzy podnieśli sprawę opuszczenia w listach tytułów księcia moskiewskiego i żądali, aby to król osądził. Wyjaśnili im to komisarze imieniem króla, między nimi i ja byłem. …
7 marca – Znowu zeszli się nasi komisarze z Moskwą, lecz z trudem można było uparciuchów przekonać, żeby trzymali się słuszności i naszego prawa. Przeto nakazano Moskwie stawić się następnego dnia …
9 marca - … poseł upicki,
[Władysław] Siciński, potajemnie zniknął z senatu wnosząc protestację o nieważności sejmu. Stąd kwestia, czy sejm może być zerwany przez jednego zgłaszającego sprzeciw. Były racje za i przeciw, i tak się rozeszli zalecając, by Sicińskiego sprowadzić w poniedziałek [11 marca]. …
11 marca – Kiedy Siciński uciekł z Warszawy, a na posiedzeniu na wezwanie marszałka
[Izby Poselskiej, posła przemyskiego Andrzeja Maksymiliana Fredro] tylko echo odpowiadało, towarzyszyły temu żałosne słowa marszałka, który uskarżał się na nieszczęsne czasy, zmartwienia i wydatki, na tyle strat samego króla oraz nas wszystkich. Ja ganiłem tego najgorszego z ludzi, który złodziejskim sposobem wyjeżdżając wystawił Rzeczpospolitą na pośmiewisko losu. …
[Pamiętnik o dziejach w Polsce. T. 1-3, 1632-1656 / [kanclerz wielki litewski] Albrecht Stanisław Radziwiłł ; przeł. [z łac.] i oprac. Adam Przyboś i Roman Żelewski. Warszawa : Państwowy Instytut Wydawniczy, 1980 ; tom 3 1647 -1656 ; str. 342-344. ; fragment zapisów datowanych na rok 1652]
 
Nie wylewaj waćpan wina! – rzekł pan Skrzetuski. …
– Nie wylewaj waćpan wina! – powtórzył z przyciskiem pan Skrzetuski. …

[Ogniem i mieczem / Henryk Sienkiewicz ; Warszawa : Świat Książki, 1995 ; tom 1 ; str. 22-23.]
 
– Nie wylewaj waść herbaty, dobrodzieju mój kochany – rzekł spokojnie ksiądz Szymon. …
Nie wylewaj waść herbaty i jedź z Bogiem – szeptał ksiądz, unosząc swoją szklankę, która tańczyła po stole, wstrząsana uderzeniami pięści.

[Ziemia obiecana : powieść współczesna. T. 1 / Władysław St. Reymont ; Warszawa : Wydaw. Tygodnika Illustrowanego, [1931] ; [seria : Pisma. Wydanie zbiorowe zupełne ze wstępem Z. Dębickiego] ; str. 18.]
 
Szacowanie sił KGB zawsze było sprawa sporną, jest to jednak decydujący warunek racjonalnej oceny zagrożenia ze strony wrogiego wywiadu. Kiedy kierowałem D3, zrobiłem szereg analiz sowieckich sił w 1945 roku, opartych na materiałach VENONY. Chociaż odszyfrowaliśmy tylko znikomy procent korespondencji, GCHQ udało się zrobić statystyczną ocenę liczby szpiegów działających w Wielkiej Brytanii; mieściła się w granicach od 150 do 300 osób.
[Łowca szpiegów : autobiografia oficera brytyjskiego kontrwywiadu / Peter Wright ; [współpr.] Paul Greengrass ; przeł. [z ang.] Witold Kalinowski i Eugeniusz Możejko. Warszawa : "Officina", 1991 ; str. 305.]

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marcin Gugulski

09-03-2014 [09:04] - Marcin Gugulski | Link:

1. A. S. Radziwiłł
2. H. Sienkiewicz
3. W. S. Reymont
4. P. Wright

Odpowiedzi nadeszło niewiele a najlepszy z uczestników trafnie ustalił autorów dwu z czterech cytatów.
Za udział w tej pouczającej zabawie wszystkim serdecznie dziękuję i uprzedzam, że czwartego konkursu nie będzie.
Nieco pełniejsze wersje konkursowych cytatów dodałem na końcu wpisu.